5 rzeczy, których nie można robić po zabiegu toksyny botulinowej

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się.

BTX  po raz pierwszy została  zastosowana  w  leczeniu  zeza  przez  dr  Alana Scotta w 1979 roku. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny  blokuje  przewodnictwo  nerwowo-mięśniowe.  Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja  mięśni  powraca  po  3–4  miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Na rynku polskim dopuszczone do obrotu są następujące preparaty toksyny botulinowej typu A: Botox/Vistabel,  Azzalure/Dysport, Bocouture oraz Xeomin.

Koniecznie przeczytaj wszystko na temat botoksu

kto może wykonać zabieg botoksu?

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej może wykonywać jedynie wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Kosmetyczki i kosmetolodzy nie mogą i nie powinni przeprowadzać zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że preparaty zawierające toksynę botulinową to leki dostępne na receptę. Aby bezpieczne podawać lek, trzeba mieć odpowiednią wiedzę zdobytą m.in. na studiach i na specjalnych kursach.

dla kogo botoks?

Zabieg botoksu przeznaczony jest dla osób, które chciałby pozbyć się problemu jakim są:

  • zmarszczki palacza,
  • opadające kąciki ust,
  • lwia zmarszczki,
  • kurzych łapki,
  • zmarszczki na dolnej powiece oka,
  • utrata jędrności szyi.

Dowiedz się jakie zastosowanie ma toksyna botulinowa poza twarzą 

botoks przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem botoksu? Zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie powinno się przeprowadzać w przypadku, gdy u pacjenta występuje:

  • choroba nowotworowa,
  • choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • ciąża, okres laktacji,
  • czynna opryszczka,
  • miejscowe infekcje skóry,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
  • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
  • schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne,
  • stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • zakażenia i nowotwory skóry.

Do przeciwwskazań przeprowadzenia zabiegu toksyny botulinowej mogą również należeć: choroby immunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Cohna, choroba Grave-Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów, itp.). Decyzję o wykonaniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz.

jak wygląda zabieg botoksu?

Zabieg podania toksyny botulinowej trwa kilkanaście minut. Polega na wstrzykiwaniu w określonych miejscach preparatu. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, pacjent odczuwa jedynie lekkie ukłucia. Można zastosować miejscowe znieczulenie.

Koniecznie zobacz:

5 rzeczy, których nie można robić po zabiegu toksyny botulinowej

W przypadku zabiegów medycyny estetycznej bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza wykonującego daną procedurę. Aby zabieg botoksu był jak najbardziej efektywny i  by zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań przede wszystkim należy stosować się do 5 poniżej wymienionych wskazówek:

  1. Przez około 5-6 godzin po zabiegu powinno się unikać schylania, leżenia, skakania i dotykania leczonego obszaru.
  2. Przez kilkanaście godzin po zabiegu starać się ograniczyć mimikę twarzy.
  3. Przez co najmniej 24 godziny nie spożywać alkoholu i nie narażać organizmu na wysiłek fizyczny, taki jak ćwiczenia na siłowni, fitness, bieganie itp.
  4. Przez 4-5 dni po zabiegu nie używać peelingów do twarzy oraz nie masować miejsca nakłuć i okolic.
  5. Unikać sytuacji, w których narażamy się na wahania temperatury przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu (wskazane jest do tygodnia) – nie korzystać z sauny, kriokomór, łaźni parowych oraz unikać przebywania na słońcu czy korzystania z solarium.

Sprawdź również

Trzeba pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny i czas dochodzenia do siebie po zabiegu jest sprawą indywidualną. Najważniejsze jest, aby decydując się na zabieg wybrać profesjonalną klinikę, a także bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.

Czy znasz różnice między kwasem hialuronowym a toksyną botulinową? Jeżeli nie, zajrzyj tutaj. 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Różnice między kwasem usieciowanym a nieusieciowanym

Zabiegi z kwasem hialuronowym są jednymi z częściej wykonywanych procedur w gabinetach medycyny estetycznej. Wyróżniamy dwa rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. Czym się różnią i do jakich zabiegów są wykorzystywane?

kwas hialuronowy czym jest?

Kwas hialuronowy (hialuronian, hialuronian sodowy, HA) to naturalny polisacharyd, który jest samoistnie produkowany przez ludzki organizm. Ten wielocukier występuje w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, płynie maziowym, ciele szklistym i wodnistym gałki ocznej oraz w obrębie innych tkanek. Kwas hialuronowy wykazuje ujemne naładowanie elektromagnetyczne i przyłącza olbrzymie ilości wody. Liczne łańcuchy HA przeplatają się i krzyżują wzajemnie, tworząc roztwory o dużej elastyczności i lepkości, tym samym nadają skórze spójności i elastyczności. Hialuronian stanowi również skuteczną barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Wraz z wiekiem w organizmie ludzkim zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, co wpływa na jej mniejsze nawodnienie i pojawianie się zmarszczek. Najwięcej mamy go w okresie niemowlęcym, lecz około 40 roku życia jego ilość w skórze zmniejsza się o połowę.

Kwas hialuronowy jest substancją bardzo uniwersalną i cenioną przez lekarzy. Kwas hialuronowy, a także jego pochodne, dzięki swoim właściwościom nawilżającym i amortyzującym, są od prawie 40 lat wykorzystywane są m.in. w chirurgii okulistycznej. Bardzo dobrze sprawdza się również w leczeniu stanów zapalnych kości i stawów.

różnice między kwasem usieciowanym a nieusieciowanym

Jak już wspominaliśmy wyróżniamy dwa rodzaje kwasu  hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. W związku z ich różnymi właściwościami mają one inne zastosowanie w zabiegach medycynie estetycznej.

  • kwas hialuronowy nieusieciowany

Kwas hialuronowy nieusieciowany ulegający naturalnej, dość szybkiej degradacji. Okres półtrwania naturalnego HA w tkance wynosi od 1 do 2 dni – egzogenny kwas hialuronowy jest szybko eliminowany ze skóry właściwej i degradowany w wątrobie do dwutlenku węgla i wody.

Kwas hialuronowy nieusieciowany ma działanie rewitalizujące, dlatego wykorzystywany jest głównie w mezoterapii. Więcej o zabiegu mezoterapii przeczytasz tutaj.

Kwas hialuronowy nieusieciowany wstrzykiwany jest w postaci maleńkich depozytów płytko w skórę, by poprawić jej nawilżenie, napięcie, świetlistość oraz warunki ,,do pracy” komórek skóry i naskórka. Hialuronian może być wstrzykiwany pojedynczo lub w połączeniu z innymi wartościowymi substancjami.

Kwas hialuronowy nieusieciowany znakomicie nawilża, a pobudzając komórki skóry do odbudowy, powoduje jej zagęszczenie, ujędrnienie oraz wygładzenie drobnych zmarszczek. Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego można wykonywać wszędzie tam, gdzie skóra jest przesuszona, wymaga nawilżenia i rewitalizacji (np. po lecie). Dla uzyskania pełnego efektu, który będzie długo utrzymywał się na skórze, zaleca się przeprowadzenie zabiegu w serii, na przykład trzech sesji w odstępie co trzy tygodnie.

Kwas hialuronowy nieusieciowany być stosowany również jako zabezpieczenie przed pojawieniem się zmarszczek i bruzd na tak wrażliwych obszarach jak szyja czy dekolt.

  • Kwas hialuronowy usieciowany

Kwas hialuronowy usieciowany ze względu na swoje właściwości stabilizujące, nawadniające, amortyzujące oraz wysoką biokompatybilność jest doskonałym materiałem do wypełniania tkanek miękkich. Usieciowanie to wynik chemicznego łączenia krzyżowego cząsteczek HA. Hialuron dzięki swojej budowie pozostaje on długo w miejscu podania, korygując niedoskonałości na dłuższy czas.

Kwas hialuronowy usieciowany służy do wypełniania bruzd i redukcji zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełnianie bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust.

Przeczytaj:

Efekty zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są widoczne od razu. Hialuran jest stopniowo wchłaniany przez organizm ludzki. W związku z tym pacjent może zdecydować się na ponowną aplikację kwasu hialuronowego  po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu. Okres wchłaniania się kwasu hialuronowego jest uzależniony od miejsca, w które preparat został zaaplikowany, trybu życia pacjenta, wieku oraz rodzaju skóry. Jest to jednocześnie wada, jak i zaleta zabiegu z kwasem hialuronowym. Stanowi to zarazem wadę, jak i zaletę zabiegu. Zaletę z uwagi na fakt, że jest on w pełni naturalnym środkiem, nie wywołującym trwałej zmiany w wyglądzie, a wszystkie procesy są w pełni odwracalne. Wadę natomiast ze względu na to, że do podtrzymania efektu niezbędna jest ponowna aplikacja. Plusy i minusy stosowania kwasu hialuronowego opisaliśmy tutaj. 

Kwas hialuronowy przeciwwskazania

Ogólnymi przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu z kwasem hialuronowym są:

  • choroby nowotworowe,
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
  • ciąża i okres karmienie piersią,
  • nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
  • skłonność do powstawania blizn przerostowych,
  • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik).

Zabiegi z kwasem hialuronowym – podsumowanie

W zależności od problemu z jakim pacjent zgłosi się do lekarza medycyny estetycznej, a także oczekiwanego efektu, lekarz może zaproponować kwas nieusieciowany (rewitalizacja skóry) lub usieciowany (jako wypełniacz). Na trwałość zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego ma głównie znaczenie: obszar, który został poddany iniekcji, a także wiek pacjenta. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od nas samych. Nieregularny tryb życia, palenie papierosów, spożywanie dużych ilości alkoholu, a także dieta obfitująca w wysokoprzetworzone dania mogą przyspieszyć konieczność kolejnej aplikacji preparatu. (Zobacz jak prawidłowo zbilansowana dieta wpływa na naszą cerę) Do skrócenia czasu utrzymywania się zabiegów, może się przyczynić również nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. 

Przeczytaj również: 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Co lepsze mezoterapia igłowa czy dermapen

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. Mezoterapia to zabieg, który pielęgnuje skórę niwelując oznaki starzenia. Dzięki niemu skóra odzyskuje świeży, młody wygląd. Głównym zadaniem mezoterapii jest wtłoczenie w skórę substancji aktywnych dobranych do skóry pacjenta.

Mezoterapia – rodzaje

Mezoterapia jest metodą, która od lat jest wykorzystywana w kosmetologii i dermatologii estetycznej. Co do zasady wyróżniamy mezoterapię igłową oraz mezoterapię bezigłową. O różnicach między tymi metodami pisaliśmy tutaj. Dzisiaj skoncentrujemy się na klasycznej mezoterapii igłowej oraz jednym z nowocześniejszych rozwiązań zabiegach mezoterapii igłowej jakim jest urządzenie Dermapen.

Mezoterapia igłowa – charakterystyka

Popularność mezoterapii igłowej jest wynikiem jej wysokiej skuteczności i efektywnego działania.

Mezoterapia igłowa polega na aplikowaniu w skórę substancji aktywnych za pomocą mikronakłuć. Głębokość, na jaką dostarcza się koktajl, jest uzależniona od celu terapii. Możliwe jest podanie substancji do skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Dzięki aplikacji substancji aktywnych na głębokość około 0,5 – 4 mm w odstępach 5 mm uzyskuje się szybsze i lepsze efekty działania danego preparatu.

Podczas jednego zabiegu powstają dziesiątki małych grudek, w których zdeponowany jest preparat. Grudki te, podobnie jak ślady po wkłuciach, znikają po kilkudziesięciu godzinach, a składniki aktywne preparatu ulegają całkowitemu wchłonięciu. Nawilżają przy tym i odżywiają skórę działając profilaktycznie i stymulując ją do regeneracji i rewitalizacji.

Zaleta mezoterapii igłowej: do klasycznego zabiegu mezoterapii igłowej wykorzystuje się igłę i strzykawkę. Pozwala to lekarzowi medycyny estetycznej na podanie substancji aktywnych w określonej ilości, i dozowanie większej ilości preparatu w miejsce, które tego szczególnie wymaga – na przykład w obrębie głębokich zmarszczek.

Techniki mezoterapii igłowej:

  • klasyczne, punktowe iniekcje śródskórne z wytworzeniem niewielkiej grudki,
  • linijne iniekcje śródskórne – zdeponowany preparat jest zwykle mniej widoczny,
  • technika nappage – seria bardzo szybkich i bardzo płytkich nakłuć. Ślady po zastosowaniu tej techniki są minimalne, ale też ilość preparatu zdeponowanego w skórze jest niewielka, a duża jego część pozostaje na powierzchni skóry.

Dermapen – charakterystyka

Dermapen to urządzenie, które powstało w Australii. Jest to obecnie najbardziej nowoczesne rozwiązanie w zabiegach mezoterapii igłowej. Mikronakłucia skóry wykonywane są automatycznie za pomocą specjalistycznego kartridża Dermapen zawierającego zestaw 12 pulsujących igieł. Mikroigiełki te wnikają w skórę na głębokość od 0,5 mm do 2,5 mm, co umożliwia aplikację substancji aktywnych w głąb skóry właściwej.

Musisz przeczytać:

 

W Dermapen zastosowano opatentowaną technologię AOVN™ (Advanced Oscillating Vertical Needling), która opiera się na takim doborze parametrów nakłuwania skóry który generuje ich odpowiednią ilość. Dzięki niezwykle wydajnemu silnikowi możliwe jest uzyskanie aż 1300 nakłuć na sekundę. Kartridże stosowane w mezoterapii igłowej typu Dermapen są wymienne, jednorazowe. Mikroigły wykonane są z molibdenu lub stali chirurgicznej, co dodatkowo eliminuje ryzyko uczuleń.

Kontrolowana precyzja Dermapen pozwala na wyodrębnienie trzech faz mechanizmu jego działania w procesie pobudzania komórek skóry i odbudowy jej struktury. Pierwszy etap rozpoczyna się wraz z wydzielaniem czynników wzrostu pochodzenia płytkowego i kaskadzie tworzenia nowych komórek naskórka, chemotaksji fibroblastów, proliferacji fibroblastów i pobudzenia produkcji macierzy międzykomórkowej. Procesy proliferacji komórek skóry powodują dalsze wydzielanie czynników wzrostu z fibrolastów, keratynocytów i monocytów co prowadzi do drugiej fazy przebudowy skóry, w której powstają kolagen typu III, IV i I, elastyna, proteoglikany, GAG oraz pobudzane są procesy angiogenezy. Ostatnia faza mechanizmu działania Dermapen skutkuje przebudową i remodelingiem leczonych tkanek. Poprawia się unaczynienie skóry a jej struktura ulega wzmocnieniu dzięki obecności nowego kolagenu. Kwintesencją działania Dermapen są naturalne zdolności organizmu do samo leczenia oraz prawidłowej przebudowy tkanek.

Zaleta Dermapenu: precyzyjnie dobrana głębokość iniekcji pozwala na pełną kontrolę wykonywanego zabiegu – inaczej niż w przypadku mezoterapii wykonywanej przy użyciu strzykawki i igły.

Przeczytaj również:

Mezoterapia igłowa efekty

Podobnie jak większość zabiegów medycyny estetycznej dla osiągnięcia optymalnego efektu należy wykonać serię zabiegów. W przypadku mezoterapii igłowej najlepsze efekty przynosi przeprowadzenie serii 4-6 zabiegów. Powinny się one odbywać cyklicznie co 2-4 tygodnie,  a w fazie podtrzymującej – raz na kilka miesięcy. Dzięki zabiegom podtrzymującym, efekty kuracji utrzymują się znacznie dłużej.

Po zabiegu mezoterapii igłowej skóra twarzy, szyi czy dekoltu jest odmłodzona, zregenerowana, a także nawilżona. Ponadto wygładzone zostają zmarszczki.

Dermapen – efekty

Efektów działania Dermapen spodziewać można się już po pierwszym zabiegu — frakcyjne nakłuwanie skóry Dermapenem pozwala poprawić elastyczność i napięcie skóry już po pierwszym zabiegu – skóra odzyskuje swoją elastyczność i jest bardziej napięta. Do wygładzenia niewielkich zmarszczek z reguły potrzeba 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

Tuż po zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki, stwardnienia w miejscu nakłuć lub zaczerwienienie skóry.  Jest to naturalna reakcja i efekty te ustępują samoistnie po kilku dniach. Mogą też zdarzyć się  niewielkie krwiaki lub sińce (ryzyko zwiększa się w przypadku problemów z krzepliwością krwi). Skóra po obydwu rodzajach mezoterapii jest zaczerwieniona i potrzebuje specjalnej pielęgnacji, co umożliwia pełną regenerację. Ten typ zabiegów najlepiej wykonywać przed wolnym weekendem.

Mezoterapia igłowa i Dermapen – wskazania

Wskazania do mezoterapii igłowej

  • oznaki starzenia się skóry twarzy (także okolicy oczu), szyi i dekoltu.  – pobudzenie metabolizmu komórek skóry, zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, spłycenie zmarszczek, poprawa elastyczności i jędrności skóry,
  • profilaktyka przeciwstarzeniowa – zapobieganie trwałym uszkodzeniom skóry,
  • skóra szara, zmęczona, odwodniona, zniszczona działaniem slońca – poprawa nawilżenia i rewitalizacja skóry,
  • blizny potrądzikowe i pourazowe – odbudowa włókien kolagenowych,
  • cellulit – poprawa mikrokrążenia oraz przyspieszenie procesów lipolizy,
  • rozstępy – to jedna z najskuteczniejszych metod likwidacji rozstępów, także tych w fazie zanikowej (białe rozstępy) – wprowadzanie substancji odbudowujących uszkodzenia skóry bezpośrednio w ubytek,
  • wzmocnienie osłabionych cebulek włosowych i zahamowanie nadmiernego wypadania włosów,
  • zwiotczenia skóry grzbietów rąk i pozostałych partii ciała – poprawa elastyczności i napięcia skóry.

Mezoterapia igłowa i Dermapen– przeciwwskazania

Każdy zabieg medycyny estetycznej, w tym mezoterapia i Dermapen, muszą być poprzedzone dokładnym wywiadem z pacjentem (choroby przewlekle, alergie, przyjmowane leki).

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej:

  • alergia na składniki preparatu,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
  • choroby nowotworowe,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • epilepsja,
  • miejscowe stany zapalne skóry,
  • opryszczka,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • stwardnienie rozsiane,
  • zapalenie zakrzepowe żył.

Mezoterapia igłowa i Dermapen są zabiegami wysoce skutecznymi. W zależności od problemu, z którym zgłaszamy się do lekarza medycyny estetycznej, może on polecić nam jedną lub drugą metodę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana