Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem, który trzeba leczyć

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, do którego rzadko potrafimy się przyznać, nawet naszym najbliższym. Jak wskazują statystyki zaledwie około 25% pacjentek informuje lekarza o swoim problemie. Natomiast ponad 40% trafia do specjalisty dopiero po kilku latach od pojawienia się pierwszych objawów. Czym jest nietrzymanie moczu i czy ginekologia estetyczna oferuje rozwiązania dla pań, które cierpią na tę dolegliwość?

sposoby na nietrzymanie moczu dermaestetic

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu (NTM) to według definicji niezależny od woli wyciek moczu. Zaburzenie to występuje według danych epidemiologicznych u około 10% populacji.

International Continence Society (ICS) wyróżnia następujące rodzaje nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu, czyli wykonywaniu czynności,
  • naglące nietrzymanie moczu – wyciek moczu poprzedzony uczuciem parcia naglącego (nagłej, niemożliwej do opanowania potrzeby oddania moczu),
  • mieszane nietrzymanie moczu – wyciek moczu związany z parciem naglącym oraz wysiłkiem, kichaniem, kaszlem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu występuje dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Panie są bardziej narażone na NMT w przypadku ciąży i zmieniającego stan układu rozrodczego porodu. Dotyczy to przede wszystkim wysiłkowego nietrzymania moczu, które pojawiają się przy zwiotczeniu mięśni pochwy oraz osłabieniu włókien mięśni dna miednicy (mięśnie Kegla). Szacuje się, że ta postać dotyka ok. 49% wszystkich osób z problemem nietrzymaniem moczu.

Z uwagi na osłabienie mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej, mocz wycieka bezwiednie z pęcherza, gdy rośnie w nim ciśnienie. Do „popuszczania” moczu najczęściej dochodzi podczas wysiłku fizycznego, ale również w trakcie kaszlu, kichania lub śmiechu. Przyczyn osłabienia mięśni dna miednicy jest kilka, należą do nich: ciąże, porody, menopauza, niektóre operacje ginekologiczne, wiek (naturalne osłabienie mięśni wraz z wiekiem), a także otyłość (jest powodem dodatkowego obciążenia tych mięśni).

 

Zespół pęcherza nadaktywnego

Mówiąc o nietrzymaniu moczu nie można pominąć zespołu pęcherza nadaktywnego (overactive bladder – OAB), który definiowany jest jako występowanie parcia naglącego, częstomoczu dziennego i/ lub nocnego z nietrzymaniem moczu albo bez tego objawu. Częstomocz to oddawanie moczu – powyżej 8 razy dziennie, natomiast nocne wstawanie do toalety, przynajmniej dwa razy w ciągu nocy (inaczej – nokturia). Potocznie zaburzenie to jest nazywane pęcherzem nadreaktywnym lub nadreaktywnością pęcherza.

Przyczyny nadreaktywności pęcherza nie są do końca poznane. Specjaliści biorą pod uwagę zaburzenia neurologiczne związane z centralnym i obwodowym układem nerwowym, zmiany w dolnych drogach moczowych, styl życia (siedzący tryb pracy, otyłość, dieta – alkohol, kofeina, palenie tytoniu).

 

Leczenie

W przypadku nietrzymania moczu stosowane jest leczenie zachowacze, w tym: ćwiczenia, fizykoterapia, farmakoterapia lub chirurgicznie. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu preparatów ograniczających nadmierne skurcze pęcherza, a w przypadku kobiet także gałki dopochwowe. Natomiast leczenie operacyjne przeprowadzane jest w cięższych postaciach nietrzymania moczu i sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów. Odpowiednia metoda leczenia jest dobierana przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego.

Jeśli mówimy o medycynie estetycznej, to w przypadku NMT przeprowadzane są zabiegi z wykorzystaniem lasera (Mona Lisa Touch, Erb-Yag Fotona Dualis SP, Juliet). Promień lasera działa na ścianki pochwy, powodując ich napięcie oraz obkurczenie. Laser powoduje namnażanie włókien kolagenowych i śluzówki oraz sprzyja obkurczaniu istniejących tkanek poddanych zabiegowi. Metoda z wykorzystaniem działania lasera prowadzi przede wszystkim do wzmocnienia powięzi wewnątrzmiedniczej, ścian pochwy oraz całego obszaru ujścia cewki moczowej.

Jednym z najnowszych osiągnięć medycyny przy zespole pęcherza nadaktywnego jest wykorzystanie toksyny botulinowej. Botox wstrzykiwany jest do ściany pęcherza przy pomocy specjalnej igły i cystoskopu. Iniekcje prowadzą do znaczącego zwiększenia jego pojemności i podatności, obniżenia ciśnienia śródpęcherzowego oraz znacznej redukcji przykrych objawów. Skuteczność takiej terapii wynosi ponad 60%. Jedno podanie wystarczy, aby objawy u pacjenta ustąpiły nawet na 9 miesięcy. Przeciwwskazaniem do terapii toksyną botulinową są inne choroby układu moczowego czy zaburzenia przewodzenia nerwowo-mięśniowego.

Ważne

Osoby, które cierpią na problemy z utrzymaniem moczu powinny skonsultować się ze specjalistą – lekarzem ogólnym, urologiem lub ginekologiem. Trzeba mieć bowiem świadomość, że problem nietrzymania moczu z reguły sam nie znika, bowiem niestymulowane mięśnie wiotczeją i stają się coraz słabsze.

 

Źródła:

  • „Klasyfikacja nietrzymania moczu i sposoby leczenia” – Paweł Dębiński, Tadeusz Niezgoda, Przegląd Urologiczny 2014/5(87)
  • „Pęcherz nadreaktywny i naglące nietrzymanie moczu – choroba jednostki czy choroba społeczeństwa. Etiologia i leczenie.” – Stanisław Wroński, Piotr Radziszewski, Daniel Lewczak, Przegląd Urologiczny 2010/5 (63)
  • „Nowe opcje terapeutyczne w leczeniu nadaktywnego pęcherza moczowego” – Konrad Futyma, Tomasz Rechberger, Przegląd Urologiczny 2008/6 (52)
  • nmt.pl

 

 

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
suchyporanek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
suchyporanek
Gość
suchyporanek

Na naszej stronie jest do pobrania dziennik mikcji, który pomoże poprzez zaznaczanie zobaczyć skalę problemu i określić czy moczenie nocne ma jakieś odzwierciedlenie w stanach gorszego samopoczucia dziecka. Warto taki dzienniczek oraz zapis nastrojów zabrać ze sobą do lekarza.
pozdrawiam
przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Suchyporanek
Gość
Suchyporanek

Dzień dobry, moczenie nocne dotyka wielu dzieci i nastolatków na całym świecie. Są różne możliwości leczenia – wszystko zależy od przyczyny mikcji. Na stronie http://www.suchyporanek.pl znaleźć można informacje na temat tej dolegliwości. Żeby jak najszybciej określić przyczyny i wyleczyć moczenie nocne warto skorzystać z dostępnego na stronie dzienniczka mikcji.
Pozdrawiam
Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Domowe sposoby na zmęczone oczy.

Nasze oczy częściej niż dawniej męczą się wpatrywaniem przez wiele godzin w monitory komputerów, tablety, telewizory. Zarwane noce też nie im nie sprzyjają, o czym dając znać nie tylko poprzez opuchliznę, ale także tzw. piasek w oczach. Przedstawimy kilka szybkich i domowych sposobów jak radzić sobie w takich sytuacjach, które wykorzystywały nasze prababcie i babcie.

sposoby na zmęczone oczy dermaestetic
zdj: eyeprotect.pl

Okłady z ogórka

Na opuchnięte i podkrążone oczy dobroczynne działanie ma ogórek. Ogórek należy pokroić w cienkie plasterki i położyć na opuchnięte partie oczu na co najmniej dziesięć minut. Cienko pokrojone plasterki doskonale sprawdzają się również jako maseczka. Skóra napina się dzięki dostarczonej jej wodzie.

Okłady z ziemniaka

Niedoceniany ziemniak ma szereg pozytywnych właściwości odżywczych. Ziemniaka pokrojonego w plastry lub startego na tarce na grubych oczkach należy schłodzić przez kilkanaście minut w lodówce. Okład z ziemniaka działa na skórę ściągająco i pomaga usunąć zatrzymaną wodę pod oczami.

Okłady z herbaty lub rumianku

Czarna herbata (niearomatyzowana) lub susz rumianka świetnie nadają się do przygotowania kompresów na zmęczone, podrażnione czy podpuchnięte oczy. Zaparzoną esencję trzeba lekko przestudzić. Zanurzamy w jeszcze ciepłej esencji waciki, które następnie nakładamy na oczy i trzymamy, aż okłady będą zimne.

Kostki lodu

Inną popularną domową metodą na pozbycie się opuchlizny i cieni pod oczami jest masaż kostkami lodu. Kostki lodu należy zawinąć w bawełnianą serwetkę i delikatnie wykonać masaż wokół oczu. Trzeba bardzo uważać by nie doszło do odmrożeń i nie wolno przykładać do delikatnej skóry oczu bezpośrednio kostek lodu.

Łyżeczki

Nie zawsze mamy w zamrażalniku kostki lodu, ale każdy ma w domu łyżeczki do herbaty. Starą sprawdzoną babciną metodą jest umieszczenie na kilka minut dwóch łyżeczek do herbaty w lodówce. Następnie przykładamy je do oczu i zdejmujemy, gdy się ogrzeją. Czynność możemy powtarzać aż do ustąpienia opuchlizny.

Ćwiczenia

Ze względu na to, że nasze oczy bardzo często są zmęczone wpatrywaniem się w różnego rodzaju ekrany, warto wykonywać ćwiczenia, które pozwolą zredukować napięcie i pozwolą odpocząć nadwyrężonym mięśniom.

Propozycja 1

Siadamy ok. 2 metrów od ściany, ważne aby była gładka i nie rozpraszała nas zbytnio ewentualnymi obrazami. Oczami rysujemy ósemki. Najlepiej, aby rysowane ósemki obejmowały jak największy obszar ściany. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy w prawą i 5 razy w lewą stronę. Po ćwiczeniu zamykamy na chwilę oczy.

Propozycja 2

Zakrywamy otwarte oczy dłońmi tak, aby ich palce krzyżowały się na czole. Do oczu nie powinno również docierać światło, a dłonie nie mogą ich dotykać. Wpatrujemy się w czerń przez około 2-3 minuty.

Propozycja 3

Zamknij oczy i rozruszaj ich mięśnie obracając gałkami w lewo, w prawo, do góry, do dołu. Czynność powtarzaj przez około 3 do 5 minut.

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wiola
Gość
wiola

polecam okłady z rumianku na powieki albo poza domem – krople do oczu, jest bardzo duży wybór w drogeriach dobrych kropli bez recepty, ja sama uzywam Starazolinu

Czego nie powinniśmy robić po zabiegach?

Coraz więcej osób korzysta z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Prawidłowo przeprowadzone zabiegi mają na celu poprawę naszego wyglądu, a nierzadko też lepszego samopoczucia czy nawet wzrostu poczucia własnej wartości. Zdarza się jednak, że nie stosujemy się do zaleceń lekarza czy kosmetyczki, a to może prowadzić do braku oczekiwanego efektu, a czasem także do powikłań. Przedstawiamy przykłady czego nie należy robić po kilku najczęściej przeprowadzanych zabiegach.

czego nie powinniśmy robić po zabiegach medycyny estetycznej

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to zabieg, który polega na usuwaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Skóra wygląda młodziej, jędrniej i jest bardziej elastyczna.

Zalecenia pozabiegowe

  • Należy bezwzględnie zabezpieczać skórę kremami z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi przed promieniowaniem UV od 2 do nawet 3 tygodniu po zabiegu.
  • Nie należy wystawiać skóry na długotrwałe działanie promieni słonecznych, a także korzystać z solarium.
  • Nie należy korzystać z kąpieli w basenach zawierających chlorowaną wodę do 48 godzin po zabiegu.

Więcej na temat tego zabiegu przeczytasz w Mikrodermabrazja wspomóż swoją skórę

 

Mezoterapia mikroigłowa

Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Popularność tej metody wynika z bardzo wysokiej skuteczności i efektywnego działania. Mezoterapia służy do szybkiej poprawy kondycji skóry oraz tkanki podskórnej w takich miejscach jak: twarz, szyja, dekolt, ramiona, brzuch, pośladki oraz dłonie.

Zalecenia pozabiegowe

  • Makijaż można wykonać najwcześniej po 24h od momentu przeprowadzenia zabiegu.
  • Należy chronić skórę przed promieniami UV SPF (filtr minimum 30) przez min. 14 dni po zabiegu.
  • Nie należy korzystać z sauny, basenu i siłowni przez 7 dni po zabiegu.

 

Nici liftingujące

Zabieg polega na wszczepianiu podskónym rozpuszczalnych nici, które przy stopniowym wnikaniu w skórę, stymulują syntezę kolagenu, fibroblastów, angiogenezę. Nici wprowadzane są poprzez punkty wkłucia z wykorzystaniem igły prowadzącej.

Zalecenia pozabiegowe

  • Przez pierwsze 3 – 5 nocy należy spać na plecach.
  • Należy ograniczyć mimikę twarzy w ciągu pierwszych 3 tygodni po zabiegu.
  • Należy unikać gryzienia i żucia twardych produktów (np. orzechy, jabłka czy żucie gumy).
  • Nie należy wykonywać leczenia stomatologicznego, masażu twarzy, zabiegów kosmetycznych twarzy i sportu z elementem kontaktu fizycznego w ciągu 2 do 3 tygodni od momentu wykonania zabiegu.
  • Peelingi czy golenie są również niewskazane w ciągu 2 do 3 tygodni od momentu wykonania zabiegu.

Przeczytaj również: Czy za pomocą nici podniesiemy owal twarzy? Poznaj wszystkie fakty na temat nici!

 

Peelingi chemiczne

Peeling (chemiczne złuszczanie naskórka) to kontrolowane złuszczanie skóry na skutek działania substancji, które są pochodzenia biologicznego bądź chemicznego. Za pomocą peelingu pozbywamy się defektów kosmetycznych bądź też zmian chorobowych, które są w obrębie naskórka i skóry właściwej.

Zalecenia pozabiegowe

  • Makijaż można wykonać najwcześniej po 24h od momentu przeprowadzenia zabiegu.
  • Nie należy opalać się (ani w słońcu, ani w solarium) przez miesiąc od zabiegu. Należy również chronić skórę przed promieniami UV SPF (filtr minimum 30).
  • Nie należy stosować kremów z kwasami AHA przez ok. 2 tygodnie.
  • Łuszczące naskórka nie wolno zdrapywać ani odrywać.

 

Kwas hialuronowy – modelowanie ust

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym to jedna z najbardziej popularnych metod poprawiania konturu i powiększanie objętości.

Zalecenia pozabiegowe

  • Należy unikać nadmiernej ekspresji w obrębie ust, jak również dotykania i masowania miejsc iniekcji przez kilka godzin po przeprowadzeniu zabiegu.
  • Należy unikać nadmiernego narażenia na promienie słoneczne oraz ciepło (tj. solarium, promienie słoneczne, sauna) przez 3 doby od momentu przeprowadzenia zabiegi.

Zachęcamy również do przeczytania: Z cyklu fakty i mity: Zabiegi z kwasem hialuronowym.

Ogólnie mówiąc po wszelkich zabiegach iniekcyjnych z przerwaniem ciągłości skóry bardzo ważne jest utrzymanie higieny. Zaleca się używanie preparatów (w tym podkładów) znajdujących w pojemnikach z aplikatorem, by zapobiec możliwości nadkażenia. Powinniśmy stosować tylko preparaty zalecone przez lekarza czy kosmetologa. W wielu przypadkach bardzo niewskazane jest korzystanie z solarium, basenu czy sauny, a także wystawienie skóry na oddziaływanie promieni UV bez odpowiednich filtrów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana