Jak leczyć hemoroidy po porodzie?

Wśród różnych problemów natury estetycznej zdarzają się także kwestie wstydliwe – należą do nich guzki krwawnicze, czyli potocznie hemoroidy. Generalnie ma je każdy z nas. Są to małe, niewyczuwalne sploty naczyń krwionośnych przypominające poduszeczki o strukturze gąbki, które stanowią dodatkowy mechanizm uszczelniający kanał odbytu.

Sposoby leczenia hemoroidów po porodzie

Zadaniem guzków jest blokowanie wydalania gazów. Razem z mięśniami odbytu kontrolują one też oddawanie stolca. Kiedy zbliża się moment wypróżnienia, krew z poduszeczek odpływa, aby zrobić miejsce dla masy kałowej. Po wypróżnieniu miejsca te ponownie napełniają się krwią.

W przypadku ciąży hemoroidy często powiększają się, gdy ciężar dziecka zaczyna wywierać nacisk na naczynia krwionośne zlokalizowane w obrębie miednicy. Zazwyczaj dają o sobie znać w III trymestrze, ale co ważne nie są niebezpieczne dla dziecka. Innym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu hemoroidów w ciąży są zaparcia spowodowane pohormonalnym spadkiem aktywności układu trawiennego. Dlatego niezwykle ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia choroby hemoroidalnej w ciąży jest odpowiednia dieta.

Pierwszym sygnałem wskazującym na to, że możesz mieć hemoroidy w ciąży lub tuż po porodzie jest krwawienie, ból lub swędzenie w okolicach odbytu. Innymi objawami mogą być widoczne ślady jasno czerwonej krwi na stolcu, pieczenie, egzema, świąd i uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Leczenie czopkami czy maściami musisz koniecznie skonsultować ze swoim ginekologiem.

Co do zasady rozróżnia się 4 stadia rozwoju hemoroidów:

 • Stopień 1

Hemoroidy nie są jeszcze widoczne i wyczuwalne na zewnątrz. Poza sporadycznymi jasnoczerwonymi krwawieniami nie powodują żadnych dolegliwości.

 • Stopień 2

Hemoroidy mogą wypadać przy próbie parcia, ale cofają się samoistnie. Towarzyszą temu dolegliwości takie jak krwawienie, świąd, pieczenie.

 • Stopień 3

Hemoroidy w tym stadium mają skłonność do wypadania nie tylko podczas wypróżniania, ale także w trakcie wysiłku fizycznego. Najczęściej pozostają stale widoczne i wyczuwalne, ale mogą być odprowadzone ręcznie.

 • Stopień 4

Wypadają poza odbyt i nie dają się odprowadzić. Występują przy tym objawy takie jak: krwawienie, świąd, ból, sączenie oraz często nietrzymanie stolca.

Jednym z często pojawiających się pytań świeżo upieczonych mam jest: jak leczyć hemoroidy po porodzie? Przede wszystkim należy odwiedzić proktologa, który określi stan zaawansowania i dobierze odpowiednie leczenie. Często zdarza się, że hemoroidy po porodzie po pewnym czasie same znikają.

Jakie są specjalistyczne niechirurgiczne metody leczenia hemoroidów?

 • Skleroterapia

To zabieg polegający na wykonaniu wielu minizastrzyków wokół chorego guzka. W naczyniach, z których zbudowane są jego ścianki tworzą się zakrzepy. Niedotleniony i niedożywiony guzek odpada. Zabiegu nie można wykonać w sytuacji, gdy w okolicy odbytu lub w jelitach utrzymuje się stan zapalny.

 • Fotokoagulacja

Polega na wykorzystaniu światła lamp halogenowych. Wiązkę promieniowania podczerwonego kieruje się na guzki krwawnicze, która zamienia się w energię cieplną, niszczącą zmienione chorobowo tkanki. Nabrzmiała część hemoroidu obumiera i odpada.

 • Metoda Barrona

Polega na umieszczeniu specjalnych gumek u podstawy hemoroidów. Zabieg powoduje zahamowanie ukrwienia guzków, co z kolei powoduje martwicę, a w konsekwencji ich odpadnięcie.

 • Metoda Longo

To zabieg wykonywany za pomocą specjalnego instrumentu zwanego staplerem. Polega na wycięciu pasa błony śluzowej odbytnicy nad zmienionymi hemoroidami i automatycznym zszyciu miejsca u ich podstawy. Metoda ta jest szczególnie przydatna wtedy, gdy chorobie hemoroidalnej towarzyszy wypadanie błony śluzowej odbytnicy.

 • Krioterapia

Polega na zamrożeniu przerośniętej tkanki (np. ciekłym azotem), co powoduje jej martwicę. Zamrożone guzki krwawnicze odpadają i zostają wydalone na zewnątrz. W ich miejscu tworzy się nowa, zdrowa tkanka hemoroidalna. Metoda ta jest coraz rzadziej stosowana, między innymi z uwagi na długi proces gojenia.

 • Laseroterapia

To jedna z najnowocześniejszych metod leczenia. Polegająca na naświetlaniu zmienionych chorobowo guzków krwawniczych za pomocą wprowadzonego do ich wnętrza światłowodu zasilanego światłem lasera. Obecnie stosuje się 2 rodzaje urządzeń: laser CO2, którego działanie na odparowaniu zewnętrznych części guzka poza odbytem lub laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG), który służy do wywołania fotokoagulacji u podstawy hemoroidu i spowodowania tym sposobem jego martwicy.

 • Metoda Rafaelo (HemoRF)

To kolejna z najnowszych dostępnych obecnie metod leczenia. Za pomocą specjalnej sondy tkankę guzka krwawniczego poddaje się działaniu fali elektromagnetycznej wysokiej częstotliwości o szczególnych właściwościach. Poprzez precyzyjne aplikowanie energii powodującej zamykanie naczyń, następuje obkurczenie hemoroidu, a jego ściana ulega zwłóknieniu, co z kolei powoduje wzrost jej wytrzymałości. W efekcie guzek krwawnicowy staje się niepodatny na ponowne rozciągnięcie, zjawisko to chroni przed nawrotem choroby hemoroidalnej

 • Tradycyjne leczenie chirurgiczne hemoroidów

Polega na wycięciu całej błony śluzowej, która otacza guzki krwawnicze. Operacyjne usuwanie żylaków odbytu daje długoterminowe efekty. Nawroty hemoroidów po usuwaniu operacyjnym należą do rzadkości.

W leczeniu choroby hemoroidalnej istotne jest dopasowanie metodę leczenia do indywidualnego stanu pacjentki.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Jak zwiększyć trwałość makijażu

Są w życiu kobiety takie dni, popołudnia czy wieczory, kiedy bardzo zależy nam na nienagannym wyglądzie i trwałym makijażu. Sposobów na utrwalenie makijażu jest wiele. Co powinnyśmy zrobić by makijaż przetrwał wiele godzin? Przedstawimy dzisiaj kilka kluczowych porad.

Jak_wykonac_perfekcyjny_makijaz

Przede wszystkim musimy pamiętać, że złota myśl „umiar we wszystkim” dotyczy również make-up’u. Zbyt gruba warstwa kosmetyków będzie nie tylko wyglądała mało elegancko i sztucznie, ale również szybciej się z twarzy będzie ulatniać czy rolować.

Kosmetyki kolorowe zdecydowanie lepiej utrzymują się na skórze oczyszczonej i gładkiej. Warto zatem systematycznie wykonywać peeling skóry twarzy.

 1. Oczyszczamy

Przed przystąpieniem do wykonania makijażu skórę należy oczyścić z nadmiaru sebum. Najlepiej wykonać to za pomocą toniku lub płynu micelarnego.

Zobacz koniecznie: Jak powinno wyglądać codzienne oczyszczanie twarzy

 1. Nawilżamy

Niezależnie od posiadanego rodzaju cery, przed nałożeniem makijażu skórę twarzy powinnyśmy nawilżyć. Najlepiej zastosować do tego kosmetyk o lekkiej konsystencji, a w przypadku skóry tłustej krem nawilżający i długotrwale matujący.

 1. Baza pod makijaż

Na rynku dostępne są różnego rodzaju bazy pod makijaż, które nie tylko potrafią spłycić drobne zmarszczki czy niedoskonałości, ale także mogą zahamować wydzielanie przez skórę sebum. Podobnie jak krem, baza powinna być dobrana do Twojego rodzaju cery.

 1. Podkład

Podkład także powinien być dobrany do rodzaju cery. Warto go nałożyć przy pomocy gąbeczki lub specjalnego pędzla, co pozwoli na jego równomierne rozprowadzenie a także stopienie się ze skórą. (Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem – krótki przewodnik po pędzlach do makijażu) .

Może Was zainteresować również: Podkłady niezatykające porów – nasz ranking

 1. Cienie do powiek

Cienie do powiek występują w formie sypkiej lub formie sztyftów. Aby zapobiec ścieraniu się czy osadzaniu się cieni w załamaniu powiek, można zastosować na powiekę specjalną bazę. Nie jest to jednak niezbędny wydatek i z powodzeniem możemy wykorzystać nasz codzienny podkład, nakładając go na powiekę i utrwalając sypkim pudrem. Warto dodać, że jeśli chodzi o trwałość lepiej sprawdzają się cienie w kremie albo o deklarowanej przedłużonej trwałości.

 1. Kreski na powiekach

Jeżeli planujesz zrobić kreski na powiekach, zdecyduj się na eyeliner zamiast kredki w sztyfcie. Eyelinery utrzymują się zdecydowanie dłużej i nie ścierają się tak szybko jak kredka.

Może Was również  zainteresować: 10 najlepszych eyelinerów

 1. Tusz do rzęs

W przypadku tuszu do rzęs ważne jest dbanie o czystość szczoteczki, ponieważ pozostałości tuszu zasychają na niej i tworzą się grudki. Grudki te potem przyklejają się potem do naszych rzęs. Także warto raz na jakiś czas przemyć szczoteczkę ciepłą woda z płynem do demakijażu. Zrób to również przed nałożeniem tuszu na specjalne wyjście.

 1. Pomadka lub błyszczyk do ust

Zanim nałożysz kosmetyk na usta sprawdź czy nie są one spierzchnięte lub popękane, ponieważ na takich ustach pomadka długo się nie utrzyma, a także będzie wyglądała nieestetycznie. W takiej sytuacji przed nałożeniem pomadki koniecznie posmaruj usta grubszą warstwą balsamu nawilżającego i pozostaw na kilka minut. Balsam usuń po kilku minutach chusteczką. Odstające skórki możesz delikatnie usunąć za pomocą patyczka higienicznego lub bardzo delikatnie pocierając zwilżonym ręcznikiem.

Jeżeli używasz konturówki, obrysuj nią usta, a następnie zamaluj całą powierzchnię warg. Jeżeli nie używasz konturówki, to nałóż na wargi cieniutką warstwę fluidu. W obu sytuacjach będzie to bazą pod pomadkę. Pomadkę najlepiej nakładać na wargi pędzelkiem. Nadmiar odciskamy na chusteczce higienicznej. Ponownie nakładamy pomadkę i ponownie odciskamy na chusteczce. (Przeczytaj również: Efekt pełnych ust przy pomocy makijażu)

Błyszczyki co do zasady nie utrzymują się długo na ustach, ale na rynku są dostępne wersje także długotrwałe, w które na wielkie wyjścia warto zainwestować.

 1. Puder

Najlepiej utrwalić makijaż pudrem sypkim. Należy nakładać go puszkiem, dokładnie dociskając na skórze twarzy miejsce, przy miejscu.

W przypadku cery tłustej polecamy zastosowanie zwykłej mąki ziemniaczanej (skrobi ziemniaczanej), która doskonale pochłania nadmiar sebum, a dodatkowo nie zatyka porów i doskonale zastąpi transparentny puder.

 1. Bibułki matujące

Kiedy zależy nam na długotrwałym efekcie makijażu, warto mieć przy sobie bibułki matujące, które świetnie absorbują nadmiar sebum i pot. Kiedy ich nie mamy wystarczy przyłożyć do twarzy chusteczkę higieniczną i przypudrować twarz.

 1. Preparaty utrwalające (fiksery)

Na sklepowych półkach znajdziemy także spraye (fiksery) utrwalające makijaż, które tworzą niewidzialny film ochronny, przedłużający trwałość . Preparaty takie utrzymują się przez wiele godzin, zabezpieczając makijaż przed rozmazywaniem i blaknięciem kolorów. Nie należy ich stosować zbyt często, ponieważ z reguły zatykają one pory, co z kolei może skutkować pogorszeniem stanu naszej cery.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ujędrnianie policzków, czyli precz z tzw. chomikami

Gdy przekroczymy pewną datę naszego życiowego kalendarza, skóra zaczyna poddawać się działaniom prawa grawitacji i pomału opadać. Z czasem na skórze, po obu stronach twarzy, powstają zgrubienia – tzw. torebki tłuszczowe, potocznie zwane „chomikami”. Chomiki to przypadłość większości kobiet po 50. r.ż, ale zdarza się ona czasem wcześniej, co może mieć podłoże genetyczne lub być związane z otyłością.

zabiegi na chomiki na twarzy

Współczesna medycyna estetyczna pozwala na niwelowanie tych problemów, które zwyczajnie postarzają naszą twarz.

 • Kwas hialuronowy

Jednym z rozwiązań na pozbycie się chomików jest zastosowanie wypełniacza, czyli kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. Wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kwasu hialuronowego, czego konsekwencją jest wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Dzięki zabiegowi polegającemu na wstrzykiwaniu kwas hialuronowego nieusieciowanego pod skórkę, poprawia się jej gęstość, nawilżenie i elastyczność. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są natychmiast, a pełny rezultat ujawnia się stopniowo do około 1 miesiąca, utrzymuje się od 1 do 2 lat.

Koniecznie przeczytaj:

 • Nici

Inną propozycją są nici, które są podawane pod skórę właściwą, gdzie dochodzi do jej bardzo silnej symulacji. Nici tworzą swoisty stelaż. Z czasem wokół nici powstają usztywnienia z naszych własnych włókien kolagenowych, natomiast same nici się rozpuszczają po około 6 miesiącach, ale własny „stelaż” pozostaje.

Zachęcamy do przeczytania naszego wywiadu z ekspertem: Czy za pomocą nici podniesiemy owal twarzy poznaj wszystkie fakty na temat nici 

 • Lipoliza

Lipoliza laserowa to zabieg wykorzystujący zaawansowaną technologię laserową do likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Końcówka lasera, która wprowadzana jest przez niewielkie nacięcia w skórze, rozbija komórki tłuszczowe. Ciepło generowane podczas zabiegu, oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, wpływa na powstawanie nowych włókien kolagenowych, co pozwala na poprawę elastyczności i sprężystości skóry.

Lipoliza iniekcyjna polega natomiast na wstrzyknięciu pod skórę specjalnego preparatu, którego zadaniem jest rozbicie tłuszczu w komórkach. W składzie preparatu znajdują się m.in. sól, lecytyna, a takżę biomimetyczne peptydy. Pod ich wpływem komórki tłuszczowe, z których składają się nie tylko tzw. chomiki, ale i podbródek, już około miesiąc po zabiegu znikają. Ilość zabiegów jest uzależniona od grubości i rozmiarów fałd po bokach twarzy. Warto dodać, że zniszczone komórki są następnie wydalane z organizmu, a efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu.

 • Mezoterapia

Mezoterapia igłowa narodziła się we Francji w latach 50, ale korzeniami sięga 2 tysięcy lat wstecz. Zabieg mezoterapii igłowej polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Duża popularność tej metody wynika bowiem z bardzo wysokiej skuteczności i efektywnego działania. Dla osób w każdym wieku mezoterapia jest leczeniem i profilaktyką dalszego starzenia się skóry, bowiem odżywia, poprawia jej napięcie i elastyczność. Więcej na temat mezoterapii dowiesz się z artykułu: Mezoterapia igłowa czy bezigłowa , którą wybrać. 

 • Osocze bogatopłytkowe

Jeszcze inną metodą przywracającą skórze elastyczność są nowoczesne i bardzo zaawansowane technologicznie zabiegi z własnych komórek macierzystych pacjenta. To dzięki nim najskuteczniej wypełnimy ubytki podskórne, które są jedną z przyczyn „opadania” twarzy. Osocze bogatopłytkowe  (zobacz także: Osocze bogatopłytkowe w czym tkwi sekret) jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu. Co ważne terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnych produktów lub nie mogą poddać się innym zabiegom ze względu na występujące reakcje uczuleniowe na inne preparaty. Może Cię także zainteresować: Zabiegi łączone, czyli karboksyterapia z osoczem bogatopłytkowym jakich efektów możemy się spodziewać i w czym pomaga odpowiada dr Ewa Rybicka

2
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiktoria9039
Gość
Wiktoria9039

Ja pozbyłam się moich chomików podczas takiego jednego zabiegu, szok, bo myślałam ze będę musiała wracać na kolejny. A mam wrażenie, że z każdym dniem moja skóra stawała się bardziej napięta. Żeby rozwiać wątpliwości zaczęłam robić sobie przez kolejny miesiąc codziennie rano zdjęcia. Teraz naprawdę widzę, że ten zabieg to była jedna z najlepszych inwestycji.Zabieg robiłam w Clinica Cosmetologica, bardzo dobre i przede wszystkim PROFESJONALNE miejsce w którym nie będziecie czuli się zagubieni, jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania podczas konsultacji dowiecie się dosłownie wszystkiego co potrzeba. Numer do rejestracji: 791 604 604 :))

Anonimowo
Gość
Anonimowo

kryptoreklama?

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana