To duży dyskomfort zarówno dla mężczyzn, jak i coraz większej liczby kobiet. Do gabinetów dermatologów trafiają osoby, które traktują wypadanie włosów nie tylko jako problem zdrowotny i estetyczny, ale i emocjonalny. Co mogą im zaproponować lekarze?
jak zatrzymać wypadanie włosów?
Za normę uważa się wypadanie ok. 100 włosów dziennie, co jest związane z naturalnym cyklem życia włosa. O zwiększonym wypadaniu możemy mówić w przypadku zaburzenia równowagi pomiędzy utratą włosów a odrastaniem, kiedy wyraźnie widać, że jest ich mniej. W takim przypadku trzeba poprosić dermatologa o zdiagnozowanie problemu i skorzystać z zaleconych zabiegów i suplementów, bo nieleczone wypadanie włosów może doprowadzić do łysienia.
Zabiegi poprawiające kondycję włosów.
Na osłabione włosy dobrze wpływa mezoterapia, polegająca na wstrzykiwaniu w skórę głowy odpowiednio przygotowanej mieszanki składników odżywczych (m.in. witamin z grupy B, krzemionki organicznej, pierwiastków śladowych, np. cynku). Za pomocą cienkiej igły wykonuje się pojedyncze lub seryjne precyzyjne ukłucia. Żeby ta technika przyniosła efekty, zabiegi trzeba przeprowadzać kilkakrotnie przez okres kilku miesięcy i połączyć je z terapią doustną. Po mezoterapii następuje regeneracja tkanek i poprawa ich ukrwienia, a włosy słabe, łamliwe, mają mniejszą tendencję do wypadania. Podobne rezultaty uzyskuje się, stosując osocze bogatopłytkowe – pobiera się próbkę krwi pacjenta i odwirowuje w separatorze. Zagęszczony preparat podaje się metodą mezoterapii w skórę głowy. By pobudzić mieszki włosowe do pracy i zagęścić włosy, trzeba wykonać serię 6-8 sesji zabiegowych.
Suplementacja i dieta
Wsparciem dla zdrowia włosów są preparaty doustne zawierające m.in. witaminę A, która dobrze wpływa na najważniejszy budulec włosa – keratynę, oraz witaminę E – silny antyoksydant chroniący włosy przed uszkodzeniem. Ważne są także witaminy z grupy B, bo warunkują prawidłową budowę włosów, zapobiegają łojotokowi, który również przyczynia się do ich osłabienia. Właściwy wzrost zapewni im np. witamina B5 – kwas pantotenowy – warto pamiętać o niej w codziennej diecie (znajdziemy ją m.in. w żółtku jajka, wątrobie, drożdżach). Wpływ na kondycję włosów mają też mikroelementy: żelazo, cynk i miedź (ich źródłem jest np. czerwone mięso, podroby), z kolei produkty zbożowe, rośliny strączkowe i ryby dostarczają im cennych aminokwasów: cystyny i metioniny.
Powody wypadania włosów:
W przypadku kobiet jest ich kilka:
- zaburzenia hormonalne związane z hormonami płciowymi, m.in. androgenami i estrogenami oraz innymi hormonami, np. tarczycowymi;
- niedokrwistość, niski poziom żelaza w surowicy;
- przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwzakrzepowych, betablokerów, hormonalnych, psychotropowych, cytostatyków;
- wysoka gorączka, wstrząs emocjonalny i pourazowy;
- choroby skóry głowy.
Łysieniem zależnym od zaburzeń hormonalnych jest m.in. tzw. łysienie androgenowe kobiet. Androgeny – męskie hormony – u kobiet są wytwarzane w jajnikach i nadnerczach. Ich nadmierna lub zbyt duża ilość w stosunku do hormonów kobiecych mogą powodować m.in. właśnie wypadanie włosów. Czasem poziomy tych hormonów nie wykazują odchyleń, a przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być genetycznie uwarunkowana wzmożona wrażliwość mieszków włosowych na androgeny. W obrazie klinicznym dochodzi do ogólnego przerzedzenia włosów, głównie w okolicy czołowej, pojawia się tzw. szeroki przedziałek.
Inne przyczyny: utrata włosów może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Istnieje także wiele chorób skóry głowy, które ten stan wywołują, najczęściej jest to łojotokowe zapalenie skóry. Nadmierne wypadanie włosów u kobiet jest zagadnieniem z wielu dziedzin medycyny. Diagnostyką i leczeniem tego problemu zajmują się lekarze różnych specjalności: dermatolodzy, endokrynolodzy, ginekolodzy.
zdj: pantene.pl, źródło: Ekspert nr 37 dr Dorota Pradnecka lasermed.pl
Dodaj komentarz