5 najlepszych zabiegów dla kobiet

„Jak cię widzą, tak cię piszą”, to zdanie, które jest ponadczasowe. Wygląd w dzisiejszych czasach stał się bardzo ważny. Prawie każdy z nas chciałby być piękny, młody, bez zmarszczek i cellulitu. Dziedzina medycyny estetycznej oraz jej osiągnięcia w pewien sposób pomagają nam ten stan zatrzymać, utrzymać bądź osiągnąć.

Przedstawiamy 5 zabiegów medycyny estetycznej, zarówno na twarz, jak i na ciało, które mają nie tylko bardzo dobre efekty, ale również szerokie spektrum zastosowania.

 • mezoterapia

Mezoterapia jest mało inwazyjną techniką poprawiającą napięcie i blask skóry, która odbudowuje, odżywia i regeneruję skórę twarzy i ciała. Preparaty do mezoterapii zawierają kwas hialuronowy i/lub krzemionkę organiczną, glutation, aminokwasy, witaminy, kofeinę, sole mineralne, pierwiastki śladowe, a także osocze botatopłytkowe.

Zabieg dostarcza skórze substancji aktywnych, pobudza jej naturalne procesy regeneracyjne. Skóra właściwa otrzymuje niezbędne składniki przyczyniając się do rewitalizacji, odmłodzenia oraz nawilżenia. Skuteczność mezoterapii została także potwierdzona w walce z cellulitem. Dzięki substancjom stosowanym w mezoterapii poprawia się metabolizm komórek, następuje stymulacja fibroblastów, produkcja kolagenu i elastyny, poprawia się mikrokrążenie, co prowadzi do prawidłowego odżywienia i ujędrniania skóry.

Mezoterapię odpowiednio dobranym preparatem stosuje się praktycznie na całe ciało:

 • dekolt
 • grzbiety dłoni (na jędrność i przebarwienia)
 • na ciało tj. ramiona, biust, brzuch, pośladki, uda (ujędrnianie, cellulit).
 • okolicę oczu
 • skórę głowy jako profilaktyka wypadania włosów
 • szyję
 • kwas hialuronowy – wypełnianie zmarszczek, wolumetria twarzy

Kwas hialuronowy to jedna z najczęściej stosowanych substancji w medycynie estetycznej. Zabiegi odmładzające i rewitalizujące z użyciem kwasu hialuronowego uzupełniają jego niedobór w skórze. Kwas hialuronowy ma szerokie spektrum zastosowania w medycynie estetycznej. Służy do wypełniania bruzd i zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełniania bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust. Za pomocą kwasu hialuronowego można też poprawić wygląd skóry na szyi, dekolcie, dłoniach czy łokciach.

Kwasem hialuronowym możemy modelować i powiększać usta a także korygować ewentualną ich nierówność i asymetrię. W zależności od oczekiwań i potrzeb możemy wypełnić całą czerwień wargową lub tylko delikatnie podkreślić kontur ust.

 • resurfacing twarzy – laserowe odmładzanie skóry

Resurfacing stanowi jedną z najefektywniejszych form peelingu frakcyjnego i to kolejny sposób jak pozbyć się zmarszczek. Resurfacing twarzy to zabieg, który polega na zastosowaniu lasera wykonującego tysiące niewidocznych uszkodzeń skóry naszej twarzy. Dzięki technologii frakcjonowanej wiązki laserowej następuje pobudzenie skóry do intensywnej regeneracji i odbudowania dokonanych pod pełną kontrolą mikroskopijnych uszkodzeń.

Po zabiegu dochodzi do remodelacji i zwiększenia produkcji kolagenu, zniwelowania różnego rodzaju blizn i przebarwień, ujednolicenia kolorytu oraz wygładzenia porowatej i zwiotczałej skóry. Dzięki temu uzyskujemy nową cerę o zdecydowanie lepszej strukturze. Skóra jest wyraźnie odmłodzona, świeża i zrewitalizowana. Ponadto następuje poprawa jej jędrności, napięcia i elastyczności.

Okolice, na których zabieg jest wykonywany to najczęściej twarz, dekolt lub wierzchnia skóra dłoni.

 • fale radiowe RF – poprawa jakości skóry

Główną zaletą działania fal radiowych RF (ang. Radio Frequency) jest aktywne stymulowanie procesu syntezy włókien kolagenowych oraz ich regeneracji. RF fale radiowe aktywizują fibroblasty do większej produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zyskuje się efekt wypełnienia zmarszczek i naturalnych ubytków dermatologicznych. Skutkiem ich oddziaływania na tkanki jest poprawa gęstości, napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.

Fale radiowe RF to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który skutecznie redukuje zmarszczki, rozstępy i cellulit, uelastycznia skórę, modeluje owal twarzy, redukuje tkankę tłuszczową, pobudza procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz syntezę włókien kolagenowych.

Wskazania do zabiegów RF na twarz, szyję i dekolt:

 • lifting twarzy, szyi i dekoltu
 • poprawa napięcia i kondycji skóry twarzy i okolic oczu
 • usunięcie opadających powiek górnych
 • wygładzenie kurzych łapek
 • spłycenie zmarszczek mimicznych i grawitacyjnych
 • poprawa owalu twarzy i likwidacja tzw. chomiczków
 • wygładzenie fałdów wargowo-nosowych
 • likwidacja tzw. drugiego podbródka.

Wskazania do zabiegów RF na ciało:

 • redukcja cellulitu
 • redukcja miejscowej tkanki tłuszczowej
 • ujędrnienie skóry ramion, pośladków, brzucha i ud. np. po gwałtownej utracie wagi
 • kształtowanie sylwetki po porodzie
 • likwidacja zwiotczeń wybranych partii ciała
 • zmniejszenie blizn i rozstępów
 • poprawa jędrności i sprężystości skóry
 • wyszczuplenie i modelowanie wybranych partii ciała
 • poprawa jakości skóry ciała.
 • Cosmelan na przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry to brązowawe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, które pojawiają się najczęściej na twarzy głównie u kobiet. Przebarwienia skóry pojawiają się często na czole, w okolicy ust, a niekiedy nawet pokrywają prawie całą twarz, dekolt czy dłonie. W zależności od stanu skóry i stopnia przebarwień, lekarz medycyny estetycznej pomoże nam dobrać odpowiedni zabieg. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów z uwagi na swoją skuteczność jest Cosmelan.

zabieg Cosmelan

Zabieg Cosmelan dzięki czynnikom rozjaśniającym o natychmiastowym działaniu jest jedną z najbardziej skutecznych terapii depigmentacyjnych, które może zaoferować gabinet medycyny estetycznej. Cosmelan to skuteczny zabieg w terapii przebarwień hormonalnych, zwłaszcza typu melasma, chloasma. Co więcej ten zabieg na przebarwienia wyraźnie rozjaśnia małe i specyficzne plamy typu piegi, znamiona barwnikowe i przebarwienia posłoneczne.

Ze względu na fakt, że Cosmelan to połączenie peelingu chemicznego z działaniem dermokosmetyków, jest on również bardzo skuteczny w przypadku regulowania wydzielania łoju, zwężania porów, a także spłycania drobnych, płytkich zmarszczek. Cosmelan pobudza skórę do wydzielania kolagenu, tym samym sprawia, że skóra staje się młodsza, gładsza i jędrniejsza.

Zabieg Cosmelan może być może być wykonywany o każdej porze roku i jest odpowiedni dla każdego fototypu i rodzaju skóry.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Przed nami XVIII Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging !

Tylko 3 tygodnie dzieli nas od XVIII Międzynarodowego Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging – najważniejszego i najstarszego wydarzenia dotyczącego medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. To jedyne tego typu spotkanie, które skupia wybitnych naukowców i praktyków z całego świata w jednym miejscu, stając się unikalną w skali światowej platformą wymiany doświadczeń z obszaru medycyny estetycznej. 

Ponad 970 lekarzy, 77 wystawców, 36 warsztatów i 29 sesji, podczas których wystąpiło blisko 100 prelegentów z kraju i zagranicy – miniona edycja Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging była rekordowa, jednak tegoroczna zapowiada się jeszcze lepiej.

Mamy zapewniony udział licznych naukowców i lekarzy praktyków, tak z Polski, jak i ze wszystkich kontynentów, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami dotyczącymi zagadnień tak powszechnie znanych, jak i tych, które w Polsce nie były dotąd szerzej omawiane. Podobnie jak w poprzednich edycjach, pod względem rozmachu oraz liczby prelegentów i uczestników, będzie to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej – zapowiada dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Świeże spojrzenie na podstawy

Jak co roku wszyscy oczekują nowości w medycynie estetycznej, jednak nie zabraknie również rozmów o kwestiach budzących w środowisku żywe dyskusje.

Na Kongresie będziemy przedstawiać wszystko to, co jest ważne dla lekarzy praktykujących medycynę estetyczną – będą to elementy doświadczonym ekspertom znane, ale zawsze bierzemy pod uwagę, że mamy stale nową grupę odbiorców, nową grupę lekarzy, która wchodzi do wykonywania tej profesji. Dlatego dla tej ostatniej grupy w programie pojawią się również elementy terapii, zabiegów i diagnostyki związanej z medycyną estetyczną – zapowiada dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Harmonogram wydarzenia jest niezwykle napięty, dlatego w tym roku Kongres rozpocznie się nieco wcześniej, bo już ok. godz. 17 w czwartek 27 września, na kiedy zaplanowano nie tylko uroczyste otwarcie, ale i pierwsze wystąpienia gości – wybitnych ekspertów w swoich dziedzinach. Czwartek zostanie w całości poświęcony aktualnemu stanu wiedzy w dziedzinach związanych ściśle z medycyną estetyczną. Wykłady będą kontynuowane aż do godz. 13 w niedzielę.

Podczas Kongresu omówimy terapie znane i uznane, przyjrzymy się doniesieniom na temat nowych sposobów aplikacji toksyny botulinowej. Sprawdzimy, które są wartościowe, a które nie – wyjaśnia dr Andrzej Ignaciuk. – Planujemy również wiele prezentacji nt. niestarzejącego się kwasu hialuronowego i hydroksyapatytu wapnia. Omówimy nowe, obiecujące preparaty kolagenowe, o działaniu wypełniającym i stymulującym. Podczas Kongresu będziemy dyskutować na temat efektywności preparatów biostymulujących, komórek macierzystych oraz zabiegów z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej – kontynuuje.

Spotkanie środowiska lekarzy praktykujących medycynę estetyczną będzie też doskonałą okazją do pokazania aktualnego stanu wiedzy i doświadczeń z użyciem tzw. nici podwieszających, zwłaszcza, że wśród prelegentów będą wybitni przedstawiciele w tej dziedzinie – m.in. dr George Sulamanidze.

Wymiana doświadczeń i nowe bloki programowe

 Po raz pierwszy w Polsce gościć będzie doktor Efrain Olszewer z Brazylii, jeden z największych ekspertów w dziedzinie medycyny ortomolekularnej, którą zajmuje się przeszło od 30 lat.

Wspólnie zastanowimy się, czy medycyna ortomolektularna może mieć zastosowanie w estetyce, tym bardziej, że coraz częściej słyszmy o terapiach polegających na wlewach dożylnych, z substancji niewiadomego pochodzenia, o różnych „cudownych” właściwościach, także odmładzających. Chcemy skonfrontować doniesienia na ten temat z ekspertami z takich dziedzin, jak biochemia, endokrynologia czy fizjologia oraz zorganizować kurs dotyczący zastosowania medycyny ortomolekularnej w medycynie estetycznej i przeciwstarzeniowej.

Podczas Kongresu poruszone zostaną również tematy dermatologiczne.

Opowiemy o aspektach estetycznych wielu schorzeń dermatologicznych. Zaprosiliśmy kolegów ze wschodu i południa Europy, którzy opowiedzą o przypadkach oporności na toksynę botulinową. Zastanowimy się także nad doniesieniami o wpływie kwasu hialuronowego na pojawianie się problemów z zaburzeniem odporności człowieka – mówi dr Andrzej Ignaciuk.

Duża część Kongresu zostanie poświęcona już tradycyjnie nowym technologiom, w tym laserom oraz innym urządzeniom znajdującym zastosowanie w nowoczesnej medycynie estetycznej.

Mamy obiecaną obecność kilku najbardziej znanych ekspertów w tej dziedzinie na świecie – zapowiada dr Ignaciuk.

Nie zabraknie też ginekologii estetycznej, m.in. doświadczeń brazylijskich specjalistów w tej dziedzinie. Lekarze pochylą się nad tzw. cellulitem, który wydaje się odkrywać coraz bardziej swoje tajemnice, patologiami związanymi z włosami, a także problemami o podłożu naczyniowym.

Na Kongresie nie może zabraknąć chirurgii plastycznej oraz tematów związanych z medycyną anti-aging i jej powiązaniem z dobrostanem psychofizycznym. Biorący udział w konferencji lekarze zapoznają się z nowymi poglądami na temat tego, skąd biorą się procesy starzenia, jak można im przeciwdziałać oraz czy są metody, potwierdzone naukowo, które faktycznie opóźniają ten proces – dodaje dr Ignaciuk.

Część wydarzenia poświęcona będzie aspektom prawnym wykonywania zawodu lekarza medycyny estetycznej oraz planom legislacyjnym jego dotyczących. Oczywiście nie zabranie tematu powikłań po tego typu zabiegach, które się zdarzają i – niestety – muszą się zdarzać, ale dobry lekarz medycyny estetycznej powinien potrafić sobie z nimi poradzić i ograniczyć ich negatywne efekty.

Nie sposób opowiedzieć o wszystkich nowościach, których będzie naprawdę wiele. Już pod koniec sierpnia wszyscy będą mogli zobaczyć, jak bogaty jest program – zapowiada dr Ignaciuk.

Nowe formy dyskusji

Przykładamy dużą uwagę nie tylko do zawartości merytorycznej, ale też do innowacyjnych sposobów prezentacji. Oprócz klasycznych wykładów kongresowych chcemy po raz pierwszy zorganizować sesje poświęcone schematom postępowania w określonych przypadkach. Lekarze zmierzą się ponadto w trakcie spotkań w stylu boxing ring i tzw. obrad okrągłego stołu, w ramach których będą mogli konfrontować różne punkty widzenia na określone terapie i zagadnienia – wyjaśnia prezes PTMEiAA.

Niedzielna sesja dla kosmetologów

Zdając sobie sprawę z trudności i kontrowersji dotyczących praktykowania medycyny estetycznej przez nie-lekarzy, chcemy okazać otwartość w kierunku rozsądnych środowisk kosmetologicznych. Pragniemy zorganizować specjalną część dla kosmetologów, zaplanowaną na niedzielę – zapowiada dr Ignaciuk. Od godz. 13, kiedy skończy się część medyczna, wezmą oni udział w sesjach poświęconych tematom, które różnią i łączą ich z lekarzami, a także problemom wynikającym z praktykowania medycyny estetycznej. – Nowa inicjatywa ma służyć temu, by środowiska pracujące na gruncie estetyki nie spotykały się tylko po to, by się kłócić, ale po to, by znaleźć nić porozumienia. Mamy nadzieję, że spotka się to z pozytywnym odzewem środowisk kosmetologicznych – dodaje.

Warto wziąć udział!

Medycyna estetyczna to najdynamiczniej rozwijająca się gałąź medycyny, przyciągająca lekarzy z wielu dziedzin, odpowiadająca na potrzeby ogromnej liczby osób chcących przeciwdziałać skutkom starzenia i pielęgnować zdrowy styl życia

Liczę, że potrzeba ciągłego zdobywania wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności będzie dobrą motywacją do wzięcia udziału w XVIII Międzynarodowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Jak zwykle zapewniamy ogromną dbałość o gości w luksusowym otoczeniu hotelu Hilton. Mamy nadzieję, że tegoroczny Kongres umożliwi lekarzom i pozostałym przedstawicielom środowiska wymianę doświadczeń oraz spędzenie weekendu w miłej atmosferze – zachęca dr Ignaciuk.

Zapisy i więcej informacji na www.icaam.pl

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jakie są najczęściej popełniane błędy w medycynie estetycznej

Zaletą zabiegów medycyny estetycznej jest ich nieinwazyjny lub bardzo mało inwazyjny charakter. Sprawia to, że generalnie są one bezpieczne, nie pozostawiają widocznych blizn. Ponadto ryzyko wystąpienia powikłań jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku operacji plastycznych. Niemniej jednak zdarzają się pewne błędy, zarówno po stronie lekarzy, jak i pacjentów.

Ogromny rozwój technologii sprawił, że oferta gabinetów medycyny estetycznej nieustająco się powiększa. Już po jednorazowej wizycie możemy pozbyć się zmarszczek, powiększyć usta i skorygować ich kształt bądź dokonać bezoperacyjny lifting twarzy.  Korzystanie z usług gabinetów medycyny estetycznych przestało być kojarzone z czymś wstydliwym, a wręcz odwrotnie – bardziej z dbałością o własny wizerunek.

błędy lekarzy medycyny estetycznej

brak indywidualnego podejścia

Jednym z głównych błędów popełnianych przez lekarzy medycyny estetycznej jest brak indywidualnego podejścia do pacjenta. Wykonywanie zabiegów według szablonów skutkuje tym, że na ekranie telewizora czy na ulicy, spotykamy kobiety, których twarze wyglądają niemal identycznie.

nadmiernie wydęte usta

Powiększanie ust kwasem hialuronowym cieszy się ogromną popularnością. Usta są drugim, po oczach, centrum mimicznym twarzy. Na przestrzeni lat, gdy ogólna kondycja skóry ulega zmianie, wraz z nią zmieniają się także wygląd i struktura ust. Kwas hialuronowy stanowi wówczas sprawdzone remedium na powstałe problemy. Niemniej jednak niektórzy lekarze powinni zachować umiar w podawaniu pacjentkom kwasu hialuronowego. Nadmiernie wydęte i „napompowane” usta sprawiają, że kobiety przestają wyglądać atrakcyjnie, a wyglądają wręcz wulgarnie. Ponadto za duże usta oprócz przerysowanego efektu wizualnego, mogą powodować problemy z mówieniem.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym może także wiązać się z ryzykiem nierównomiernego rozłożenia kwasu hialuronowego czy zakażeniem gronkowcem. Przeczytaj także wypowiedź dr Katarzyny Kwareckiej-Zając na temat tego jakie mogą być powikłania po powiększaniu ust kwasem hialuronowym.

nadmiar i podanie wypełniaczy

Kolejnym błędem popełnianym w medycynie estetycznej jest nieodpowiednie miejsce podania lub nadmiar wypełniacza, które zamiast podkreślenia urody, mogą wręcz zdeformować twarz. Przykładem może być podanie kwasu hialuronowego bezpośrednio w opadające policzki, zamiast tuż pod nimi oraz w obrębie bruzdy nosowo-wargowej. Podanie nadmiaru wypełniacza na kościach policzkowych może spowodować efekt „chomiczych” policzków.

nadmiar botoksu

Toksyna botulinowa pełni rolę substancji „wygładzającej” i jest z powodzeniem wykorzystywana przy redukcji zmarszczek mimicznych. Jej działanie opiera się na hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w wyniku czego mięśnie mimiczne twarzy, odpowiedzialne za powstawanie tego rodzaju zmarszczek, są blokowane. Preparat zawierający toksynę botulinową pozwoli na redukcję zmarszczek występujących głównie w górnej części twarzy – na czole, wokół oczu czy ust.

Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg toksyny botulinowej sprawia, że część twarzy lub twarz wygląda jak maska, bez zachowania mimiki twarzy i/lub ruchomości brwi.

nieprawidłowo przeprowadzona laseroterapia

Generalnie powikłania po laseroterapii występują stosunkowo rzadko. W przypadku nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu lub nieprzestrzegania przez pacjenta zaleceń lekarza, możliwe są:

 • blizny przerostowe – osoby, które wiedzą, że mają do nich skłonność, powinien unikać zabiegów laserem frakcyjnym
 • blizny zanikowe – mogą powstać, jeśli zaburzone jest gojenie skóry po zabiegu laserowym
 • infekcje – najczęściej jest to wirusowa opryszczka. Jeżeli ktoś jest jej nosicielem, to przy zabiegu dochodzi do obniżenia odporności organizmu i wirus może się uaktywnić;
 • nadkażenie bakteryjne;
 • przebarwienia pourazowe – to najczęstszy skutek uboczny zabiegów laserowych, który pojawia się w przypadku poparzenia. Im mocniejszy zabieg, tym większe ryzyko przebarwień. Czasami same schodzą, ale czasami niestety nie.

błędy pacjentów

Jako pacjenci musimy pamiętać, że o efektach ich pracy często decydujemy także i my, naszym działaniem i nawykami. Po pierwsze bezwzględnie należy słuchać zaleceń lekarza. Kombinowanie i szukanie zamienników na własną rękę może być zgubne, z uwagi na to, że niektóre składniki zawarte w kremach czy balsamach, mogą wydłużyć proces rekonwalescencji i gojenia. Po wielu zabiegach warto na jakiś czas zminimalizować wysiłek fizyczny i wdrożyć intensywną fotoochronę. Unikamy również bardzo niskich oraz skrajnie wysokich temperatur.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w artykule: Czego nie powinniśmy robić po zabiegach?

przed zabiegiem medycyny estetycznej sprawdź…

Zanim poddasz się zabiegowi medycyny estetycznej sprawdź i zapytaj jakie kompetencje i uprawnienia posiada lekarz medycyny estetycznej, zapytaj przed zabiegiem jaki preparat lub urządzenie będzie stosowane. Uważaj na promocje i podchodź odpowiedzialnie do nadarzających się „okazji”.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana