Jak dbać o nos po operacji plastycznej

Jak dbać o nos po operacji plastycznej? Jak wygląda okres rekonwalescencji? Jak długo goi się nos po operacji plastycznej? To tylko kilka pytań, które się nasuwają w momencie gdy podejmujemy decyzję dotyczącą plastyki nosa.

Jak dbać o nos po operacji plastycznej?

Witam Panie Doktorze,

coraz bardziej skłaniam się ku operacji plastycznej nosa. Chciałabym go zmniejszyć. Oczywiście jak to przed każdą operacją człowiek zaczyna usilnie poszukiwać odpowiedzi na pytania, które go nurtują. Mi obecnie nasuwają się dwa pytania. Pierwsze w jaki sposób dbać o nos po operacji plastycznej? Czy są jakieś szczególne wytyczne? Zastanawiam się również w jaki sposób myć twarz po operacji nosa?

Dziękuję i pozdrawiam,

Małgosia D.

Dzień dobry,

Dziękuję za pytanie.

Podobne pytania zadają sobie wszyscy pacjenci przed podjęciem ostatecznej decyzji o poddaniu się operacji nosa. Okres rekonwalescencji po operacji nosa można podzielić na wczesny (około 2 tygodnie od zabiegu) i późny (nawet do roku od zabiegu). We wczesnym okresie rekonwalescencji na twarzy widać ewidentne cechy przebytej operacji nosa. W późnym okresie rekonwalescencji (2 tygodnie po – 1 rok po operacji) – nie ma już cech przebytej niedawno operacji, ale nos cały czas się zmienia.

We wczesnym okresie rekonwalescencji zawsze występuje obrzęk (nie tylko nosa, ale również okolicy nosa – powiek, policzków, czoła, wargi górnej). Często występują zasinienia – zwykle nie na samym nosie tylko w okolicy nosa. Zawsze po operacji skóra nosa ma gorsze czucie dotyku, temperatury i bólu (czucie wraca prawie zawsze i prawie całkowicie, ale stopniowo i dopiero po roku od operacji, czasami nawet po dłuższym czasie). Obrzęk pooperacyjny tuż po operacji może spowodować nawet przejściowe zaburzenia węchu (zwykle przytępienie, ale czasami nawet wyostrzenie – to drugie jeśli drożność nosa po operacji się poprawia). Kilka tygodni po zabiegu podrażniona błona śluzowa nosa powoduje, że pacjenci odczuwają jakby mieli katar. Generalnie po operacji nosa nawet z ingerencją w kości nosa pacjenci nie skarżą się na ból pooperacyjny – ogólnie dostępne leki przeciwbólowe, takie jak Ibuprom, czy paracetamol dają pełen komfort.

Przez pierwszą dobę po zabiegu w nosie jest seton (gaza nasączona tłuszczem) – powoduje to, że nie można oddychać przez nos. Z relacji moich pacjentów to największa uciążliwość pooperacyjna. Konieczność oddychania ustami powoduje, że jest suchość w jamie ustnej i trudno jest jednym ciągiem przespać pierwszą pooperacyjną noc. Dla pacjentów mocno obawiających się oddychania przez usta można obok setona założyć specjalną rureczkę, która umożliwia oddychanie nosem pomimo setona – stosuję to rozwiązanie na prośbę pacjenta. Następnego dnia po operacji wyjmuję z nosa seton – można już oddychać nosem. Pacjenci po usunięciu setona wychodzą do domu.

Obrzęk pooperacyjny narasta 2-3 dni – oznacza to, że tuż po operacji może nie być w ogóle obrzęku, następnego dnia jest większy, a największy na drugi, trzeci dzień po operacji – to normalne – to naturalna odpowiedź tkanek na uraz operacyjny. Narastający obrzęk pooperacyjny może być powodem zaburzeń drożności nosa. Tuż po wyjęciu setona nos jest drożny, a po kilku godzinach może się przytykać. W udrażnianiu nosa po operacji pomagają specjalne kropelki, które rutynowo zalecam wszystkim pacjentom przez pierwsze 7 dni od zabiegu. Na koniec operacji na nos zakładam plastikowy (malutki) gips (tzw. gips termoplastyczny). Chroni on nos oraz ogranicza narastanie obrzęku w tkankach nosa. W czasie pierwszego tygodnia pooperacyjnego należy prowadzić tzw. oszczędzający tryb życia. Powinno się ograniczyć wysiłki fizyczne, spać samemu w łóżku, na wznak, z lekko uniesioną głową ponad poziom ciała. Dieta powinna być lekka i „miękka” żeby nie było konieczności długotrwałego żucia – w czasie przeżuwania twardych pokarmów nosa też się porusza, a potrzebuje on „spokoju”. Wczesny okres pooperacyjny nie powinien być spędzony w łóżku. Nawet wskazany jest umiarkowany ruch – można spokojnie nawet następnego dnia po operacji pójść na krótki spacer.

Gips pozostaje na nosie przez pierwszy tydzień od operacji. Po tygodniu jest badanie kontrolne: zdjęcie gipsu, zdjęcie szwów, pielęgniarska toaleta nosa. Po zdjęciu gipsu nos ma już nowy kształt, powinien dobrze oddychać (być drożnym). Na twarzy widać jednak obrzęk i resztki zasinień. W ciągu następnego tygodnia wszystko znika i już nikt nie będzie nawet przypuszczał, że pacjent/ pacjentka jest po plastyce nosa. Można wtedy wrócić do swoich codziennych zajęć – do nauki w szkole lub na uczelni, do pracy, nawet do wysiłków fizycznych.

Późny okres rekonwalescencji zaczyna się po dwóch tygodniach i trwa nawet dłużej niż rok od operacji. W tym czasie powoli ustępuje obrzęk, nos subtelnieje, powraca w nim czucie i znika pooperacyjny „katar”. Przez rok nie powinno się narażać nosa na intensywne promieniowanie słoneczne oraz chronić nos przed długotrwałą ekspozycją na mróz (wynika to z ograniczonego czucia skóry nosa). Po roku proszę pacjentów o poświęcenie czasu na ostatnie już pooperacyjne badanie kontrolne. Wtedy ostatecznie ocenia się wynik operacji pod względem funkcji i wyglądu.

Mam nadzieję, że przekazane informacje przybliżą Pani jak wygląda rekonwalescencja po operacji nosa.

Pozdrawiam,

Lubomir Lembas

Może Cię również zainteresować:

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Co lepsze mezoterapia igłowa czy dermapen

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. Mezoterapia to zabieg, który pielęgnuje skórę niwelując oznaki starzenia. Dzięki niemu skóra odzyskuje świeży, młody wygląd. Głównym zadaniem mezoterapii jest wtłoczenie w skórę substancji aktywnych dobranych do skóry pacjenta.

Mezoterapia – rodzaje

Mezoterapia jest metodą, która od lat jest wykorzystywana w kosmetologii i dermatologii estetycznej. Co do zasady wyróżniamy mezoterapię igłową oraz mezoterapię bezigłową. O różnicach między tymi metodami pisaliśmy tutaj. Dzisiaj skoncentrujemy się na klasycznej mezoterapii igłowej oraz jednym z nowocześniejszych rozwiązań zabiegach mezoterapii igłowej jakim jest urządzenie Dermapen.

Mezoterapia igłowa – charakterystyka

Popularność mezoterapii igłowej jest wynikiem jej wysokiej skuteczności i efektywnego działania.

Mezoterapia igłowa polega na aplikowaniu w skórę substancji aktywnych za pomocą mikronakłuć. Głębokość, na jaką dostarcza się koktajl, jest uzależniona od celu terapii. Możliwe jest podanie substancji do skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Dzięki aplikacji substancji aktywnych na głębokość około 0,5 – 4 mm w odstępach 5 mm uzyskuje się szybsze i lepsze efekty działania danego preparatu.

Podczas jednego zabiegu powstają dziesiątki małych grudek, w których zdeponowany jest preparat. Grudki te, podobnie jak ślady po wkłuciach, znikają po kilkudziesięciu godzinach, a składniki aktywne preparatu ulegają całkowitemu wchłonięciu. Nawilżają przy tym i odżywiają skórę działając profilaktycznie i stymulując ją do regeneracji i rewitalizacji.

Zaleta mezoterapii igłowej: do klasycznego zabiegu mezoterapii igłowej wykorzystuje się igłę i strzykawkę. Pozwala to lekarzowi medycyny estetycznej na podanie substancji aktywnych w określonej ilości, i dozowanie większej ilości preparatu w miejsce, które tego szczególnie wymaga – na przykład w obrębie głębokich zmarszczek.

Techniki mezoterapii igłowej:

  • klasyczne, punktowe iniekcje śródskórne z wytworzeniem niewielkiej grudki,
  • linijne iniekcje śródskórne – zdeponowany preparat jest zwykle mniej widoczny,
  • technika nappage – seria bardzo szybkich i bardzo płytkich nakłuć. Ślady po zastosowaniu tej techniki są minimalne, ale też ilość preparatu zdeponowanego w skórze jest niewielka, a duża jego część pozostaje na powierzchni skóry.

Dermapen – charakterystyka

Dermapen to urządzenie, które powstało w Australii. Jest to obecnie najbardziej nowoczesne rozwiązanie w zabiegach mezoterapii igłowej. Mikronakłucia skóry wykonywane są automatycznie za pomocą specjalistycznego kartridża Dermapen zawierającego zestaw 12 pulsujących igieł. Mikroigiełki te wnikają w skórę na głębokość od 0,5 mm do 2,5 mm, co umożliwia aplikację substancji aktywnych w głąb skóry właściwej.

Musisz przeczytać:

 

W Dermapen zastosowano opatentowaną technologię AOVN™ (Advanced Oscillating Vertical Needling), która opiera się na takim doborze parametrów nakłuwania skóry który generuje ich odpowiednią ilość. Dzięki niezwykle wydajnemu silnikowi możliwe jest uzyskanie aż 1300 nakłuć na sekundę. Kartridże stosowane w mezoterapii igłowej typu Dermapen są wymienne, jednorazowe. Mikroigły wykonane są z molibdenu lub stali chirurgicznej, co dodatkowo eliminuje ryzyko uczuleń.

Kontrolowana precyzja Dermapen pozwala na wyodrębnienie trzech faz mechanizmu jego działania w procesie pobudzania komórek skóry i odbudowy jej struktury. Pierwszy etap rozpoczyna się wraz z wydzielaniem czynników wzrostu pochodzenia płytkowego i kaskadzie tworzenia nowych komórek naskórka, chemotaksji fibroblastów, proliferacji fibroblastów i pobudzenia produkcji macierzy międzykomórkowej. Procesy proliferacji komórek skóry powodują dalsze wydzielanie czynników wzrostu z fibrolastów, keratynocytów i monocytów co prowadzi do drugiej fazy przebudowy skóry, w której powstają kolagen typu III, IV i I, elastyna, proteoglikany, GAG oraz pobudzane są procesy angiogenezy. Ostatnia faza mechanizmu działania Dermapen skutkuje przebudową i remodelingiem leczonych tkanek. Poprawia się unaczynienie skóry a jej struktura ulega wzmocnieniu dzięki obecności nowego kolagenu. Kwintesencją działania Dermapen są naturalne zdolności organizmu do samo leczenia oraz prawidłowej przebudowy tkanek.

Zaleta Dermapenu: precyzyjnie dobrana głębokość iniekcji pozwala na pełną kontrolę wykonywanego zabiegu – inaczej niż w przypadku mezoterapii wykonywanej przy użyciu strzykawki i igły.

Przeczytaj również:

Mezoterapia igłowa efekty

Podobnie jak większość zabiegów medycyny estetycznej dla osiągnięcia optymalnego efektu należy wykonać serię zabiegów. W przypadku mezoterapii igłowej najlepsze efekty przynosi przeprowadzenie serii 4-6 zabiegów. Powinny się one odbywać cyklicznie co 2-4 tygodnie,  a w fazie podtrzymującej – raz na kilka miesięcy. Dzięki zabiegom podtrzymującym, efekty kuracji utrzymują się znacznie dłużej.

Po zabiegu mezoterapii igłowej skóra twarzy, szyi czy dekoltu jest odmłodzona, zregenerowana, a także nawilżona. Ponadto wygładzone zostają zmarszczki.

Dermapen – efekty

Efektów działania Dermapen spodziewać można się już po pierwszym zabiegu — frakcyjne nakłuwanie skóry Dermapenem pozwala poprawić elastyczność i napięcie skóry już po pierwszym zabiegu – skóra odzyskuje swoją elastyczność i jest bardziej napięta. Do wygładzenia niewielkich zmarszczek z reguły potrzeba 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

Tuż po zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki, stwardnienia w miejscu nakłuć lub zaczerwienienie skóry.  Jest to naturalna reakcja i efekty te ustępują samoistnie po kilku dniach. Mogą też zdarzyć się  niewielkie krwiaki lub sińce (ryzyko zwiększa się w przypadku problemów z krzepliwością krwi). Skóra po obydwu rodzajach mezoterapii jest zaczerwieniona i potrzebuje specjalnej pielęgnacji, co umożliwia pełną regenerację. Ten typ zabiegów najlepiej wykonywać przed wolnym weekendem.

Mezoterapia igłowa i Dermapen – wskazania

Wskazania do mezoterapii igłowej

  • oznaki starzenia się skóry twarzy (także okolicy oczu), szyi i dekoltu.  – pobudzenie metabolizmu komórek skóry, zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, spłycenie zmarszczek, poprawa elastyczności i jędrności skóry,
  • profilaktyka przeciwstarzeniowa – zapobieganie trwałym uszkodzeniom skóry,
  • skóra szara, zmęczona, odwodniona, zniszczona działaniem slońca – poprawa nawilżenia i rewitalizacja skóry,
  • blizny potrądzikowe i pourazowe – odbudowa włókien kolagenowych,
  • cellulit – poprawa mikrokrążenia oraz przyspieszenie procesów lipolizy,
  • rozstępy – to jedna z najskuteczniejszych metod likwidacji rozstępów, także tych w fazie zanikowej (białe rozstępy) – wprowadzanie substancji odbudowujących uszkodzenia skóry bezpośrednio w ubytek,
  • wzmocnienie osłabionych cebulek włosowych i zahamowanie nadmiernego wypadania włosów,
  • zwiotczenia skóry grzbietów rąk i pozostałych partii ciała – poprawa elastyczności i napięcia skóry.

Mezoterapia igłowa i Dermapen– przeciwwskazania

Każdy zabieg medycyny estetycznej, w tym mezoterapia i Dermapen, muszą być poprzedzone dokładnym wywiadem z pacjentem (choroby przewlekle, alergie, przyjmowane leki).

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej:

  • alergia na składniki preparatu,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
  • choroby nowotworowe,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • epilepsja,
  • miejscowe stany zapalne skóry,
  • opryszczka,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • stwardnienie rozsiane,
  • zapalenie zakrzepowe żył.

Mezoterapia igłowa i Dermapen są zabiegami wysoce skutecznymi. W zależności od problemu, z którym zgłaszamy się do lekarza medycyny estetycznej, może on polecić nam jedną lub drugą metodę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Lipoliza iniekcyjna czy ultradźwiękowa – co wybrać

Lipoliza to nowoczesna metoda medycyny estetycznej dla osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Lipoliza to zabieg, dzięki któremu bez operacji, trwale i skutecznie można pozbyć się tłuszczowej opornej na redukcję za pomocą diety i ćwiczeń. Lipoliza jest alternatywą dla liposukcji, czyli chirurgicznego odsysania tłuszczu. Lipoliza to bezpieczna metoda efektywnego pozbycia się tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała.

Wśród zabiegów medycyny estetycznej dostępnych na rynku możemy wybrać między: lipolizą iniekcyjną, lipolizą laserową i lipolizą ultradźwiękową. Lipoliza iniekcyjna oraz lipoliza laserowa zostały opisane w odrębnym artykule lipoliza czyli usuwanie tkanki tłuszczowej. Jeżeli go jeszcze nie widzieliście zachęcamy do nadrobienia zaległości.   Z kolei dzisiaj przedstawimy różnice między lipolizą iniekcyjną a ultradźwiękową.

Przeczytaj również: 

Czym się różnią lipoliza iniekcyjna i lipoliza ultradźwiękowa?

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to zabieg, dzięki któemu rozbijana jest tkanka tłuszczowa nagromadzona w wybranym obszarze ciała. Preparat, będący mieszanką fosfatydylocholiyna, deoksycholatu i np. L-karnityny lub krzemionki organicznej,wstrzykiwany jest bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Substancja ta przenika przez błony komórkowe do wnętrza komórek tłuszczowych, a po wniknięciu do komórki doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Następnie, wraz z lipoproteidami, jest transportowana prosto do wątroby, gdzie tłuszcze są rozkładane, po czym następuje ich wydalenie z organizmu.

Lipoliza iniekcyjna  – wskazania:

  • fałda tłuszczowe na brzuchu
  • fałdki pod pośladkami,
  • otłuszczony kark,
  • podwójny podbródek,
  • tłuszczu na ramionach,
  • tłuszczu występującego po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud,
  • tzw. chomików (nadmiaru tłuszczu na policzkach),
  • wałeczki na plecach i w okolicach pach.

Lipoliza iniekcyjna  – liczba zabiegów?

Liczba zabiegów jest uzależniona od ilości tkanki tłuszczowej w miejscu, w którym wstrzykiwany jest preparat. Co do zasady dla uzyskania pełnego efektu zazwyczaj potrzebne są 3 lub 4 zabiegi wykonywane w odstępie ok. 4 tygodni.

Lipoliza iniekcyjna  – efekty zabiegu

Efekty lipolizy iniekcyjnej są widoczne zazwyczaj po 2 lub 3 zabiegach.

Lipoliza iniekcyjna  – przeciwwskazania:

  • alergia, na któryś ze składników podawanych w czasie lipoterapii iniekcyjnej,
  • choroby związane z krzepliwością krwi,
  • ciąża,
  • ciężkie choroby nerek i wątroby,
  • cukrzyca,
  • infekcje skóry w miejscach, w których miałby zostać przeprowadzony zabieg,
  • karmienie piersią,
  • nadmierna otyłość,
  • niewydolność wątroby i nerek,
  • padaczka,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • zaburzenia krzepliwości krwi.

Może zainteresuje Cię również porównianie zabiegów lipolizy i karboksyterapii.  

Lipoliza ultradźwiękowa

Lipoliza ultradźwiękowa to metoda nieinwazyjna (bez naruszania integralności skóry). Lipoliza wykorzystuje energię ultradźwiękową o niskiej częstotliwości (dzięki której możliwe jest oddzielenie tkanki tłuszczowej od tkanek ją otaczających). Komórki tłuszczowe rozbijane są przy pomocy ultradźwięków, a następnie usuwane są z organizmu w naturalny sposób. Uwolniony z tkanki tłuszcz i toksyny są usuwane z ciała poprzez gruczoły potowe oraz układ limfatyczny i naczyniowy. Lipoliza ultradźwiękowa to zabieg całkowicie bezbolesny, w niektórych przypadkach może pozostawić jedynie siniaki.

Lipoliza ultradźwiękowa– wskazania

Lipoliza ultradźwiękowa nie jest przeznaczona dla osób, które chciałyby znacznie zmniejszyć masę ciała, nie jest to również zabieg leczący nadwagę. Zadaniem liposukcji ultradźwiękowej jest redukcja złogów tłuszczu i cellulitu, a dodatkowo wyszczuplenie ciała pacjenta.

Zabieg lipolizy ultradźwiękowej jest zalecany szczególnie w przypadkach nadmiernego otłuszczenia:

  • boków ciała,
  • kolan,
  • okolic brzucha i talii,
  • pleców,
  • redukcji ginekomastii u mężczyzn,
  • ud.

Aby przygotować się do lipolizy, zaleca się:

  • minimum tydzień przed zabiegiem pić nie mniej niż 2 l wody niegazowanej dziennie,
  • wyeliminować z diety potrawy zawierające duże ilości węglowodanów oraz tłuszczy,
  • rozpocząć regularną aktywność fizyczną, np. 40 min spacer codziennie.

Lipoliza ultradźwiękowa – efekty

Liczba zabiegów lipolizy ultradźwiękowej niezbędnych dla uzyskania optymalnego efektu jest indywidualna dla każdego pacjenta. Z reguły jest to kilka sesji wykonywanych w tygodniowych odstępach.

Efekty lipolizy ultradźwiękowej pojawiają się stopniowo. Poprawa sylwetki następuje w ciągu kilku tygodni, gdy skóra przebudowuje się i wraca do zdrowej, optymalnej kondycji. Efekty zabiegu lipolizy ultradźwiękowej mogą utrzymać się nawet do kilku lat, jeżeli pacjent będzie jednocześnie dbał o zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną.

Lipoliza ultradźwiękowa – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania liposukcji ultradźwiękowej są:

  • choroby endokrynologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby przewlekłe narządów wewnętrznych,
  • choroby serca,
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • infekcje skóry w miejscach poddawanych zabiegowi,
  • karmienie piersią,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność wątroby,
  • osteoporoza,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • przyjmowanie niektórych leków hormonalnych,
  • skazy naczyniowe,
  • słaba krzepliwość krwi,
  • zmiany na skórze takie jak: wysypki, rany, blizny.

Przeczytaj również naszą recenzję zabiegu ICOONE: 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana