Nici ginekologiczne – plastyka okolic intymnych

Medycyna estetyczna rozwija się na wielu płaszczyznach, należy do niej również obszar związany z kobiecymi narządami płciowymi. Jednym z bardziej powszechnych zabiegów jest zastosowanie nici ginekologicznych, które mają na celu zwężenie ujścia zewnętrznego pochwy i przedsionka pochwy oraz lifting krocza. Na czym polega zabieg i jego skuteczność? Czy należy do kategorii bezpiecznych zabiegów? Jakie grono kobiet może się mu poddać?

dermaestetic-zabieg-vaginal-narrower

Zabieg z wykorzystaniem nici ginekologicznych

Vaginal Narrower to pierwsze na świecie wchłanialne nici z serii Happy Lift, wykorzystywane do minimalnie inwazyjnej plastyki krocza, waginoplastyki oraz likwidacji defektów kosmetycznych i funkcjonalnych okolicy krocza i pochwy.

Przeczytaj również: Bez wstydu – zabiegi pociążowe

Zabieg z wykorzystaniem nici Vaginal Narrower polega na wprowadzeniu jednej lub dwóch nici przez 4-6 bardzo małych i płytkich nacięć skóry krocza. Poprzez nacięcia te wprowadza się w obrębie tkanki podskórnej i płytko umiejscowionego pod skórą mięśnia, jedną lub dwie nici. Dwóch nici używa się jedynie w przypadkach defektów o większym nasileniu, natomiast w pozostałych przypadkach stosuje się nić pojedynczą. Napięcie tkanek podskórnych, które powstaje dzięki zastosowaniu nici ułatwia gromadzenie się tkanek wokół nici, które pełnią funkcję „parasola” oraz zapobiegają rozchodzeniu się nici w przeciwnych kierunkach. Miejsca po nacięciach skóry zaopatruje się pojedynczymi cienkimi szwami.

Zaletą zabiegu z wykorzystaniem nici ginekologicznych jest minimalna inwazyjność, łatwość wykonania, szybkie gojenie się, a także powrót do normalnej aktywności już po kilku dniach. Zabieg może być przeprowadzany w ramach chirurgii jednego dnia z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Efekty zabiegu

Efekt jest zauważalny bezpośrednio po wykonaniu zabiegu – w postaci zwężenia wejścia do pochwy i poprawy estetyki tkanek krocza i sromu. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet kilka lat, nawet po rozpuszczeniu się nici. Wynika to z pobudzenia syntezy włókien białkowych i procesów odnowy biologicznej, co skutkuje długoterminowym liftingiem tkanek, wyraźnym odmłodzeniem i poprawą ich napięcia w obrębie pochwy i krocza. Pierwsze długoterminowe efekty pobudzenia komórkowego poprzez waginoplastykę widoczne są w tkankach już 7 dni od chwili wprowadzenia nici Vaginal.

Dla kogo?

Zabieg z wykorzystaniem nici ginekologicznych może być polecany paniom, które borykają się z:

  • nieprawidłowościami w budowie i funkcji pochwy oraz krocza,
  • deformacjami krocza po porodach drogami natury,
  • bliznami po nacięciu krocza,
  • utratą napięcia mięśni krocza i pochwy,
  • zmniejszonej lub braku satysfakcji seksualnej ze względów estetycznych i funkcjonalnych.

Przeciwskazania

Podobnie jak do innych zabiegów medycyny estetycznej, również w przypadku nici ginekologicznych istnieją przeciwwskazania. Należą do nich:

  • ostry stan zapalny pochwy i sromu(zabieg można wykonać po wyleczeniu infekcji),
  • uczulenie na leki stosowane do znieczulenia lub ciężkie i rzadko występujące zaburzenia krzepliwości krwi,
  • krwawienie miesiączkowe lub inne krwawienia z pochwy,
  • choroba nowotworowa w obrębie narządów płciowych,
  • zabiegu nie należy wykonywać u pacjentek ciężarnych ani w okresie wczesnego połogu kiedy występują jeszcze odchody z jamy macicy.

Właściwym specjalistą do przeprowadzania kwalifikacji wykonania zabiegu jest ginekolog. Do wykonania zabiegu nieodzowny jest wywiad lekarski i badanie ginekologiczne, w tym również badanie we wziernikach. Ponadto zalecane jest, aby pacjentka zakwalifikowana do zabiegu Vaginal Narrower posiadała aktualną cytologię szyjki macicy.

Optymalną fazą cyklu miesiączkowego do wykonania zabiegu jest jego pierwsza połowa. W okresie od wykonania zabiegu do rozpoczęcia następnego krwawienia miesiączkowego zaleca się stosowanie miejscowo środków do higieny intymnej o działaniu odkażającym.

Powikłania po zabiegu Vaginal Narrower zdarzają się bardzo rzadko i na ogół maja niegroźny dla zdrowia charakter np.: krwotoczny lub infekcyjny.

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Domowe sposoby na pozbycie się zmęczonej cery – cz.2: maseczki

Maseczki domowe to jedne z najlepiej przyswajalnych przez skórę kosmetyków. Oczywiście nie mamy nic do zarzucenia gotowym maseczkom z drogerii i same też je używamy, ale w okresie wiosenno-letnim warto sięgnąć po dobrodziejstwa natury.

przepisy na domowe maseczki do cery zmęczonej

Szara, zmęczona cera może być objawem braku nawilżania. Warto zatem cały rok nie tylko pić regularnie wodę, ale również stosować kremy nawilżające. Na rynku dostępne są kremy nawilżające nie tylko do cery odwodnionej czy suchej, ale także do cery mieszanej i tłustej.

Zanim nałożymy na twarz maseczkę, warto zrobić peeling. O domowych peelingach pisałyśmy tutaj: Domowe sposoby na pozbycie się zmęczonej cery – cz.1: peeling

Bardzo istotne jest to, aby do przygotowania maseczki wykorzystać świeże owoce i warzywa. Nigdy nie używajmy produktów, których byśmy już nie zjadły, które mają nadgniłe części lub zmieniły kolor. Natomiast do rozdrabniania nie powinno się używać metalowych łyżek, tarek czy miseczek, a wyłącznie plastikowe, drewniane lub szklane.

Dla cery suchej i odwodnionej polecane będą maseczki z awokado czy marchwi (mają działanie nawilżające i odżywiające). Dla cery tłustej natomiast z ogórka (działa wybielająco i łagodząco), pomidora (zawiera dużo witamin i kwas salicylowy) czy porzeczek (mają działanie ściągające). Cerze naczyniowej sprzyjają truskawki (działają odżywczo i wygładzająco).

Przepisy na domowe maseczki – zmęczona cera

maseczka-z-awokado

Maseczka z awokado nr 1

Małe, dojrzałe awokado (lub pół dużego) należy zmiksować na jednolitą masę z 2 łyżkami naturalnego jogurtu. Warto dodać również 2-3 krople witaminy A. Nakładamy na twarz i zmywamy letnią wodą po 20 min.

Maseczka z awokado nr 2

Małe, dojrzałe awokado (lub pół dużego) należy zmiksować na jednolitą masę żółtkiem jaja. Nakładamy na twarz i zmywamy letnią wodą po 20 min.

Maseczka z marchwi nr 1

Marchew w miarę możliwości najlepiej kupić ze sprawdzonego lub ekologicznego źródła. Warzywo ucieramy na tarce, dodajemy odrobinę oliwy, gęsty jogurt i kilka kropli soku z cytryny. Papkę można w razie konieczności zagęścić mąką ziemniaczaną. Nakładamy na twarz i zmywamy letnią wodą po 20 min.

Maseczka z marchwi nr 2

Łyżkę świeżych drożdży rozrabiamy z łyżką mleka. Następnie dodajemy startą marchew skropioną lekko oliwą. Nakładamy na twarz i zmywamy letnią wodą po 20 min.

Maseczka z banana

Pół dużego banana zmiksować z żółtkiem i łyżeczką płynnego miodu. Nałożyć na twarz na 20 min., a następnie zmyć letnią wodą.

Maseczka z ziemniaka

Ugotować ziemniak w łupinie, po obraniu rozgnieść go, zmieszać z odrobiną mleka lub jogurtu naturalnego i jednym żółtkiem. Nałożyć na twarz i pozostawić na 20 min.

maseczka-platki-owsiane

Maseczka z płatków owsianych

3 łyżki płatków owsianych zalać 3 łyżkami wrzącej wody, przykryć i odstawić w do ostygnięcia. Napęczniałe płatki należy wymieszać z łyżką płynnego miodu. Nałożyć na twarz na 20 min., a następnie zmyć letnią wodą.

Maseczka z winogron i siemienia lnianego

Kilka obranych ze skórki winogron należy rozgnieść, a następnie dodać do nich łyżeczkę rozgotowanego siemienia lnianego. Nałożyć na twarz i pozostawić na 20 min.

Maseczka z ogórka

Najprostsza maseczka na świecie, to po prostu obłożenie twarzy grubo obranymi łupinami ogórka. Pozostawiamy je na 20 minut, a następnie przecieramy twarz tonikiem lub płynem micelarnym.

Maseczka z ogórka, jabłka i mięty

Ogórek oraz jabłko należy obrać ze skóry, a następnie drobno pokroić. Następnie należy dodać łyżeczkę soku cytrynowego i garść świeżych liści i całość zmiksować. Papkę nakładamy na twarz i zmywamy po ok. 20 minutach letnią wodą.

Maseczka z ogórka i jogurtu naturalnego

Ogórek należy utrzeć wraz ze skórką na tarce, dodać kilka łyżek jogurtu naturalnego i zagęścić mąką ziemniaczaną. Papkę nakładamy na twarz i zmywamy po ok. 20 minutach letnią wodą.

Maseczka z pomidora

Przecieramy pomidora przez sitko i zagęszczamy przecier mąką ziemniaczaną. Papkę nakładamy na twarz i zmywamy po ok. 20 minutach letnią wodą. Można również same plastry pomidora położyć na buzię.

Ważne! Nie powinno się stosować pomidora na cerę wrażliwą lub z rozszerzonymi naczynkami.

Maseczka z porzeczek

Dużą garść porzeczek rozgniatamy na miazgę, dodajemy łyżkę miodu i aplikujemy na buzię. Po ok. 20 minutach zmywamy letnią wodą.

Maseczka z truskawek

Dużą garść truskawek przecieramy przez sito i taką papkę kładziemy na twarz. Po ok. 20 minutach zmywamy letnią wodą.

 

Poza nałożeniem wybranej maseczki na twarz, pamiętajmy także o naszych szyjach (Szyja. Co zrobić by nie zdradzała naszego wieku?) i dekoltach. Omijajmy natomiast okolice oczu, które są bardzo wrażliwe i niektóre owoce lub warzywa mogą spowodować podrażnienia. Przyrządzoną maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę pędzelkiem lub szpatułką. Możemy również wcześniej przygotować gazę, w której wytniemy otwory na oczy i nos. Na gazę nakładamy naszą papkę, a samą gazę bezpośrednio na buzię, szyję i dekolt. Włączamy ulubioną muzykę, kładziemy się na sofie i relaksujemy. Po zmyciu maseczki można twarz przemyć tonikiem lub bezpośrednio nałożyć krem nawilżający.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Żylaki – dlaczego należy je leczyć?

Żylaki kończyn dolnych należą do najczęściej spotykanych chorób nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Według statystyk pojawiają się mniej więcej u połowy populacji osób dorosłych. Z reguły na to schorzenie cierpią kobiety niż mężczyźni, a częstość występowania choroby rośnie z wiekiem. Czy żylaki to tylko problem estetyczny?

jak można wyleczyć żylaki dermaestetic

Czym są żylaki?

Żylaki kończyn dolnych to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem. Żylaki w znacznym stopniu zaburzają prawidłowy przepływ krwi. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj po 40 roku życia.

Żylaki i pajączki żylne są jednym z objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Żylaki kończyn dolnych często nie powodują żadnych powikłań i komplikacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że zaawansowana i nieleczona choroba żylakowa może spowodować niebezpieczne powikłania, jak np. zator tętnicy płucnej.

Przyczyny powstawania żylaków

Do przyczyn powstawania żylaków zalicza się predyspozycje genetyczne, brak odpowiedniej ilości ruchu (w tym przede wszystkim praca w pozycji stojącej), otyłość, a także wiek. Specjaliści podają również, że do rozwoju żylaków może również przyczyniać się wysoki wzrost, palenie papierosów, nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu, noszenie obcisłych podkolanówek, butów na wysokich obcasach, a także dźwiganie ciężarów. Co więcej nadmierne korzystanie z sauny i solarium również może sprzyjać tworzeniu się żylaków.

Podstawową metodą zapobiegania powstawaniu żylaków kończyn dolnych jest odpowiednia aktywność ruchowa. Przede wszystkim zalecane są długie spacery, nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze. Osoby, których praca wymaga długiego przebywania w pozycji stojącej, powinny regularnie powtarzać proste ćwiczenia fizyczny, których efektem jest poprawienie krążenie krwi w naszych nogach. Nie zatrzymamy upływu czasu, który może mieć wpływ na powstawanie żylaków, ale możemy zadbać o prawidłową masę ciała.

Leczenie żylaków

W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się różne metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków. O wyborze decyduje lekarz flebolog lub chirurg naczyniowy wraz z pacjentem.

Skleroterapia

Skleroterapia (obliteracja) – nazywana potocznie ostrzykiwaniem lub nastrzykiwaniem jest najstarszą i najpopularniejszą z małoinwazyjnych metod leczenia wewnątrznaczyniowego. Polega na wstrzykiwanie do żylaków jednego ze specjalnych preparatów, wywołujących stan zapalny ścian żyły. Podrażniona ściana kurczy się i włóknieje uniemożliwiając przepływ krwi. Po wstrzyknięciu żylak twardnieje i jest bolesny, natomiast objawy te ustępują po kilku dniach. W ciągu kliku dni lub tygodni naczynie przestaje być widoczne. Skleroterapia trwa ok. 20 minut, a pacjent nie wymaga hospitalizacji. U kilkunastu procent pacjentów po zabiegu mogą powstać przebarwienia nad naczyniem, które giną po ok. 6 miesiącach.

Odmianą skleroterapii jest tzw. mikroskleroterapia – metoda wykorzysywana przy leczeniu tzw. pajączków (wenulektazje, angiektazje, teleangiektazje – wenulo-angiektazje).

Zabiegi skleroterapii oraz mikroskleroterapii zaleca się przeprowadzać w okresie chłodniejszym, gdy temperatura spada poniżej 20-25°C i nie planujemy wyjazdu do ciepłych krajów w ciągu 2-4 tygodni od zabiegu

Termiczna ablacja (RFITT Celon)

Termiczna ablacja (Radiofrequency Induced Thermotherapy Celon) to metoda polega na zamknięciu naczynia za pomocą rozgrzania jego ścianek prądem o częstotliwości fal radiowych. Wysoka temperatura powoduje obkurczenie niewydolnej żyły, a następnie jej zwłóknienie. , bez potrzeby jej usuwania. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czas jego trwania wynosi ok. 30 minut.

Krioterapia

Krioterapia polega na zamrażaniu żylaków wprowadzoną do ich światła sondą wytwarzającą bardzo niską temperaturę, która prowadzi do zniszczenia poszerzonej żyły i jej zaniku.

Laserowe usuwanie żylaków

W tej metodzie czynnikiem zamykającym naczynie jest światło lasera. Do żyły wprowadza się cewnik, a do wnętrza cewnika światłowód. Musi on dotrzeć do chorego miejsca. Lekarz aplikuje laserowy strzał i naczynie się zamyka. Cały zabieg prowadzony jest w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG, trwa ok. 45 minut. Po jego zakończeniu nakładany jest opatrunek uciskowy, który trzeba nosić przez dwa tygodnie.

SVS (Steam Vein Sclerosis)

Ablacja parą wodną (SteamVein) to metoda opracowana przez francuskiego chirurga prof. Rene Milleret. W Polsce przeprowadzana jest od 2013 roku, w Europie stosowana jest jeszcze w dwunastu innych państwach i zyskuje na popularności. W trakcie zabiegu do żył podawana jest para wodna. W odróżnieniu od zabiegów laserowych i radiowych, ablacja SVS pozwala na jednoczesne usunięcie niewydolnych pni żylnych oraz dużych i krętych żylaków.

Żylaki, które są jednym z objawów przewlekłej niewydolności żylnej, mają skłonność do ponownego pojawia się, niekoniecznie w tym samym miejscu. Zatem podobnie jak w przypadku innych chorób, ważna jest profilaktyka i nieodwlekanie wizyty u lekarza do czasu, gdy żylaki osiągną naprawdę duże rozmiary.

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana