Podniesienie piersi i nadanie im kształtu „jabłuszka”

Co zrobić gdy skóra na naszych piersiach jest zwiotczała oraz uległa rozciągnięciu? Ekspert portalu Derma Estetic dr n.med. Lubomir Lembas odpowiada na pytanie czym jest zabieg mastopeksji i jakie są typy plastyki piersi.

jak skutecznie podnieść piersi? co to jest mastopeksja?
zdj:klinikasirek.pl

Witam,

Panie Doktorze chciałabym się dowiedzieć na czym polega zabieg mastopeksji? Posiadam dość wiotką skórę piersi, kolokwialnie mówiąc mam wrażenie, że piersi mi wiszą, działa na nie siła grawitacji. Chciałabym się dowiedzieć czy ten zabieg spowoduje, że moja kobiecość powróci? A jeśli nie jest to zabieg dla mnie, to co innego można zrobić z tak obwisłą skórą?

Pozdrawiam,

Małgorzata Kołakowska

 

Dzień dobry,

dziękuję za pytanie. Piersi kobiece o miseczce c i więcej mają na tyle dużą masę, że siły grawitacji powodują, że z czasem piersi opadają. Poza upływającym czasem na kształt piersi mają też wpływ przebyte ciąże, porody i karmienie piersią – w tych okresach życia kobiety gruczoły piersiowe stają się większe, a skóra piersi się rozciąga. Po zaprzestaniu karmienia gruczoły piersiowe wracają do stanu wyjściowego, a czasami nawet częściowo zanikają, ale skóra niestety tylko częściowo się obkurcza.

Piersi zmieniają też kształt pod wpływem wahań masy ciała – do zwiotczenia i opadania piersi dochodzi też w wyniku dużej utraty masy ciała.
Mastopeksja to zabieg chirurgiczny inaczej zwany plastyką piersi – celem jego jest modelowanie piersi. Zabieg polega na zmianie kształtu piersi przy zachowaniu ich wielkości. Chirurg zmniejsza i przemieszcza ku górze kompleks brodawka otoczka, usuwa nadmiar skóry i modeluje gruczoł, tak żeby piersi miały kształt „jabłuszka”.

Są trzy podstawowe typy plastyki piersi różniące się długością blizny pooperacyjnej:

  1. Plastyka około-otoczkowa – pozostawia bliznę tylko wokół kompleksu brodawka/otoczka.
  2. Plastyka z pionową linią blizny – tu dodatkowo jest pionowa blizna na środku piersi.
  3. Plastyka z blizną w kształcie odwróconej litery T – w tej metodzie dodatkowo poza blizną wokół kompleksu brodawka/ otoczka i poza pionową blizną jest jeszcze blizna pozioma w bruździe pod-piersiowej.
Wybór metody operacyjnej jest uzależniony od wielkości piersi i nadmiaru skóry – im większe piersi i większy nadmiar skóry tym dłuższa musi być linia blizny. Metody plastyki piersi nie mogą być stosowane wymiennie – one się uzupełniają. Czasami plastykę piersi łączy się z redukcją – plan zabiegu jest taki sam, ale dodatkowo zmniejsza się gruczoły piersiowe. Operację wykonuje się w narkozie, trwa ona 2-3 h i po zabiegu trzeba pozostać w klinice na 1 dobę. Wczesny okres rekonwalescencji trwa 2 tyg. Po tym czasie rany są zagojone można wrócić do pracy umysłowej i prowadzenia auta. Powrót do wysiłków fizycznych to najwcześniej po 6 tygodniach. Warunkiem niezbędnym do kwalifikacji do zabiegu jest osobista konsultacja.
Zapraszam,
Lubomir Lembas

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Makijaż dla osoby starszej

Kiedy mamy świeżą i młodą cerę makijaż jest rzeczą dość prostą i w większości przypadków (o ile nie popełnimy wielu „makijażowych wykroczeń”) to będziemy wyglądać naturalnie i ładnie. U osoby starszej niestety makijaż jest rzeczą dość skomplikowaną. Najczęstszym problemem jest opadająca powieka, zmarszczki w okolicy ust i dość rzadkie rzęsy. Wizażystka musi także umiejętnie zasłonić przebarwienia. Jeśli makijaż będzie umiejętnie wykonany możemy odmłodzić twarz nawet o kilka lat. Nieumiejętnie wykonany makijaż może jeszcze bardziej postarzeć. Czego powinniśmy unikać w makijażu dla osoby po 50 i 60 roku życia? Co postarza w makijażu?

co postarza w makijażu
zdj:fakt.pl

Oto nasza lista 5 najbardziej postarzających makijażowych błędów.

  1. Perłowy cień

Perłowe cienie są świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza stosowane w makijażu wieczorowym, czy sylwestrowym. Pięknie się mienią i powiększają optycznie oko. Stosowane w kącikach oczu odświeżają spojrzenie. U osoby starszej nie są jednak najlepszym rozwiązaniem. Działają jak lupa – widać każde załamanie skóry i zmarszczkę. W przypadku makijażu dla pięćdziesiątki, czy sześćdziesiątki lepiej sprawdzą się żywe, ale matowe cienie.

Może Cię zainteresuje: Makijaż powiększający oczy 8 prostych kroków

  1. Smokey-eye

Smokey-eye pięknie prezentuje się w makijażu wieczorowym, zwłaszcza u kobiet z ładną oprawą oczu. Nie jest to najłatwiejszy makijaż oczu, a nieumiejętnie wykonany może bardzo pomniejszyć oko. U osób starszych pojawia się problem opadającej powieki, dlatego makijaż typu smokey, który jest bardzo ciemny i mocny, może je dodatkowo pomniejszyć. Umiejętnie wykonana kreska na górnej powiece i podkreślenie rzęs wydłużającym tuszem w zupełności wystarczy.

Zobacz jak wykonać idealną kreskę na oku

  1. Mocne podkreślenie brwi

W tym sezonie bardzo modne jest mocne podkreślenie brwi. Brwi a’la przecinki już dawno odeszły do lamusa, dlatego w makijażu zarówno dziennym jak i wieczorowym często dominują naturalne i grube brwi. Jest to duży plus, ponieważ twarz wygląda bardzo świeżo i naturalnie. Mocne podkreślenie brwi może jednak wyglądać karykaturalnie, zwłaszcza u osób starszych. Mocno podkreślone brwi będą bardzo kontrastowały z delikatnymi włosami i rzęsami. Zamiast podkreślić oprawę oka sprawimy, że nasza klientka będzie wyglądała bardzo nienaturalnie. Lekkie pogrubienie brwi jest wskazane, o ile całość wygląda naturalnie.

  1. Bardzo intensywny kolor szminki

Bardzo często możemy spotkać kobiety w podeszłym wieku, które używają bardzo intensywnych kolorów szminki. W połączeniu z nieumiejętnym pogrubieniem brwi całość wygląda dość komicznie. Wszystko przez pojawiające się w tym wieku opadanie kącików ust. Wargi wydają się mniejsze, a podkreślenie ich ciemnym kolorem jeszcze bardziej je zmniejsza, zamiast je uwydatnić. Pomocne będzie wyrównanie ust za pomocą dobrze dobranej do koloru szminki konturówki i zastosowanie kolorów nieco mniej intensywnych, niż te które dobiera się dla osób młodszych.

  1. Szminki i błyszczyki bardzo jasne typu nude

Tak jak w przypadku zbyt intensywnej szminki, zastosowanie szminki zbyt bladej może doprowadzić do makijażowej katastrofy. Bardzo jasna szminka „zleje się” z ziemistą i bladą skórą, a bardzo jasny kolor wydobędzie wszystkie zmarszczki i nierówności w okolicy ust. Blade błyszczyki wyglądają bardzo modnie, o ile właściwie dobierzemy je do kształtu ust i wieku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Hashimoto a kondycja włosów i skóry

Choroby tarczycy są coraz częściej spotykaną dolegliwością i często utrudniają osobom chorym codzienne funkcjonowanie. Zarówno niedoczynność jak i nadczynności tarczycy dają objawy ze strony układu nerwowego – przy niedoczynności zmęczenie i osłabienie, przy nadczynności nerwowość i nadpobudliwość. Cierpi także nasza sylwetka i samopoczucie. Skuteczna terapia potrafi zminimalizować objawy i przywrócić prawidłowy poziom hormonów tarczycy, jednak niektóre objawy pozostają. Przez nieprawidłowo działającą tarczycę cierpi także nasza skóra i włosy, które są osłabione. W tym artykule powiemy jak niedoczynność tarczycy wpływa na naszą skórę i włosy. Jak radzić sobie z objawami Hashimoto i jak Hashimoto wpływa na naszą skórę i włosy.

Hashimoto a włosy i skóra
zdj: strefazdrowie.pl

Hashimoto objawy

Pierwsze niepokojące objawy choroby Hashimoto to: niewyjaśniony wzrost wagi mimo utrzymywania zrównoważonej diety i odpowiedniej kaloryczności posiłków, zmęczenie i przygnębienie, senność i problemy z koncentracją. W późniejszym etapie można zauważyć spadek nastroju, rozdrażnienie, przedłużającą się miesiączkę u kobiet i problemy skórne. m.in. przesuszenie skóry i świąd. Należy zwrócić również uwagę na wygląd naszych paznokci, które staną się bardzo kruche i łamliwe.

Hashimoto a włosy i skóra

Hashimoto daje wiele niepokojących objawów skórnych, które są bardzo uciążliwe dla chorych. Skóra staje się bardzo sucha i szorstka. Pojawiają się na niej miejscowe obrzęki i zgrubienia. Obrzęki występują przede wszystkim na twarzy i w jej okolicach. Ponieważ skóra jest słabo ucieplona, staje się ona dość blada i sucha. Ulega bardzo szybko rogowaceniu, co prowadzi do miejscowych zaczerwienień i podrażnień. Skóra osoby z Hashimoto wymaga stałej pielęgnacji i uwagi. Stosowanie emolientów i natłuszczających kremów z miejscach, gdzie skóra najbardziej się łuszczy wspomoże jej regenerację i przystopuje jej rogowacenie. Należy unikać zbyt silnego opalania się i podrażnień, np. nie używać kosmetyków z silnymi konserwantami i zapachami. Pomocne mogą okazać się kąpiele solankowe, które stworzą na skórze płaszcz ochronny i ją odżywią.

Również włosy cierpią z powodu nieprawidłowej pracy tarczycy. Tarczyca odpowiada za tempo wzrostu włosów, ponieważ w mieszkach włosowych znajdują się receptory dla hormonów tarczycy. Hormon tarczycy odpowiada nie tylko za wzrost, ale i za szybkość wzrostu włosa i jego jakość. Jeśli hormony tarczycy są na nieprawidłowym poziomie włosy nie tylko wolniej rosną, ale często są bardzo słabe i łamliwe. O wiele szybciej też wypadają, co jest konsekwencją mniejszego utlenowania włosa i odżywienia. Włosy tracą także swój naturalny połysk, są matowe i bardzo słabe. Najlepszym rozwiązaniem problemu wypadania włosów w chorobie Hashimoto jest szybka diagnoza i leczenie farmakologiczne. Podanie odpowiednich dawek hormonów tarczycy sprawi, że włosy staną się lepiej odżywione i silniejsze. Należy w trakcie kuracji starać się nadmiernie nie obciążać włosów, np. unikać długotrwałej stylizacji, suszenia suszarką, czy farbowania. Można wspomóc się specjalnymi kapsułkami witaminowymi dla włosów słabych i wypadających, które powinny pomóc w odzyskaniu blasku włosom.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana