Czym jest kostnina po operacji nosa i jak ją leczyć?
Weronika zwróciła się z zapytaniem do Eksperta Derma Estetic gdyż pojawiła się u niej kostnina na nosie. Czym jest kostnina po operacji nosa, dlaczego się pojawia i czy powinniśmy ją leczyć odpowiada dr n. med. Lubomir Lembas.
zdj: ewa-olszewska.pl
Kostnina na nosie, kostnina po operacji nosa
Panie Doktorze,
Czytam Pana wypowiedzi na portalu Derma Estetic i zdecydowałam się również napisać gdyż zawsze są rzetelne i zawierają wszystkie informacje. Chciałabym się zapytać w jaki sposób leczyć kostninę na nosie? Jestem niecały rok po operacji nosa i z lewej strony widać deformację jakby krzywiła mi nos. Czy to jest normalne? Jak długo się powinno czekać aż ona zniknie i czy w ogóle kostnina znika? Nikt mi wcześniej o tym nie mówił 🙁
Serdecznie pozdrawiam, Weronika
Dzień dobry,
Często słyszę od Pacjentów nie do końca zadowolonych z wyniku plastyki nosa, że zostali poinformowani przez operatora, że powodem tego jest „kostnina”. Kostnina to nowa tkanka kostna powstająca w miejscu złamania kości, która łączy ze sobą odłamy kostne. W czasie operacji nosa często dokonuje się osteotomii – przecięcia kości. Robi się to w celu uruchomienia rusztowania kostnego nosa, co pozwala dalej na jego modelowanie. Wymodelowane rusztowanie unieruchamia się „gipsem” i liczy się na zrost tych odłamów w nowym pożądanym położeniu. Pomiędzy odłamami kostnymi dochodzi do procesów gojenia – powstaje tam nowa kość zwana „kostniną” – proces ten ma różne nasilenie u różnych ludzi. Przez analogię nadmierną kostninę można porównać do nadmiernego bliznowacenia skóry, które nazywa się bliznowcem. Moim zdaniem nadmierne bliznowacenie kości po operacjach nosa jest rzadkim powodem powikłań, choć zdarza się.
Moim zdaniem przypisywanie „kostninie” winy za niedoskonałości operacji jest nadużywane. Tak jak leczenie bliznowca nie polega na jego wycięciu, tak samo nadmierna kostnina nie powinna być leczona operacyjnie (jeśli faktycznie jest powodem niedoskonałości operacji). Leczenie bliznowca skóry wycięciem powoduje jeszcze większego bliznowca. Leczenie chirurgiczne nadmiernej kostniny nosa teoretycznie powinno spowodować jeszcze większą kostninę.
Moim zdaniem (nie jest to powszechna opinia) najczęstszą przyczyną niedoskonałości operacji nosa są ograniczenia w precyzji wykonania czynności chirurgicznych, które budują nowe rusztowanie – pomimo, że chirurg stara się wykonać wszystkie czynności bardzo precyzyjnie to każdy z nas ma pewne granice precyzji. Dodatkowo normalne procesy powstawania blizn tworzą pewne napięcia o nieprzewidywalnym kierunku i sile co dodatkowo zmniejsza precyzję.
Warunkiem niezbędnym do rzetelnej konsultacji jest osobiste zbadanie nosa – można wtedy więcej powiedzieć na temat przyczyn jakie mogą być powodem niezadowolenia pacjenta z ostatecznego wyniku operacji.
Blizny powstają w wyniku różnych urazów, są następstwem wygojenia ran lub zmian chorobowych tj. trądzik. Blizny po niewielkich i płytkich zranieniach z reguły szybko znikają. Natomiast blizny po cięższych urazach bywają poważnym defektem kosmetycznym, mogącym negatywnie na samoocenę. Blizny tworzą [...]
1
Dodaj komentarz
1Comment threads
0Thread replies
0Followers
Most reacted comment
Hottest comment thread
1Comment authors
Recent comment authors
Subscribe
najnowszynajstarszyoceniany
Gość
Edyta
Witam. Mialam lamanie kosci, prostowanie przegrody i skracanie czubka nosa.Jakiś tydzień po operacji gdyż opuchlizna zaczęła ustępować zaczął wychodzić garbek na nosie, po zakończeniu i w trakcie przyjmowania antybiotyku przeciwzapalnego ,,amoxiciline,, odczuwalam ciśnienie na nosie, jakby miał odpaść, jakby co ciągnęło w dół.Teraz już dwa tyg po operacji wciąż czuje delikatne pulsowanie mrowienie, jakby nos rosl, skóra na nosku jest delik czerwona A garbek nie znika, jakby bardziej się uwydatnia.Czy to normalne przy tym że miałam łamany nos i to zniknie? Czy z doświadczenia doktora wiadomo że coś już jest nie tak. Nie chce papnikować wizytę kontrolną mam za 4… Czytaj więcej »
Aby wejść w Nowy Rok z promienną cerą i zadbanym ciałem, to już ostatni dzwonek na rozpoczęcie działań. Nie mówimy oczywiście o tych osobach, które nic już by w sobie nie poprawiły. Osobiście my też mamy do poprawienia to i owo. Stare przysłowie mówi: „Jaki Sylwester, taki cały rok”. Warto zatem zakończyć obecny rok i rozpocząć nowym z dobrym samopoczuciem i zadowoleniem ze swojego wyglądu.
Czemu już dzisiaj warto zacząć wykonywać zabiegi kosmetyczne? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że najczęściej potrzebna jest seria zabiegów do uzyskania najlepszego efektu. Najważniejszą sprawą jest prawidłowo zbilansowana dieta, która ma wpływ na cały nasz organizm, również na kondycję skóry. Jeżeli będziemy głównie spożywać tzw. fast foody, to nawet całe serie zabiegów medycyny estetycznej nam nie pomogą. A jeśli pomogą – to na krótko. Zachęcamy do przeczytania artykułu: Zbilansowana dieta a piękna cera.
Jak przywrócić skórze twarzy blask przed Sylwestrem
Peelingi chemiczne
Regularne złuszczanie naskórka wyraźnie wygładzają skórę, wyrównują jej koloryt i poprawiają jędrność. Okres jesienno-zimowy jest idealny na przeprowadzanie tego typu zabiegów. Kosmetolog lub specjalista medycyny estetycznej dobiorą preparat w zależności od problemu i potrzeb skóry.
Mezoterapia własnym osoczem bogatopłytkowym to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu. Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Dzięki ostrzykiwaniu odpowiednich warstw skóry osoczem bogatopłytkowym zostaje przyspieszony proces regeneracji, aktywacji komórek macierzystych, odnowy i pobudzenia fibroblastów. Zabieg zapewnia długotrwałą regenerację i rewitalizację skóry twarzy, poprawę jej ukrwienia i wygładzenie zmarszczek.
Jednym z rozwiązań na poprawienie kondycji skóry twarzy jest zastosowanie wypełniacza, czyli kwasu. Kwas hialuronowy to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. Wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kwasu hialuronowego, czego konsekwencją jest wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Dzięki zabiegowi polegającemu na wstrzykiwaniu kwas hialuronowego nieusieciowanego pod skórkę, poprawia się jej gęstość, nawilżenie i elastyczność. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są natychmiast, a pełny rezultat ujawnia się stopniowo do około 1 miesiąca, utrzymuje się od 1 do 2 lat.
Fale radiowe RF
Główną zaletą działania fal radiowych RF jest aktywne stymulowanie procesu syntezy włókien kolagenowych oraz ich regeneracji. RF fale radiowe aktywizują fibroblasty do większej produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu zyskuje się efekt wypełnienia zmarszczek i naturalnych ubytków dermatologicznych. Skutkiem ich oddziaływania na tkanki jest poprawa gęstości, napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.
Kolejną propozycją jest zastosowanie tzw. botoksu (Wszystko na temat botoksu), który niestety ogólnie nie ma dobrych opinii. A szkoda, bo odpowiednio podany potrafi rozprawić się z takimi problemami jak: zmarszczki palacza, opadające kąciki ust, lwia zmarszczka, kurze łapki, zmarszczki na dolnej powiece czy zwiotczała skóra szyi. Efekt zabiegu wstrzyknięcia botoksu utrzymuje się nawet do 8 miesięcy i nawet po upływie czasu działania substancji dawne załamania skóry nie utrwalą się tak szybko. Sam zabieg natomiast trwa jedynie kilkanaście minut i uważany jest za bezbolesny.
Zachęcamy również do przeczytania artykułu Toksyna botulinowa – zastosowania poza twarzą (Toksyna botulinowa – zastosowania poza twarzą), który napisałyśmy w oparciu o wykład Ivano Iozzo – specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej oraz medycyny estetycznej z Włoch na temat stosowania toksyny botulinowej podczas XVI Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, który odbył się w dniach 7-9 października 2016 w Warszawie.
Powiększenie ust
Jednym z bardziej popularnych zabiegów jest powiększanie ust za pomocą kwasu kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest najbezpieczniejszym ze wszystkich wypełniaczy, ponieważ jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Jego zadaniem jest powiększenie, nawilżenie, a także podniesienie kącików ust. Podczas tego typu zabiegów dodatkowo likwiduje się tzw. zmarszczki palacza, dzięki czemu cała twarz odzyskuje dawny, świeży wygląd. Przeczytaj również Dowiedz się wszystkiego o powiększaniu ust (Dowiedz się wszystkiego o powiększaniu ust_)
Zabiegi na ciało, które warto wykonać przed Sylwestrem
studentka.pl
Mezoterapia igłowa
To jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej to mezoterapia igłowa twarzy i ciała. Polega na wstrzykiwaniu składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. Dzięki zabiegowi następuje szybka poprawa kondycji skóry oraz tkanki podskórnej w takich miejscach jak: twarz, szyja, dekolt, ramiona, brzuch, pośladki oraz dłonie. Jest to skuteczna metoda w walce z drobnymi zmarszczkami oraz zwiotczałą skórą. Używa się jej również w leczeniu wypadania włosów. Więcej o mezoterapii przeczytasz tutaj. (Mezoterapia igłowa, czy bezigłowa? Którą wybrać?)
Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy
Zabieg ten polega na oddziaływaniu na skórę i podskórną tkankę łączną poprzez zastosowanie precyzyjnego masażu mechanicznego z zastosowaniem dwóch niezależnie obracających się rolek w połączeniu z podciśnieniem. Jest to mechaniczna stymulacja tkanki tłuszczowej, która skutkuje ożywieniem metabolicznym nieaktywnej tkanki tłuszczowej, uaktywnieniem jej metabolizmu oraz stymulacją uwalniania tłuszczu. Zbita, stwardniała tkanka skupiająca komórki tłuszczowe zmiękcza się. Dzięki temu możliwe jest uwolnienie i usunięcie nawet tego tłuszczu, który jest odporny na gimnastykę oraz dietę. Jednocześnie fibroblasty stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co wzmacnia, napina oraz tonizuje skórę.
Kriolipoliza
Kriolipoliza to metoda likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej i cellulitu, w tym również cellulitu włókinistego. Jest to zabieg nieinwazyjny i bezpieczny, który nie uszkadza tkanek otaczających komórki tłuszczowe. W zabiegu kriolipolizy uczestniczy głowica mrożąca, która przykładana jest do określonego obszaru ciała. Lipidy z komórek tłuszczowych są eliminowane, a następnie wydalane z organizmu przez układ limfatyczny. Po jednym zabiegu możliwa jest redukcja 20-30 procent tkanki tłuszczowej. Natomiast pełny efekt trzeba poczekać, z uwagi na to, że komórki tłuszczowe obumierają stopniowo.
Ultradźwięki
Podczas zabiegu ultradźwiękami cellulit jest rozbijany przez masaż ciała specjalną głowicą emitującą ultradźwięki, które wnikają w głąb skóry. W miejscach poddanych zabiegowi następuje wzmożenie krążenia poprzez efekt termiczny oraz mikromasaż, co w konsekwencji poprawia w skórze metabolizm. Następuje jednocześnie wzrost przepuszczalności membran komórek, przyspieszenie procesów regeneracyjnych oraz rozbicie złogów tłuszczowych.
Depilacja laserowa
Jesień i zima to również doskonały czas na przeprowadzenie depilacji laserowej. Jeżeli masz problemy z zapaleniem mieszków włosowych, a chciałabyś wystąpić na zabawie sylwestrowej w sukience bez rękawów lub w mini, to może być dla Ciebie idealne rozwiązanie. Depilacja laserowa jest oceniania jako najbardziej skuteczna forma depilacji, pod warunkiem, że laser, który jest używany do zabiegu jest dobry, a lekarz dobierze odpowiednie parametry indywidualne dla każdego pacjenta. Więcej na ten temat dowiedziecie się z artykułu: Z cyklu fakty i mity: Depilacja laserowa
Gładką skórę można próbować uzyskać na wiele sposobów. Rynek kosmetyczny i medycyna estetyczna oferuje nam wiele zabiegów, obiecując brak bólu i długotrwałe efekty. Który zabiegów wybrać, by rezultaty były najlepsze? Zabieg depilacji laserowej Soprano wykonywany w klinice Tazbir to idealna [...]
Do Sylwestra pozostało kilka tygodniu, co oznacza, że nadszedł czas by rozpocząć przygotowywanie do tej wyjątkowej nocy. Nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, bo zamiast wejść w kolejny rok z uśmiechem, możemy niepotrzebnie wprowadzić nerwową atmosferę. Także w zależności [...]
Okres jesienno-zimowy to idealny moment na laserowe usuwanie owłosienia. Dzięki zabiegowi usuwania owłosienia depilatorem laserowym, możemy pozbyć się niechcianych włosków na bardzo długo, a nawet na zawsze. Depilator laserowy to rozwiązanie doskonałe, ale nie dla każdego. Dlaczego czasem depilacja laserowa [...]
3DHD Blender Sigma – gąbeczki, które zamierzają podbić serca kobiet
Na rynku pojawia się coraz więcej produktów do konturowania twarzy. Konturowanie pozwala na optycznie zbliżenie do idealnego kształtu, za jaki uważany jest owalny kształt twarzy. A niebawem na rynku pojawi się nowość do konturowania: 3DHD Blender Sigma.
Amerykańska firma Sigma Beauty kilka dni temu zamieściła w mediach społecznościowych informację o ich najnowszym produkcie: gąbeczkach 3DHD Blender.
Czy gąbeczki 3DHD Blender coś Ci przypominają?
Być może jest to kultowa różowa gąbeczka w kształcie jajka Beauty Blender, która podbija świat ze względu na to, że jest doskonała do równomiernej aplikacji makijażu.
Gąbeczki 3DHD Blender mają zbliżony do niej kształt, jednakże charakteryzują się ostro ściętymi kanciastymi ściankami i krawędziami. 3DHD Blender mają być wielozadaniowe i doskonale nadawać się do: blendowania, korygowania, konkurowania i rozświetlania (Rozświetlacz do twarzy – jak go stosować?) podkreślania.
Sigma Beauty zapowiada również, że materiał, z którego wykonane są gąbeczki jest niezwykle trwały.
Z pierwszych zdjęć, które pojawiły się w sieci, wiadomo, że dostępna będzie mniejsza gąbeczka różowa, która jeden bok ma półokrągły oraz większa gąbeczka czarna, która wszystkie boki ma ścięte.
A photo posted by SigmaBeauty.com (@sigmabeauty) on
Ponadto pierwsze ploteczki głoszą, że produkt ma być dostępny w sprzedaży za „Wielką Wodą” na początku przyszłego roku. Gdy tylko dowiemy się czegoś więcej o nowych gąbeczkach 3DHD Blender Sigma, na pewno o tym napiszemy.
Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na blogu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Witam. Mialam lamanie kosci, prostowanie przegrody i skracanie czubka nosa.Jakiś tydzień po operacji gdyż opuchlizna zaczęła ustępować zaczął wychodzić garbek na nosie, po zakończeniu i w trakcie przyjmowania antybiotyku przeciwzapalnego ,,amoxiciline,, odczuwalam ciśnienie na nosie, jakby miał odpaść, jakby co ciągnęło w dół.Teraz już dwa tyg po operacji wciąż czuje delikatne pulsowanie mrowienie, jakby nos rosl, skóra na nosku jest delik czerwona A garbek nie znika, jakby bardziej się uwydatnia.Czy to normalne przy tym że miałam łamany nos i to zniknie? Czy z doświadczenia doktora wiadomo że coś już jest nie tak. Nie chce papnikować wizytę kontrolną mam za 4… Czytaj więcej »