Brak kości policzkowych – jakie zabiegi i triki makijażowe zastosować, by wydobyć kości policzkowe

Wraz z upływem czasu zmienia się owal twarzy, w szczególności w okolicach skroni i kości policzkowych. Wynika to z potocznie mówiąc „grawitacji”, czyli przemieszczania się tkanki tłuszczowej w dół. Policzki opadają, a w dolnych częściach twarzy pojawiają się zmarszczki. Jak podnieść opadające policzki lub jak uwydatnić kości policzkowe, u osoby która ich nigdy nie miała?

brak kości policzkowych - w jaki sposób je uwypuklić

Jak malować kości policzkowe?

Odpowiedź jest prosta: rozświetlacz na kości policzkowe. Najprostszy i najszybszy sposób podkreślenia kości policzkowych to nałożenie rozświetlacza. Zanim go nałożymy, najpierw powinnyśmy położyć bronzer pod kośćmi policzkowymi. Tuż nad bronzerem nakładamy rozświetlacz, który sprawia, że kości policzkowe stają się bardziej widoczne. Zaleca się także, aby na koniec rozetrzeć na policzkach róż, co sprawi, że kolory łagodnie się zleją, a twarz będzie wyglądała naturalnie. Zobacz również: Rozświetlacz do twarzy jak go stosować.

Kości policzkowe medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna przychodzi z pomocą osobom, które chcą podnieść opadające policzki lub uwydatnić kości policzkowe. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wybranych zabiegów.

  • Kości policzkowe kwas hialuronowy

Wolumetria, to modelowanie za pomocą wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego (Kwas hialuronowy – co chciałybyśmy wiedzieć a boimy się zapytać?). Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego przywraca naturalny młody wygląd poprzez nadanie objętości w okolicach, w których wyraźnie widać zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Kwas hialuronowy jest wykorzystywany do uwydatniania kości policzkowych lub przywrócenia im objętości, a także wypełnienia ubytków tkanki mięśniowej i kostnej. Iniekcja może odbywać się w znieczuleniu miejscowym, a lekarz używa igły lub kaniuli. Po zabiegu może występować delikatna opuchlizna i zaczerwienienie, ale znikają po maksymalnie 3 dniach. Efekt może się utrzymywać nawet do 18 miesięcy.

  • Uwydatnienie kości policzkowych zabieg lipotransferu

Przeszczep tłuszczu, inaczej lipotransfer to bardzo skuteczna metoda modelowania ciała za pomocą autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej. Najpierw pobiera się tkankę tłuszczową z miejsca dawczego – najczęściej są to uda, brzuch, okolica lędźwiowa, a następnie odpowiednio „obrobiony” tłuszcz zostaje przeszczepiony do miejsca, które chcemy skorygować. Własna tkanka tłuszczowa jest najbardziej naturalnym wypełniaczem, eliminuje to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej czy odrzucenie przeszczepu. W zabiegach na twarzy tłuszcz dzięki komórkom macierzystym poprawia wygląd skóry.

  • Uwydatnione kości policzkowe – lipoliza

Lipoliza laserowa to zabieg wykorzystujący zaawansowaną technologię laserową do likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Końcówka lasera, która wprowadzana jest przez niewielkie nacięcia w skórze, rozbija komórki tłuszczowe. Ciepło generowane podczas zabiegu, oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, wpływa na powstawanie nowych włókien kolagenowych, co pozwala na poprawę elastyczności i sprężystości skóry.

Lipoliza iniekcyjna polega natomiast na wstrzyknięciu pod skórę specjalnego preparatu, którego zadaniem jest rozbicie tłuszczu w komórkach. W składzie preparatu znajdują się m.in. sól, lecytyna, a takżę biomimetyczne peptydy. Pod ich wpływem komórki tłuszczowe, z których składają się nie tylko tzw. chomiki, ale i podbródek, już około miesiąc po zabiegu znikają. Ilość zabiegów jest uzależniona od grubości i rozmiarów fałd po bokach twarzy. Warto dodać, że zniszczone komórki są następnie wydalane z organizmu, a efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Jest do bardzo dobra metoda na pozbycie się zbyt obfitej dolnej części policzków, zwanej popularnie chomikami. (Przeczytaj także: Ujędrnianie policzków, czyli precz z tzw. chomikami)

  • Uwydatnione kości policzkowe – mikrolifting

Kolejną propozycją na uwydatniene kości policzkowe jest mikrolifting, czyli zabieg z wykorzystaniem specjalnych nici. Nici First Lift PDO skutecznie podtrzymują konstrukcję twarzy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, lekarz za pomocą igły wprowadzania nici w skórę lub tkankę podskórną. Po upływie miesiąca wokół wszczepionych nici powstaje sieć naczyń krwionośnych gwarantująca lepsze ukrwienie, dotlenienie i odżywienie. Dodatkowo powstaje „rusztowanie” kolagenowe.

Przeczytaj również: Czy za pomocą nici podniesiemy owal twarzy? Poznaj wszystkie fakty na temat nici! 

  • Modelowanie policzków implantami

Modelowanie policzków implantami to najbardziej inwazyjna metoda poprawienia kości policzkowych. Trzeba mieć na uwadze, że zabieg wszczepienia implantów kości policzkowych powoduje przede wszystkim całkowitą zmianę twarzy. Z tego względu jest to idealny zabieg dla osób, które doznały urazu twarzoczaszki, przeszły chorobę, która spowodowała jej deformację lub ich własne kości policzkowe nie wykształciły się prawidłowo.

Operacja wykonywana jest na ogół w znieczuleniu miejscowym. Nacięcie do utworzenia kieszonki na implant wykonywane jest od wewnętrznej strony policzka, dzięki czemu nie pozostają żadne widoczne blizny. Cięcie wykonywane jest w górnej linii wargi, w pobliżu dziąsła. Nacięcie może zostać ewentualnie przeprowadzone wewnątrz dolnej powieki. Zostaje utworzona kieszeń, w której umieszcza się implant. Później lekarz zakłada szwy wchłaniane, które rozpuszczają się po około dziesięciu dniach od operacji. Na koniec lekarz zakłada specjalny opatrunek. Sam zabieg trwa w sumie około półtorej godziny. Zabieg pozostawia na twarzy widoczne zaczerwienienie i obrzęk, taka sytuacja może się utrzymać nawet do 10 dni. Zalecane jest również nie wykonywanie nagłych ruchów mimicznych i nie pochylanie się przez 4-7 dni. Prawidłowo przeprowadzona operacja odmłodzi, uwypukli kości policzkowe i złagodzi ostre rysy twarzy.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przegląd zabiegów dla mężczyzn po 40-stce

W obecnych czasach mężczyźni coraz częściej myślą o swoim zdrowiu, higienie i estetyce. Rynek kosmetyczny oferuje panom specjalnie opracowane kosmetyki i zabiegi. Czym charakteryzuje się męska skóra? Jakie zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej można polecić panom po 40. r.ż.?

Jakie zabiegi dla mężczyzn po 40 roku życia dermaestetic

Męska skóra – męska rzecz

Skóra mężczyzn jest o 25% grubsza od skóry kobiet i pozostaje pod wpływem męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. To właśnie one powodują zwiększoną aktywność gruczołów łojowych i tym samym wzmożoną produkcję sebum, dlatego też panowie są najczęściej właścicielami skóry tłustej, mieszanej lub wrażliwej.

Ponadto pokłady kolagenu, odpowiedzialnego za elastyczność skóry, występują u panów w większych ilościach niż u pań. Sprawia to, że ich skóra wolniej się starzeje, jednakże sam proces postępuje gwałtownie – zmarszczki występujące u mężczyzn są zdecydowanie głębsze niż u kobiet, a ilość kolagenu z każdym rokiem maleje o 1%.

Nie można również nie wspomnieć, że mężczyźni mają na twarzy aż 15 razy więcej mieszków włosowych, niż kobiety, a co za tym idzie oczywiście więcej włosów. U panów jest także większe zagęszczenie naczynek krwionośnych.

Zabiegi na twarz dla mężczyzn

Poza domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi warto, by panowie korzystali także z propozycji gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej, dzięki której można bardziej skutecznie i efektywnie zwalczyć dany problem związany ze starzeniem się skóry ciała.

  • Cryolift

Cryolift to metoda, poparta badaniami medycznymi, która łączy działanie substancji odmładzających i przywracających młodzieńczą aktywność skóry z efektem krioterapii. Zjawisko krioterapii wykorzystuje działanie ujemnych temperatur do celów terapeutycznych. Zabieg przeprowadza się za pomocą aparatu z sondą uwalniającą zimno o temperaturze od -10 do – 18C . Gwałtowne oziębienie skóry powoduje zwiększone mikrokrążenie, dotlenienie i odżywienie komórek oraz lepsze wykorzystanie wtłaczanych później składników aktywnych. Znakomicie ujędrnia skórę twarzy, szyi i dekoltu, unosi opadające policzki. Jest on całkowicie bezbolesny, a skóra odzyskuje jędrność, elastyczność oraz blask.

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie znajduje się w naszym organizmie. Jest on jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za nawodnienie naszej skóry, a wraz z kolagenem i elastyną decyduje o jej jędrności oraz elastyczności. Zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym polega na wstrzykiwaniu do skóry twarzy, szyi czy dekoltu preparatu kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie wymagany jest lifting i wzmocnienie skóry. Dzięki zabiegom z kwasem hialuronowym skóra jest pełna blasku i witalności. Zmarszczki bruzdy ulegają spłyceniu, co nadaje twarzy bardziej łagodny wyraz i odmładza ją. Efekty zabiegów są długotrwałe i utrzymują się średnio od 9 do 18 miesięcy.

  • Zabiegi liftingujace

Opadający owal twarzy, bruzdy nosowo-wargowe, luźny podbródek, zwiotczenie policzków to oznaki starzenia, z którymi można uporać się za pomocą wysokiej klasy urządzeń medycznych takich jak: Ulthera, Fraxel czy Laser Harmony.

  • Skóra naczyniowa

Wielu panów posiada cerę naczyniową i w przeciwieństwie do pań raczej nie maskują jej na co dzień makijażem. Leczenie cery naczynkowej jest uzależnione od powstałych zmian. Jeżeli mamy do czynienia z rumieniem (spowodowanym przez drobne naczynka znajdujące się w skórze) i widocznymi, popękanymi naczynkami, zalecane jest najpierw przeprowadzenie zabiegów mających na celu usunięcie rumienia.

Przeczytaj koniecznie: Jakie są przyczyny powstawania naczynek i jak z nimi walczyć? Odpowiada dr Monika Nunberg-Sawicka

IPL

Najczęściej stosowaną skuteczną metodą jest naświetlanie światłem IPL. Urządzenie IPL (Intense Pulsed Light czyli Intensywnie Pulsujące Światło) nie jest laserem, choć jest tak potocznie nazywane. Podczas zabiegu IPL pacjent poddawany jest naświetlaniu lampą xenonową znajdującą się w urządzeniu.

Zabieg IPL usuwa rumień i bardzo drobne naczynia powierzchowne, zapobiega również powstawaniu nowych zmian naczyniowych, rumienia i cech trądzika różowatego. Światło lasera dociera w głąb naczyń, gdzie jest absorbowane przez barwnik krwinek czerwonych. Następnie wydzielane jest ciepło, pod wpływem którego drobne naczynia obkurczają się i zamykają.

VPL

VPL (Variable Pulsed Light) to urządzenie emitujące wiązki światła o szerokim spektrum, które są pochłaniane przez skórę. VPL wykorzystuje się do likwidowania przewlekłego rumienia oraz usuwania mniejszych naczynek krwionośnych, które nie zostały zlikwidowane podczas zabiegów IPLem. Podczas zabiegu emituje ona mikrobłyski docierające do miejsc zmienionych chorobowo. Podczas zabiegu, podobnie jak w przypadku terapii IPL, zachodzi proces fototermolizy.

Zamykanie naczynek

Zabiegi zamykania naczynek przeprowadza się z reguły laserami typu Nd:Yag. Fala emitowana przez laser ma zdolność wnikania aż do skóry właściwej, co pozwala na zamykanie również tych naczynek, które położone są głębiej. Podczas terapii małe naczynka ulegają koagulacji podczas jednej sesji zabiegowej, natomiast większe naczynia wymagają serii 2-3 zabiegów aby zniknęły całkowicie

Zabiegi na ciało dla mężczyzn

  • Lipoliza

Lipoliza jest to zabieg kosmetyczny, który polega na wstrzykiwaniu w tkankę tłuszczową lecytyny, która powoduje jej trwałe uszkodzenie. Celem zabiegu jest nieinwazyjne rozpuszczenie tkanki tłuszczowej wewnątrz ciała. Lipolizę można zastosować, gdy chcemy pozbyć się drugiego podbródka, nadmiaru tłuszczu na kolanach, pulchnych policzków czy worków pod oczami, a także tzw. byczego karku. Efekt zabiegi widoczny jest po kilku zabiegach. Co do zasady zaleca się przeprowadzenie serii 4 zabiegów w odstępach 4–6-tygodniowych.

  • Nadpotliwość – czoło, pachy, stopy

Nadpotliwość to krępujący i trudny do usunięcia problemem, który bardzo często dotyczy mężczyzn. Medycyna estetyczna oferuje zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej (Przeczytaj: Toksyna botulinowa zastosowanie poza twarzą) skutecznie likwiduje (na pewien czas) lub znacznie zmniejsza ten problem. Po wstrzyknięciu w skórę niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. Co z kolei zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępując te wcześniej zablokowane.

Trychologia – Wypadanie włosów

Kolejnym z problemów, który często dotyka mężczyzn po 40 r.ż. jest wypadanie włosów. Niektórzy panowie skrzętnie próbują zakryć pojawiające się miejsca z przerzedzonymi włosami, inni decydują się na golenie włosów do zera. Z pomocą przychodzą jednak różnorodne zabiegi medycyny estetycznej.

  • Peptydowa Terapia Włosów – Dr Cyj Hair Filler

Jedną z najnowszych propozycji zabiegów, które pojawiły się w gabinetach medycyny estetycznej, jest Peptydowa Terapia Włosów – Dr Cyj Hair Filler. Peptydowa Terapia Włosów hamuje wypadanie włosów, stymuluje ich odrastanie, zagęszcza je i pogrubia. Zabieg z wykorzystaniem specjalne opracowanego preparatu Peptydowa Terapia Włosów – Dr. Cyj Hair Filler polega na wykonaniu serii wkłuć w skórę głowy w powierzchniowe warstwy skóry właściwej. Zabieg jest mało bolesny i wymaga mniej wkłuć niż ma to miejsce w przypadku mezoterapii. Lekarz podaje niewielką ilość preparatu skupiając na obszarach przerzedzenia włosów, zazwyczaj ostrzykiwana jest górna część głowy. Zabieg trwa ok. 30 minut, a trwałe rezultaty widoczne są już po 4 zabiegach w postaci odnowy kolorytu włosów oraz ich odrostu. Więcej informacji na temat zabiegu znajdziesz w naszym artykule: Peptydowa Terapia Włosów – nowość dla osób z problemem nadmiernego wypadania włosów.

  • Infuzja tlenowa DermaOXY Hair session

Infuzja tlenowa DermaOXY Hairsession to zabieg polegający na wprowadzaniu w skórę głowy, za pomocą czystego hiperbarycznego tlenu, specjalnie opracowanego serum. Dzięki dużej zawartości kwasu hialuronowego, witamin i kwasów tłuszczowych serum zapewnia wysoki poziom nawilżenia skóry głowy, stymuluje odnowę komórek, wzmacnia włosy i przywraca im blask. Zabieg DermaOXY Hairsession korzystnie wpływa na przywrócenie równowagi lipidowej skórze głowy, a zatem zmniejsza tendencję do wypadania włosów, powstawania łupieżu i przetłuszczania włosów. Zabieg może być stosowany w każdym wieku, a także w przypadku wielu problemów skóry głowy i chemicznie zniszczonego włosa. Czas trwania jednego zabiegu to ok. 60. Zalecane jest wykonanie serii co 10-14 dni.

Informacje o innych zabiegach pielęgnacyjnych dla wypadających włosów znajdziesz tutaj.

 

Może zainteresuje Cię również Męska rzecz, czyli medycyna estetyczna a powiększanie penisa. 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak uniknąć powikłań po toksynie botulinowej

W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrosła popularność zabiegów medycyny estetycznej. Wynika to między innymi z faktu, że są one alternatywą dla chirurgii plastycznej z uwagi na mniejszą inwazyjność oraz okres rekonwalescencji. Jednym z częściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej jest podawanie toksyny botulinowej w celu wygładzenia zmarszczek. Jakie są powikłania po botulinie? Jak uniknąć powikłań po zabiegu botoksu?

Jak uniknąć powikłań po toksynie botulinowej

Botoks co to jest?

Botoks (botox) to nazwa handlowa toksyny botulinowej. Botulina (dowiedz się więcej na temat botoksu) jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

Zobacz również: Plusy i minusy stosowania botoksu 

Toksyna botulinowa działanie

Podczas tzw. zabiegów z botoksem podawane są preparaty toksyny botulinowej: Azzalure, Bocouture i Botox. Zawarta w nich botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, porażając w ten sposób skurcze mięśniowe. Powoduje to, że mięśnie stają się rozluźnione i wiotkie, czego efektem jest wygładzona skóra twarzy, a pacjenci zyskują naturalny, świeży wygląd. Działanie botuliny nie ma charakteru trwałego i zanika w okresie od 3 do 5 miesięcy.

Kto powinien wykonywać zabieg botoksu?

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej może wykonywać wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Kosmetyczki i kosmetolodzy nie powinni przeprowadzać zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że preparaty zawierające toksynę botulinową to leki dostępne na receptę. Aby bezpieczne podawać lek, trzeba mieć odpowiednią wiedzę zdobytą na specjalnych kursach.

Skuteczność toksyny botulinowej

Skuteczność zabiegu z zastosowaniem botuliny zależy od ilości podanego preparatu, jego stężenia w jednostce oraz sposobu podania. Wspomniane wcześnie 3 preparaty mają odmienny stopień penetracji, zatem podawane są mniej lub bardziej gęsto. Należy zauważyć, że nie ma jednego obowiązującego schematu, według którego wstrzykuje się botulinę

Ilość jednostek podawanych podczas zabiegu na daną okolicę jest uzależniona od marki preparatu, siły i wielkości mięśni, które mają zostać porażone, pożądanego efektu, który chcemy uzyskać.

Toksyna botulinowa powikłania

Jak każdy zabieg w medycynie, również podanie toksyny botulinowej może spowodować działania uboczne. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zaliczane są:

  • bóle głowy,
  • problemy z mimiką twarzy,
  • bóle twarzy,
  • osłabienie mięśni i rozprzestrzenienie się toksyny botulinowej na sąsiadujące mięśnie,
  • podwójne widzenie,
  • nudności,
  • objawy grypowe,
  • problemy z układem oddechowym.

U około 3% pacjentek obserwuje się efekt tzw. „opadającej powieki” lub „opadających brwi” . Wynika to ze znacznego osłabienia mięśni, które powoduje osunięcia się brwi i powiek. Może się zdarzyć, że w wyniki nieumiejętnego wykonania zabiegu, czyli podania zbyt dużej dawki toksyny botulinowej lub wkłucie się w nieodpowiednie miejsce, może dojść do poważniejszych uszkodzeń mięśni twarzy, problemów z mimiką, a nawet z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie, mówienie oraz problemy ze wzrokiem – jeśli sparaliżowane zostaną mięśnie wokół ust lub oczu. Często przy zbyt dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. „efektu maski”, co sprawia, że osoby . wyglądają jak porcelanowe lalki i są niezdolne do głębszej mimiki i ekspresji. Opisane efekty niepożądane w postaci opadającej powieki , ciężkiego czoła, zamrożenia mimiki ustępują w ciągu 2-3 miesięcy.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z botoksem

Zabiegu z wykorzystaniem botuliny nie powinno się przeprowadzać w przypadku, gdy u pacjenta występuje:

  • choroba nowotworowa,
  • choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • ciąża, okres laktacji,
  • czynna opryszczka,
  • miejscowe infekcje skóry,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
  • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
  • schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne,
  • stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • zakażenia i nowotwory skóry.

Do przeciwwskazań mogą również należeć: choroby immunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Cohna, choroba Grave-Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów, itp. Decyzję o wykonaniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz.

Zalecenia po wykonaniu zabiegu z botoksem

Pacjentowi, u którego został wykonany zabieg z zastosowaniem toksyny botylinowej zaleca się przez co najmniej 4 godziny po zabiegu unikać schylania się i kładzenia oraz masowania i uciskania leczonego miejsca. Nie wolno również spożywać alkoholu, korzystać z sauny i solarium, wykonywać żadnych czynności wymagających dużego wysiłku fizycznego, takich jak fitness, ćwiczenia na siłowni, pływanie na basenie, etc. Po 4 godzinach można wrócić do wszystkich czynności.

Bezpieczeństwo toksyny botulinowej

Bezpieczeństwo wykonania zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej zależy zatem od następujących czynników:

  • wiedzy i doświadczenia lekarza z zakresu medycyny estetycznej i budowy danej części ciała,
  • rzetelnej wiedzy wiedzy o preparacie toksyny, którego używa (stosowane rozcieńczenie, dyfuzja z miejsca podania),
  • ustaleniu wskazań i przeciwwskazań do zabiegu,
  • wyznaczenia punktów iniekcji po dokładnym zbadaniu pacjenta,
  • stosowania toksyny botulinowej w okolicach sprawdzonych i bezpiecznych,
  • zastosowania się pacjenta do zaleceń lekarza po zabiegu.

Może zainteresuje Cię również: Toksyna botulinowa – zastosowania poza twarzą

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana