Na czym polega zabieg modelowania warg sromowych?

Wypełnianie (zwiększenie objętości) warg sromowych to zabieg, o którym raczej nie plotkuje się z koleżanką z pracy. Defekty warg sromowych powodują często podrażnienia i infekcje, ból podczas współżycia oraz dyskomfort podczas codziennych czynności Czym jest zabieg powiększania warg sromowych i kiedy się go stosuje?

dermaestetic-modelowanie-warg-sromowych

Na czym polega wypełnianie warg sromowych?

Wypełnianie warg sromowych polega na wstrzyknięciu preparatu na bazie kwasu hialuronowego, który powodujące ich powiększenie (uwypuklenie). Działanie kwasu hialuronowego dodatkowo nawadnia skórę i śluzówki, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu odmładza leczoną okolicę. Zastosowanie kwasu hialuronowego powoduje zwiększenie i napięcie warg sromowych oraz poprawę ich kształtu.

Dla kogo?

Powiększanie warg sromowych polecane jest paniom, które:

 • mają zbyt małe wargi sromowe, co może wpływać na brak dostatecznej ochrony warg sromowych mniejszych oraz kanału rodnego;
 • mają obniżoną zawartość komórek tłuszczowych w organizmie;
 • wchodzą w okres przekwitania;
 • mają wiotką, suchą skórę warg sromowych;
 • cierpią na świąd okolic intymnych.

Czas trwania zabiegu

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Ilość podanego preparatu dobierana jest indywidualnie do każdej pacjentki. Co ważne, efekty widoczne są już po około 7 dniach od wstrzyknięcia preparatu i utrzymują się nawet do 2 lat.

Przeciwwskazania

Do przeciwwskazań zaliczane są:

 • nowotwory,
 • ciąża,
 • uszkodzenia naskórka w okolicy zabiegowej,
 • infekcje okolic intymnych.

Zachęcamy również do przeczytania: Bez wstydu – zabiegi pociążowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem, który trzeba leczyć

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, do którego rzadko potrafimy się przyznać, nawet naszym najbliższym. Jak wskazują statystyki zaledwie około 25% pacjentek informuje lekarza o swoim problemie. Natomiast ponad 40% trafia do specjalisty dopiero po kilku latach od pojawienia się pierwszych objawów. Czym jest nietrzymanie moczu i czy ginekologia estetyczna oferuje rozwiązania dla pań, które cierpią na tę dolegliwość?

sposoby na nietrzymanie moczu dermaestetic

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu (NTM) to według definicji niezależny od woli wyciek moczu. Zaburzenie to występuje według danych epidemiologicznych u około 10% populacji.

International Continence Society (ICS) wyróżnia następujące rodzaje nietrzymania moczu:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu – wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu, czyli wykonywaniu czynności,
 • naglące nietrzymanie moczu – wyciek moczu poprzedzony uczuciem parcia naglącego (nagłej, niemożliwej do opanowania potrzeby oddania moczu),
 • mieszane nietrzymanie moczu – wyciek moczu związany z parciem naglącym oraz wysiłkiem, kichaniem, kaszlem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu występuje dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Panie są bardziej narażone na NMT w przypadku ciąży i zmieniającego stan układu rozrodczego porodu. Dotyczy to przede wszystkim wysiłkowego nietrzymania moczu, które pojawiają się przy zwiotczeniu mięśni pochwy oraz osłabieniu włókien mięśni dna miednicy (mięśnie Kegla). Szacuje się, że ta postać dotyka ok. 49% wszystkich osób z problemem nietrzymaniem moczu.

Z uwagi na osłabienie mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej, mocz wycieka bezwiednie z pęcherza, gdy rośnie w nim ciśnienie. Do „popuszczania” moczu najczęściej dochodzi podczas wysiłku fizycznego, ale również w trakcie kaszlu, kichania lub śmiechu. Przyczyn osłabienia mięśni dna miednicy jest kilka, należą do nich: ciąże, porody, menopauza, niektóre operacje ginekologiczne, wiek (naturalne osłabienie mięśni wraz z wiekiem), a także otyłość (jest powodem dodatkowego obciążenia tych mięśni).

 

Zespół pęcherza nadaktywnego

Mówiąc o nietrzymaniu moczu nie można pominąć zespołu pęcherza nadaktywnego (overactive bladder – OAB), który definiowany jest jako występowanie parcia naglącego, częstomoczu dziennego i/ lub nocnego z nietrzymaniem moczu albo bez tego objawu. Częstomocz to oddawanie moczu – powyżej 8 razy dziennie, natomiast nocne wstawanie do toalety, przynajmniej dwa razy w ciągu nocy (inaczej – nokturia). Potocznie zaburzenie to jest nazywane pęcherzem nadreaktywnym lub nadreaktywnością pęcherza.

Przyczyny nadreaktywności pęcherza nie są do końca poznane. Specjaliści biorą pod uwagę zaburzenia neurologiczne związane z centralnym i obwodowym układem nerwowym, zmiany w dolnych drogach moczowych, styl życia (siedzący tryb pracy, otyłość, dieta – alkohol, kofeina, palenie tytoniu).

 

Leczenie

W przypadku nietrzymania moczu stosowane jest leczenie zachowacze, w tym: ćwiczenia, fizykoterapia, farmakoterapia lub chirurgicznie. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu preparatów ograniczających nadmierne skurcze pęcherza, a w przypadku kobiet także gałki dopochwowe. Natomiast leczenie operacyjne przeprowadzane jest w cięższych postaciach nietrzymania moczu i sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów. Odpowiednia metoda leczenia jest dobierana przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego.

Jeśli mówimy o medycynie estetycznej, to w przypadku NMT przeprowadzane są zabiegi z wykorzystaniem lasera (Mona Lisa Touch, Erb-Yag Fotona Dualis SP, Juliet). Promień lasera działa na ścianki pochwy, powodując ich napięcie oraz obkurczenie. Laser powoduje namnażanie włókien kolagenowych i śluzówki oraz sprzyja obkurczaniu istniejących tkanek poddanych zabiegowi. Metoda z wykorzystaniem działania lasera prowadzi przede wszystkim do wzmocnienia powięzi wewnątrzmiedniczej, ścian pochwy oraz całego obszaru ujścia cewki moczowej.

Jednym z najnowszych osiągnięć medycyny przy zespole pęcherza nadaktywnego jest wykorzystanie toksyny botulinowej. Botox wstrzykiwany jest do ściany pęcherza przy pomocy specjalnej igły i cystoskopu. Iniekcje prowadzą do znaczącego zwiększenia jego pojemności i podatności, obniżenia ciśnienia śródpęcherzowego oraz znacznej redukcji przykrych objawów. Skuteczność takiej terapii wynosi ponad 60%. Jedno podanie wystarczy, aby objawy u pacjenta ustąpiły nawet na 9 miesięcy. Przeciwwskazaniem do terapii toksyną botulinową są inne choroby układu moczowego czy zaburzenia przewodzenia nerwowo-mięśniowego.

Ważne

Osoby, które cierpią na problemy z utrzymaniem moczu powinny skonsultować się ze specjalistą – lekarzem ogólnym, urologiem lub ginekologiem. Trzeba mieć bowiem świadomość, że problem nietrzymania moczu z reguły sam nie znika, bowiem niestymulowane mięśnie wiotczeją i stają się coraz słabsze.

 

Źródła:

 • „Klasyfikacja nietrzymania moczu i sposoby leczenia” – Paweł Dębiński, Tadeusz Niezgoda, Przegląd Urologiczny 2014/5(87)
 • „Pęcherz nadreaktywny i naglące nietrzymanie moczu – choroba jednostki czy choroba społeczeństwa. Etiologia i leczenie.” – Stanisław Wroński, Piotr Radziszewski, Daniel Lewczak, Przegląd Urologiczny 2010/5 (63)
 • „Nowe opcje terapeutyczne w leczeniu nadaktywnego pęcherza moczowego” – Konrad Futyma, Tomasz Rechberger, Przegląd Urologiczny 2008/6 (52)
 • nmt.pl

 

 

2
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
suchyporanek
Gość
suchyporanek

Na naszej stronie jest do pobrania dziennik mikcji, który pomoże poprzez zaznaczanie zobaczyć skalę problemu i określić czy moczenie nocne ma jakieś odzwierciedlenie w stanach gorszego samopoczucia dziecka. Warto taki dzienniczek oraz zapis nastrojów zabrać ze sobą do lekarza.
pozdrawiam
przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Suchyporanek
Gość
Suchyporanek

Dzień dobry, moczenie nocne dotyka wielu dzieci i nastolatków na całym świecie. Są różne możliwości leczenia – wszystko zależy od przyczyny mikcji. Na stronie http://www.suchyporanek.pl znaleźć można informacje na temat tej dolegliwości. Żeby jak najszybciej określić przyczyny i wyleczyć moczenie nocne warto skorzystać z dostępnego na stronie dzienniczka mikcji.
Pozdrawiam
Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Domowe sposoby na zmęczone oczy.

Nasze oczy częściej niż dawniej męczą się wpatrywaniem przez wiele godzin w monitory komputerów, tablety, telewizory. Zarwane noce też nie im nie sprzyjają, o czym dając znać nie tylko poprzez opuchliznę, ale także tzw. piasek w oczach. Przedstawimy kilka szybkich i domowych sposobów jak radzić sobie w takich sytuacjach, które wykorzystywały nasze prababcie i babcie.

sposoby na zmęczone oczy dermaestetic
zdj: eyeprotect.pl

Okłady z ogórka

Na opuchnięte i podkrążone oczy dobroczynne działanie ma ogórek. Ogórek należy pokroić w cienkie plasterki i położyć na opuchnięte partie oczu na co najmniej dziesięć minut. Cienko pokrojone plasterki doskonale sprawdzają się również jako maseczka. Skóra napina się dzięki dostarczonej jej wodzie.

Okłady z ziemniaka

Niedoceniany ziemniak ma szereg pozytywnych właściwości odżywczych. Ziemniaka pokrojonego w plastry lub startego na tarce na grubych oczkach należy schłodzić przez kilkanaście minut w lodówce. Okład z ziemniaka działa na skórę ściągająco i pomaga usunąć zatrzymaną wodę pod oczami.

Okłady z herbaty lub rumianku

Czarna herbata (niearomatyzowana) lub susz rumianka świetnie nadają się do przygotowania kompresów na zmęczone, podrażnione czy podpuchnięte oczy. Zaparzoną esencję trzeba lekko przestudzić. Zanurzamy w jeszcze ciepłej esencji waciki, które następnie nakładamy na oczy i trzymamy, aż okłady będą zimne.

Kostki lodu

Inną popularną domową metodą na pozbycie się opuchlizny i cieni pod oczami jest masaż kostkami lodu. Kostki lodu należy zawinąć w bawełnianą serwetkę i delikatnie wykonać masaż wokół oczu. Trzeba bardzo uważać by nie doszło do odmrożeń i nie wolno przykładać do delikatnej skóry oczu bezpośrednio kostek lodu.

Łyżeczki

Nie zawsze mamy w zamrażalniku kostki lodu, ale każdy ma w domu łyżeczki do herbaty. Starą sprawdzoną babciną metodą jest umieszczenie na kilka minut dwóch łyżeczek do herbaty w lodówce. Następnie przykładamy je do oczu i zdejmujemy, gdy się ogrzeją. Czynność możemy powtarzać aż do ustąpienia opuchlizny.

Ćwiczenia

Ze względu na to, że nasze oczy bardzo często są zmęczone wpatrywaniem się w różnego rodzaju ekrany, warto wykonywać ćwiczenia, które pozwolą zredukować napięcie i pozwolą odpocząć nadwyrężonym mięśniom.

Propozycja 1

Siadamy ok. 2 metrów od ściany, ważne aby była gładka i nie rozpraszała nas zbytnio ewentualnymi obrazami. Oczami rysujemy ósemki. Najlepiej, aby rysowane ósemki obejmowały jak największy obszar ściany. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy w prawą i 5 razy w lewą stronę. Po ćwiczeniu zamykamy na chwilę oczy.

Propozycja 2

Zakrywamy otwarte oczy dłońmi tak, aby ich palce krzyżowały się na czole. Do oczu nie powinno również docierać światło, a dłonie nie mogą ich dotykać. Wpatrujemy się w czerń przez około 2-3 minuty.

Propozycja 3

Zamknij oczy i rozruszaj ich mięśnie obracając gałkami w lewo, w prawo, do góry, do dołu. Czynność powtarzaj przez około 3 do 5 minut.

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wiola
Gość
wiola

polecam okłady z rumianku na powieki albo poza domem – krople do oczu, jest bardzo duży wybór w drogeriach dobrych kropli bez recepty, ja sama uzywam Starazolinu

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana