Blizna po rozszczepie wargi – czym skorygować

Rozszczep wargi i podniebienia to jedna z wad wrodzonych, której efektem jest przerwanie części anatomicznej tkanek jamy ustnej i nosa. Rozszczep może dotyczyć wargi, podniebienia lub wargi i podniebienia równocześnie. Jak skorygować bliznę po rozszczepie wargi?

fot. scarfade

Leczenie rozszczepienia wargi (i/lub podniebienia) rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym i kontynuuje często przez wiele lat. W zależności od stopnia rozszczepu i rozległości zmian tkankowych dobiera się odpowiedni zakres leczenia: chirurgiczne, ortodontyczne oraz z zakresu chirurgii plastycznej.

Po zakończonym leczeniu chirurgicznym bardzo częstymi zjawiskami są:

 • niesymetryczny kształt ust,
 • zniekształcone wargi,
 • zapadnięte części ust i blizny,
 • widoczne są blizny pomiędzy ustami i nosem.

Medycyna estetyczna oferuje zabiegi, które mogą być rozwiązaniem dla osób z problemem blizny po rozszczepie warg. Każdorazowo konieczna jest konsultacja, podczas której lekarz będzie mógł ocenić czy zniwelowanie widoczności blizn jest możliwe i jaką należy zastosować metodę.

makijaż permanenty ust po rozszczepie

Mikropigmentacja medyczna to rodzaj makijażu permanentnego, w którym wykorzystywane są pigmenty o dużej mocy krycia.

Zabieg mikropigmentacji medycznej polega na nakłuwaniu skóry głowy specjalnymi igłami o różnym rozmiarze, za pomocą których wprowadzany jest konkretny barwnik lub jego mieszanka. Kolory pigmentów dobierane są indywidualnie w zależności od obszaru ciała, tak aby efekt był jak najbardziej naturalny.

Korekta ust po rozszczepie za pomocą pigmentacji medycznej wyrównuje asymetrię warg oraz przywraca ich naturalny kształt i kolor. Zabieg mikropigmentacji medycznej zmniejsza widoczność blizn zarówno w obrębie ust, jak i poza nimi. Makijaż permanenty ust po rozszczepie wykonuje się dwoma rodzajami barwników. Pierwsze to barwniki w odcieniach czerwieni wargowej, które mają na celu odtworzyć kształt. Drugie to barwniki kamuflujące w kolorze skóry, tuszujące pozostałe blizny.

laserowe usuwanie blizn po rozszczepie wargi

Laserowe usuwanie blizn po rozszczepie wargi wykonywane jest laserem ablacyjnym. W trakcie zabiegu nie przerywana jest ciągłość skóry. Podczas zabiegu laserowego mikrowiązki światła w kontrolowany sposób uszkadzają poddane naświetlaniu obszary naskórka i skóry właściwej. Po zabiegu następuje gojenie się skóry. Uszkodzone podczas zabiegu komórki skóry zastępowane są  nowymi, zdrowymi. Po zabiegu przez kilka dni skóra może być zaczerwieniona, może utrzymywać się obrzęk.

Laserowe usuwanie blizn po rozszczepie wargi to zabieg, którego czas trwania oraz liczba zabiegów w serii, jest uzależniona od wielkości blizny, głębokości zmian i predyspozycji pacjenta.

dermabrazja – usuwanie blizn po rozszczepie wargi

Dermabrazja to zabieg, który polega na mechanicznym usunięciu powierzchniowych,  górnych warstw skóry. Dedykowana jest dla osób, których problemem są blizny pooperacyjne, przebarwienia czy blizny potrądzikowe. Dermabrazja przeprowadzana jest co do zasady na małych powierzchniach ciała. W celu spłycenia lub nawet całkowitej korekcji blizny po rozszczepieniu podniebienia niezbędne jest przeprowadzenie kilku zabiegów. Jest to uzależnione od wielkości blizny, głębokości zmian i predyspozycji pacjenta.

Przez kilka dni po zabiegu skóra może być podrażniona i zaczerwieniona – gojenie trwa do 10 dni. Nowa skóra w pierwszym okresie ma różowy kolor, a po kilku dniach jej koloryt się wyrównuje. Konieczne jest unikanie przez pacjenta kontaktu z promieniami słonecznymi i bezwzględne stosowanie filtrów ochronnych na skórę.

korekta wargi po rozszczepie

Zabieg korekty wargi po rozszczepie może być złożony. Może być konieczna korekcja blizny i załamań linii czerwieni wargowej, wywinięcie lub powiększenie wargi przeszczepem tkanki tłuszczowej oraz wytworzeniu brakujących elementów czerwieni wargowej.

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej zwany jest inaczej lipofillingiem lub lipotransferem. Procedura zakłada pobranie niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej z okolicy dawczej i podanie jej w okolicę ust. Przeszczep własnego tłuszczu jest bezpieczny, a tkanka tłuszczowa dobrze przyjmuje się w okolicach ust.

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Koenzym Q10 działanie i właściwości

Koenzym Q10 jest niezwykle ważnym składnikiem komórek organizmu. Koenzym Q-10 bierze udział w podstawowych dla życia komórek cyklach przemian metabolicznych – jest naturalnym katalizatorem procesów energetycznych. Dlaczego określany jest mianem „eliksir młodości” i jaka jest rola koenzymu Q10 dla skóry?

koenzym Q10 właściwości

Koenzym Q10 jest niezbędnym składnikiem mitochondriom, czyli części komórki odpowiedzialnej za produkcję energii. Koenzym Q10  uczestniczy w wytwarzaniu ATP, substancji energetycznej we wszystkich procesach organizmu.  Koenzym Q10 współdziała enzymami przyspieszając procesy metaboliczne i dostarczając komórkom energii.  Koenzym Q10  poprawia ich dotlenienie komórek, a także chroni przed niszczącym wpływem wolnych rodników.

Koenzym Q10 w największej ilości występuje w sercu i mózgu.

koenzym Q10 działanie

Do głównych działań koenzymu Q zaliczamy:

 • antyoksydację (zwalczanie wolnych rodników i niwelowanie efektów ich działania),
 • obniżenie poziomu cukru,
 • pomoc w leczeniu problemów sercowo-krążeniowych (np. niewydolność krążenia, nadciśnienie),
 • spowolnienie procesów starzenia się,
 • stabilizację błon komórkowych, co zapobiega utracie składników odżywczych,
 • stymulację metabolizmu,
 • wspomaganie procesów odchudzania,
 • wspomaganie regeneracji witaminy E,
 • zwiększanie odporności komórek przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów.

produkty zawierające koenzym Q10

Koenzym Q10 powstaje w organizmie w niewielkich ilościach, a jego produkcja zmniejsza się w raz z wiekiem. Warto zatem dostarczać go wraz z pożywieniem.

Pokarmy, w których znajduje się koenzym Q10 to:

 • brokuły,
 • jabłka,
 • makrele,
 • oleje,
 • podroby,
 • produkty pełnoziarniste,
 • rabarbar,
 • sardynki,
 • sezam,
 • szpinak,
 • śliwki.

Koenzym Q10 jest wrażliwy na wysoką temperaturę, dlatego jego zawartość zmniejsza się podczas gotowania, a także długiego przechowywania. Ponadto koenzym Q10 przyswaja się tylko w obecności tłuszczów.

koenzym Q10 w kosmetyce

Koenzym Q10 zapobiega utracie kwasu hialuronowego, zatem opóźnia starzenie się skóry. Przyspiesza także podziały komórkowe u osób starszych, a także oraz chroni przed rozpadem kolagenu w wyniku działania promieni słonecznych (UVA). Kosmetyki z koenzymem Q10 łatwo przenikają przez warstwę rogową naskórka i wnikają głębiej. Efektem jest lepiej odżywiona, wyglądająca zdrowiej i młodziej skóra.

koenzym Q10 czy warto

Stosowanie kosmetyków z koenzymem Q10  może przynieść znaczne korzyści. Koenzym Q10 ma silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe, z tych względów wykorzystywany jest jako składnik kremów, serum i masek odmładzających. Koenzym Q10 wpływa pozytywnie na spłycenie zmarszczek i odżywienie skóry. Ponadto koenzym Q10 co do zasady nie wywołuje na skórze efektów niepożądanych, jak  zaczerwienienie, podrażnienie czy pieczenie. Zatem kosmetyki zawierające koenzym q10 mogą być stosowane także przez osoby posiadające cerę wrażliwą.

Koenzym Q10 w kosmetyce najczęściej łączy się z innymi substancjami o działaniu antyoksydacyjnym, takimi jak witaminy E, A, C, kwas hialuronowy czy olejki roślinne.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Pati
Gość
Pati

Czy możecie polecić dobre serum z koenzymem Q 10?

Jak zlikwidować płytkie zmarszczki na czole

Powstawanie zmarszczek na twarzy jest kwestią indywidualną, związaną z rodzajem cery, uwarunkowaniami genetycznymi, a także zależną od prawidłowej pielęgnacji i prowadzonego przez nas trybu życia. Zmarszczki na czole najczęściej związane są z mimiką twarzy. Poprzeczne zmarszczki na czole mogą nadawać twarzy smutnego wyglądu. Natomiast lwia zmarszczka sprawia, że twarz może wyglądać na rozgniewaną i posępną. Jakie zabiegi są polecane na zmarszczki na czole?

botoks na lwią zmarszczkę

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.  Dzięki zabiegowi z podaniem toksyny botulinowej można usunąć bruzdy na czole i lwią zmarszczkę. Efekty zabiegu widoczne są od razu. 

co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się.

Toksyna botulinowa  po raz pierwszy została  zastosowana  w  leczeniu  zeza  przez  dr  Alana Scotta w 1979 roku. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny  blokuje  przewodnictwo  nerwowo-mięśniowe.  Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja  mięśni  powraca  po  3–4  miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Zabieg botoksu polega na wykonaniu cienką igłą serii nakłuć wzdłuż bruzdy skórnej i wprowadzeniu toksyny w głębsze warstwy skóry. Toksyna botulinowa paraliżuje częściowo mięsień, przez co jego ekspresja staje się łagodniejsza. Czoło nie marszczy się już tak mocno, a efekt lwiej zmarszczki jest zniwelowany. Na rynku polskim dopuszczone do obrotu są następujące preparaty toksyny botulinowej typu A: Botox/Vistabel,  Azzalure/Dysport, Bocouture oraz Xeomin.

Polecamy również artykuł:  Podniesienie owalu twarzy – przegląd zabiegów.

kwas hialuronowy na zmarszczki na czole

Kwas hialuronowy – jest to jedna z najlepszych metod, która umożliwia redukcję zmarszczek i głębokich bruzd.

Kwas hialuronowy – HA (hialuronic acid) – to naturalny składnik wszystkich żywych organizmów, o niezwykłej zdolności łączenia wielu cząsteczek wody. U ludzi występuje między innymi w skórze, oczach, stawach. Uwalniając wodę, nawilża skórę od wewnątrz, tworząc prawidłowe środowisko dla rozwoju i pracy komórek. Dzięki temu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta.

Od 25 roku życia produkcja kwasu hialuronowego, a wraz z nim kolagenu i elastyny, zaczyna spadać. Wówczas warto pomyśleć o dostarczeniu skórze tego składnika od zewnątrz.

Kwas hialuronowy jako wypełniacz świetnie sprawdza się przy zabiegach wolumetrycznych, poprawiając objętość i owal twarzy. Efekty zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są widoczne od razu. Hialuran jest stopniowo wchłaniany przez organizm ludzki. W związku z tym pacjent może zdecydować się na ponowną aplikację kwasu hialuronowego po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu.

osocze bogatopłytkowe – jak zadziała na zmarszczki na czole?

Osocze bogatopłytkowe – inaczej zwany wampirzy lifting. Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta, stąd jego nazwa: wampirzy lifting. Zabieg osoczem stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnych produktów lub nie mogą poddać się innym zabiegom ze względu na występujące reakcje uczuleniowe na inne preparaty. Osocze bogatopłytkowe co do zasady jest zabiegiem stosowanym na całą twarz, a nie wybiórczo, jak np. na same zmarszczki na czole.

osocze bogatopłytkowe ile zabiegów

Seria zabiegów powinna składać się z 3-6 zabiegów wykonywanych w odstępach 2-3 tygodniowych.

Po kilku tygodniach od zabiegu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne. Skóra wyraźnie wygładza się, rozjaśnia, i jest lepszej jakości. Sprawia wrażenie bardziej ożywionej i wypoczętej.

laser frakcyjny pomoże na zmarszczki na czole

Laser frakcyjny wykorzystuje energię w postaci skupionych wiązek światła, które w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka i skóry właściwej. Naturalny proces gojenia się skóry sprawia, że uszkodzone komórki skóry zastępowane są przez odnowioną, zdrową tkankę. Efektem stosowania lasera frakcyjnego jest zdrowsza i młodziej wyglądająca skóra.

Zabieg jest bardzo inwazyjny – nie powoduje uszkodzeń skóry, nie musimy być po nim hospitalizowani, jak w przypadku zabiegów chirurgicznych. Efekt odmłodzenia i liftingu utrzymuje się przez długi czas i jest szybko widoczny.

laser frakcyjny ile zabiegów

Poprawa jakości skóry jest widoczna już po kilku dniach od zabiegu laserem frakcyjnym. Natomiast na przetworzenie kolagenu potrzeba czasu od 2 do 4 tygodni. Po tym czasie są widoczne trwale efekty odnowy. Odbudowa skóry będzie doskonale widoczna po 4-5 tygodniach od zakończeniu serii 3-5 zabiegów. Przebudowa kolagenu będzie jednak trwała nadal, powodując wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu.

fale radiowe rf na zmarszczki na czole

Terapia falami radiowymi jest jedną z najbardziej skutecznych metod przywracania skórze młodego i promiennego wyglądu.  Fale radiowe RF (ang. Radio Frequency) to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który skutecznie redukuje zmarszczki, rozstępy i cellulit, uelastycznia skórę, modeluje owal twarzy, redukuje tkankę tłuszczową, pobudza procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz syntezę włókien kolagenowych. Podczas zabiegu pobudzony zostaje układ limfatyczny i krwionośny, a ponadto zwiększa się metabolizm w tkankach.

fale radiowe ile zabiegów

Najczęściej terapia falami radiowymi RF obejmuje od 4 do 8 sesji zabiegowych, w zależności od kondycji skóry i miejsca zabiegowego. W przypadku zabiegów na twarz – zabiegi wykonuje się w przerwach 15 – 25 dniowych, w zależności od zaawansowania procesów starzenia tj. profilaktycznie co 25 dni, intensywna terapia przeciwstarzeniowa co 15 dni.

Po kilku tygodniach od zabiegu uzyskujemy odnowioną skórę, o zdecydowanie lepszej strukturze. Staje się ona bardziej jędrna, napięta i elastyczniejsza, zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana