Niejednej z nas dolina łez przysparza zmartwień. Przez nią nasza twarz wydaje się zmęczona i smutna. Jak się pozbyć doliny łez, jaki zabieg będzie dla nas najlepszy? Na pytanie Czytelniczki Aleksandry odpowiada nasz Ekspert dr Marzena Lorkowska-Precht z Kliniki Artismed w Warszawie.
zdj:casadicuraliotti.it
Dolina łez – pytanie Czytelniczki
Witam 🙂 możecie mi coś polecić na dolinę łez ? Wiem, że najskuteczniejsze jest po prostu wypełnienie kwasem hialuronowym, ale zastanawiałam się czy pomoże mi też karboksyterapia? Aha i rozważałam jeszcze mezoterapię iniekcyjną.
Aleksandra Święcicka
Witam,
Dolina łez to ogromny problem… rzeczywiscie uzupełnienie jej kwasem hialuronowym wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, ale łączy się z ryzykiem obrzęków pod oczami jeśli kwas podany będzie zbyt płytko albo lekarz wybierze nieodpowiedni kwas – zbyt mocno usieciowany. Mezoterapia i karboksyterapia mogą dać pozytywne wyniki tylko w przypadku gdy dolina łez jest niewielka i raczej mówimy o wiotkiej skórze pod oczami niż o prawdziwej dolinie…
W dermatologii estetycznej kwas hialuronowy usieciowany ze względu na swoje właściwości stabilizujące, nawadniające, amortyzujące oraz wysoką biokompatybilność jest doskonałym materiałem do wypełniania tkanek miękkich. Służy do wypełniania bruzd i redukcja zmarszczek, w tym uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie [...]
Zaplanowanie skutecznej, właściwie dobranej pielęgnacji twarzy i ciała wymaga skoncentrowania uwagi na niedoskonałościach, które – poddane wczesnej i precyzyjnej terapii – mogą zostać szybko wyeliminowane. Trójwymiarowa kuracja to specjalnie przygotowany program odnowy. Jego działaniu poddane jest całe ciało oraz twarz, [...]
Każdego dnia, kiedy się uśmiechamy, mówimy, ziewamy, mrugamy… unosimy czoło, ściągamy brwi, marszczymy nos, rozciągamy usta – nasza twarz jest w nieustannym ruchu, codziennie wykonując nawet kilka tysięcy mikroekspresji! Aby po wstrzyknięciu kwasu ta bogata mimika została zachowana, a efekt [...]
Worki tłuszczowe pod oczami – jak można je zlikwidować?
Worki tłuszczowe pod oczami najczęściej pojawiają się z przyczyn strukturalnych lub dziedzicznych. Skóra wraz z wiekiem traci swoją elastyczność, natomiast mięśnie słabną. Może to prowadzić do pojawienia luźniejszej skóry, marszczącej się i opadającej w obrębie powiek. Tłuszcz, który gromadzi się w oczodołach, z czasem przesuwa się i wypełnia worki wokół powiek.
zdj:SukcesNaSzpilkach
Worki tłuszczowe pod oczami
Często workom towarzyszą obrzęki, czyli gromadzenie wody w tkankach. Od czego robią się worki pod oczami? Płyn może się gromadzić z różnych powodów, najczęściej jest to złe krążenie krwi i podwyższona przepuszczalność naczyń włoskowatych.
Jak usunąć worki tłuszczowe pod oczami?
Jak usunąć worki pod oczami? To pytanie bardzo często pada. Worki tłuszczowe pod oczami wyglądają nieestetycznie i często oszpecają twarz. Do gabinetów chirurgicznych i medycy estetycznej zgłaszają się z tym problemem zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Tak, worki pod oczami u mężczyzn również występują i wbrew opinii bardzo często starają się je usunąć za pomocą zabiegów. Usuwanie worków tłuszczowych jest możliwe, m.in. dzięki medycynie estetycznej. Obecnie istnieje kilka skutecznych metod niwelowania tłuszczu zbierającego się pod oczami.
Do najczęściej stosowanych zabiegów mających na celu zlikwidowanie opuchlizny należą:
Zapewne niejednokrotnie zapewne słyszeliście – worki pod oczami operacja? Tak, blefaroplastyka bo o niej mowa, to zabieg chirurgii estetycznej mający na celu usunięcie nadmiaru skóry oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej. Chirurg plastyk przecina dolną powiekę zaraz pod linią rzęs, a następnie wycina nadmiar skóry wraz z leżącym pod spodem fragmentem mięśnia i nagromadzonym tłuszczem okogałkowym. Lekarz zszywa skórę pozostawiając jak najmniejszy ślad, a blizny po operacji są w zasadzie prawie niewidoczne. Zabieg z reguły wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Czas zabiegu wynosi od 1 do 2 godzin. Opuchlizna pozabiegowa schodzi po 1-3 tygodniach. Osoba po zabiegu może odczuwać przejściową dolegliwość: nadmierne łzawienie oczu lub nadmierną suchość oczu.
Jeżeli interesuje Cię również korekta opadających powiek górnych, przeczytaj koniecznie:
Kwas hialuronowy – HA (hialuronic acid) – to naturalny składnik wszystkich żywych organizmów, o niezwykłej zdolności łączenia wielu cząsteczek wody. U ludzi występuje między innymi w skórze, oczach, stawach. Uwalniając wodę, nawilża skórę od wewnątrz, tworząc prawidłowe środowisko dla rozwoju i pracy komórek. Dzięki temu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta.
Kwas hialuronowy jest odpowiedni do usunięcia cieni pod oczami i likwidacji doliny łez. Lekarz musi dobrać dobrać odpowiednią gęstość kwasu hialuronowego, tak aby nie zrobić obrzęków pod oczami w przyszłości. Preparat podawany jest bardzo cienkimi igłami, co zmniejsza doznania bólowe. Po wstrzyknięciu wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut, a rezultat widoczny jest od razu po zabiegu.
Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi wstrzyknięciami. Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu.
Polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Duża popularność tej metody wynika bowiem z bardzo wysokiej skuteczności i efektywnego działania. Jest to skuteczna metoda w walce z drobnymi zmarszczkami oraz zwiotczałą skórą. Podczas zabiegu wykorzystywane są mieszaniny wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny), które bardzo korzystnie oddziałują na poprawę kondycji skóry. Podczas zabiegu lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki), tworząc z nich specjalny koktajl.
Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znaczniej lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.
Jest to metoda, która polega na ostrzykiwaniu poduszeczek tłuszczowych powiek dolnych, co doprowadza do ich całkowitego usunięcia. Wstrzykiwana substancja to uzyskiwana z soi fosfatydylocholiny, która powoduje rozpuszczanie tkanki tłuszczowej, rozerwanie błony komórkowej i eliminację trójglicerydów. Wędrują one do wątroby, gdzie następuje ich rozpad.
Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się obrzęk i zaczerwienienie. Powinny one ustąpić po 4 -5 dniach. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe.
Laser frakcyjny CO2
Laser eCO2 to nowy, zaawansowany technologicznie frakcyjny system laserowy CO2 – firmy LUTRONIC® służący do ablacyjnej trwałej i całkowitej regeneracji skóry oraz intensywnej stymulacji syntezy nowego kolagenu.
Promieniowanie lasera eCO2 jest silnie absorbowane przez wodę, podstawowy składnik tkanek. Wnikając w skórę powoduje błyskawiczne jej podgrzanie i odparowanie – ablację. Światło lasera wytwarza strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy, rozrzucanych równomiernie po skórze. Dzięki głowicy skanującej nie naświetla jednorodnie powierzchni skóry, ale „dziurkuje” ją tysiącami mikroskopijnych kolumn, pozostawiając wokół „studni oparzeń” siateczkę utworzoną z wysp zdrowej, nie uszkodzonej skóry. Dzięki temu proces leczenia rozwija się bardzo szybko i bez tworzenia widocznej rany.
Laser eCO2 wywołuje zmianę struktury skóry głęboko pod naskórkiem co warunkuje trwałą regenerację kolagenu i elastyny. Podczas zabiegu wiązka laserowa przenika przez naskórek nie uszkadzając go. Działa on jak opatrunek, dzięki czemu skóra potrzebuje niewiele czasu, aby się zregenerować.
Peeling chemiczne (lekarskie)
Celem peelingów chemicznych jest intensywne złuszczenie warstw naskórka i dotarcie do skóry właściwej. Podczas zabiegów tych wykorzystywane są kwasy, a jednym z jczęściej stosowanych w peelingu kwasem jest TCA ( kwas trójchlorooctowy). Zabieg jest złożony 4 etapów i polega na aplikowaniu preparatów o różnych stężeniach, co pozwala zwiększać intensywność oddziaływania na skórę. Lekarz dobiera stopień stężenia kwasu w zależności od rodzaju cery i leczonych zaburzeń. Poza działaniem złuszczającym, uzyskuje się efekt rozjaśnienia, nawilżenia czy odmłodzenia skóry. Zachęcamy do przeczytania: Poznaj świat peelingów. Peelingi lekarskie przeprowadzane są w serii zabiegów, których liczbę warunkuje charakter problemu i potrzeby pielęgnacyjne skóry pacjenta. Zwykle są one wykonywane minimum co 7, a maksymalnie co 14 dni przez okres 2-3 miesięcy.
Naturalne procesy starzenia powodują stopniowe opadanie powiek, przez co oczy sprawiają wrażenie zmęczonych i smutnych. Nadmiar skóry na powiekach to problem, który do tej pory rozwiązywano na sali operacyjnej. Teraz w miejscu chirurgii plastycznej z powodzeniem poradzi sobie Plexr – [...]
Opadająca powieka lub opadający kącik oka sprawiają, że oczy wyglądają smutno. To z kolei wpływa na wizerunek naszej twarzy, która wygląda starzej i smutno. Opadająca powieka lub opadający kącik z reguły wynikają z budowy oka, a pogłębiają się wraz z [...]
Rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej rośnie w błyskawicznym tempie. Cóż w końcu jeśli jest popyt musi być podaż, ale czy ilość przekłada się na jakość? W 2005 roku do izb lekarskich wpłynęło 2,2 tys. skarg pacjentów, dziesięć lat później [...]
Jesień i zima to ciężki czas dla naszej skóry, ale nie tylko twarzy czy ciała, również dla dłoni. Powinnyśmy pamiętać, że suche powietrze niszczy płaszcz ochronny naskórka,wiatr natomiast powoduje zaczerwienienia dłoni. Brak pielęgnacji i ochrony dłoni w konsekwencji prowadzi do ich szybszego starzenia się.
Pielęgnacja dłoni zimą i jesienią
W sytuacji, gdy niszczony jest płaszcz ochronny naskórka, skóra dłoni szybciej traci wodę. Dodatkowo częste mycie dłoni lub zmywanie z użyciem detergentów przy jednoczesnym braku stosowania kremu do rąk, po każdej z tych czynności, może dodatkowo negatywnie wpływać na poziom nawilżenia. A jak powszechnie wiadomo – nawilżanie to podstawa.
Domowa pielęgnacja dłoni
Dłonie należy regularnie nawilżać. W ciągu dnia zaleca się stosowanie kremów nawilżających lub regenerujących, na noc natomiast warto stosować krem odżywczy lub tłusty. Kiedy poziom nawilżenia będzie odpowiedni, niekorzystne warunki atmosferyczne nie będą dla dłoni tak uciążliwe.
W okresie jesienno-zimowym warto wybrać krem do rąk, który zawiera m.in.:
aloes
D-Pentanol
gliceryna
keratyna
koenzym Q10
kwas hialuronowy
lanolina
masło shea
mocznik (urea)
olej z ziaren ogórecznika
olejek z awokado
rumianek
witamina E
wosk pszczeli
wyciąg z pestek winogron
wyciąg z zielonej herbaty.
Peeling dłoni domowe sposoby
Raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie warto złuszczyć naskórek dłoni. Z uwagi na to, że skóra dłoni jest bardzo delikatna najlepiej użyć peeling przeznaczony specjalnie dla dłoni lub wykorzystać ten, którego używacie do twarzy. Peeling do ciała, który zawiera grube ziarna może podrażnić skórę dłoni, a dodatkowo może być mało przyjemny.
Ochrona dłoni
Kiedy temperatura zaczyna oscylować poniżej 10ºC warto zacząć nosić rękawiczki. Na rynku jest ogromny wybór rękawiczek i nie trzeba od razu kupować skórzanych z futerkiem w środku. Wiele osób ma tendencję do gubienia rękawiczek, ale dobrym rozwiązaniem są w takim przypadku rękawiczki, które można za kilka złotych kupić w każdym supermarkecie.
Odmrożenia dłoni jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?
Z uwagi na to, że dłonie często są nieosłonięte przed mroźnym powietrzem, często ulegają odmrożeniom. Odmrożenia dłoni należą do najczęstszych odmrożeń ciała, a pierwszym objawem jest zaczerwienienie. Kolejnymi objawami są ból, swędzenie oraz wrażenie puchnięcia.
Przemarznięta skóra jest podatna na uszkodzenia, w związku z tym, gdy pojawi się odmrożenie nie wolno jej ani trzeć, ani masować. Dłonie trzeba ogrzewać stopniowo, nie wolno ich wkładać od razu do gorącej wody. Najlepiej rozgrzewać je wodą o temperaturze ok. 25ºC i stopniowo zwiększać do 40ºC. Dodatkowo trzeba rozgrzać organizm od wewnątrz pijąc np. ciepłą herbatę z miodem, sokiem malinowym lub z imbirem czy kardamonem. Nie należy podawać alkoholu, z uwagi na to, że rozszerza naczynia krwionośne i może prowadzić do przechłodzenia. Kiedy się rozgrzejmy należy natrzeć dłonie maścią ichtiolową lub arniką (tylko w przypadku nieuszkodzonej skóry). Dłonie można moczyć również w ciepłej oliwie lub zastosować kąpiel parafinową. Doskonale sprawdzić się również znana od dawien dawna kamfora.
Odmrożenie dłoni – kiedy niezbędna jest pomoc lekarska?
Kiedy na skórze pojawią się pęcherze, nasila się obrzęk, zaczerwienienie i ból, a także gdy na uszkodzonej skórze pojawi się krwista lub ropna wydzielina, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Innymi wskazaniami do wizyty lekarskiej są sytuacje, w których mimo ogrzania dłonie nie powróciło w nich czucie, a także gdy czujemy się osłabieni, odczuwamy bóle, zawroty głowy lub mamy gorączkę.
Zadbane dłonie to wizytówka kobiety, a także swoista metryka. Skóra dłoni jest pozbawiona podściółki tłuszczowej, uboga we włókna kolagenowe i elastynę. Nasze dłonie są szczególnie narażone na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, jak również różnego rodzaju detergentów. Powoduje to, że skóra [...]
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na blogu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Dodaj komentarz