Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.
co to jest toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się.
BTX po raz pierwszy została zastosowana w leczeniu zeza przez dr Alana Scotta w 1979 roku. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja mięśni powraca po 3–4 miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Na rynku polskim dopuszczone do obrotu są następujące preparaty toksyny botulinowej typu A: Botox/Vistabel, Azzalure/Dysport, Bocouture oraz Xeomin.
Koniecznie przeczytaj wszystko na temat botoksu
kto może wykonać zabieg botoksu?
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej może wykonywać jedynie wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Kosmetyczki i kosmetolodzy nie mogą i nie powinni przeprowadzać zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że preparaty zawierające toksynę botulinową to leki dostępne na receptę. Aby bezpieczne podawać lek, trzeba mieć odpowiednią wiedzę zdobytą m.in. na studiach i na specjalnych kursach.
dla kogo botoks?
Zabieg botoksu przeznaczony jest dla osób, które chciałby pozbyć się problemu jakim są:
- zmarszczki palacza,
- opadające kąciki ust,
- lwia zmarszczki,
- kurzych łapki,
- zmarszczki na dolnej powiece oka,
- utrata jędrności szyi.
Dowiedz się jakie zastosowanie ma toksyna botulinowa poza twarzą
botoks przeciwwskazania
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem botoksu? Zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie powinno się przeprowadzać w przypadku, gdy u pacjenta występuje:
- choroba nowotworowa,
- choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- ciąża, okres laktacji,
- czynna opryszczka,
- miejscowe infekcje skóry,
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne,
- stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- zakażenia i nowotwory skóry.
Do przeciwwskazań przeprowadzenia zabiegu toksyny botulinowej mogą również należeć: choroby immunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Cohna, choroba Grave-Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów, itp.). Decyzję o wykonaniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz.
jak wygląda zabieg botoksu?
Zabieg podania toksyny botulinowej trwa kilkanaście minut. Polega na wstrzykiwaniu w określonych miejscach preparatu. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, pacjent odczuwa jedynie lekkie ukłucia. Można zastosować miejscowe znieczulenie.
Koniecznie zobacz:
5 rzeczy, których nie można robić po zabiegu toksyny botulinowej
W przypadku zabiegów medycyny estetycznej bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza wykonującego daną procedurę. Aby zabieg botoksu był jak najbardziej efektywny i by zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań przede wszystkim należy stosować się do 5 poniżej wymienionych wskazówek:
- Przez około 5-6 godzin po zabiegu powinno się unikać schylania, leżenia, skakania i dotykania leczonego obszaru.
- Przez kilkanaście godzin po zabiegu starać się ograniczyć mimikę twarzy.
- Przez co najmniej 24 godziny nie spożywać alkoholu i nie narażać organizmu na wysiłek fizyczny, taki jak ćwiczenia na siłowni, fitness, bieganie itp.
- Przez 4-5 dni po zabiegu nie używać peelingów do twarzy oraz nie masować miejsca nakłuć i okolic.
- Unikać sytuacji, w których narażamy się na wahania temperatury przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu (wskazane jest do tygodnia) – nie korzystać z sauny, kriokomór, łaźni parowych oraz unikać przebywania na słońcu czy korzystania z solarium.
Sprawdź również
Trzeba pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny i czas dochodzenia do siebie po zabiegu jest sprawą indywidualną. Najważniejsze jest, aby decydując się na zabieg wybrać profesjonalną klinikę, a także bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.
Czy znasz różnice między kwasem hialuronowym a toksyną botulinową? Jeżeli nie, zajrzyj tutaj.
Dodaj komentarz