W jaki sposób kobiety, które mają implanty silikonowe w piersiach powinny badać się okresowo?

W jaki sposób kobiety po korekcie piersi implantami powinny dbać o swoje piersi w kontekście raka piersi? Kiedy należy się zgłosić do lekarza specjalisty oraz jakie badania należy wykonywać i jak często odpowiada nasz Ekspert dr n.med. Lubomir Lembas.

Jak badać piersi po operacji plastycznej powiększania piersi dermaestetic

Jak należy badać piersi w momencie gdy mamy implanty silikonowe?

Szanowni Państwo,

Wiemy, że każda kobieta musi dla własnego bezpieczeństwa przed rakiem badać okresowo piersi. W zależności od wieku mammografia, USG.

Uprzejmie proszę o artykuł / lub odpowiedź w jaki sposób kobiety które mają implanty silikonowe w piersiach mają później badać okresowo swoje piersi:

  • mammografia (ściskanie piersi, ale dokładne badanie)
  • USG (inne spectrum oceny)

Proszę o wyszczególnienie wieku kobiet – bo to jest ważne.

Chodzi o kobiety w wieku powyżej 38 lat.

Czy mammografię można również wykonywać, na jakich zasadach i w jaki sposób, w jakich placówkach.

Pozdrawiam

Z poważaniem, Zofia Markowska

Dzień dobry,

dziękuję za pytanie. Zanim odpowiem na pytanie jak kobiety po korekcie piersi implantami powinny dbać o swoje piersi w kontekście nowotworów piersi podam kilka ważnych informacji.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Statystycznie co dziesiąta kobieta zapadnie w swoim życiu na raka piersi. Pacjentki po korekcie piersi implantami też zapadają na tę chorobę. Ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet po korekcie piersi implantami jest jednak niższe niż w ogólnej populacji. Rokowanie u pacjentek z rakiem piersi zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie rozpoznania. Pacjentki z implantami piersi mają stawiane rozpoznanie we wcześniejszym stadium zaawansowania choroby w porównaniu do ogólnej populacji. Najczęściej rozpoznanie wstępne stawiane jest na podstawie pojawienia się w piersi guzka. Leczenie raka piersi we wczesnym stopniu zaawansowania kończy się prawie zawsze pełnym wyleczeniem – dlatego warto wykonywać badania skryningowe. 

  • Definicja badania skryningowego (przesiewowego; ang. screening): każde badanie przeprowadzane wśród osób zdrowych w celu wykrycia choroby w jej wczesnym, bezobjawowym stadium (zwykle badanie takie potwierdza, że pacjent jest zdrowy, ale czasami wykazuje chorobę u pozornie zdrowego). W celu wykrycia wczesnych form raka piersi wykonuje się u kobiet badania przesiewowe. Samobadanie piersi to najprostsze badanie przesiewowe – każda kobieta powinna wykonywać jak najczęściej samobadanie piersi – polega ono na dotykaniu piersi w poszukiwaniu wyczuwalnego palcami guzka. Kobieta po korekcie piersi implantami też powinna wykonywać samobadanie piersi. Implant w takim badaniu zawsze jest wyczuwalny – to nic niepokojącego. Pacjentkę powinno zaniepokoić pojawienie się w piersi guzka. Uważa się, że w gruczole piersiowym rozłożonym na powierzchni implantów łatwiej jest wyczuć guzek niż w miąższu dużej piersi bez implantów. Bardzo skutecznym i bezpiecznym badaniem przesiewowym w kierunku raka piersi jest ultrasonografia (usg) – badanie to ma bardzo dużą czułość – oznacza to, że bardzo rzadko wprawnemu oku lekarza umknie istniejąca w piersi patologia. Usg może być wykonywane w każdym wieku pacjentki i nie niesie za sobą żadnych działać ubocznych. Badanie usg poza oceną samej piersi pozwala na ocenę stanu implantów. Lekarz wykonujący badanie ocenia powierzchnię wkładki (czy jest gładka, czy pofałdowana, a może zagięta), integralność torebki implantu (na podstawie badania usg można podejrzewać pęknięcie implantu), obecność płynu wokół implantów (śladowa ilość płynu jest normą, większa ilość płynu powinna wzbudzać czujność). Usg ma prawie same zalety, ale ma też wady – to kosztowna forma skryningu, zależna od jakości sprzętu oraz uzależniona od wykształcenia lekarza wykonującego badanie.
  • Mammografia to badanie piersi promieniami x (Roentgen piersi) – jest to najczęściej wykonywane badanie przesiewowe w kierunku raka piersi, samo badanie wykonuje technik radiologii (nie lekarz). Piersi muszą być włożone (ściśnięte) pomiędzy dwie płaszczyzny – z jednej strony źródło promieniowania, z drugiej klisza. Lekarz ocenia tylko zdjęcia i nie ma kontaktu osobistego z pacjentką. Lekarz wychwytuje na zdjęciach pewne cechy, które odbiegają od normy. Pacjentki z nieprawidłowymi wynikami są wzywane w celu wykonania dalszej diagnostyki. Pacjentki po korekcie piersi implantami mogą mieć wykonywane badania mammograficzne. Istnieją pewne techniki pozwalające na ocenę gruczołów piersiowych u pacjentek z implantami – wymaga to jednak ściskania piersi – nie jest to wskazane z punktu widzenia samych implantów, gdyż każdy uraz mechaniczny jest związany z ryzykiem pęknięcia implantów. W przypadku pacjentek z miseczką 0 lub A przed operacją implantów piersi badanie mammograficzne jest wyjątkowo trudne do wykonania i mało wiarygodne. W różnych krajach jest różny wiek pacjentek, u których rozpoczyna się skryning mammograficzny. Generalnie nie powinno się wykonywać mammografii poniżej 40 roku życia, gdyż każde takie badanie to narażenie piersi i całej pacjentki na promieniowanie radioaktywne. Przed korektą piersi implantami pacjentka powinna wykonać badanie usg piersi. Piersi do operacji powinny być zdrowe. Wszelkie patologie stwierdzone w takim badaniu powinny zostać wyjaśnione jeszcze przed operacją założenia implantów. Czasami w czasie operacji można bez dodatkowych nacięć usunąć guzek piersi, który następnie wysyła się do badania mikroskopowego.

Po operacji pacjentka powinna jeden raz na rok wykonywać badanie usg – lekarz ocenia gruczoł w kierunku potencjalnych patologii oraz implant. W przypadku gdy wynik badania usg jest prawidłowy nie ma konieczności badania kontrolnego u chirurga plastyka wykonującego operację. W przypadku, gdy w piersi stwierdzone są jakiekolwiek patologie to podlegają one dalszej diagnostyce i leczeniu tak samo jak u pacjentek, które nie mają implantów. Stwierdzenie nieprawidłowości dotyczących implantów wymaga dalszego specjalistycznego postępowania prowadzonego przez specjalistę chirurgii plastycznej (najlepiej lekarza wykonującego pierwotny zabieg założenia implantów).

Po 10 latach od operacji założenia implantów nawet jeśli w badaniu usg wszystko jest w porządku wskazane jest wykonanie badania piersi rezonansem magnetycznym – pozwala to na dokładniejszą ocenę stanu piersi i implantów. Jeśli mammografia rezonansem magnetycznym (nie mylić z mammografią promieniowaniem x) nie stwierdza patologii to nadal wskazane jest usg 1 raz na rok. Warto badanie usg wykonywać u doświadczonego lekarza radiologa z doświadczeniem w badaniu nie tylko piersi ale również piersi z implantami.

Implanty renomowanych firm nie muszą wcale być z założenia wymieniane po 10 latach od operacji – trzeba jednak stale piersi mieć pod kontrolą.

Lubomir Lembas

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Zmarszczki mimiczne jak się ich pozbyć – przegląd zabiegów

Pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się już około dwudziestego piątego roku życia. Z reguły najbardziej widoczne to tzw. kurze łapki. Z upływem lat zmarszczki i bruzdy pogłębiają się, w wyniku powtarzalnej mimiki naszej twarzy. Ich pojawiania się nie można uniknąć, ale w obecnych czasach możemy skutecznie je niwelować. Jak zlikwidować zmarszczki mimiczne?

sposób na zmarszczki mimiczne dermaestetic

Na powstawanie zmarszczek, po za upływem czasu wpływ maja również: promienie ultrafioletowe, nieprawidłowe odżywanie, niehigieniczny tryb życia, nadmierna mimika twarzy, a także nieprawidłowe ułożenie głowy podczas snu czy zbyt mała ilość snu.

Przeczytaj również: Uważaj na zmarszczki senne

Zmarszczki mimiczne jak się ich pozbyć?

Dzięki nowoczesnym zabiegom medycyny estetycznej można zniwelować lub zmniejszyć widoczność powstałych zmarszczek. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne zabiegi oferowane w gabinetach medycyny estetycznej.

  • Toksyna botulinowa na zmarszczki mimiczne

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem, (Przeczytaj wszystko na temat botoksu) jest jednym z najpopularniejszych środków stosowanych do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, porażając w ten sposób skurcze mięśniowe. Powoduje to, że mięśnie stają się rozluźnione i wiotkie, czego efektem jest wygładzona skóra twarzy, a pacjenci zyskują naturalny, świeży wygląd. W zależności od partii twarzy zabieg trwa około 15 minut, a efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, jednak po kolejnych kuracjach, rezultaty mogą się utrzymywać znacznie dłużej.

  • Kwas hialuronowy na zmarszczki mimiczne

Kwas hialuronowy to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. Najwięcej mamy go w okresie niemowlęcym, lecz około 40 roku życia jego ilość w skórze zmniejsza się o połowę. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym to zabieg nieinwazyjny. Kwas hialuronowy podaje się w fałdy i bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki okolicy oka, szyi i czoła. Efekt zabiegu kwasem hialuronowym nie jest trwały, z uwagi na to, że pewnym czasie substancja ta ulega biodegradacji. W związku z tym po ok. 8-10 miesiącach zabieg należy powtórzyć.

Może zainteresuje Cię również: Kwas hialuronowy a może toksyna botulinowa? Co wybrać?

  • Radiesse na zmarszczki mimiczne

Radiesse to wypełniacz, który odznacza się dwukrotnie dłuższym okresem utrzymywania się efektów niż popularny kwas hialuronowy. Jakich efektów możemy się spodziewać z wykorzystaniem tego preparatu? Wypełniacz stymuluje naturalne procesy produkcji własnego kolagenu, dzięki czemu mamy gwarancję długotrwałego wypełnienia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ma on biały kolor i nie można go wstrzyknąć zbyt płytko. Z tego względu Radiesse najczęściej stosowany jest do wypełnienia umiarkowanych i głębokich bruzd nosowo-wargowych, bródkowo-wargowych, obszarów jarzmowych oraz poprawy kształtu i konturu twarzy, w tym także nosa. Preparat może być również stosowany do odmładzania grzbietowej powierzchni dłoni. Zabieg Radiesse trwa średnio 30 minut, a jego efekt utrzymuje się od 1 do 1,5 roku.

  • Fale radiowe RF na zmarszczki mimiczne

Fale radiowe RF (ang. Radio Frequency) to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który skutecznie redukuje zmarszczki, rozstępy i cellulit, uelastycznia skórę, modeluje owal twarzy, redukuje tkankę tłuszczową, pobudza procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz syntezę włókien kolagenowych. Podczas zabiegów wykorzystuje się fale radiowe (RF) wysokiej częstotliwości, najczęściej 0,5-7MHz. Głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali. Główną zaletą działania fal radiowych RF jest aktywne stymulowanie procesu syntezy włókien kolagenowych oraz ich regeneracji. RF fale radiowe aktywizują fibroblasty do większej produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zyskuje się efekt wypełnienia zmarszczek i naturalnych ubytków dermatologicznych. Skutkiem ich oddziaływania na tkanki jest poprawa gęstości, napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.

Przeczytaj również: Fale radiowe RF – wskazania do przeprowadzenia zabiegu

  • Fotoodmładzanie na zmarszczki mimiczne

Fotoodmładzanie światłem IPL to zabieg, który upora się z przebarwieniami, rozszerzonymi naczynkami i poramy czy nierównym kolorytem skóry. Fotoodmładzanie odbywa się przy udziale wiązki światła. Specjalne urządzenie IPL produkuje fale różnej długości i w różnych kierunkach. Naświetlanie skóry twarzy, szyi i dekoltu światłem IPL pozwala zwiększyć napięcie skóry, ale także zwężą pory i redukuje widoczne przebarwienia. Co więcej, zabieg wzmocni i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych oraz pobudza skórę do produkcji kolagenu. Zabieg jest małoinwazyjny i bezpieczny. Zabieg fotoodmładzania IPL trwa średnio 20-40 minut. Efekty widocznie młodszej skóry pojawiają się po ok. 2-3 sesjach, natomiast w celu uzyskania najbardziej zadowalającego efektu zaleca się poddać serii 5 zabiegów w odstępach czterotygodniowych.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

TOP 10 zabiegi medycyny estetycznej i kosmetyczne w roku 2016

Popularność zabiegów z zakresu medycyny estetycznej nieustannie rośnie. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii pomagają rozwiązywać różne problemy skórne, a także stają się one coraz bardziej skuteczne i bezpieczne. Coraz więcej kobiet pragnących zadbać o swoją urodę korzysta z różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych. Co najchętniej poprawiałyśmy w swoim wyglądzie w roku 2016 i w jaki sposób?

najczęściej wykonywane zabiegi z medycyny estetycznej w 2016 roku

1. Peelingi medyczne z kwasami

Peeling medyczny to zabieg, którego celem jest intensywne złuszczenie naskórka i dotarcie do skóry właściwej. W zależności od danego problemu skórnego dobiera się rodzaj i stężenie preparaty. Peelingi z kwasami pomaga między innymi pozbyć się zmian pigmentacyjnych lub też w dużym stopniu je rozjaśnić. Ponadto zabieg kwasami medycznymi jest bardzo pomocny w usuwaniu drobnych i głębokich zmarszczek oraz przyśpiesza wytwarzanie kolagenu i elastyny, co skutkuje wygładzoną, jędrną i promienną skórą. W dużym stopniu wspierają leczenie trądziku, eliminują rozszerzone pory, minimalizują rozstępy i blizny.

Zobacz również: Black Doll czyli laserowy peeling węglowy 

2. Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to zabieg, który odmładza skórę, przywraca jej gładkość, jędrność i blask.

Polega on na usuwaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Ponadto mikrodermabrazja skutecznie oczyszcza skórę. Dzięki temu zabiegowi skóra wygląda młodziej, jędrniej i jest bardziej elastyczna.

Przeczytaj więcej: Mikrodermabrazja wspomóż swoją skórę

3. Wypełnianie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy również jest substancją naturalnie występującą w organizmie, której najważniejsza cecha to wiązanie cząsteczek wody. Wypełnianie ust kwasem hialuronowym jest procedurą mającą dwa główne cele: nawilżenie tkanki i/lub zwiększenie jej objętości, czemu towarzyszy także poprawienie konturu ust.

Jeżeli jesteście ciekawe jak wygląda powiększanie ust sprawdźcie recenzje z zabiegu naszej Czytelniczki: Czy powiększanie ust boli? Ile kosztuje? Jak jest naprawdę?

4. Wygładzanie zmarszczek botoksem

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem (w tym artykule napisaliśmy wszystko na temat botoksu) jest jednym z najpopularniejszych środków stosowanych do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, porażając w ten sposób skurcze mięśniowe. Powoduje to, że mięśnie stają się rozluźnione i wiotkie, czego efektem jest wygładzona skóra twarzy, a pacjenci zyskują naturalny, świeży wygląd.

5. Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to zabieg wykorzystujący wiązkę lasera, która wnika głęboko w skórę, niszcząc cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. Energia, która jest wytwarzana przez laser, pochłaniana jest przez barwnik włosa (melaninę), która następnie zmienia się w energię termiczną i niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa. Najczęściej depilowane okolice to pachy, nogi i bikini. Natomiast owłosienia możemy pozbyć się również z okolic karku, pleców, sutków, klatki piersiowej, a także ramion, przedramion i dłoni. Laserowemu usuwaniu owłosienia możemy poddać również dolne partie ciała – brzuch, linię brzucha, pośladki czy obszar między pośladkami. Efekty depilacji są uzależnione od  doboru odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu, które są zależne natomiast od rodzaju skóry i włosów.

Przeczytaj również: Nadmierne owłosienie: zaburzona gospodarka hormonalna a depilacja laserowa

6. Mezoterapia

Mezoterapia to zabieg polegający na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Duża pokarbokpularność tej metody wynika bowiem z bardzo wysokiej skuteczności i efektywnego działania. Mezoterapia służy do szybkiej poprawy kondycji skóry oraz tkanki podskórnej w takich miejscach jak: twarz, szyja, dekolt, ramiona, brzuch, pośladki oraz dłonie. Jest to skuteczna metoda w walce z drobnymi zmarszczkami oraz zwiotczałą skórą. Używa się jej również w leczeniu wypadania włosów. Jest również przydatna podczas leczenia cellulitu oraz rozstępów.

7. Wampirzy lifting

Wampirzy lifitng to regeneracja skóry z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnych produktów lub nie mogą poddać się innym zabiegom ze względu na występujące reakcje uczuleniowe na inne preparaty. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego polecany jest dla osób, których problemem są zmarszczki wokół oczu, zwiotczała skóra szyi, fałdy nosowo-wargowe, cienie pod oczami czy blizny potrądzikowe.

8.Terapia IPL

Urządzenia IPL (z ang. Intense Pulsed Light – silny impuls światła) nie są laserami, chociaż potocznie często są tak nazywane. Urządzenia IPL wykorzystują zamontowaną w nich lampę ksenonową. IPL w przeciwieństwie do lasera emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali. Intensywne światło IPL bez uszkadzania skóry, przenika przez nią i jest absorbowane przez hemoglobinę (rozszerzone naczynia, rumień) lub melaninę (przebarwienia). Światło IPL pobudza komórki, wskutek czego skóra rozpoczyna swój naturalny proces leczenia. Zabiegi skracają i przebudowują włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra jest jędrniejsza, bardziej elastyczna, zmniejszają się rozszerzone pory i wygładzają drobne zmarszczki.

Przeczytaj również: IPL. Pozbądź się zbędnego owłosienia i ciesz się gładką skórą na dłużej.

9. Karboksyterapia

Zabieg karboksyterapii polega na wstrzykiwaniu pod skórę dwutlenku węgla, który usprawnia metabolizm komórkowy. Odpowiednio dobrana dawka tlenu oraz substancji odżywczych poprawiają krążenie i stymulują proces odnowy komórkowej, dzięki czemu uzyskujemy efekt wygładzonej, ujędrnionej i pozbawionej niedoskonałości skóry. Karboksyterapia ma udowodnione działanie w wielu wskazaniach np. likwidacja cieni pod oczami, wypadanie włosów. Ponadto dwutlenek węgla podaje się w miejscach zmian takich jak blizny, rozstępy czy cellulit oraz w ginekologii estetycznej w określonych punktach w obrębie warg sromowych większych.

10. Lipotransfer

Lipotransfer to zabieg, który polega na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej, a następnie jej zaaplikowaniu w wybrane obszary ciała. Tłuszcz pobierany jest od pacjenta z obszarów, gdzie jest go wystarczająco dużo, czyli najczęściej z ud, brzucha, pośladków, bioder. Aplikuje się go natomiast w obszar, którym pacjentka lub pacjent chce dodać objętości lub skorygować kształt, np. na twarz, szyję, podbródek, okolice oczu, w określone obszary pośladków czy do biustu. Stanowi znakomitą alternatywę dla tradycyjnej liposukcji.

Może Cię zainteresować: Lipotransfer na czym polega i dla kogo jest zalecany

 

Podsumowując rok 2016 nie można nie wspomnieć, że w konkursie Perły Dermatologii Estetycznej 2016 w kategorii „Najlepsze urządzenie do odbudowy i regeneracji skóry” pierwsze miejsce zdobyło urządzenie Plexr. Dzięki zabiegowi z wykorzystaniem PLEXR można zniwelować problem opadającej powieki, bez ingerencji chirurgicznej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Plexr, czyli technologia ma znaczenie. 

1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monia
Gość
Monia

Depilacja laserowa to prawdziwa rewelacja. Jestem po serii zabiegów i naprawdę jestem bardzo zadowolona – w końcu mam spokój z włosami. Żałuję tylko, że tak długo zwlekałam z zabiegiem, mogłam się już dawno ich pozbyć 😉

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana