Medycyna estetyczna rozwija się na wielu płaszczyznach, należy do niej również obszar związany z kobiecymi narządami płciowymi. Jednym z bardziej powszechnych zabiegów jest zastosowanie nici ginekologicznych, które mają na celu zwężenie ujścia zewnętrznego pochwy i przedsionka pochwy oraz lifting krocza. Na czym polega zabieg i jego skuteczność? Czy należy do kategorii bezpiecznych zabiegów? Jakie grono kobiet może się mu poddać?
Zabieg z wykorzystaniem nici ginekologicznych
Vaginal Narrower to pierwsze na świecie wchłanialne nici z serii Happy Lift, wykorzystywane do minimalnie inwazyjnej plastyki krocza, waginoplastyki oraz likwidacji defektów kosmetycznych i funkcjonalnych okolicy krocza i pochwy.
Przeczytaj również: Bez wstydu – zabiegi pociążowe
Zabieg z wykorzystaniem nici Vaginal Narrower polega na wprowadzeniu jednej lub dwóch nici przez 4-6 bardzo małych i płytkich nacięć skóry krocza. Poprzez nacięcia te wprowadza się w obrębie tkanki podskórnej i płytko umiejscowionego pod skórą mięśnia, jedną lub dwie nici. Dwóch nici używa się jedynie w przypadkach defektów o większym nasileniu, natomiast w pozostałych przypadkach stosuje się nić pojedynczą. Napięcie tkanek podskórnych, które powstaje dzięki zastosowaniu nici ułatwia gromadzenie się tkanek wokół nici, które pełnią funkcję „parasola” oraz zapobiegają rozchodzeniu się nici w przeciwnych kierunkach. Miejsca po nacięciach skóry zaopatruje się pojedynczymi cienkimi szwami.
Zaletą zabiegu z wykorzystaniem nici ginekologicznych jest minimalna inwazyjność, łatwość wykonania, szybkie gojenie się, a także powrót do normalnej aktywności już po kilku dniach. Zabieg może być przeprowadzany w ramach chirurgii jednego dnia z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.
Efekty zabiegu
Efekt jest zauważalny bezpośrednio po wykonaniu zabiegu – w postaci zwężenia wejścia do pochwy i poprawy estetyki tkanek krocza i sromu. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet kilka lat, nawet po rozpuszczeniu się nici. Wynika to z pobudzenia syntezy włókien białkowych i procesów odnowy biologicznej, co skutkuje długoterminowym liftingiem tkanek, wyraźnym odmłodzeniem i poprawą ich napięcia w obrębie pochwy i krocza. Pierwsze długoterminowe efekty pobudzenia komórkowego poprzez waginoplastykę widoczne są w tkankach już 7 dni od chwili wprowadzenia nici Vaginal.
Dla kogo?
Zabieg z wykorzystaniem nici ginekologicznych może być polecany paniom, które borykają się z:
- nieprawidłowościami w budowie i funkcji pochwy oraz krocza,
- deformacjami krocza po porodach drogami natury,
- bliznami po nacięciu krocza,
- utratą napięcia mięśni krocza i pochwy,
- zmniejszonej lub braku satysfakcji seksualnej ze względów estetycznych i funkcjonalnych.
Przeciwskazania
Podobnie jak do innych zabiegów medycyny estetycznej, również w przypadku nici ginekologicznych istnieją przeciwwskazania. Należą do nich:
- ostry stan zapalny pochwy i sromu(zabieg można wykonać po wyleczeniu infekcji),
- uczulenie na leki stosowane do znieczulenia lub ciężkie i rzadko występujące zaburzenia krzepliwości krwi,
- krwawienie miesiączkowe lub inne krwawienia z pochwy,
- choroba nowotworowa w obrębie narządów płciowych,
- zabiegu nie należy wykonywać u pacjentek ciężarnych ani w okresie wczesnego połogu kiedy występują jeszcze odchody z jamy macicy.
Właściwym specjalistą do przeprowadzania kwalifikacji wykonania zabiegu jest ginekolog. Do wykonania zabiegu nieodzowny jest wywiad lekarski i badanie ginekologiczne, w tym również badanie we wziernikach. Ponadto zalecane jest, aby pacjentka zakwalifikowana do zabiegu Vaginal Narrower posiadała aktualną cytologię szyjki macicy.
Optymalną fazą cyklu miesiączkowego do wykonania zabiegu jest jego pierwsza połowa. W okresie od wykonania zabiegu do rozpoczęcia następnego krwawienia miesiączkowego zaleca się stosowanie miejscowo środków do higieny intymnej o działaniu odkażającym.
Powikłania po zabiegu Vaginal Narrower zdarzają się bardzo rzadko i na ogół maja niegroźny dla zdrowia charakter np.: krwotoczny lub infekcyjny.
Dodaj komentarz