6 zasad bezpiecznego korzystania z wypełniaczy

Lekarze związani z Oddziałem Chirurgii Plastycznej University of Texas Southwestern Medical Center zwracają uwagę, że wraz ze wzrostem liczby procedur estetycznych bardzo rośnie ryzyko błędów. Niestety fakt, że w ostatnim czasie pojawiło się wielu tzw. „ekspertów” i każdy w tej chwili zaczyna wykonywać zabiegi powoduje, że zaczęli oni rekomendować i stosować różne metody, które często się wykluczają.

Decydując się na zabieg w wykorzystaniem wypełniaczy często nie zdajemy sobie sprawy jakie groźne powikłania za sobą niesie i dlaczego tak ważne jest udanie się do sprawdzonego i doświadczonego specjalisty.

Podkreślamy, wypełniacze tudzież botox czy inne preparaty z zakresu medycyny estetycznej nie są dla każdego. Oprócz poczucia estetyki bardzo ważna jest znajomość anatomii człowieka i ogromne doświadczenie. Jeszcze raz podkreślamy dla bezpieczeństwa zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy niezwykle istotna jest znajomość anatomii  i jak podnoszą eksperci, nie mniej ważna jest – według nich – zdolność lekarza do szybkiego rozpoznania zaistniałej komplikacji oraz podjęcia właściwych kroków zapobiegawczych.

Czasopismo naukowe Stowarzyszenia Amerykańskich Chirurgów Plastycznych  „Journal of Plastic and Reconstructive Surgery” zamieściło na swoich łamach pracę doktora Jacka F. Scheuera oraz jego zespołu, która opisuje zasady bezpiecznego stosowania wypełniaczy.

Zespół lekarzy określi aż 6 niebezpiecznych stref w obrębie twarzy:

  • Gładzizna i brwi

Wewnątrznaczyniowe wstrzyknięcie preparatu właśnie w tej okolicy może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet do utraty wzroku.

  • Okolica skroniowa

Ostrzyknięcie tej okolicy daje bardzo dobre rezultaty, ale wymaga on bardzo dużej uwagi i doświadczenia ze strony lekarza, gdyż w okolicach skroni znajdują się bardzo ważne struktury, takie jak tętnice. W momencie gdy preparat zostanie podany nieprawidłowo, może się przedostać przez tętnice do układu nadoczodołowego lub może dojść do ślepoty gdy zablokuje naczynia skroniowe.

  • Strefa podoczodołowa

To kolejna niezwykle delikatna okolica i lekarze radzą zachować szczególną ostrożność. Odradzają bezpośrednich i głębokich iniekcji.

  • Usta

Kto by powiedział, że usta mogą być skomplikowanym i ponadto zabiegiem obarczonym dużym ryzykiem. Niestety również w przypadku ust może dojść do groźnych powikłań. Eksperci tłumaczą, że iniekcje w górną wargę powinny mieć głębokość mniejszą niż 3 mm. Dlaczego? Otóż tętnica, którą należy ominąć przebiega zazwyczaj kilka milimetrów powyżej dolnego brzegu wargi. Podanie w nią preparatu może spowodować nieodwracalną martwicę.

  • Fałdy nosowo – wargowe

Ten obszar należy do stosunkowo bezpiecznych miejsc. Jednak eksperci z USA podkreślają, że w górnej części tętnica może przebiegać dosyć powierzchownie i każdy błąd w iniekcji może doprowadzić do martwicy a nawet utraty wzroku.

  • Nos

W artykule opracowanym przez zespół lekarzy, nos został oznaczony jako szósta niebezpieczna strefa. Jak się okazuje iniekcje w tej okolicy w szeregu badań są wskazywane jako najczęstsza martwica tkanek. Lekarze alarmują by nie wykonywać iniekcji powierzchownie w okolicy czubka nosa lub w okolicy nasady skrzydełek. Taka brawura może doprowadzić do uszkodzenia układu naczyniowego i w konsekwencji martwicy czubka nosa lub jego skrzydełek.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Koniec z problemem siwych włosów! Pierwsza kuracja przeciw siwym włosom.

24 maja 2018 r. w Sthetic Klinika dr Jagielskiej odbyło się spotkanie prasowe „White can wait”, podczas którego została zaprezentowana pierwsza kuracja przeciw siwym włosom, która przywraca kolor od cebulki, dodająca siły i sprężystości, mowa o PHYTO RE 30.

Siwe włosy! Już 32% kobiet poniżej 30 roku życia posiada pierwsze siwe włosy

Problem nasilającego się siwienia włosów dotyczy coraz więcej młodych kobiet. Spotkania prasowego dr Aleksandra Jagielska rozpoczęła od przytoczenia danych:

32% kobiet poniżej 30 roku życia zauważa pierwsze zmiany. Jeszcze 20 lat temu ten odsetek nie przekraczał 18%. W wieku 50 lat już połowa populacji ma 50% siwych włosów – mówi dr Jagielska.

W dzisiejszych czasach proces siwienia włosów stał się niemal powszechny i można porównać go do pojawiających się wraz z upływem czasu zmarszczek. Wszyscy wiemy, że możemy z nimi walczyć i spowalniać procesy starzenia się skóry i tak samo jest z siwiejącymi włosami, ale dostępne i skuteczne metody nie są jeszcze tak dobrze znane, jak w wypadku pielęgnacji cery. Dla wielu kobiet siwienie to naprawdę olbrzymi problem, który przekłada się na obniżenie samooceny i poziomu pewności siebie. Dlaczego mówimy tylko o kobietach, kiedy zmiany te dotykają w równiej mierze mężczyzn?

Nie ma tu sprawiedliwości – panie posiadające siwe włosy zawsze uważają, że wyglądają gorzej, starzej i często faktycznie są tak postrzegane, podczas gdy panowie ze szpakowatymi włosami zazwyczaj zyskują na tej zmianie, a ich wygląd staje się bardziej interesujący, nabiera charakteru – dodaje założycielka kliniki Sthetic.

Co powoduje siwienie włosów?

Siwienie włosów może być spowodowane przez:

Pierwszą z nich są nieprawidłowości w pigmentacji, czyli zaburzenia funkcjonowania procesów zachodzących w melanocytach produkujących melaninę (naturalny barwnik). Redukcja syntezy i transferu melaniny sprawiają, że w komórkach dochodzi do dekoloryzacji istniejących pigmentów, czyli odbarwienia włosów. Drugą przyczyną może być depigmentacja istniejącej już melaniny, spowodowana ubytkami katalazy – enzymu niezbędnego do zachowania naturalnego koloru i kumulacją nadtlenku wodoru, który odbarwia włosy – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska.

Niezależnie od źródła problemu siwienie zmienia ich kolor na zupełnie biały lub lekko kremowy, ale nie tylko to. Włosy różnią się też strukturą, przez co są trudniejsze do ułożenia, bardziej suche, łamliwe i pozbawione blasku.

Jak powstrzymać siwienie? Nie tylko koloryzacja

Jakie możliwości mamy do wyboru? Oczywiście możemy zdecydować się na koloryzację w domu lub w salonie fryzjerskim i powtarzać ją regularnie, co obecnie wybiera większość posiadaczek siwych włosów. Pomóc mogą też suplementy diety.

 Najważniejsze, żeby miały dużo antyoksydantów, np. koenzym Q10, witaminę B10, resveratrol – te składniki mogą trochę opóźniać siwienie włosów, ale musimy pamiętać, że nie zlikwidują problemu całkowicie – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska.

Co na siwe włosy? Preparat na siwe włosy, czyli pierwsza kompleksowa kuracja przeciwko siwieniu

Sześć lat badań i współpracy z francuskim ośrodkiem badawczym i szpitalem specjalizującym się w badaniu włosów i skóry – tyle czasu potrzebne było do odkrycia najbardziej skutecznej molekuły przeciw siwym włosom, peptydu RE30. Został on wykorzystany w kompleksowej kuracji przeciwko siwieniu PHYTO RE30.

Formuła tego preparatu naśladuje działanie obecnego naturalnie w organizmie hormonu pobudzającego komórki do tworzenia barwnika. Zapewnia to ochronę przed obiema przyczynami siwienia – wzmocnienie pigmentacji przez pobudzenie wzrostu syntezy melaniny, wzrost transferu melaniny oraz ochronę przed depigmentacją (wzmocnienie aktywności katalazy i inhibicję nadtlenku wodoru) – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska. – Oprócz tego PHYTO RE30 zapewnia też działanie pielęgnacyjne, upiększające. Ekstrakt z purpurowego tulipana wzmacnia włókna włosa poprzez działanie na białko KAP, główną proteinę, działającą na spoistość włosa, dzięki czemu są one bardziej odporne, łatwiejsze do ułożenia i po prostu piękniejsze – dodaje.

Kompleksowość działania PHYTO RE30 oraz jego wydajność i wygodna aplikacja sprawiają, że skuteczna walka z siwieniem jest nie tylko możliwa, ale też dostępna dla wszystkich dotkniętych tym problemem.

 

Wśród gości nie zabrakło licznie przybyłych dziennikarzy i gwiazd, m.in. Olgi Bończyk, Małgorzaty Pieczyńskiej, Izy Kuny, Renaty Dancewicz, Anny Korcz, Hanny Bakuły, Joanny Dark, Aleksandry Nieśpielak, Roberta Kozyry, Marka Dudkiewicza i Macieja Dutkiewicza.

 

Sthetic Klinika dr Jagielskiej

Mokotowska 15A/2B, Warszawa
www.sthetic.pl

 

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ada
Gość
Ada

Próbowałam kiedyś farbować włosy, żeby siwizny nie było widać, ale po kilku dniach problem wracał. Zaczęłam stosować przez jakiś czas za to Gray Protect, który znalazłam w internecie i całkiem nieźle mi zniwelował tą siwiznę.Bardzo skutecznie zadziałał. Zostawię link do poczytania, może ktoś będzie zainteresowany – https://bit.ly/2W6gqIU

Czy po toksynie botulinowej możemy się opalać?

Szykując się na urlop często wybieramy się do gabinetu medycyny estetycznej by poprawić to i owo. Wówczas nasuwa się wiele pytań dotyczących opalania i zabiegów z użyciem botoxu i wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Dziś odpowiemy na pytanie czy po botoksie i kwasie hialuronowym możemy się opalać?

czy po botoksie możemy się opalać?

Odpowiedź brzmi tak, nie ma zakazu, ale nie możemy opalać się od razu po zabiegu. Ponadto powinniśmy unikać ekspozycji na promienie UV do momentu, aż nie ustąpi obrzęk po zabiegu i ewentualny rumień. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja mięśni powraca po 3–4 miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Toksyna botulinowa (BTX) rozkładając się w mięśniach ma określony czas działania. Pod wpływem temperatury mięśnie zaczynają szybciej metabolizować toksynę dlatego tak istotny jest ten czas po zabiegu (mówi się o ok. 10 dniach) kiedy to następuje rozwinięcie toksyny botulinowej. Dlatego też opalając się w tym czasie możemy spowodować, że efekt który chciałyśmy uzyskać będzie niezadowalający ponieważ nasz organizm szybciej ją rozłoży (jeszcze przed rozpoczęciem jej działania).

Podobna sytuacja jest z kwasem hialuronowym. Działanie promieni słonecznych czy korzystanie z solarium powoduje jego szybszy rozkład w skórze.

Nie dziwmy się, że często zabiegi z wykorzystaniem botoksu czy kwasu hialuronowego nie przynoszą zamierzonych efektów. Musimy pamiętać, że wiele czynników wpływa na długość i jakość tych zabiegów i między innymi jest to opalanie a raczej jego ograniczenie.

 

Jeżeli interesuje Cię temat toksyny botulinowej koniecznie musisz przeczytać te dwa materiały

a także:

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana