Dowiedz się wszystkiego na temat wazektomii.

Przychodzi taki dzień, kiedy zaczynasz się buntować. Macie rodzinę, dzieci, psa i chomika. Macie pracę i piękny dom. Macie udane życie seksualne, ale masz wrażenie, że ty tracisz zdrowie biorąc odpowiedzialność za bezpieczny seks przyjmując tabletki antykoncepcyjne? Może czas pomyśleć o nowoczesnej antykoncepcji dla mężczyzn jaką jest wazektomia? Brzmi bardzo groźnie i wielu mężczyzn przyprawia o szybsze bicie serca. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują.

co-to-jest-wazektomia-dermaestetic

Na czym polega wazektomia?

Otóż, jest to zabieg, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Plemniki są produkowane przez jądra, ale nie przedostają się do ejakulatu. Co istotne, jest to zabieg odwracalny!

Jak przygotować się do zabiegu wazektomii

Do zabiegu nie należy przygotowywać się w specjalny sposób. Niezbędne jest posiadanie badań – morofologia oraz antygen HBS. Jeśli pacjent przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi należy poinformować o tym lekarza prowadzącego z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. W dniu zabiegu golimy okolicę spojenia łonowego i worka mosznowego. Asysta anestezjologa przy wazektomii nie jest potrzebna gdyż stosowane jest drobne znieczulenie miejscowe.

Mikrochirurgia obejmuje dwie techniki zabiegowe. Pierwsza to minimalne rozwarstwienie skóry (metoda bez skalpela), a także podwiązanie nasieniowodu przez jedno wkłucie i wykłucie igły. Sam zabieg trwa około 20-25 minut, ale pacjent w gabinecie przebywa mniej więcej godzinę.

Powikłania po zabiegu wazektomii

Występują niezwykle rzadko i można do nich zaliczyć:

 • zasinienie,
 • obrzęk,
 • miejscową infekcję,
 • tępy ból w okolicy nadjądrza.

Jednak są to przypadłości bardzo łatwe w leczeniu.

wazektomia-dla-mezczyzn-dermaestetic

Wazektomia skuteczność

Antykoncepcja dla mężczyzn wazektomia jest jedną z najbardziej efektywnych metod antykoncepcji, jednak jej skuteczność nie jest natychmiastowa. Co prawda współżycie można rozpocząć już następnego dnia po zabiegu, ale plemniki w nasieniu mogą występować nawet do trzech miesięcy po ingerencji lekarskiej. Dlatego zaleca się korzystanie z prezerwatyw. Jak można sprawdzić czy już jesteśmy „bezpieczni”? Przy pomocy morfologii nasienia.

Ile kosztuje wazektomia?

Najczęściej zadawane pytanie naszych Czytelników – ile kosztuje wazektomia w Polsce? Odpowiadamy! Koszt wazektomii jest rzędu od 1500 do 2500 zł. Niestety w Polsce zabieg wazektomii nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie koszta są po stronie pacjenta. Natomiast cena jest uzależniona od miejsca, w którym wykonujemy zabieg.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Mężczyźni często zadają pytanie czy wazektomia jest odwracalna. Oczywiście, że tak. Zabieg odwrócenia wazektomii nazywa się rewazektomią. Rewazektomia to nic innego jak przywrócenie drożności nasieniowodów. Jest to zabieg bardziej skomplikowany i wymaga obecności anestezjologia. Rewazektomia wiąże się również z większym ubytkiem w portfelu – od 9 000 do 10 000 zł. Skuteczność tej metody szacuje się w przedziale 30-85 % i jest zależna od czasu wykonania wazektomii.

Czy wazektomia jest legalna?

I takie pytanie otrzymaliśmy na naszą skrzynkę mailową. Tak wazektomia w Polsce jest legalna i wykonują ją placówki najwyższej jakości.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Makijaż powiększający oczy – 8 prostych kroków

Odpowiedni makijaż oczu może je optycznie powiększyć, zmniejszyć czy też ich skorygować kształt. Wiele kobiet marzy o posiadaniu pięknych i dużych oczu. Doskonale sztukę „powiększania” oczu opanowały Azjatki. Dzisiaj zaproponujemy prosty i dość szybki w wykonaniu makijaż powiększający oko.

Jak optycznie powiększyć oko za pomocą makijażu dermaestetic

Podobnie jak w przypadku konturowania twarzy (Jak wyszczuplić twarz makijażem?), trzeba pamiętać, że jasny kolor uwypukla, a ciemny sprawia wrażenie głębi. Kilka prostych sztuczek sprawi, że nasze oczy będą wydawały się optycznie większe.

Makijaż powiększający oczy nie zatuszuje wszystkich oznak zmęczenia. Zatem jeżeli masz za sobą nieprzespaną noc, sprawdź szybkie domowe sposoby jak zminimalizować widoczne oznaki niewyspania: Domowe sposoby na zmęczone oczy.

Co jest potrzebne do makijażu powiększającego oczy?

 1. Bladoróżowa lub biała kredka do oczu.
 2. Paletka cieni do powiek składająca się z bardzo jasnego cienia matowego, jasnego perłowego cienia, cienia kilka tonów ciemniejszego od twojej skóry twarzy.
 3. Brązowa lub czarna kredka do robienia kresek.
 4. Tusz do rzęs.
 5. Zalotka do rzęs.

Jak wykonać makijaż powiększający oczy?

 1. Na całą powiekę nanieś bazę pod cienie do powiek lub podkład do twarzy, którego używasz na co dzień.
 2. Dolną, wewnętrzną linię powieki pomaluj bladoróżową kredką od wewnętrznego kącika do ok. 1/3 dolnej powieki, a następnie od zewnętrznego kącika również do ok. 1/3 powieki. Środek wewnętrznej powieki powinien pozostać niepomalowany, stwarza to iluzję większego oka.
 3. Następnie namaluj tą samą kredką linię pod brwiami, zaczynając w miejscu gdzie brew jest najwyżej i pociągnij linię w kierunku końca brwi. Kredką pomaluj również powiekę od wewnętrznego kącika oka, do jej połowy. Rozetrzyj namalowane linie za pomocą pędzelka lub palca.
 4. Teraz użyj cienia do powiek w kolorze o jeden ton jaśniejszym niż twoja skóra twarzy i nałóż go na całą powiekę, okrężnym ruchem za każdym razem zaczynając od wewnętrznego kącika oka.
 5. Cień o kilka tonów ciemniejszy niż odcień twojej skóry twarzy nałóż wzdłuż zagłębienia powieki, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Nałóż go również tuż nad zagłębieniem wzdłuż całej powieki. Najlepiej wykonać tę czynność mając otwarte oko.
 6. Czarną lub brązową kredką do oczu narysuj kreskę na górnej powiece nieco powyżej zewnętrznego kącika oka do kącika oka, następnie przeciągnij linię do 1/3 oka. Narysuj teraz kreskę na dolnej powiece tak, aby połączyła się z kreską z górnej powieki i nie przekroczyła długości 1/3 oka od zewnętrznego kącika. Rozetrzyj obie kreski pędzelkiem, tak by nie było widać gdzie kreska dokładnie się zaczyna i kończy, co również wpłynie na optyczne powiększenie oka.
 7. Nałóż odrobinę perłowego cienia wzdłuż wewnętrznego kącika oka. Następnie niewielką ilość nałóż również na sam środek górnej powieki, aby ją nieco rozświetlić i uwypuklić. To co pozostało z cienia na szczoteczce nałóż tuż pod linią gdzie brew jest najwyższa.
 8. Podkręć rzęsy zalotką i porządnie wytuszuj. Wywinięte rzęsy świetnie „otwierają oko”.

Zapraszamy do obejrzenia tutoriala:

 

 

Może zainteresuje Cię również: Efekt pełnych ust przy pomocy makijażu

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Poznaj prawdę na temat trądziku – odpowiada dr n. med. Joanna Czuwara

Około 40% wszystkich wizyt w Europie to wizyty w gabinetach dermatologicznych. Problem dotyka zarówno nastolatków jak i osób dorosłych zwłaszcza kobiet. Czym jest spowodowany tzw. trądzik dorosłych? Na to pytanie odpowie nam dr n. med. Joanna Czuwara, ktora pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze i Klinice Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Klinice Viva-Derm w Warszawie

dr-joanna-czuwara-dermaestetic-wywiad-justyna-gawrysJustyna Gawryś: Pani Doktor w jakim wieku może pojawić się trądzik?

dr n. med. Joanna Czuwara: Wyróżniamy trądzik zwyczajny, który pojawia się w okresie dojrzewania, trądzik dorosłych, który najczęściej występuje w formie przetrwałej, lub może się pojawić po raz pierwszy w życiu, umowie po 25 rż. W okresie młodzieńczym pierwsze objawy trądziku pod postacią zaskórników pojawiają się w wieku 12 lat. U dziewczynek objawy występują wcześniej, u chłopców trochę poźniej ok. 14 r.ż, ale utrzymują się też dłużej. Pojawienie się zmian trądzikowych koreluje także z wywiadem rodzinnym w kierunku tej choroby u rodziców. A to dlatego, że trądzik jest chorobą genetycznie uwarunkowaną i jeżeli rodzice mieli ciężki trądzik to pierwsze objawy trądzikowe pojawią się wcześniej i szybciej staną się bardziej nasilone u ich dzieci. W takich przypadkach im szybciej rozpocznie się leczenie zmian trądzikowych, tym mniejsze ryzyko nasilonych zmian i uniknięcie trwałych następstw po trądziku, do których należą przede wszystkim blizny potrądzikowe.

Coraz więcej osób po 30, 40 roku życia boryka się z trądzikiem. Również ten problem dotyka cerę dojarzałą. Jaka jest tego przyczyna? Jak zapobiegać oraz myślę, że mogę powiedzieć, jak leczyć ten problem?

dr n. med. Joanna Czuwara: Trądzik dorosłych, który umownie występuje po 25 r.ż. dotyczy przede wszystkim kobiet. Najczęściej jest to postać przetrwała trądziku, rzadziej nowo powstały w okresie pełnej dojrzałości. Na etiopatogenezę trądziku dorosłych mają wpływ leki antykoncepcyjne, a ściślej ich przyjmowanie i odstawianie, stres, nieregularne i nie do końca zdrowe odżywianie pozbawione warzyw i owoców oparte na przetworzonej żywności. Dodatkowym czynnikiem jest także niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy. Trądzik dorosłych ma swój typowy wygląd i lokalizację. Są to głębokie zmiany zapalne zlokalizowane na brodzie i wzdłuż żuchwy. Skóra nie zawsze musi się świecić, ale co typowe nie występują zaskórniki. Obrazowo mówiąc, trądzik dorosłych to czerwone guzy na brodzie u młodych kobiet, z których jeden się chowa, drugi brązowieje, a trzeci wychodzi. Zawsze będzie ich więcej w stresie i przed miesiączką.

Leczenie obejmuje preparaty miejscowe przeciwtrądzikowe, antybiotyki ogólne, isotretynoinę ogólną w skojarzeniu lub bez, z antykoncepcją.

Czy mydła antybakteryjne oraz wszelkiego rodzaju pianki są właściwe do pielęgnacji skóry trądzikowej?

dr n. med. Joanna Czuwara: Nie są. Trądzik nie jest pierwotną chorobą bakteryjną skóry, nie powstaje z brudu i nie wiąże się z zaburzeniami odporności immunologicznej. Trądzik wymaga odpowiedniej pielęgnacji i leczenia przeciwtrądzikowego. Ma swoją złożoną czteroczynnikową przyczynę.

W jaki sposób pielęgnować skórę na co dzień? Jakie kosmetyki stosować oraz na jakie składniki w kosmetykach powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

dr n. med. Joanna Czuwara: Istnieje w dermatologii zjawisko trądziku kosmetycznego wywołanego przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. W obecnej dobie firmy dermokosmetyczne prześcigają się w tworzeniu preparatów pielęgnacyjnych do skóry trądzikowej i często piszą na swoich produktach „niekomedogenny”. Skórę trądzikową powinno się nawilżać, ale nie natłuszczać. Unikać ciężkich, lepkich fluidów, unikać preparatów zawierających oleje mineralne. Pożądane są natomiast preparaty zawierające kwasy owocowe, glicerynę, wyciągi roślinne, polifenole o udowodnionym hamującym działaniu na gruczoły łojowe i zawierające oleje roślinne. Firmy także często dodają do takich produktów związki o działaniu przeciwzapalnym lub maskującym zmiany zapalne. Wybór dermokosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej jest ogromny, najlepiej aptecznych.

Dlaczego nie powinniśmy wyciskać krostek?

dr n. med. Joanna Czuwara: Bo wyciskanie nasila ich powstanie i nie jest formą leczenia. Leczenie w trądziku ma na celu zapobieganie ich powstawaniu. Także wygniatane tkanki uszkadzają się, co wiąże się z urazem skóry, powstaniem stanu zapalnego i dłuższym gojeniem.

W jaki sposób możemy pozbyć się blizn potrądzikowych?

dr n. med. Joanna Czuwara: Jest kilka metod na wygładzenie zmienionej bliznami skóry po trądziku. Jedne obejmują przewlekłe przyjmowanie ogólnej lub miejscowej isotretynoiny. Te są długotrwałe i żmudne. Inne polegają na nakłuwaniu blizn w celu ich wygładzenia w długiej serii zabiegów. Do tego celu można stosować specjalne igły lub roller tzw. mezoroller. Inną metodą są silne peelingi oparte na formule kwasu trójchlorooctowego lub złożonych formułach kwasów chemicznych czasami nazywanych owocowymi. W przypadku peelingów także mowa jest o serii zabiegów. Jeszcze inną metodę stanowią lasery frakcyjne, zwłaszcza laser frakcyjny CO2 lub Erb:YAG. Odpowiedź na każdą z tych metod jest bardzo indywidualna. Uważam, że współczesna dermatologia i jej możliwości lecznicze trądziku mają na celu nie dopuszczenie do powstania blizenek, które są długotrwałą przebudową skóry, z którą trudniej sobie radzimy.

Pani Doktor co sygnalizuje trądzik w okolicy żuchwy i brody?

dr n. med. Joanna Czuwara: Wspomniany trądzik dorosłych, który często nazywa się trądzikiem dorosłych kobiet, bo w ponad 90% dotyczy kobiet.

Natomiast jeśli w okolicy brody pojawiają się bardzo głęboko osadzone i bardzo bolące wypryski, które na pierwszy rzut oka nie wygladają jak typowy trądzik wówczas możemy mówić o innym problemie czy nadal jest to problem trądzikowy?

dr n. med. Joanna Czuwara: Na brodzie są liczne gruczoły łojowe i najczęściej bolesne wykwity w tej okolicy to zmiany zapalne jednostki włosowo-łojowej. Krótko mówiąc klasyczne zmiany trądzikowe. Ale oczywiście, że zmiany na brodzie mogą także występować w trądziku różowatym zapalnym, zapaleniu okołoustnym czy mogą również świadczyć o zapaleniu mieszków włosowych nietypową bakterią Gram „-„.

Czy z cerą trądzikową należy udać się do dermatologa czy endokrynologa?

dr n. med. Joanna Czuwara: Jeżeli mowa o skórze, to skórą zajmuje się dermatolog. Jeżeli mowa o zaburzeniach endokrynologicznych to trzeba udać się do endokrynologa. Podział kompetencji diagnostycznych i leczniczych jest raczej oczywisty. Jeżeli zgłasza się do dermatologa pacjentka z ciężkim trądzikiem to warto dopytać o miesiączki, obejrzeć pod kątem hirsutyzmu czy insulinooporności. Może okazać się, że trądzik współistnieje w obrazie zaburzeń hormonalnych.

Czasami jeszcze w grę wchodzą ginekolodzy, do których kieruję moje pacjentki jeżeli zależy mi na właściwie dobranej do wieku pacjentki antykoncepcji. Nie oczekujmy, że ginekolog będzie leczył trądzik antykoncepcją. Większość zgłaszających się do nas dorosłych kobiet z trądzikiem przyjmuje antykoncepcje, a trądzik mają nadal.

W jaki sposób może pomóc nam dermatolog?

dr n. med. Joanna Czuwara: Dermatolog zna przyczynę powstawania trądziku, ma rozeznanie jak działają preparaty lecznicze i pielęgnacyjne. Który z nich jest bardziej wskazany do świecącej skóry, który do skóry z tendencją do podrażnień. Dermatolog zdobywa także przez wiele lat doświadczenie i wiedzę, które preparaty łączyć do uzyskania jak najlepszego efektu, a których unikać lub stosować z należytą ostrożnością. To dermatolog wyróżnia co najmniej 8 typów trądzików, w związku z typem dominujących zmian, lokalizacją i cechami ich wydrapywania, w zależności od tego odpowiednio dostosowuje leczenie. Proszę pamiętać, że dermatolog ogląda skórę każdego dnia, pewne choroby rozpoznaje i leczy intuicyjnie.

Również u kobiet w ciąży pojawia się tradzik. Czy będąc w ciąży można się go pozbyć? Czy nie jest to odpowiedni moment na żadne zabiegi?

dr n. med. Joanna Czuwara: W ciąży nie stosujemy żadnych zabiegów przeciwtrądzikowych i zalecamy tylko preparaty dostępne bez recepty lub skojarzenie antybiotyków z nadtlenkiem benzoilu. Leczenie samymi antybiotykami miejscowymi zmian trądzikowych w ciąży jest błędem i sprzyja antybiotykooporności bakterii, które w patogenezie trądziku odgrywają swoją rolę.

Jakie są domowe sposoby na walkę z trądzikiem?

dr n. med. Joanna Czuwara: Ja już takich nie pamiętam. Uważam, że należą do przeszłości, jeżeli nie prehistorii. Gdyby te metody się sprawdziły, trądzik by nie istniał. A tak nie jest. Warto pamiętać, ze stosowanie domowych niesprawdzonych metod opóźnia tylko właściwe leczenie trądziku co może skutkować pozostawieniem trwałych blizn. Koniec lat 90-tych to była epokowa era jeżeli chodzi o zrozumienie patogenezy trądziku i powstanie przełomowych leków w jego leczeniu tj. syntetycznych pochodnych witaminy A retynoidów.

Jakie zabiegi w gabinecie może Pani polecić osobom z cerą trądzikową?

dr n. med. Joanna Czuwara: Peelingi różnego rodzaju w zależności od dominującego problemu na skórze. Inne do łojotoku, inne dla wrażliwej skóry, jeszcze inne do zmian zapalnych. Mowa jest o serii zabiegów. Tak jak trądzik jest przewlekły, tak regularnie potrzebne są peelingi, żeby skórę szybciej wygładzić, nawilżyć, wyrównać koloryt i zmniejszyć świecenie. Po peelingach można wymienić LED-y, mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny, czy inne innowacyjne metody sprzętowe. Ale te ostatnie mają raczej znaczenie marginalne.

Warto podkreślić, że z zabiegów w trądziku NIE POWINNO się wykonywać tzw. „czyszczenia”. Potoczne czyszczenie czy „parówki” to zabiegi, które w sposób udowodniony pogarszają i nasilają trądzik. W wielu krajach ich się nie wykonuje od lat. W Polsce niestety nadal „parówki” pokutują.

I przedostatnie pytanie dotyczące leków. Coraz wiecej dermatologów przypisuje antybiotyki na trądzik, które również mają dużo skutków ubocznych. Zwykle po odstawieniu antybiotku problem powraca lub nawet narasta. Skad takie przekonanie do leczenia antybiotykami?

dr n. med. Joanna Czuwara: Antybiotyki odpowiedniej grupy i przyjmowane przez odpowiednio długi czas do 3 miesięcy, to rekomendacje leczenia trądziku na całym świecie. Ale to właśnie dermatolodzy wiedzą jaki antybiotyk, w jakiej dawce i jak długo podać. Nie znane mi są skutki uboczne tych antybiotyków, albo występują na tyle rzadko, że można je uznać za nieistotne. Myślę, że opinia publiczna i jej ograniczona wiedza kłóci się z antybiotykoterapią wykorzystywaną w leczeniu trądziku. Antybiotykoterapia w trądziku to zupełnie inne zastosowanie i działanie niż to, które kojarzy nam się z infekcją gardła, ucha, czy zapaleniem płuc.

Co Pani sądzi na temat leczenia retynoidami?

dr n. med. Joanna Czuwara: Dzięki nim uzyskaliśmy przełom i skuteczność w leczeniu trądziku i jego powikłań. Nie ma współczesnej dermatologii bez retynoidów. Są niezastąpione i znajdują należne miejsce we wszystkich rekomendacjach światowych leczenia trądziku.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

dr n. med. Joanna Czuwara: Dziękuje.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana