Niektóre z nas nie zostały obdarzone hojnie przez naturę więc zaczynamy sięgać po zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i powiększamy piersi. Natomiast czy po powiększeniu piersi mogą pojawić się rozstępy i jak wygląda kwestia dotycząca blizny? Na to pytanie odpowie specjalista chirurgii plastycznej, nasz Ekspert, dr n.med. Lubomir Lembas.
Rozstępy i blizna po powiększeniu piersi
Drogi Panie Doktorze,
Bardzo się cieszę, że mogę skorzystać z konsultacji na łamach portalu. Moje pytanie dotyczy powiększania piersi. Obecnie praktycznie nie mam biustu, a marzy mi się rozmiar C. Zastanawiam się nad implantami ale moje obawy dotyczą rozstępów. Czy po powiększeniu piersi mogą pojawić się rozstępy? Przecież w tak krótkim czasie powiększają się piersi więc czy to nie wpływa jakoś na skórę i na tworzenie się rozstępów? I druga kwestia dotyczy blizny? Czy jest ona duża, gdzie się znajduje i czy jest bardzo widoczna?
Bardzo dziękuję za szczerą odpowiedź.
Pozdrawiam, Natalia
Dzień dobry,
dziękuję za pytanie. Niedorozwój piersi to częste wskazanie do korekty piersi implantami – to normalne, że kobieta chce mieć kobiecą klatkę piersiową z widocznymi wyniosłościami piersiowymi. Teoretycznie można powiększyć piersi z miseczki zero do miseczki C. W praktyce też czasami wykonywane są takie operacje. Operacja ma na celu nie tylko powiększenie piersi, ale uzyskanie ładnego i w miarę naturalnego wyglądu piersi. Pacjentki oczekują żeby po operacji piersi były duże, a zarazem naturalnie wyglądały – tego nie da się pogodzić. Żeby uzyskać cel w postaci proporcjonalnego do budowy ciała i w miarę naturalnego powiększenia piersi to nie można piersi zbyt mocno powiększyć, a więc nie można uzyskać miseczki C z miseczki 0. Gdyby jednak doszło do operacji z zastosowaniem dużych implantów to można uzyskać sporą miseczkę. Piersi będą z pewnością duże, ale czy będą ładne i kształtne i proporcjonalne do reszty ciała? Mogą się wtedy wydarzyć różne powikłania pooperacyjne, ale prawie nieprawdopodobne jest powstanie rozstępów. Wykonałem setki operacji piersi i tylko w jednym przypadku nastąpiło nasilenie się rozstępów, które już wcześniej były jednak obecne. Nie miałem przypadku żeby rozstępy stanowiły powikłanie po korekcie piersi implantami.
Blizna po korekcie piersi implantami też rzadko stanowi problem. Blizna jest nieuniknionym następstwem operacji korekty piersi implantami. Może być zlokalizowana pod pachą, wokół kompleksu brodawka otoczka lub w bruździe pod-piersiowej. Z punktu widzenia statystyki najbezpieczniejszym dostępem operacyjnym do założenia implantów piersi jest cięcie w bruździe pod-piersiowej – po tym rodzaju dostępu jest najmniej powikłań pooperacyjnych i najmniej powtórnych operacji. Dla przykładu ryzyko obkurczania się torebki łącznotkankowej po wykonaniu cięcia około-otoczkowego jest 5x większe niż po cięciu w bruździe pod-piersiowej – wynika to z faktu, że w czasie cięcia wokół otoczki implant ma kontakt z brodawką sutkową i z wydzieliną z brodawki (wiadomo, że ta wydzielina nie jest jałowa, a więc zawiera w sobie bakterie). W czasie operacji z cięcia pod piersią zakrywam brodawkę specjalnym plastrem żeby oddzielić ją od pola operacyjnego. Najwięcej powikłań opisuje się po cięciu w okolicy pachy – rzadko lekarze korzystają z tego dostępu chirurgicznego. Można też założyć implanty z cięcia w okolicy pępka, ale tylko solne a nie silikonowe – ryzyko powikłań jest tu duże.
Reasumując – po operacji korekty piersi implantami mogą wystąpić powikłania. Wczesne powikłania – tuż po operacji są rzadkie (krwiak, infekcja, nieprawidłowe założenie) – w sumie 1%. Późne powikłania są częste – uważa się, że nawet 30% pacjentek ma kolejną operacje w ciągu 10 lat od pierwszej operacji (pęknięcie implantów, obkurczanie się torebki, niezadowolenie ze złego kształtu piersi, płyn wokół implantów, ostatnio donosi się też o nowotworze piersi związanym z implantami – limfoma). Bardzo rzadko blizna stanowi powód niezadowolenia z wyniku operacji i wymaga jakiejś korekty. Rozstępy po operacji implantów to kazuistyka (oznacza to, że tak rzadko występują, że trudno powiedzieć z jaką częstością).
Lubomir Lembas
Dodaj komentarz