Co to jest bonding zębów?

Są osoby, o których mówi się, że mają piękny uśmiech. Określenie to ma przynajmniej dwie płaszczyzny: emocjonalne oraz estetyczne. My skupimy się dzisiaj oczywiście na walorach estetycznych uśmiechu. Piękny uśmiech to taki, gdy dana osoba ma ładne, zadbane i zdrowe zęby. W wielu przypadkach piękny uśmiech wiąże się również z większą pewnością siebie, a także dzięki niemu postrzegani jesteśmy jako bardziej atrakcyjny i szybciej możemy zyskać sympatię czy zaufanie innych osób.

Jest wiele sposobów na posiadanie zdrowych i zadbanych zębów. Stomatologia estetyczna ma w swoim wachlarzu usług m.in. bonding zębów.

 

Co to jest bonding zębów?

Bonding zębów to zabieg stomatologiczny, który polega na nałożeniu na zęby pacjenta cienkich warstw kompozytu. Bonding ma na celu zniwelowanie niedoskonałości zębów takich jak: nierówne zęby (można zęby tą metodą wydłużyć), ukruszenie zęba, przebarwienia, diastema (czyli tzw. szpara między jedynkami). Ponadto bonding stosowany jest również jako kosmetyczna alternatywa dla wypełnień amalgamatu, a także jako ochrona części korzenia zęba, która została odsłonięta w wyniku np. cofnięcia się dziąseł.

Bonding to jest z najprostszych i najmniej kosztownych zabiegów kosmetycznych. Kompozyt stosowany na zęby, może być kształtowany i polerowany tak, aby dopasować ją do sąsiadujących zębów.

Zobacz również: Braki w uzębieniu, wady zgryzu a zmarszczki.

Bonding zębów – jak wygląda zabieg?

Bonding oznacza m.in. spajanie, łączenie. Nazwa odnosi się do sposobu aplikacji wypełnień kompozytowych w tkankach twardych zębów.

Przed aplikacją kompozytu stomatolog dobiera odpowiedni kolor preparatu, pasujący do koloru zęba lub zębów. Następnie lekko ściera lub wytrawia szkliwo delikatnym kwasem. Na tak wytrawione tkanki nakładana jest żywica kompozytowa, a następnie kompozyt właściwy. Żywica jest formowana i wygładzana do momentu uzyskania pożądanego kształtu.  Następnie materiał jest utwardzany promieniowaniem ultrafioletowym lub laserem.

Zabieg bondingu jednego zęba z reguły trwa około 30 minut do godziny.

Bonding zebów – zalecenia po zabiegu

Herbata, kawa, dym papierosowy i inne substancje mogą plamić nałożony kompozyt.  Aby zapobiec lub zminimalizować powstawanie ewentualnych plam, zaleca się unikać spożywania pokarmów, które mogą plamić przez pierwsze 48 godzin po wykonaniu zabiegu. Należy przestrzegać również podstawowych zasad pielęgnacji jamy ustnej przez regularne i częste mycie zębów pastą do zębów, płukanie jamy ustnej specjalnymi preparatami, a także stosowanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Bonding zębów – przeciwwskazania

Bonding zębów może być wykonany tylko u osób, które mają wszystkie zęby zdrowe.

Bonding nie powinien być natomiast wykonany u osób cierpiących bruksizm, czyli nawykowe zaciskanie zębów czy zgrzytanie zębami.

Bonding zębów cena

W zależności od gabinetu stomatologicznego koszt bondingu jednego zęba to koszt rzędu ok. 250 zł.

Bonding to nie wybielanie zębów

Trzeba pamiętać, że bonding to nie jest to samo, co wybielanie zębów. Wybielanie zębów to proces mający na celu działanie chemiczne, dzięki któremu odzyskujemy naturalną barwę zęba. Wybielanie w języku angielskim to: „bleaching”, „whitening”.

 

Źródła:

http://www.webmd.com/oral-health/guide/dental-bonding#1

http://www.colgate.com/en/us/oc/oral-health/cosmetic-dentistry/bonding/article/bonding

http://www.webmd.com/oral-health/teeth-whitening-and-bleaching

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Zabiegi medycyny estetycznej – co kryje się pod ich nazwami?

W gabinetach medycyny estetycznej oferowane są różnorodne zabiegi, których nazwy mogą być dla nas zagadką. Dla większości osób hasła botoks czy kwas hialuronowy są w pełni zrozumiałe. Ale zdarza się, że gdy pojawiają się określenia typu: HIFU, jonoforeza, hydradermabrazja czy wolumetria, to nie każda osoba jest pewna co kryje się pod daną nazwą. Postanowiliśmy opracować mini-słownik zabiegów medycyny estetycznej. Sporządziliśmy listę zabiegów, które są albo najczęściej wykonywane, albo często można jest spotkać w mediach i dodaliśmy do nich krótkie wyjaśnienia, na czym polegają.

 

Botoks

Botoks – toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja mięśni powraca po 3–4 miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Dermapen

Dermapen to urządzenie, które pozwala na lepsze wykorzystanie metody mikronakłuwania skóry. Technika mikronakłuć skóry, to naturalna i mało inwazyjna metoda stymulująca skórę do samoregeneracji. Mikrourazy, które powstają w wyniku nakłuć są tak niewielkie, że skóra zamiast bliznowacieć rozpoczyna się równomiernie odbudowywać i regenerować.  Zabieg mikronakłuwania w pierwszej fazie polega na pobudzeniu naturalnych czynników wzrostu w skórze. Następnie zasymulowane fibroblasty rozpoczynają produkcję elastyny i kolagenu, odpowiedzialnych za jędrność i gładkość skóry. Ten prosty i naturalny mechanizm odbudowy skóry pozwala na jej ujędrnienie, spłycenie drobnych zmarszczek i bruzd oraz na znaczne zmniejszenie widoczności porów.

Dermomassager

Dermomassager to innowacyjne urządzenie do podciśnieniowego masażu ciała. Zabieg z jego użyciem jest połączeniem masażu mechanicznego z podciśnieniem z jednoczesnym odciągnięciem fałdu skóry i rolowaniem ruchomymi rolkami. Podczas zabiegu wybraną partię ciała masuje się za pomocą specjalnej głowicy, która wyposażona jest w ruchome rolki i rurę ssącą. Najczęstsze wskazanie do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem dermomassagera to cellulit, ale jest on także stosowany w celu redukcji obrzęków, którą uzyskuje się w efekcie stymulacji mikrokrążenia.

Endermologia

Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy, to zabieg, który polega na oddziaływaniu na skórę i podskórną tkankę łączną poprzez zastosowanie precyzyjnego masażu mechanicznego z zastosowaniem dwóch niezależnie obracających się rolek w połączeniu z podciśnieniem. Jest to mechaniczna stymulacja tkanki tłuszczowej, która skutkuje ożywieniem metabolicznym nieaktywnej tkanki tłuszczowej, uaktywnieniem jej metabolizmu oraz stymulacją uwalniania tłuszczu. Zbita, stwardniała tkanka skupiająca komórki tłuszczowe zmiękcza się. Dzięki temu możliwe jest uwolnienie i usunięcie nawet tego tłuszczu, który jest odporny na gimnastykę oraz dietę. Jednocześnie fibroblasty stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co wzmacnia, napina oraz tonizuje skórę.

HIFU

HIFU to urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. Nie są to jednak zwykłe fale, ponieważ w urządzeniu HIFU wykorzystane zostały fale dźwiękowe o wysokim natężeniu. Fale docierają do głębokich warstw skóry, doprowadzając do jej przegrzania. Przegrzanie nie jest silne – utrzymuje się na poziomie 65-70 stopni Celsjusza. Następuje kontrolowane poparzenie, dzięki któremu włókna kolagenowe regenerują się i kurczą. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza i gładsza.

Hydradermabrazja

Hydradermabrazja (to nowoczesna mikrodermabrazja przeznaczona dla wszystkich typów skóry, nawet dla tych bardzo wrażliwych. Jest to zabieg, który umożliwia jednoczesne dokładne oczyszczenie, nawilżenie, a także odmłodzenie skóry twarzy.

IPL

IPL – jedną z bardziej skuteczniejszych metodą usuwania przebarwień jest zastosowanie urządzenia IPL. Podczas zabiegu następuje niszczenie komórek zawierających barwnik. Jest to możliwe dzięki temu, że wiązka światła IPL jest pochłaniana przez melaninę, prowadząc do podgrzania komórek z melaniną i, w końcowym etapie, ich rozbicia.

Jonoforeza

Jonoforeza – to metoda polegająca na wprowadzaniu w głąb skóry substancji czynnych za pomocą sił pola elektrycznego. Wpływa pozytywnie na jędrność oraz nawilżenie skóry – nawadnia głębokie warstwy skóry. Ponadto wygładza cienkie linie oraz zmarszczki, a także poprawia krążenie krwi. Jonoforeza wpływa również na zmniejszenie łojotoku oraz przywraca skórze zdrowy, rozświetlony wygląd.

Karboksyterapia

Karboksyterapia polega na podaniu, poprzez specjalne urządzenie, dwutlenku węgla na obszary wymagające leczenia. Zabiegowi można poddać skórę twarzy, szyi i dekoltu, dzięki czemu nastąpi redukcja zmarszczek po przez pobudzenie procesów syntezy kolagenu, regeneracji skóry i mikrokrążenia, a tym samym nastąpi widoczna poprawa napięcia i elastyczności skóry.

Mezoterapia

Mezoterapia – jest mało inwazyjną techniką poprawiającą napięcie i blask skóry, która odbudowuje, odżywia i regeneruję skórę twarzy i ciała. Preparaty do mezoterapii zawierają kwas hialuronowy oraz zestaw mikroelementów i witamin – substratów niezbędnych do prawidłowej regeneracji skóry. Wyróżniamy mezoterapię igłową oraz bezigłową. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: mezoterapia igłowa czy bezigłowa – którą wybrać? 

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja – to peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka za pomocą kryształków korundu. Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Zabieg jest bezbolesny i nie utrudnia wykonywania codziennych czynności.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe – warto również skorzystać z mezoterapii własnym osoczem bogato płytkowym . Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu. Osocze bogatopłytkowe  jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny  -wykonywany jest za pomocą ultradźwięków, które w połączeniu z płynną warstwą na zwilżonej skórze wywołują zjawisko kawitacji, czyli rozbicia komórek warstwy rogowej. Zabieg likwiduje płytkie przebarwienia. Jest bezbolesny i można go przeprowadzać o każdej porze roku.

Sonoforeza

Sonoforeza – celem zabiegu jest wprowadzenie substancji aktywnych (leczniczych, kosmetycznych) w głębsze warstwy naskórka. Substancje te (witaminy, peptydy) poprzez wtłaczanie manualne tj. masaż przenikają w małym stopniu. Natomiast  wtłaczane za pomocą ultradźwięków przekraczają barierę jaką jest płaszcz hydrolipidowy oraz błony komórkowe i wnikają do żywych warstw naskórka. Sonoforeza powodując mikromasaż poprawia ukrwienie naskórka i regenerację uszkodzonych tkanek.

Volumetria

Volumetria to zabieg przywracający utraconą objętości tkanek, który pozwala na modelowanie owalu twarzy i odmłodzenie. Efektem jest nie tylko poprawa kształtu twarzy, ale również wzrost napięcia skóry i wygładzenie zmarszczek, które powstały w wyniku ubytku tkanki tłuszczowej. Do zabiegu wolumetrii używane są preparaty na bazie kwasu hialuronowego – substancji najczęściej stosowanej w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek. Efekt jest widoczny od razu po zabiegu i w zależności od zastosowanego preparatu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta utrzymuje się od kilku miesięcy do roku.

Termoplastyka

Termoplastyka to zabieg, który wykorzystuje w swoim działaniu fale radiowe w celu liftingu skóry twarzy, a także szyi, dekoltu oraz dłoni. Podczas zabiegu na skutek działania fali radiowej wytwarza się ciepło endogenne (powstające wewnątrz) i następuje ogrzanie tkanek. Włókna kolagenowe ulegają natychmiastowemu skurczeniu, a następnie napięciu, co pobudza funkcje regeneracji. Zwiększa się ukrwienie skóry, dotlenienie, odżywienie, a także rewitalizacja komórek oraz poprawienie gęstości skóry, które wpływają na jej jędrność i elastyczność.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Zmniejszanie ust – nowy trend w chirurgii estetycznej

Pełne, kuszące usta w Stanach Zjednoczonych są modne od wielu lat, a trend ten wkroczył również do Europy. W Polsce również powiększanie ust stało się niezwykle popularne już nie tylko wśród osób publicznych, jak aktorki, piosenkarki, dziennikarki czy osoby pracujące w gabinetach medycyny estetycznej.

zdj: https://www.instagram.com/dr.apple_surgery/

 

Tymczasem w Azji pojawił się zupełnie inny trend – zmniejszanie ust. Na wielu profilach Azjatek na Instagramie pojawiły się zdjęcia po przeprowadzonym zabiegu.

Na czym polega zabieg pomniejszania ust?

Zabieg pomniejszenia ust polega na usunięciu fragmentu górnej wargi tak, aby wyglądała ona na cieńszą. Potocznie nosi on nazwę łuku kupidyna, ze względu charakterystyczny kształt środkowej części górnej wargi, który uzyskuje się po zabiegu.

Sam zabieg jest procedurą chirurgiczną przeprowadzaną w znieczuleniu miejscowym. Trwa ona od 15 do 30 minut. Po usunięciu fragmentów górnej wargi nakładane są szwy, które zdejmowane są po tygodniu.

Mawia się, że „co kraj, to obyczaj”, ale jak zwykle najlepszy we wszystkim jest umiar.

Trend w Polsce

Póki w Polsce mamy dalej trend powiększania ust to zachęcamy do przeczytania doświadczeń naszej czytelniczki Basi o powiększaniu ust, a także odpowiedzi dr Katarzyny Kwareckiej-Zając na pytanie Jakie są powikłania po powiększaniu ust?

 

 

źródło: www.newbeauty.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana