Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Świąteczny klimat dookoła nas

26 października, 2024 Pierniki i pierniczki dla każdego


Boże Narodzenie – pomimo tego, że są to święta, które przypadają na okres zimowy, to zawsze są w stanie wywołać pozytywne skojarzenia. Już pierwsze ozdoby pojawiające się na półkach świątecznych sprawiają, że człowiek jakoś tak szerzej się uśmiecha i powoli zaczyna planować czas spędzony w gronie najbliższych osób. Z Gwiazdką związanych jest wiele stałych elementów. Choinka. św. Mikołaj, jemioła, a także pierniki. Skąd się wzięły? Jaka jest dokładnie ich historia?

Pierniki i pierniczki dla każdego

Pierniki świąteczne w dowolnym kształcie lub te gotowe do zamówienia (są one dostępne m.in. na stronie https://www.art.sarzynski.com.pl/oferta/pierniki/kolekcja-swiateczna) – chyba ciężko wyobrazić sobie święta bez tego elementu, który jest w stanie sprawić, że charakterystyczny zapach będzie rozchodził się po kuchni. Skąd tak naprawdę te rarytasy wzięły się w polskich kuchniach?

Nie brakuje osób, które twierdzą, że przodkiem doskonale znanych pierników, było ciasto miodowe, jakie jeszcze było tworzone za czasów starożytnych w Rzymie. Podobno receptury można znaleźć jeszcze w czasach jedno z najsłynniejszych rzymskich kucharzy – Apicjusza. Są jednak takie osoby, które twierdzą, że „winnym” opracowania receptury na ciasto piernikowe, są starożytni benedyktyni, którzy uważali, że doskonale nadaje się ono jako lek na przeziębienie. Może nie do końca ważne jest to, skąd wzięło się ciasto piernikowe. Zdecydowanie ważniejsze jest to, że dzisiaj z pierników korzysta dosłownie każdy, bez względu na wiek.

Z Gdańska do Torunia

Mówiąc o piernikach, pierwsze skojarzenie to nie tylko święta. To także Toruń, gdzie do dnia dzisiejszego można zapisać się na warsztaty (dorośli i dzieci), dzięki czemu możliwe będzie poznanie przepisu na najlepsze ciasto piernikowe. Ciekawostką jest jednak to, że w Polsce kolebką pierników wcale nie jest Toruń. To Gdańsk jest właśnie numerem jeden. Potem przyszedł czas na Wrocław. Dopiero trzeci w kolejce jest Toruń, który miał tę przewagę, że to właśnie na jego terenie powstała największa ilość zakładów produkcyjnych. Dzisiaj piernik kojarzy się z czymś słodkim. Kolejną ciekawostką jest to, że „pierny” (od niego wywodzi się słowo piernik) tak naprawdę oznaczało coś pieprznego, co wcale nie miało powiązania ze słodkim. Z pewnością można jednak powiedzieć, że piernik dobrze przyjął się na polskich ziemiach. W dawnych czasach ciasto na pierniki było tworzone w dniu narodzin córki. Dopiero można było spożytkować je w momencie, gdy dziewczyna wychodziła za mąż, co trwało nawet kilkanaście lat.

Pierniki świąteczne na prezent dla innych

Duża część osób samodzielnie pierniki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić je na prezent dla innych osób. W Polsce staje się to coraz popularniejszą tradycją – nie tylko wśród osób prywatnych, ale także wśród przedsiębiorców, którzy chcą uhonorować swoich kontrahentów. Myślą oni także o tym, aby takie łakocie piernikowe zamówić także swoim pracownikom jako forma słodkiego podziękowania za trud włożony w całoroczną pracę. Może i pierniki nie są duże, ale w myśl polskiego przysłowia „mała rzecz, a cieszy”. Tak samo będzie z piernikami, które zawsze wywołają uśmiech na twarzy innych osób.

Pierniki z reguły stanowią dodatek do większego prezentu. Można jednak zdecydować się na to, aby to właśnie one stanowiły główny trzon podarunku, który można wręczyć w Wigilię lub też kilka dni wcześniej. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od tego, kto takie pierniczki ma otrzymać. Takie, których sam wygląd będzie zachwycać.

Artykuł sponsorowany

Redakcja dermaestetic.pl

Nasz zespół redakcyjny to ludzie pełni pasji do zdrowego stylu życia, pysznej i kolorowej diety, urody, pielęgnacji i rozwoju. Spędź z nami fascynujący czas, zdobywając ciekawą wiedzę i nowe inspiracje każdego dnia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Konserwy mięsne
Pierniki i pierniczki dla każdego

Świąteczny klimat dookoła nas

26 października, 2024

pasty orzechowe

Jesteś zainteresowany reklamą?