W jaki sposób kobiety po korekcie piersi implantami powinny dbać o swoje piersi w kontekście raka piersi? Kiedy należy się zgłosić do lekarza specjalisty oraz jakie badania należy wykonywać i jak często odpowiada nasz Ekspert dr n.med. Lubomir Lembas.
Jak należy badać piersi w momencie gdy mamy implanty silikonowe?
Szanowni Państwo,
Wiemy, że każda kobieta musi dla własnego bezpieczeństwa przed rakiem badać okresowo piersi. W zależności od wieku mammografia, USG.
Uprzejmie proszę o artykuł / lub odpowiedź w jaki sposób kobiety które mają implanty silikonowe w piersiach mają później badać okresowo swoje piersi:
- mammografia (ściskanie piersi, ale dokładne badanie)
- USG (inne spectrum oceny)
Proszę o wyszczególnienie wieku kobiet – bo to jest ważne.
Chodzi o kobiety w wieku powyżej 38 lat.
Czy mammografię można również wykonywać, na jakich zasadach i w jaki sposób, w jakich placówkach.
Pozdrawiam
Z poważaniem, Zofia Markowska
Dzień dobry,
dziękuję za pytanie. Zanim odpowiem na pytanie jak kobiety po korekcie piersi implantami powinny dbać o swoje piersi w kontekście nowotworów piersi podam kilka ważnych informacji.
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Statystycznie co dziesiąta kobieta zapadnie w swoim życiu na raka piersi. Pacjentki po korekcie piersi implantami też zapadają na tę chorobę. Ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet po korekcie piersi implantami jest jednak niższe niż w ogólnej populacji. Rokowanie u pacjentek z rakiem piersi zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie rozpoznania. Pacjentki z implantami piersi mają stawiane rozpoznanie we wcześniejszym stadium zaawansowania choroby w porównaniu do ogólnej populacji. Najczęściej rozpoznanie wstępne stawiane jest na podstawie pojawienia się w piersi guzka. Leczenie raka piersi we wczesnym stopniu zaawansowania kończy się prawie zawsze pełnym wyleczeniem – dlatego warto wykonywać badania skryningowe.
- Definicja badania skryningowego (przesiewowego; ang. screening): każde badanie przeprowadzane wśród osób zdrowych w celu wykrycia choroby w jej wczesnym, bezobjawowym stadium (zwykle badanie takie potwierdza, że pacjent jest zdrowy, ale czasami wykazuje chorobę u pozornie zdrowego). W celu wykrycia wczesnych form raka piersi wykonuje się u kobiet badania przesiewowe. Samobadanie piersi to najprostsze badanie przesiewowe – każda kobieta powinna wykonywać jak najczęściej samobadanie piersi – polega ono na dotykaniu piersi w poszukiwaniu wyczuwalnego palcami guzka. Kobieta po korekcie piersi implantami też powinna wykonywać samobadanie piersi. Implant w takim badaniu zawsze jest wyczuwalny – to nic niepokojącego. Pacjentkę powinno zaniepokoić pojawienie się w piersi guzka. Uważa się, że w gruczole piersiowym rozłożonym na powierzchni implantów łatwiej jest wyczuć guzek niż w miąższu dużej piersi bez implantów. Bardzo skutecznym i bezpiecznym badaniem przesiewowym w kierunku raka piersi jest ultrasonografia (usg) – badanie to ma bardzo dużą czułość – oznacza to, że bardzo rzadko wprawnemu oku lekarza umknie istniejąca w piersi patologia. Usg może być wykonywane w każdym wieku pacjentki i nie niesie za sobą żadnych działać ubocznych. Badanie usg poza oceną samej piersi pozwala na ocenę stanu implantów. Lekarz wykonujący badanie ocenia powierzchnię wkładki (czy jest gładka, czy pofałdowana, a może zagięta), integralność torebki implantu (na podstawie badania usg można podejrzewać pęknięcie implantu), obecność płynu wokół implantów (śladowa ilość płynu jest normą, większa ilość płynu powinna wzbudzać czujność). Usg ma prawie same zalety, ale ma też wady – to kosztowna forma skryningu, zależna od jakości sprzętu oraz uzależniona od wykształcenia lekarza wykonującego badanie.
- Mammografia to badanie piersi promieniami x (Roentgen piersi) – jest to najczęściej wykonywane badanie przesiewowe w kierunku raka piersi, samo badanie wykonuje technik radiologii (nie lekarz). Piersi muszą być włożone (ściśnięte) pomiędzy dwie płaszczyzny – z jednej strony źródło promieniowania, z drugiej klisza. Lekarz ocenia tylko zdjęcia i nie ma kontaktu osobistego z pacjentką. Lekarz wychwytuje na zdjęciach pewne cechy, które odbiegają od normy. Pacjentki z nieprawidłowymi wynikami są wzywane w celu wykonania dalszej diagnostyki. Pacjentki po korekcie piersi implantami mogą mieć wykonywane badania mammograficzne. Istnieją pewne techniki pozwalające na ocenę gruczołów piersiowych u pacjentek z implantami – wymaga to jednak ściskania piersi – nie jest to wskazane z punktu widzenia samych implantów, gdyż każdy uraz mechaniczny jest związany z ryzykiem pęknięcia implantów. W przypadku pacjentek z miseczką 0 lub A przed operacją implantów piersi badanie mammograficzne jest wyjątkowo trudne do wykonania i mało wiarygodne. W różnych krajach jest różny wiek pacjentek, u których rozpoczyna się skryning mammograficzny. Generalnie nie powinno się wykonywać mammografii poniżej 40 roku życia, gdyż każde takie badanie to narażenie piersi i całej pacjentki na promieniowanie radioaktywne. Przed korektą piersi implantami pacjentka powinna wykonać badanie usg piersi. Piersi do operacji powinny być zdrowe. Wszelkie patologie stwierdzone w takim badaniu powinny zostać wyjaśnione jeszcze przed operacją założenia implantów. Czasami w czasie operacji można bez dodatkowych nacięć usunąć guzek piersi, który następnie wysyła się do badania mikroskopowego.
Po operacji pacjentka powinna jeden raz na rok wykonywać badanie usg – lekarz ocenia gruczoł w kierunku potencjalnych patologii oraz implant. W przypadku gdy wynik badania usg jest prawidłowy nie ma konieczności badania kontrolnego u chirurga plastyka wykonującego operację. W przypadku, gdy w piersi stwierdzone są jakiekolwiek patologie to podlegają one dalszej diagnostyce i leczeniu tak samo jak u pacjentek, które nie mają implantów. Stwierdzenie nieprawidłowości dotyczących implantów wymaga dalszego specjalistycznego postępowania prowadzonego przez specjalistę chirurgii plastycznej (najlepiej lekarza wykonującego pierwotny zabieg założenia implantów).
Po 10 latach od operacji założenia implantów nawet jeśli w badaniu usg wszystko jest w porządku wskazane jest wykonanie badania piersi rezonansem magnetycznym – pozwala to na dokładniejszą ocenę stanu piersi i implantów. Jeśli mammografia rezonansem magnetycznym (nie mylić z mammografią promieniowaniem x) nie stwierdza patologii to nadal wskazane jest usg 1 raz na rok. Warto badanie usg wykonywać u doświadczonego lekarza radiologa z doświadczeniem w badaniu nie tylko piersi ale również piersi z implantami.
Implanty renomowanych firm nie muszą wcale być z założenia wymieniane po 10 latach od operacji – trzeba jednak stale piersi mieć pod kontrolą.
Lubomir Lembas
Dodaj komentarz