Jak dbać o nos po operacji plastycznej? Jak wygląda okres rekonwalescencji? Jak długo goi się nos po operacji plastycznej? To tylko kilka pytań, które się nasuwają w momencie gdy podejmujemy decyzję dotyczącą plastyki nosa.
Jak dbać o nos po operacji plastycznej?
Witam Panie Doktorze,
coraz bardziej skłaniam się ku operacji plastycznej nosa. Chciałabym go zmniejszyć. Oczywiście jak to przed każdą operacją człowiek zaczyna usilnie poszukiwać odpowiedzi na pytania, które go nurtują. Mi obecnie nasuwają się dwa pytania. Pierwsze w jaki sposób dbać o nos po operacji plastycznej? Czy są jakieś szczególne wytyczne? Zastanawiam się również w jaki sposób myć twarz po operacji nosa?
Dziękuję i pozdrawiam,
Małgosia D.
Dzień dobry,
Dziękuję za pytanie.
Podobne pytania zadają sobie wszyscy pacjenci przed podjęciem ostatecznej decyzji o poddaniu się operacji nosa. Okres rekonwalescencji po operacji nosa można podzielić na wczesny (około 2 tygodnie od zabiegu) i późny (nawet do roku od zabiegu). We wczesnym okresie rekonwalescencji na twarzy widać ewidentne cechy przebytej operacji nosa. W późnym okresie rekonwalescencji (2 tygodnie po – 1 rok po operacji) – nie ma już cech przebytej niedawno operacji, ale nos cały czas się zmienia.
We wczesnym okresie rekonwalescencji zawsze występuje obrzęk (nie tylko nosa, ale również okolicy nosa – powiek, policzków, czoła, wargi górnej). Często występują zasinienia – zwykle nie na samym nosie tylko w okolicy nosa. Zawsze po operacji skóra nosa ma gorsze czucie dotyku, temperatury i bólu (czucie wraca prawie zawsze i prawie całkowicie, ale stopniowo i dopiero po roku od operacji, czasami nawet po dłuższym czasie). Obrzęk pooperacyjny tuż po operacji może spowodować nawet przejściowe zaburzenia węchu (zwykle przytępienie, ale czasami nawet wyostrzenie – to drugie jeśli drożność nosa po operacji się poprawia). Kilka tygodni po zabiegu podrażniona błona śluzowa nosa powoduje, że pacjenci odczuwają jakby mieli katar. Generalnie po operacji nosa nawet z ingerencją w kości nosa pacjenci nie skarżą się na ból pooperacyjny – ogólnie dostępne leki przeciwbólowe, takie jak Ibuprom, czy paracetamol dają pełen komfort.
Przez pierwszą dobę po zabiegu w nosie jest seton (gaza nasączona tłuszczem) – powoduje to, że nie można oddychać przez nos. Z relacji moich pacjentów to największa uciążliwość pooperacyjna. Konieczność oddychania ustami powoduje, że jest suchość w jamie ustnej i trudno jest jednym ciągiem przespać pierwszą pooperacyjną noc. Dla pacjentów mocno obawiających się oddychania przez usta można obok setona założyć specjalną rureczkę, która umożliwia oddychanie nosem pomimo setona – stosuję to rozwiązanie na prośbę pacjenta. Następnego dnia po operacji wyjmuję z nosa seton – można już oddychać nosem. Pacjenci po usunięciu setona wychodzą do domu.
Obrzęk pooperacyjny narasta 2-3 dni – oznacza to, że tuż po operacji może nie być w ogóle obrzęku, następnego dnia jest większy, a największy na drugi, trzeci dzień po operacji – to normalne – to naturalna odpowiedź tkanek na uraz operacyjny. Narastający obrzęk pooperacyjny może być powodem zaburzeń drożności nosa. Tuż po wyjęciu setona nos jest drożny, a po kilku godzinach może się przytykać. W udrażnianiu nosa po operacji pomagają specjalne kropelki, które rutynowo zalecam wszystkim pacjentom przez pierwsze 7 dni od zabiegu. Na koniec operacji na nos zakładam plastikowy (malutki) gips (tzw. gips termoplastyczny). Chroni on nos oraz ogranicza narastanie obrzęku w tkankach nosa. W czasie pierwszego tygodnia pooperacyjnego należy prowadzić tzw. oszczędzający tryb życia. Powinno się ograniczyć wysiłki fizyczne, spać samemu w łóżku, na wznak, z lekko uniesioną głową ponad poziom ciała. Dieta powinna być lekka i „miękka” żeby nie było konieczności długotrwałego żucia – w czasie przeżuwania twardych pokarmów nosa też się porusza, a potrzebuje on „spokoju”. Wczesny okres pooperacyjny nie powinien być spędzony w łóżku. Nawet wskazany jest umiarkowany ruch – można spokojnie nawet następnego dnia po operacji pójść na krótki spacer.
Gips pozostaje na nosie przez pierwszy tydzień od operacji. Po tygodniu jest badanie kontrolne: zdjęcie gipsu, zdjęcie szwów, pielęgniarska toaleta nosa. Po zdjęciu gipsu nos ma już nowy kształt, powinien dobrze oddychać (być drożnym). Na twarzy widać jednak obrzęk i resztki zasinień. W ciągu następnego tygodnia wszystko znika i już nikt nie będzie nawet przypuszczał, że pacjent/ pacjentka jest po plastyce nosa. Można wtedy wrócić do swoich codziennych zajęć – do nauki w szkole lub na uczelni, do pracy, nawet do wysiłków fizycznych.
Późny okres rekonwalescencji zaczyna się po dwóch tygodniach i trwa nawet dłużej niż rok od operacji. W tym czasie powoli ustępuje obrzęk, nos subtelnieje, powraca w nim czucie i znika pooperacyjny „katar”. Przez rok nie powinno się narażać nosa na intensywne promieniowanie słoneczne oraz chronić nos przed długotrwałą ekspozycją na mróz (wynika to z ograniczonego czucia skóry nosa). Po roku proszę pacjentów o poświęcenie czasu na ostatnie już pooperacyjne badanie kontrolne. Wtedy ostatecznie ocenia się wynik operacji pod względem funkcji i wyglądu.
Mam nadzieję, że przekazane informacje przybliżą Pani jak wygląda rekonwalescencja po operacji nosa.
Pozdrawiam,
Lubomir Lembas
Może Cię również zainteresować:
Dodaj komentarz