Jakie składniki zawierają nasze kosmetyki?

Czytajmy etykiety. To hasło, które głównie pojawia się ostatnio w kontekście kupowanej przez nas żywności. Wiadomo bowiem, że producenci, aby obniżyć koszty produkcji dodają do żywności różne substancje chemiczne w celu poprawienia jej walorów, wśród nich są m.in. konserwanty, barwniki, emulgatory oraz przeciwutleniacze.

jakie składniki zawierają kosmetyki

My natomiast chcemy zachęcić Was do sprawdzania składników kosmetyków, które znajdują się w Waszych kosmetyczkach czy na półkach sklepowych. Niektóre preparaty do pielęgnacji twarzy i ciała mogą bowiem zawierać toksyczne i niebezpieczne składniki kosmetyków.

Czym jest określenie składniki kosmetyków INCI?

Jest to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, który oznacza Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych. Odnosi się do wszystkich produktów kosmetycznych, ponieważ na każdym kosmetyku powinien być umieszczony skład INCI.

Unia Europejska w 1997 opublikowała szczegółową listę składników, które muszą być zawarte na opakowaniu lub dołączonej do produktu ulotce – w kolejności malejącej pod względem ilości. Składniki o stężeniu poniżej 1% wyszczególniane są na końcu listy, w dowolnej kolejności.

Naturalne kosmetyki bez chemii mają wiele zalet. Na rynku dostępne są kremy, mleczka, toniki czy balsamy, które zawierają wyłącznie naturalne składniki kosmetyczne. Warto jest mieć na uwadze to, że sam fakt, iż dany preparat zawiera naturalne składniki, nie jest jednoznaczny z tym, że jest on dobry dla skóry. Prawdą jest , że większość roślin ma dobroczynne właściwości, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo ich stosowania zależy także od terminu i warunków przetrzymywania kosmetyków zawierających naturalne składniki. Ze względu na to, że nie posiadają chemicznych utrwalaczy i konserwantów, ich termin przydatności do użycia jest zwykle krótszy.

Naturalne kosmetyki z reguły są bardziej przyjazne skórze, ale nie zawsze są lepsze czy bardziej skuteczne od tradycyjnych kosmetyków. Często bowiem tzw. chemia znajdująca się wśród składników w kosmetykach tradycyjnych zwiększa ich korzystne oddziaływanie na ludzką skórę.

Niebawem zamieścimy prezentację najczęściej pojawiających się szkodliwych składników kosmetyków. Dzisiaj natomiast chcemy skupić się na dziwnych, a nawet odrażających składnikach kosmetyków, które mogą znaleźć się w używanych przez nas preparatach.

Jakie składniki zawierają kosmetyki?

Czy ktoś z Was kiedykolwiek zainteresował się jakie składniki zawierają kosmetyki?

Większość z nas zwraca uwagę na to jaki skład ma nasz ulubiony krem bądź maseczka. Natomiast czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się sprawdzić jaki składnik znajduje się w Waszej ulubionej czerwonej pomadce? Często mogą nas zadziwić jakie są składniki kosmetyków i jakie są ich funkcje.

Zmiażdżone pancerze żuków

Czerwiec kaktusowy (Dactylopius coccus) jest to niewielki owad z gatunku pluskwiaków. Zamieszkuje on w części tropikalnej Ameryki Południowej i Meksyku. Owad ten produkuje kwas karminowy w kolorze nasyconej, głębokiej intensywnej czerwieni. Kwas karminowy jest używany w szeroko rozumianym przemyśle kosmetycznym np. do barwienia cieni do powiek, pomadek, tuszów do rzęs czy szamponów.

Rybie łuski

Guanina – surowiec, który pozyskuje się na drodze ekstrakcji łusek i skóry śledzi, sardynek czy białej uklei. Ze względu na charakterystyczny i niełatwy do zamaskowania rybi zapach, a także dużą podatność na zakażenia używa się go w niewielu wyrobach. Najczęściej znajdziemy go na liście składników kosmetyków w wysokiej jakości takich jak lakiery do paznokci czy maskary.

Nasienie byka

Cudowne właściwości byczej spermy są znane od wieków. Zawiera ona bardzo duże ilości protein. Od dawna była ona dodawana do balsamów i kremów. Jedna z amerykańskich firm wyprodukowała serię kosmetyków zawierającą wyłącznie tę substancję. Ma ona właściwości silnie nawilżające i nabłyszczające, w związku z czym idealnie nadaje się na odżywkę do włosów. Preparat jednak musi być wzbogacony o substancję neutralizujące zapach. Podobno żadna inna substancja ani pochodzenia naturalnego, ani syntetyczna nie nadaje włosom takiego połysku jak bycza sperma. Zabiegi z użyciem tego preparatu są bardzo drogie. Za około 45 min. kurację w profesjonalnym gabinecie trzeba zapłacić od 90 do 120 dolarów.

Napletki

Jeśli wydaje Wam się, że poprzedni produkt jest obrzydliwy, to ten również nie jest lepszyFirmy kosmetyczne z chęcią skupują i wykorzystują napletki niemowląt usuwane podczas obrzędu obrzezania. Stosują go później jako źródło fibroblastów i może występować w składzie kremów przeciwzmarszczkowych i opóźniających starzenie. Dr Fitzpatrick twierdzi, że wykorzystywanie komórek napletków wynika z wygody: „nie ma znaczenia, czy fibroblasty pochodzą z powieki, policzka, stopy czy napletka – to ciągle są te same komórki. Obrzezanie to powszechny zabieg, a skóra jest zazwyczaj wyrzucana, więc dlaczego jej nie wykorzystać?”

Ambra

Choć na pozór nazwa może kojarzyć się z bursztynem (“amber”), niestety nie ma z nim nic wspólnego. Ambra to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, która jest prawdopodobnie wynikiem niestrawności lub zaparcia wieloryba. Ambra jest jednym z nielicznych naturalnych surowców przemysłu perfumeryjnego, które są pochodzenia zwierzęcego. Jej własny zapach przypomina połączenie końskiego potu i zapachu morza. Po wielomiesięcznej obróbce, dodawana jest do ekstraktów zapachowych. Ze względu na swoje właściwości jest używana przez najbardziej renomowanych producentów perfum, Ci mniej popularni stosują odpowiedniki syntetyczne.

Sadło

Zwierzęce sadło znajduje się w niemal każdym kosmetyku pielęgnacyjnym. Zawarte jest w pomadkach, bazach pod podkład, kremach i balsamach. Sadło uzyskuje się zazwyczaj z odpadów z ubojni. Następnie wytapia się je i oczyszcza.

Gaz pieprzowy

Ta substancja jest raczej kojarzona w samoobroną, gdyż lotna forma pieprzowca jest używana właśnie do samoobrony. Jej drażniące właściwości powodują fizyczne osłabienie przeciwnika. Ta sama substancja zawarta jest w kosmetykach np. szminki, błyszczyki do ust. Po nałożeniu na usta sprawia uczucie pieczenia, lekkiego szczypania. To uczucie powoduje ekstrakt z ostrej papryczki, który jest wchłaniany przez skórę ust. Powoduje on lepsze ukrwienie, a za tym idzie większe uwydatnienie koloru ust.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

Wyszczuplający koncentrat do ciała Slimissime 360

Firma Lancome wprowadziła na rynek koncentrat aktywnie wyszczuplający. Slimissime 360 intensywnie wyszczupla, ujędrnia, wygładza skórę, a także redukuje widoczność cellulitu i zwalcza jego nawroty.

Jego konsystencja jest kremowo-żelowa, przez co błyskawicznie się wchłania i wnika do najgłębszych warstw naskórka w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów. Formuła kosmetyku wzbogacona została o mikrosubstancję o perłowym połysku, dzięki czemu skóra nabiera blasku, przez co optycznie się wygładza.

Efekty: 

Tkanka tłuszczowa zredukowana nawet o 4 cm, skóra natychmiast zostaje odżywiona, dodatkowo staje się jędrna, aksamitna w dotyku, nabiera blasku i wyraźnie się poprawia. Sylwetka jest zgrabniejsza, szczuplejsza i wymodelowana.

Flakon:

Nowoczesny, czarny kolor powoduje, że jest on jeszcze bardziej elegancki. Przypomina kształty kobiece. 

Pojemność: 200 ml

Cena: Około 210 zł

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

Liposukcja nutacyjna NIL – co warto wiedzieć

Liposukcja to zabieg chirurgiczny modelowania sylwetki, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Liposukcja potocznie określana jest jako odsysanie tłuszczu i jest polecana osobom, które mają problem z pozbyciem się nadmiaru tkanki tłuszczowej mimo stosowanie diety i regularnej aktywności fizycznej. Jedną z metod liposukcji jest liposukcja nutacyjna N.I.L.

liposukcja nutacyjna N.I.L. – zasada działania

N.I.L.® (Nutational Infrasonic Liposculpture) to liposukcja wibracyjna, która od wielu lat uważana jest przez chirurgów plastycznych za jedną z najbardziej bezpiecznych, precyzyjnych i skutecznych metod odsysania tkanki tłuszczowej. Skrót N.I.L. pochodzi od angielskich słów Nutation Infrasonic Liposcalpture, co w tłumaczeniu oznacza „nutacyjne infradźwiękowe rzeźbienie tkanki tłuszczowej”. Urządzenie do wykonywania tego rodzaju zabiegów liposukcji zostało opracowane przez belgijską firmę Euromi.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, to koniecznie musisz się zapoznać z tym artykułem:

Opatentowana przez belgijską firmę Euromi® pneumatyczna głowica LIPOMATIC – wprowadza końcówkę kaniuli odsysającej w unikalny ruch 3D – zwany nutacyjnym, co sprawia, że zarówno proces infiltracji tkanki tłuszczowej (podawania znieczulenia), jak i jej odsysanie przebiega bardzo precyzyjnie, szybko, a zarazem w sposób niezwykle delikatny i małoinwazyjny dla otaczających tkanek.

Dzięki opatentowanemu nutacyjnemu ruchowi kaniuli odbywającemu się w 3 kierunkach grudki tkanki tłuszczowej są rozbijane, odsysana tkanka tłuszczowa ma formę delikatnej emulsji, a leczone obszary są gładkie i pozbawione nierówności będącym głównym problemem w innych metodach liposukcji. Dodatkową zaletą drgań głowicy i kaniuli o bardzo niskiej częstotliwości < 20x/sekundę (<20Hz) jest ich wpływ na tzw. nocyceptory – receptory bólowe i przewodnictwo bólu.

Częstotliwość ruchów wywoływanych przez głowicę generują infradźwięki, które powodują wydzielanie przez organizm naturalnej endorfiny. Oznacza to naturalne znieczulenie podczas, a także po operacji. Dzięki temu pacjent odczuwa mniejszy ból (podczas i po operacji).

liposukcja nutacyjna N.I.L. – wskazania

Zabieg liposukcji wykonywany jest w celu redukcji objętości tkanki tłuszczowej, wymodelowanie sylwetki i/lub nadania wybranym okolicom anatomicznym właściwych i pożądanych proporcji.

Zabieg liposukcji nutacyjnej N.I.L. polega na odessaniu odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej z problematycznych regionów, których nie można lub trudno jest opracować przy pomocy ćwiczeń, diety i zabiegów nieinwazyjnych.  Odessana tkanka tłuszczowa może być wykorzystana do przeszczepu.

Przeczytaj również:

Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu liposukcji N.I.L. jest nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w następujących okolicach anatomicznych:

 • biodra,
 • bryczesy,
 • brzuch,
 • ginekomastia,
 • okolice kolan,
 • okolice stawu skokowego,
 • podbródek,
 • pośladki,
 • ramiona,
 • talia,
 • tłuszczowy przerost sutka u mężczyzn – lipomastia,
 • tułów,
 • uda i łydki,
 • wzgórek łonowy.

Może zainteresuje Cię również alternatywa dla liposukcji, którą jest zabieg medycyny estetycznej – lipoliza.

przebieg zabiegu liposukcji N.I.L.

Przed zabiegiem wykonywane jest znieczulenie. Znieczulona miejscowo skóra jest nacinana w celu wykonania otworków o dł 3mm. Następnie poprzez metalową kaniulę podawany jest płyn znieczulający tkankę tłuszczową, co zapewnia komfort podczas zabiegu i minimalizuje ryzyko zasinień po operacji. Po 30 minutach od podania znieczulenia rozpoczyna się właściwy zabieg odessania tkanki tłuszczowej. W trakcie 1 zabiegu odsysane jest średnio od 1000-1500 ml tkanki tłuszczowej. Maksymalna ilość to 4000 ml.

liposukcja nutacyjna N.I.L. – zalety

Do głównych zalet liposukcji infradźwiękowej N.I.L. zalicza się:

 • możliwość opracowywania bardzo delikatnych i niewielkich obszarów (szyja, podbródek, okolice kolan),
 • precyzja i delikatność metody zapewnia bezpieczeństwo przy leczeniu tzw. trudnych stref – okolice pośladków, krocza, łydki,
 • redukcja % zasinień, krwiaków i obrzęków,
 • ruchy nutacyjne o 300% zwiększają kontakt aktywnej powierzchni kaniuli z tłuszczem – co zwiększa 200% ilość odessanej tkanki tłuszczowej,
 • skrócenie czasu rekonwalescencji do minimum,
 • możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym,
 • specjalna pneumatyczna głowica pozwala chirurgowi na szybkie i bezpieczne odessanie dużej ilości tkanki tłuszczowej,
 • uzyskanie bardzo dobrego efektu bez widocznych nierówności na powierzchni skóry,
 • wysoki komfort zabiegu (działanie neuromodulujące),
 • znacznie krótszy czasu operacji,
 • brak hospitalizacji.

zabieg liposukcji N.I.L. – jak wygląda?

Zabieg liposukcji N.I.L. wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem stosuje się profilaktykę antybiotykową oraz przeciwzakrzepową.

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od ilości odsysanej tkanki tłuszczowej oraz od obszaru/ów poddawanych leczeniu. Co do zasady średni czas trwania zabiegu wraz ze znieczuleniem to 2 godziny. Po zabiegu miejsca nacięć zaopatrywane są szwami chirurgicznymi i zakładane są opatrunki. Obszar poddany liposukcji wymaga stosowania ubrania uciskowego. Ubranie uciskowe musi być noszone przez 24h/dobę przez 7 dni a następnie w ciągu dnia przez kolejne 10–14 dni.

Pacjent pozostaje w klinice od 8 do 24 godzin, a czas rekonwalescencji wynosi od 4-8 dni.

zabieg liposukcji N.I.L. – efekty odsysania tłuszczu

Obszary ciała poddane liposukcji N.I.L. są w pierwszych 48-72 h tkliwe, obrzęknięte, ponadto mogą występować w nich zasinienia, a nawet krwiaki. Blizny po zabiegu liposukcji infradźwiękowej są bardzo niewielkie i po 4-6 miesiącach z reguły stają się niewidoczne. Ostateczny efekt możliwy jest do oceny po około 45 dniach, czyli po po ustąpieniu obrzęku i pełnym wygojeniu tkanek.

Trzeba mieć świadomość, że liposukcja nie jest metodą odchudzania. Warunek utrzymania szczupłej i pożądanej sylwetki to zdrowy styl życia – dieta i aktywność fizyczna.  

zabieg liposukcji N.I.L. – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do liposukcji N.I.L. są:

 • choroba nowotworowa,
 • choroby serca i układu krążenia,
 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • niewydolność układu krążenia / oddechowego,
 • przewlekłe choroby wątroby i nerek,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Pamiętaj!

Bardzo ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnej kliniki, upewnić się czy lekarz, do którego się zgłosiłaś posiada specjalizację z chirurgii plastycznej i specjalizuje się w zabiegu, który będzie przeprowadzał. Warto zajrzeć na stronę Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, by mieć pewność jakie kwalifikacje posiada dany lekarz.

Przeczytaj również:

 

Powiększanie ust kwasem hialuronowym a tarczyca. Czy niedoczynność może być przeciwwskazaniem?

Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym to jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy jest najbezpieczniejszym ze wszystkich wypełniaczy, ponieważ jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Jego zadania to powiększenie, nawilżenie, a także podniesienie kącików ust. Czy niedoczynność tarczycy może być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu powiększanie ust kwasem hialuronowym?

Zabieg powiększania ust

Zabieg powiększania ust może być przeprowadzony praktycznie u każdej osoby i jest on bezpieczny. Kwas hialuronowy, który jest wykorzystywany do zabiegu powiększania ust jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w związku z tym nie powodują żadnych powikłań.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego stworzone do powiększania ust są to wypełniacze czasowe, czyli ich zawartość z upływem czasu maleje i konieczne jest przeprowadzenie kolejnych zabiegów.

Wskazania do powiększanie ust kwasem hialuronowym

Dzięki zabiegowi z podaniem kwasu hialuronowego można:

 • zaznaczyć kontur ust,
 • dodać ustom objętości,
 • zamaskować i unieść opadające kąciki ust,
 • zredukować tzw. linie palacza, które występują wokół ust,
 • skorygować dysproporcje występujące między wargą dolną a górną.

Przeczytaj również: Czy powiększanie ust boli? 

przeciwwskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust kwasem hialuronowym przeciwwskazania:

 • choroby układu immunologicznego,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • miesiączka,
 • opryszczka,
 • tendencja do blizn przerostowych (keloidów),
 • uczulenie bądź nadwrażliwość na preparaty zawierające kwas hialuronowy.

Według lekarzy sama niedoczynność tarczycy nie jest przeciwwskazaniem do zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej. Natomiast choroba Hashimoto zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych – zatem jest ona przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu podania kwasu hialuronowego. W przypadku choroby Hashimoto zabieg podania kwasu hialuronowego może być wykonany jeżeli poziom przeciwciał jest bardzo niski (nieaktywna faza choroby) i lekarz endokrynolog prowadzący pacjenta nie będzie miał przeciwwskazań.

Jeżeli chorujesz na chorobę Hashimoto, sprawdź jaki wpływ ma ona na kondycję skóry i włosów.

Polecamy także wypowiedź lek. med. estetycznej i anti-aging Katarzyny Kwareckiej na temat jakie bywają powikłania po powiększaniu ust kwasem hialuronowym.

 

 

Czego nie można robić po zabiegu kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych preparatów wykorzystywanych obecnie w zabiegach medycyny estetycznej. Ze względu na swoje właściwości odmładzające od wielu lat, cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Poza odpowiednim przygotowaniem się do zabiegu, bardzo ważne są również zalecenia pozabiegowe. Czego nie można robić po zabiegu kwasem hialuronowym? Podpowiadamy.

kwas hialuronowy charakterystyka

Kwas hialuronowy to naturalny polisacharyd, który jest samoistnie produkowany przez ludzki organizm. Hialuran występuje w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, płynie maziowym, ciele szklistym i wodnistym gałki ocznej oraz w obrębie innych tkanek. Uwalniając wodę kwas hialuronowy nawilża skórę od wewnątrz, tworząc prawidłowe środowisko dla rozwoju i pracy komórek. Dzięki temu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta.

Wraz z wiekiem w organizmie ludzkim zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, co wpływa na jej mniejsze nawodnienie i pojawianie się zmarszczek. Najwięcej mamy go w okresie niemowlęcym, lecz około 40 roku życia jego ilość w skórze zmniejsza się o połowę.

W dermatologii estetycznej kwas hialuronowy usieciowany ze względu na swoje właściwości stabilizujące, nawadniające, amortyzujące oraz wysoką biokompatybilność jest doskonałym materiałem do wypełniania tkanek miękkich. służy do wypełniania bruzd i redukcja zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełnianie bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust.

zabieg z użyciem kwasu hialuronowego

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego polega na wstrzyknięciu preparatu bezpośrednio w miejsce, które chcemy skorygować, czyli wypełnić zmarszczki, nawilżyć czy poprawić np. kontur ust. Wprowadzenie kwasu hialuronowego stymuluje fibroblasty do zwiększonej produkcji HA, który jest naturalnym składnikiem skóry.

Zalecenia przed zabiegiem podania kwasu hialuronowego

Na 7 dni przed zabiegiem podania kwasu hialuronowego należy unikać przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi (po konsultacji z lekarzem prowadzącym), niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ziołowych preparatów Gingko Biloba, Aspiryny i witaminy C.

W dniu zabiegu należy unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzystamy z sauny, solarium, łaźni parowej, itp.), jak również unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Ponadto zaleca się doustne przyjmowanie leku Heviran na 3 dni przed zabiegiem i 3 dni po zabiegu powiększania ust lub modelowania.

zalecenia po zabiegu kwasu hialuronowego

Równie ważne jak przygotowanie się do zabiegu, jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Dzięki temu unikniemy ewentualnych powikłań, a także uzyskamy maksymalny efekt działania kwasu hialuronowego.

 • Po zabiegu po zabiegu podania kwasu hialuronowego bardzo ważne jest, aby unikać wahań temperatury otoczenia, zwłaszcza przez pierwsze 48 godzin do 2 tygodniu po zabiegu. Nie należy korzystać z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory). Zaleca się dłuższego przebywania w temp. poniżej 0 st. C oraz opalania się.
 • Bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości (nie dotykać).
 • Przez 48h po zabiegu podania kwasu hialuronowego należy unikać nadmiernej mimiki.
 • Przez 3 dni po zabiegu podania kwasu hialuronowego nie należy pływać ani podejmować forsownych ćwiczeń .
 • Przez przynajmniej 4 tyg. po zabiegu hialuronowym nie powinno wykonywać się takich zabiegów jak laseroterapia w okolicach iniekcji wypełniacza z uwagi na możliwą szybszą degradację podanego preparatu.
 • Po zabiegu powiększania lub modelowania ust wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego nie należy pić bardzo gorących napojów oraz należy unikać całowania przez pierwsze 24 godziny.
 • Przez 12 godzin po iniekcji nie należy nakładać makijażu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia objawów niepożądanych po zabiegu na bazie kwasu hialuronowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.

Przeczytaj również odpowiedź Eksperta portalu Derma Estetic dr Marzeny Lorkowskiej-Precht z Kliniki Artismed w Warszawie na pytanie: Czy kremy z retinolem można stosować po zabiegu z kwasem hialuronowym?

Sposoby na opuchnięte oczy

Nasze oczy częściej niż dawniej męczą się wpatrywaniem przez wiele godzin w monitory komputerów, tablety, telewizory. Zarwane noce też nie im nie sprzyjają, o czym dając znać nie tylko poprzez opuchliznę, ale także tzw. piasek w oczach. Przedstawimy kilka szybkich i domowych sposobów jak radzić sobie w takich sytuacjach, które wykorzystywały nasze prababcie i babcie.

opuchnięte oczy – zbyt mała liczba godzin snu

Spuchnięte powieki czy cienie pod oczami to jedne z pierwszych oznak braku snu. Aby unikać opuchniętych powiek, zalecane jest spanie w wywietrzonym pomieszczeniu, nie spożywanie na noc produktów, które mogą zatrzymywać wodę w organizmie), a także spanie na odpowiednio wyprofilowanej poduszce (spanie „na płasko” może sprzyjać gromadzeniu się płynów wokół oczu, a w efekcie opuchnięć).

Odpowiednia ilość snu, wypoczynku (leżenia z zamkniętymi oczami) wpływa również na zminimalizowanie pojawiania się cieni pod oczami. Kiedy krew nie przepływa prawidłowo, co dzieje się w przypadku braku snu, może ona gromadzić się pod oczami i być widoczna jako tzw. „sińce” pod oczami, z uwagi na to, że skóra w tym miejscu jest bardzo cienka. Przeczytaj także jak krótki sen wpływa na naszą cerę?

Cienie pod oczami mogą być również cechą genetyczną, a także mogą pojawiać się wraz z upływem lat i zwiększeniem się ilości melaniny w skórze.

Poza zbyt małą ilością snu do najczęstszych przyczyn opuchniętych oczu należą:

 • nieprawidłowa dieta, w tym spożywanie zbyt duże ilości soli,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • zbyt mała ilość wypijanej wody.

krem na opuchnięte oczy

Na opuchnięte oczy najlepsze będą kremy zawierające kofeinę, wyciąg z arniki, skrzypu czy rumianku – składniki te pomogą w drenowaniu zastojów limfy. Ulgę przyniosą też preparaty pod oczy, których opakowanie wyposażone jest w chłodzącą, metalową końcówkę. Delikatny masaż skóry wokół oczy zmniejszy opuchnięcia.

Sprawdź jak często powinnyśmy zmieniać kremy do twarzy i pod oczy?

domowe sposoby na spuchnięte oczy

Co zrobić przed wyjściem z domu, aby nasze oczy wyglądały na bardziej wypoczęte? Umyj twarz razem z okolicą oczu i powiekami zimną lub bardzo zimną wodą. Dzięki temu pobudzisz krążenie i nieco zmniejszy się opuchlizna. Następnie przez około minutę oklepuj delikatnie okolice oczu koniuszkami palców. W przypadku, gdy Twoje oczy są zaczerwienione i czujesz jakbyś miała piasek pod powiekami, zastosuj krople nawilżające do oczu.

Czasem codziennie stosowany krem pod oczy nie zawsze jest wystarczający i nasze problemy w postaci zmarszczek, opuchlizny czy cieni nie są niwelowane w sposób dla nas satysfakcjonujący. Warto sięgnąć wtedy po maseczkę pod oczy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

 • okłady z ogórka na opuchnięte oczy

Na opuchnięte i podkrążone oczy dobroczynne działanie ma ogórek. Ogórek należy pokroić w cienkie plasterki i położyć na opuchnięte partie oczu na co najmniej dziesięć minut. Cienko pokrojone plasterki doskonale sprawdzają się również jako maseczka. Skóra napina się dzięki dostarczonej jej wodzie.

 • okłady z ziemniaka na spuchnięte oczy

Niedoceniany ziemniak ma szereg pozytywnych właściwości odżywczych. Ziemniaka pokrojonego w plastry lub startego na tarce na grubych oczkach należy schłodzić przez kilkanaście minut w lodówce. Okład z ziemniaka działa na skórę ściągająco i pomaga usunąć zatrzymaną wodę pod oczami.

 • okłady z herbaty lub rumianku na spuchnięte oczy

Czarna herbata (niearomatyzowana) lub susz rumianka świetnie nadają się do przygotowania kompresów na zmęczone, podrażnione czy podpuchnięte oczy. Zaparzoną esencję trzeba lekko przestudzić. Zanurzamy w jeszcze ciepłej esencji waciki, które następnie nakładamy na oczy i trzymamy, aż okłady będą zimne.

 • Kostki lodu na spuchnięte oczy

Inną popularną domową metodą na pozbycie się opuchlizny i cieni pod oczami jest masaż kostkami lodu. Kostki lodu należy zawinąć w bawełnianą serwetkę i delikatnie wykonać masaż wokół oczu. Trzeba bardzo uważać by nie doszło do odmrożeń i nie wolno przykładać do delikatnej skóry oczu bezpośrednio kostek lodu.

 • łyżeczki na spuchnięte oczy

Nie zawsze mamy w zamrażalniku kostki lodu, ale każdy ma w domu łyżeczki do herbaty. Starą sprawdzoną babciną metodą jest umieszczenie na kilka minut dwóch łyżeczek do herbaty w lodówce. Następnie przykładamy je do oczu i zdejmujemy, gdy się ogrzeją. Czynność możemy powtarzać aż do ustąpienia opuchlizny.

Polecamy również: 

ćwiczenia na zmęczone i opuchnięte oczy

Ze względu na to, że nasze oczy bardzo często są zmęczone wpatrywaniem się w różnego rodzaju ekrany, warto wykonywać ćwiczenia, które pozwolą zredukować napięcie i pozwolą odpocząć nadwyrężonym mięśniom.

 • ćwiczenie 1

Siadamy ok. 2 metrów od ściany, ważne aby była gładka i nie rozpraszała nas zbytnio ewentualnymi obrazami. Oczami rysujemy ósemki. Najlepiej, aby rysowane ósemki obejmowały jak największy obszar ściany. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy w prawą i 5 razy w lewą stronę. Po ćwiczeniu zamykamy na chwilę oczy.

 • ćwiczenie 2

Zakrywamy otwarte oczy dłońmi tak, aby ich palce krzyżowały się na czole. Do oczu nie powinno również docierać światło, a dłonie nie mogą ich dotykać. Wpatrujemy się w czerń przez około 2-3 minuty.

 • ćwiczenie 3

Zamknij oczy i rozruszaj ich mięśnie obracając gałkami w lewo, w prawo, do góry, do dołu. Czynność powtarzaj przez około 3 do 5 minut.

Może zainteresuj Cię również temat:

„Łabędzia szyja” czyli niechirurgiczne metody korekcji obszaru szyi i podbródka.

Każdemu chirurgowi wykonującemu zabiegi faceliftu (uniesienia tkanek twarzy), zdarza się konsultować w swym gabinecie pacjentów, którzy ze względu na zbyt długi okres rekonwalescencji lub przeciwwskazania nie chcą poddać się operacji chirurgicznej korygującej linię owalu, czy opadającego podbródka, która determinuje estetyczny wygląd szyi.

Korekcja podbródka i szyi nićmi Aptos, które wykonała dr Bożena Jendrysik

 
Nici Aptos

Doskonałym rozwiązaniem w takim wypadku jest zastosowanie nici Aptos. Po pierwsze zastosowanie tych technik spełni oczekiwania pacjentów w zakresie uniesienia tkanek (lifting), a po drugie jest to zabieg, który z pełną odpowiedzialnością można zaliczyć do mało inwazyjnych. Koniecznie chcę podkreślić, że Aptos – to jedyne nici na rynku, które liftingują.

Typów i odmian nici Aptos jest bardzo wiele, dzięki czemu można je precyzyjnie dobierać do konkretnego problemu i uzyskać zindywidualizowany i optymalny dla danego pacjenta efekt. Zróżnicowana struktura nici oraz narzędzi do ich implantacji, w połączeniu z rozbudowaną metodyką zabiegową, otwierają certyfikowanemu lekarzowi Aptos wachlarz możliwości i tym samym wpływają na gwarancję skuteczności zabiegowej.

Nici liftingujące Aptos

Nić Aptos najczęściej wyposażona jest w mikrowypusty, ale nie każdy wie, że muszą one mieć odpowiedni kształt, aby umożliwiać zakotwiczenie się w tkankach, a następnie ich przesuwanie (liftingowanie) do góry, bądź do boku. Muszą być też ułożone na całej długości nici, bardzo gęsto, po 4 szt. na każdym centymetrze oraz mieć odpowiednią moc udźwigu, ale także muszą być wystarczająco plastyczne, aby się nie wyłamywać pod naporem tkanek i nie zrywać nici. Do pełni szczęścia potrzebna jest także odpowiednio długa nić oraz zaawansowany instrument, który pozwoli na jej założenie po okręgu, tworząc różnego typu pętle, zakręty itp. blokujące tkanki w żądanym położeniu. Twórcą wypustów i właścicielem patentu jest dr Marlen Sulamanidze, założyciel firmy Aptos.

 

Są też nici w kształcie sprężyn, dedykowane do stref wzmożonej mimiki, bądź warkocze do bardzo cienkiej skóry okolic oczu, dekoltu czy szyi, wprowadzane bezurazowymi kaniulkami.

Skład nici Aptos – co je wyróżnia i dlaczego utrzymują się tak długo?

Ogromną rolę odgrywa także skład nici Aptos. Wchłanialne – wykonane z połączenia kwasu polimlekowego i kaprolakonu, oprócz liftingu gwarantują jednoczesną poprawę gęstości i elastyczności skóry, natomiast stałe – polipropylenowe (takie jak szwy chirurgiczne) gwarantują bardzo długotrwały efekt liftingu, natomiast nie działają stymulująco (polecane osobom z Hashimoto). W zależności od typu zastosowanego materiału efekt może utrzymywać się od 2 do 10 lat.

Spośród całego spektrum metod Aptos chciałabym wyróżnić te, służące opracowaniu dolnej trzeciej części twarzy, czyli żuchwy i podbródka. Warto zauważyć, że jest to strefa generalnie bardzo trudna w korekcji, ze względu na nadmiar wiotkiej skóry oraz kształt.

Zaburzenia owalu twarzy i szyi można podzielić na 3 grupy

 1. Uwarunkowane genetycznie, gdzie nawet u osób szczupłych dochodzi do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej na podbródku i/lub cofnięcia się brody. Bez przeprowadzenia korekcji tej zmiany, będzie się ona nasilała z wiekiem.
 2. Związane z nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej towarzyszącym ogólnemu wzrostowi wagi ciała.
 3. Wynikające ze starzenia się tkanek, co wiąże się z zanikiem tkanki tłuszczowej oraz zwiotczeniem skóry, która pozbawiona rusztowania osuwa się ku dołowi.

Wzorcowa szyja i podbródek

W Needle 2G mikrowypusty ułożone są w taki sposób, aby przy każdym zapętleniu nici wokół tkanek „chwytały je” od właściwej strony i umożliwiały skuteczne naciągnięcie i stabilne zabezpieczenie przed przemieszczeniem. Za pomocą długiej, 50 cm nici jesteśmy w stanie „podszyć” zwisający podbródek. Nadmiar skóry, która tuż po zabiegu jest pomarszczona i nierówna, z czasem ulega obkurczeniu. Dzieje się tak dzięki działaniu kwasu polimlekowego, z którego składają się nici.

Nici Aptos Needle 2G m.in. za swoją liftingującą moc, zostały decyzją lekarzy medycyny estetycznej, wyróżnione nagrodą „Perła Dermatologii Estetycznej 2017” w kategorii: „Łabędzia szyja”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

 

W przypadku, gdy problemem strefy podbródka jest nie tylko zwiotczenie skóry, ale również nadmiar tkanki tłuszczowej, konieczne jest wykonanie liposukcji strzykawkowej w znieczuleniu miejscowym z jednoczesnym wszyciem nici. Wydłuża to nieco czas trwania zabiegu (do ok 1.5 godziny), ale pozwala na kompleksowe rozwiązanie problemu.

Zabiegi Pacjentek – Nici Aptos przed i po

liposukcja tkanki tłuszczowej oraz korekcja środkowej części podbródka nićmi Aptos wykonała dr Bożena Jendrysik

Innym narzędziem wykorzystywanym przeze mnie do poprawy wyglądu szyi jest Aptos Wire – instrument w postaci ostrej żyłki, który wprowadza się pod skórę poprzez jeden punkt wkłucia, w celu odseparowania tkanek. Służy on do bezinwazyjnego przecięcia pionowych pasm platysmy na szyi oraz niwelowania poprzecznych zmarszczek szyi (tzw „obręcze Venus”).

zdj. po lewej: korekcja podbródka i szyi nićmi Aptos wykonała dr Bożena Jendrysik. Zdj. po prawej: korekcja podbródka (platysma) nićmi Aptos wykonała dr Bożena Jendrysik

W przypadku szyi dotkniętej pierwszymi objawami starzenia (delikatna utrata elastyczności i gęstości skóry) doskonale sprawdzają się natomiast nici z linii Aptos Nano, które biorewitalizują, zagęszczają i wygładzają skórę.

Podkreślam, że wszystkie wymienione powyżej zabiegi wykonuję w znieczuleniu miejscowym. W przypadku nici, opracowanie jednego obszaru zabiegowego trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut. Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje w klinice przez ok. 20-30 minut, schładzając obszar objęty procedurą. W pierwszych dniach po zabiegu może utrzymywać się obrzęk i zaczerwienienie, ale często jest on na tyle niewielki, że nie wymaga pozostawania w domu (bywa jednak, że skóra pacjenta goi się nieco dłużej). Dla uśmierzenia bólu wystarczą zwykłe leki przeciwbólowe. Dla przyśpieszenia gojenia stosuję u pacjenta naświetlania lampą led oraz preparaty na bazie Lamininy 5, francuskiej firmy Cebelia. Ich dodatkowy skład doskonale redukuje obrzęki i ewentualne zasinienia.

korekcja linii żuchwy i podbródka nićmi Aptos wykonała dr Bożena Jendrysik

Metody Aptos polecam pacjentom, którzy oczekują spektakularnego efektu przy stosunkowo małym stopniu inwazyjności zabiegowej i krótkim okresie rekonwalescencji. Łączone z technikami wolumetrycznymi (miejscowa liposukcja lub przeszczep tłuszczu) oraz rewitalizującymi skórę, dają bardzo satysfakcjonujące i długotrwałe rezultaty.

dr Bożena Jendrysik

dr Bożena Jendrysik – Specjalista II stopnia chirurgii ogólnej, flebolog

Absolwentka studiów podyplomowych Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia w dziedzinie kosmetologii

Certyfikowany lekarz medycyny przeciwstarzeniowej Światowego Towarzystwa Medycyny Przeciwstarzeniowej (WOOSAM – World Society of Antiaging Medicine)

Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej

Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej

Członek Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.

Trener międzynarodowy technik odmładzania APTOS®

Medycyna estetyczna to jej pasja i obecnie główny temat zainteresowań medycznych. Jej zaangażowanie i intensywna współpraca z liderem branży nici liftingujących – firmą APTOS® – zaowocowało uzyskaniem stopnia trenera międzynarodowego w zakresie wszywania nici liftingujących. Obecnie prowadzi szkolenia w całym kraju w zakresie tych technik zabiegowych.

Dr Bożena Jendrysik przyjmuje w Centrum Medyczne Veno-Med
ul. Sokoła 25, 42-700 Lubliniec, tel. 34 356 35 59, 694 361 369
www.veno-med.pl

 

 

/artykuł sponsorowany/

Misja: opieka nad pacjentem przed, w trakcie i po zabiegu

W czasach, kiedy tempo życia jest bardzo szybkie, często nie można sobie pozwolić na długą rekonwalescencję i nieobecność w pracy. Dlatego też pacjenci chętniej wybierają zabiegi mniej inwazyjne, bez użycia skalpela, aby odroczyć konsekwencje upływającego czasu. Chcąc zachować atrakcyjny, ale zarazem naturalny wygląd i pochwalić się zdrową wypoczętą skórą twarzy, czy wysportowaną sylwetką, decydują się na rozwiązania, których efekty widać od razu. O wykonywanych obecnie zabiegach i wspomaganiu procesu rekonwalescencji opowiada specjalista chirurgii plastycznej, dr n. med. Tadeusz Witwicki.

Mezoterapia – zabieg pozwalający m.in. przygotować skórę do zabiegów chirurgicznych i szybszej rekonwalescencji – fot. M. Stefaniak

Jakie są nowe trendy w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej?

dr n. med. Tadeusz Witwicki: Aktualnie w chirurgii plastycznej i w medycynie estetycznej dąży się do zmniejszenia inwazyjności. W związku z tym popularność zyskują metody pozostawiające minimalne ślady interwencji lekarskiej a dające, w rękach doświadczonego specjalisty, bardzo dobre wyniki. Pacjentowi zależy nie tylko na zminimalizowaniu bólu, ale także na krótkiej procedurze, nie wymagającej wyłączenia się z życia zawodowego czy towarzyskiego. Co ważne, chce też uzyskać dobry, często spektakularny efekt w jak najkrótszym czasie, najlepiej bez siniaków czy śladów interwencji lub innych uciążliwości okołozabiegowych. Nowoczesny chirurg plastyk na pewno musi znaleźć jakąś wypadkową, aby jak najlepiej sprostać wymaganiom pacjenta. Zwykle ma na szczęście do dyspozycji szerokie spektrum metod i zabiegów, a także innowacyjnych produktów pozabiegowych. Pozwalają one zadbać o komfort pacjenta na każdym etapie procesu czy to w przypadku rewitalizowania skóry, czy modelowania sylwetki liposukcją lub też np. odmładzania twarzy nieinwazyjnym liftingiem nićmi.

Wynikałoby z tego, że zabiegi medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej wcale nie zaczynają się i nie kończą w sali zabiegowej lub operacyjnej?

dr n. med. Tadeusz Witwicki: Zgadza się! I warto o tym pamiętać. Do zabiegu chirurgicznego można odpowiednio się przygotować, polepszając jakość skóry poddawanej zabiegowi okolicy i jej ukrwienia stosując zabieg mezoterapii (np. komórkami macierzystymi, osoczem bogatopłytkowym, „tłuszczem nano”) czy zabieg karboksyterapii. Zwykle polecam moim pacjentom mezoterapię przed zabiegami w obrębie twarzy – np. lifting twarzy nićmi. Wówczas rozpoczynając zabieg liftingu, wiem, że skóra pacjenta jest gotowa do działania – pobudzona. W okresie pooperacyjnym będzie ładnie „współpracować”. Dzięki stymulowaniu tworzenia się naczyń krwionośnych, skóra będzie lepiej dotleniona i odżywiona, a co za tym idzie, możemy liczyć na znacznie szybsze gojenie. Zabiegi odmładzające i  modelujące twarz nićmi, tzw. „lifting twarzy bez skalpela”, nie przewiduje co prawda chirurgicznych cięć, ale skutkuje zwykle utrzymującymi się zasinieniami i obrzękiem. Aby skrócić rekonwalescencję, a także ulżyć zwykle opuchniętej twarzy pacjentki, oprócz zastosowania zimnych okładów polecam też używanie kosmeceutyków pozabiegowych. W mojej praktyce najlepiej sprawdza się krem naprawczy LCE Balm, który przyspiesza gojenie ran przeciwdziałając krwiakom i opuchliźnie. Stosować go można także bezpośrednio w miejscach cięć po plastyce uszu czy chirurgiczny lifting twarzy.

Panuje dziś kult wysportowanego, szczupłego ciała. Jak wiemy można to osiągnąć nie tylko katorżniczym treningiem, ale także przy pomocy liposukcji. W świetle tego, co Pan doktor mówi, pewnie nie jest to jednak tak prosty proces jak mogłoby się wydawać?

dr n. med. Tadeusz Witwicki: To prawda. Liposukcja pomaga w modelowaniu sylwetki, ale na pewno nie rozwiązuje problemu nadwagi czy otyłości. Zatem zawsze, jeśli mamy na uwadze długotrwały efekt i zdrowie pacjenta, wymagane jest jego zaangażowanie. Zwykle w pierwszej kolejności zachęcam do przynajmniej nieznacznej zmiany trybu życia na bardziej aktywny, a także do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. Zdarza się, że już przed zabiegiem widzimy efekty tej niewielkiej korekty stylu życia. Następnie w drodze liposukcji, jestem w stanie zredukować ilość komórek tłuszczowych w miejscach, z których pacjent chciał się ich pozbyć (np. na brzuchu, boczkach, podbródku). Zdarza się, że aby dodatkowo stymulować włókna kolagenowe do obkurczania i uniknąć obwisania skóry pozostałej po odsysaniu tłuszczu, stosuję zabieg liposukcja laserowa. Jednak cały proces na tym się nie kończy. Po zabiegu pacjent zwykle odczuwa pieczenie, swędzenie, okolica poddana zabiegowi jest opuchnięta. Zazwyczaj zależy mu na szybkim powrocie do pracy i komforcie pozabiegowym, w czym pomóc może na pewno stosowanie masażu (tzw. drenaż limfatyczny) poprawiającego warunki gojenia się tkanek oraz odpowiednich kosmeceutyków pozabiegowych, które redukują świąd, suchość, opuchliznę i bolesność.

Coraz więcej osób z niedoskonałościami skóry lub chcących odmłodzić twarz, decyduje się na laseroterapię. Nie da się ukryć, że lasery to aktualnie hit medycyny estetycznej. Czy one też wymagają „wsparcia”?

dr n. med. Tadeusz Witwicki: W dobie bardzo zaawansowanych technik laserowych, w niektórych przypadkach laseroterapia może być samodzielną terapią leczniczą, czasami jest używana w terapii łączonej z innymi procedurami. Lasery cieszą się dużym powodzeniem, głównie ze względu na małą inwazyjność i wysoką skuteczność. Pacjent może liczyć również na szybki powrót do czynności dnia codziennego. Dodatkowe „wsparcie”, jak to pani określiła, w szybkim zaniknięciu ubocznych objawów stosowanej terapii (zaczerwienienie, obrzęk) stanowi np. krem Extreme Care dający uczucie chłodu i ulgi skórze już po 15 minutach od zastosowania. Trzeba pamiętać, że naukowcy cały czas pracują nad tym, aby zwiększyć bezpieczeństwo zabiegów, zmniejszyć ich efekty uboczne i zapewnić pacjentowi jak najwyższy poziom komfortu. Ważne, aby specjalista posiadał szeroki wachlarz metod i potrafił zindywidualizować plan terapeutyczny zgodnie z wymaganiami pacjenta.

OTO PRZYKŁADY KOSMECEUTYKÓW POZABIEGOWYCH, KTÓRE ZOSTAŁY PRZEDSTAWIONE W POWYŻSZYM WYWIADZIE

LCE BALM CEBELIA 

Preparat stosowany bezpośrednio na rany po zabiegach chirurgicznych, przyśpiesza gojenie, zapobiegając powstawaniu blizn oraz przeciwdziała krwiakom i opuchliźnie. Doskonale sprawdza się także w przypadku worków pod oczami lub jako szybkie lekarstwo na spierzchnięte usta. Mogą go stosować dzieci oraz kobiety w ciąży nie tyko na twarz, ale wszelkie urazy ciała, strefy intymne, brodawki piersiowe. Absolutny Must Have w przypadku wszelkich otarć, siniaków, czy odparzeń u dzieci.

Gdzie można kupić: W gabinetach medycyny estetycznej m.in. Dr Witwicki bądź bezpośrednio na stronie dystrybutora Aesthetic Concept

EXTREME CARE 

Krem zalecany po zabiegach laserowych, redukujący rumień i przynoszący ulgę rozgrzanej skórze. To niezbędnik w przypadku wszelkich podrażnień termicznych skóry zarówno po zabiegach estetycznych, jak i ekspozycji słonecznej. Uwielbiają go też mężczyźni do codziennej pielęgnacji, szczególnie skóry wrażliwej, reagującej zaczerwienieniem po goleniu. Działa kojąco i przeciwzapalnie, obniża temperaturę oraz goi. Do stosowania bezpośrednio na poparzone lub zainfekowane miejsce.

Gdzie można kupić: W gabinetach medycyny estetycznej m.in. Dr Witwicki bądź bezpośrednio na stronie dystrybutora Aesthetic Concept

SOOTHING MILK

Mleczko po liposukcji, zmniejszające swędzenie oraz redukujące obrzęk i suchość skóry. Intensywnie odżywia skórę, zabezpiecza przed swędzeniem, szczególnie pod ubrankiem uciskowym po liposukcji oraz wrastaniem włosów po depilacji. Doskonały także do codziennej pielęgnacji, polecany również dla skór wrażliwych.

Gdzie można kupić: W gabinetach medycyny estetycznej m.in. Dr Witwicki bądź bezpośrednio na stronie dystrybutora Aesthetic Concept

Całkowite wygojenie i redukcja obrzęku po 10 dniach stosowania LCE Balm. Badanie przeprowadzone przez dr Braccini.

Widoczna poprawa w zakresie gojenia i redukcji obrzęku wokół oka po 14 dniach. Badanie przeprowadzone przez dr Braccini.

Całkowite zabliźnienie widoczne po 45 dniach stosowania LCE Balm. Badanie przeprowadzone przez dr Krona.

Film, który prezentuje zastosowanie LCE Balm po zabiegu liftingu nićmi Aptos.

Dr n. med. Tadeusz Witwicki

specjalista z zakresu chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i medycyny estetycznej. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Prowadzi Gabinet Chirurgii Plastycznej z pełnym zapleczem operacyjnym w Warszawie, gdzie wykonuje zabiegi chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, w tym także rekonstrukcję piersi. Pacjenci gabinetu korzystać mogą też z szerokiej oferty zabiegów medycyny estetycznej w tym m.in. redukcji przebarwień, „pajączków”, zagęszczania skóry, technik odmładzania Aptos, depilacji laserowej, karboksyterapii, mezoterapii, redermalizacji oraz endermologii.

Gabinet Chirurgii Plastycznej – ul.Nasturcjowa 6, 03-989 Warszawa, tel. 728 840 465, www.drwitwicki.pl

 

 

/artykuł sponsorowany/

 

Jak rozbić grudki po powiększaniu ust

Usta są drugim, po oczach, centrum mimicznym twarzy. Na przestrzeni lat, gdy ogólna kondycja skóry ulega zmianie, wraz z nią zmieniają się także wygląd i struktura ust. Wraz z upływem czasu usta tracą jędrność, kolor, ponadto pojawiają się na nich i wokół ich drobne zmarszczki. Rozmywa się również kontur ust i zanika czerwień wargowa. Remedium na te problemy jest zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym.

Dowiedz się więcej na temat działania kwasu hialuronowego.

zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym

Zabieg powiększania ust może być przeprowadzony praktycznie u każdej osoby i jest on bezpieczny. https://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/powiekszanie-ust-popraw-wyglad-twarzy-i-odejmij-sobie-lat/ Kwas hialuronowy, który jest wykorzystywany do zabiegu powiększania ust jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w związku z tym nie powodują żadnych powikłań. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego stworzone do powiększania ust są to wypełniacze czasowe, czyli ich zawartość z upływem czasu maleje i konieczne jest przeprowadzenie kolejnych zabiegów. https://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/roznice-miedzy-kwasem-usieciowanym-a-nieusieciowanym/

Wskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym

Dzięki zabiegowi z podaniem kwasu hialuronowego można:

 • zaznaczyć kontur ust,
 • dodać ustom objętości,
 • zamaskować i unieść opadające kąciki ust,
 • zredukować tzw. linie palacza, które występują wokół ust,
 • skorygować dysproporcje występujące między wargą dolną a górną.

przeciwwskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust kwasem hialuronowym przeciwwskazania:

 • choroby układu immunologicznego,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • miesiączka,
 • opryszczka,
 • tendencja do blizn przerostowych (keloidów),
 • uczulenie bądź nadwrażliwość na preparaty zawierające kwas hialuronowy.

Przeczytaj również wypowiedź lek. med. estetycznej i anti-aging Katarzyny Kwareckiej-Zając na temat jakie bywają powikłania po powiększaniu ust kwasem hialuronowym. 

jak rozbić grudki po kwasie hialuronowym

Po wstrzyknięciu preparatu z kwasem hialuronowym mogą pojawiać się niewidoczne, ale wyczuwalne grudki.

Grudki z kwasu hialuronowego występujące czasem w ustach przypominają „żelowy groszek”. Są najczęściej spowodowane podaniem:

 • wstrzyknięcie było zbyt płytko albo za głęboko,
 • zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego,
 • zbyt gęstego preparatu.

Tworzenie się grudek po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego może być również uwarunkowane indywidualną budową ust i predyspozycjami organizmu.

Najczęściej w ciągu 2 tygodni grudki z kwasu hialuronowego powinny zniknąć, jeżeli będziemy stosować się do zaleceń lekarza i wykonywać odpowiednie masaże ust. Zawsze jednak, gdy coś nas zaniepokoi, również grudki, należy skontaktować się z lekarzem, który wykonywał zabieg. W przypadku, gdy nie jest możliwe odpowiednie rozmasowanie hialuronu, konieczne może być ewakuowanie wstrzykniętego preparatu albo rozpuszczenie go hialuronidazą (hialuronidaza to enzymem, które dezaktywuje kwas hialuronowy).

Przeczytaj również: Czy powiększanie ust boli? Ile kosztuje? Jak jest naprawdę? – opowiada czytelniczka Derma Estetic. 

5 rzeczy, których nie można robić po zabiegu toksyny botulinowej

Botoks, czyli zabieg medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek. Niepodważalną zaletą botoksu jest jego atrakcyjna cena w porównaniu do inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (BTX) jest neurotoksyną wytworzoną w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum (pałeczki jadu kiełbasianego). Jest jedną z najsilniej działających trucizn organicznych. Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie lecznicze w wielu dziedzinach medycyny, a wskazania do jej stosowania stale rozszerzają się.

BTX  po raz pierwszy została  zastosowana  w  leczeniu  zeza  przez  dr  Alana Scotta w 1979 roku. Toksyna wstrzyknięta do mięśnia powoduje jego przejściowe osłabienie. Przyłącza się ona do zakończeń nerwów ruchowych, a poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny  blokuje  przewodnictwo  nerwowo-mięśniowe.  Nie jest to zmiana stała, bowiem funkcja  mięśni  powraca  po  3–4  miesiącach, co związane jest z tworzeniem nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Na rynku polskim dopuszczone do obrotu są następujące preparaty toksyny botulinowej typu A: Botox/Vistabel,  Azzalure/Dysport, Bocouture oraz Xeomin.

Koniecznie przeczytaj wszystko na temat botoksu

kto może wykonać zabieg botoksu?

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej może wykonywać jedynie wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Kosmetyczki i kosmetolodzy nie mogą i nie powinni przeprowadzać zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że preparaty zawierające toksynę botulinową to leki dostępne na receptę. Aby bezpieczne podawać lek, trzeba mieć odpowiednią wiedzę zdobytą m.in. na studiach i na specjalnych kursach.

dla kogo botoks?

Zabieg botoksu przeznaczony jest dla osób, które chciałby pozbyć się problemu jakim są:

 • zmarszczki palacza,
 • opadające kąciki ust,
 • lwia zmarszczki,
 • kurzych łapki,
 • zmarszczki na dolnej powiece oka,
 • utrata jędrności szyi.

Dowiedz się jakie zastosowanie ma toksyna botulinowa poza twarzą 

botoks przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem botoksu? Zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie powinno się przeprowadzać w przypadku, gdy u pacjenta występuje:

 • choroba nowotworowa,
 • choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • ciąża, okres laktacji,
 • czynna opryszczka,
 • miejscowe infekcje skóry,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu,
 • niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
 • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
 • schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne,
 • stosowanie leków: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • zakażenia i nowotwory skóry.

Do przeciwwskazań przeprowadzenia zabiegu toksyny botulinowej mogą również należeć: choroby immunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Cohna, choroba Grave-Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów, itp.). Decyzję o wykonaniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz.

jak wygląda zabieg botoksu?

Zabieg podania toksyny botulinowej trwa kilkanaście minut. Polega na wstrzykiwaniu w określonych miejscach preparatu. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, pacjent odczuwa jedynie lekkie ukłucia. Można zastosować miejscowe znieczulenie.

Koniecznie zobacz:

5 rzeczy, których nie można robić po zabiegu toksyny botulinowej

W przypadku zabiegów medycyny estetycznej bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza wykonującego daną procedurę. Aby zabieg botoksu był jak najbardziej efektywny i  by zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań przede wszystkim należy stosować się do 5 poniżej wymienionych wskazówek:

 1. Przez około 5-6 godzin po zabiegu powinno się unikać schylania, leżenia, skakania i dotykania leczonego obszaru.
 2. Przez kilkanaście godzin po zabiegu starać się ograniczyć mimikę twarzy.
 3. Przez co najmniej 24 godziny nie spożywać alkoholu i nie narażać organizmu na wysiłek fizyczny, taki jak ćwiczenia na siłowni, fitness, bieganie itp.
 4. Przez 4-5 dni po zabiegu nie używać peelingów do twarzy oraz nie masować miejsca nakłuć i okolic.
 5. Unikać sytuacji, w których narażamy się na wahania temperatury przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu (wskazane jest do tygodnia) – nie korzystać z sauny, kriokomór, łaźni parowych oraz unikać przebywania na słońcu czy korzystania z solarium.

Sprawdź również

Trzeba pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny i czas dochodzenia do siebie po zabiegu jest sprawą indywidualną. Najważniejsze jest, aby decydując się na zabieg wybrać profesjonalną klinikę, a także bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.

Czy znasz różnice między kwasem hialuronowym a toksyną botulinową? Jeżeli nie, zajrzyj tutaj. 

 

 

Różnice między kwasem usieciowanym a nieusieciowanym

Zabiegi z kwasem hialuronowym są jednymi z częściej wykonywanych procedur w gabinetach medycyny estetycznej. Wyróżniamy dwa rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. Czym się różnią i do jakich zabiegów są wykorzystywane?

kwas hialuronowy czym jest?

Kwas hialuronowy (hialuronian, hialuronian sodowy, HA) to naturalny polisacharyd, który jest samoistnie produkowany przez ludzki organizm. Ten wielocukier występuje w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, płynie maziowym, ciele szklistym i wodnistym gałki ocznej oraz w obrębie innych tkanek. Kwas hialuronowy wykazuje ujemne naładowanie elektromagnetyczne i przyłącza olbrzymie ilości wody. Liczne łańcuchy HA przeplatają się i krzyżują wzajemnie, tworząc roztwory o dużej elastyczności i lepkości, tym samym nadają skórze spójności i elastyczności. Hialuronian stanowi również skuteczną barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Wraz z wiekiem w organizmie ludzkim zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, co wpływa na jej mniejsze nawodnienie i pojawianie się zmarszczek. Najwięcej mamy go w okresie niemowlęcym, lecz około 40 roku życia jego ilość w skórze zmniejsza się o połowę.

Kwas hialuronowy jest substancją bardzo uniwersalną i cenioną przez lekarzy. Kwas hialuronowy, a także jego pochodne, dzięki swoim właściwościom nawilżającym i amortyzującym, są od prawie 40 lat wykorzystywane są m.in. w chirurgii okulistycznej. Bardzo dobrze sprawdza się również w leczeniu stanów zapalnych kości i stawów.

różnice między kwasem usieciowanym a nieusieciowanym

Jak już wspominaliśmy wyróżniamy dwa rodzaje kwasu  hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. W związku z ich różnymi właściwościami mają one inne zastosowanie w zabiegach medycynie estetycznej.

 • kwas hialuronowy nieusieciowany

Kwas hialuronowy nieusieciowany ulegający naturalnej, dość szybkiej degradacji. Okres półtrwania naturalnego HA w tkance wynosi od 1 do 2 dni – egzogenny kwas hialuronowy jest szybko eliminowany ze skóry właściwej i degradowany w wątrobie do dwutlenku węgla i wody.

Kwas hialuronowy nieusieciowany ma działanie rewitalizujące, dlatego wykorzystywany jest głównie w mezoterapii. Więcej o zabiegu mezoterapii przeczytasz tutaj.

Kwas hialuronowy nieusieciowany wstrzykiwany jest w postaci maleńkich depozytów płytko w skórę, by poprawić jej nawilżenie, napięcie, świetlistość oraz warunki ,,do pracy” komórek skóry i naskórka. Hialuronian może być wstrzykiwany pojedynczo lub w połączeniu z innymi wartościowymi substancjami.

Kwas hialuronowy nieusieciowany znakomicie nawilża, a pobudzając komórki skóry do odbudowy, powoduje jej zagęszczenie, ujędrnienie oraz wygładzenie drobnych zmarszczek. Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego można wykonywać wszędzie tam, gdzie skóra jest przesuszona, wymaga nawilżenia i rewitalizacji (np. po lecie). Dla uzyskania pełnego efektu, który będzie długo utrzymywał się na skórze, zaleca się przeprowadzenie zabiegu w serii, na przykład trzech sesji w odstępie co trzy tygodnie.

Kwas hialuronowy nieusieciowany być stosowany również jako zabezpieczenie przed pojawieniem się zmarszczek i bruzd na tak wrażliwych obszarach jak szyja czy dekolt.

 • Kwas hialuronowy usieciowany

Kwas hialuronowy usieciowany ze względu na swoje właściwości stabilizujące, nawadniające, amortyzujące oraz wysoką biokompatybilność jest doskonałym materiałem do wypełniania tkanek miękkich. Usieciowanie to wynik chemicznego łączenia krzyżowego cząsteczek HA. Hialuron dzięki swojej budowie pozostaje on długo w miejscu podania, korygując niedoskonałości na dłuższy czas.

Kwas hialuronowy usieciowany służy do wypełniania bruzd i redukcji zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełnianie bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust.

Przeczytaj:

Efekty zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są widoczne od razu. Hialuran jest stopniowo wchłaniany przez organizm ludzki. W związku z tym pacjent może zdecydować się na ponowną aplikację kwasu hialuronowego  po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu. Okres wchłaniania się kwasu hialuronowego jest uzależniony od miejsca, w które preparat został zaaplikowany, trybu życia pacjenta, wieku oraz rodzaju skóry. Jest to jednocześnie wada, jak i zaleta zabiegu z kwasem hialuronowym. Stanowi to zarazem wadę, jak i zaletę zabiegu. Zaletę z uwagi na fakt, że jest on w pełni naturalnym środkiem, nie wywołującym trwałej zmiany w wyglądzie, a wszystkie procesy są w pełni odwracalne. Wadę natomiast ze względu na to, że do podtrzymania efektu niezbędna jest ponowna aplikacja. Plusy i minusy stosowania kwasu hialuronowego opisaliśmy tutaj. 

Kwas hialuronowy przeciwwskazania

Ogólnymi przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu z kwasem hialuronowym są:

 • choroby nowotworowe,
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
 • ciąża i okres karmienie piersią,
 • nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych,
 • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik).

Zabiegi z kwasem hialuronowym – podsumowanie

W zależności od problemu z jakim pacjent zgłosi się do lekarza medycyny estetycznej, a także oczekiwanego efektu, lekarz może zaproponować kwas nieusieciowany (rewitalizacja skóry) lub usieciowany (jako wypełniacz). Na trwałość zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego ma głównie znaczenie: obszar, który został poddany iniekcji, a także wiek pacjenta. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od nas samych. Nieregularny tryb życia, palenie papierosów, spożywanie dużych ilości alkoholu, a także dieta obfitująca w wysokoprzetworzone dania mogą przyspieszyć konieczność kolejnej aplikacji preparatu. (Zobacz jak prawidłowo zbilansowana dieta wpływa na naszą cerę) Do skrócenia czasu utrzymywania się zabiegów, może się przyczynić również nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. 

Przeczytaj również: 

 

Jak dbać o nos po operacji plastycznej

Jak dbać o nos po operacji plastycznej? Jak wygląda okres rekonwalescencji? Jak długo goi się nos po operacji plastycznej? To tylko kilka pytań, które się nasuwają w momencie gdy podejmujemy decyzję dotyczącą plastyki nosa.

Jak dbać o nos po operacji plastycznej?

Witam Panie Doktorze,

coraz bardziej skłaniam się ku operacji plastycznej nosa. Chciałabym go zmniejszyć. Oczywiście jak to przed każdą operacją człowiek zaczyna usilnie poszukiwać odpowiedzi na pytania, które go nurtują. Mi obecnie nasuwają się dwa pytania. Pierwsze w jaki sposób dbać o nos po operacji plastycznej? Czy są jakieś szczególne wytyczne? Zastanawiam się również w jaki sposób myć twarz po operacji nosa?

Dziękuję i pozdrawiam,

Małgosia D.

Dzień dobry,

Dziękuję za pytanie.

Podobne pytania zadają sobie wszyscy pacjenci przed podjęciem ostatecznej decyzji o poddaniu się operacji nosa. Okres rekonwalescencji po operacji nosa można podzielić na wczesny (około 2 tygodnie od zabiegu) i późny (nawet do roku od zabiegu). We wczesnym okresie rekonwalescencji na twarzy widać ewidentne cechy przebytej operacji nosa. W późnym okresie rekonwalescencji (2 tygodnie po – 1 rok po operacji) – nie ma już cech przebytej niedawno operacji, ale nos cały czas się zmienia.

We wczesnym okresie rekonwalescencji zawsze występuje obrzęk (nie tylko nosa, ale również okolicy nosa – powiek, policzków, czoła, wargi górnej). Często występują zasinienia – zwykle nie na samym nosie tylko w okolicy nosa. Zawsze po operacji skóra nosa ma gorsze czucie dotyku, temperatury i bólu (czucie wraca prawie zawsze i prawie całkowicie, ale stopniowo i dopiero po roku od operacji, czasami nawet po dłuższym czasie). Obrzęk pooperacyjny tuż po operacji może spowodować nawet przejściowe zaburzenia węchu (zwykle przytępienie, ale czasami nawet wyostrzenie – to drugie jeśli drożność nosa po operacji się poprawia). Kilka tygodni po zabiegu podrażniona błona śluzowa nosa powoduje, że pacjenci odczuwają jakby mieli katar. Generalnie po operacji nosa nawet z ingerencją w kości nosa pacjenci nie skarżą się na ból pooperacyjny – ogólnie dostępne leki przeciwbólowe, takie jak Ibuprom, czy paracetamol dają pełen komfort.

Przez pierwszą dobę po zabiegu w nosie jest seton (gaza nasączona tłuszczem) – powoduje to, że nie można oddychać przez nos. Z relacji moich pacjentów to największa uciążliwość pooperacyjna. Konieczność oddychania ustami powoduje, że jest suchość w jamie ustnej i trudno jest jednym ciągiem przespać pierwszą pooperacyjną noc. Dla pacjentów mocno obawiających się oddychania przez usta można obok setona założyć specjalną rureczkę, która umożliwia oddychanie nosem pomimo setona – stosuję to rozwiązanie na prośbę pacjenta. Następnego dnia po operacji wyjmuję z nosa seton – można już oddychać nosem. Pacjenci po usunięciu setona wychodzą do domu.

Obrzęk pooperacyjny narasta 2-3 dni – oznacza to, że tuż po operacji może nie być w ogóle obrzęku, następnego dnia jest większy, a największy na drugi, trzeci dzień po operacji – to normalne – to naturalna odpowiedź tkanek na uraz operacyjny. Narastający obrzęk pooperacyjny może być powodem zaburzeń drożności nosa. Tuż po wyjęciu setona nos jest drożny, a po kilku godzinach może się przytykać. W udrażnianiu nosa po operacji pomagają specjalne kropelki, które rutynowo zalecam wszystkim pacjentom przez pierwsze 7 dni od zabiegu. Na koniec operacji na nos zakładam plastikowy (malutki) gips (tzw. gips termoplastyczny). Chroni on nos oraz ogranicza narastanie obrzęku w tkankach nosa. W czasie pierwszego tygodnia pooperacyjnego należy prowadzić tzw. oszczędzający tryb życia. Powinno się ograniczyć wysiłki fizyczne, spać samemu w łóżku, na wznak, z lekko uniesioną głową ponad poziom ciała. Dieta powinna być lekka i „miękka” żeby nie było konieczności długotrwałego żucia – w czasie przeżuwania twardych pokarmów nosa też się porusza, a potrzebuje on „spokoju”. Wczesny okres pooperacyjny nie powinien być spędzony w łóżku. Nawet wskazany jest umiarkowany ruch – można spokojnie nawet następnego dnia po operacji pójść na krótki spacer.

Gips pozostaje na nosie przez pierwszy tydzień od operacji. Po tygodniu jest badanie kontrolne: zdjęcie gipsu, zdjęcie szwów, pielęgniarska toaleta nosa. Po zdjęciu gipsu nos ma już nowy kształt, powinien dobrze oddychać (być drożnym). Na twarzy widać jednak obrzęk i resztki zasinień. W ciągu następnego tygodnia wszystko znika i już nikt nie będzie nawet przypuszczał, że pacjent/ pacjentka jest po plastyce nosa. Można wtedy wrócić do swoich codziennych zajęć – do nauki w szkole lub na uczelni, do pracy, nawet do wysiłków fizycznych.

Późny okres rekonwalescencji zaczyna się po dwóch tygodniach i trwa nawet dłużej niż rok od operacji. W tym czasie powoli ustępuje obrzęk, nos subtelnieje, powraca w nim czucie i znika pooperacyjny „katar”. Przez rok nie powinno się narażać nosa na intensywne promieniowanie słoneczne oraz chronić nos przed długotrwałą ekspozycją na mróz (wynika to z ograniczonego czucia skóry nosa). Po roku proszę pacjentów o poświęcenie czasu na ostatnie już pooperacyjne badanie kontrolne. Wtedy ostatecznie ocenia się wynik operacji pod względem funkcji i wyglądu.

Mam nadzieję, że przekazane informacje przybliżą Pani jak wygląda rekonwalescencja po operacji nosa.

Pozdrawiam,

Lubomir Lembas

Może Cię również zainteresować:

 

 

Co lepsze mezoterapia igłowa czy dermapen

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. Mezoterapia to zabieg, który pielęgnuje skórę niwelując oznaki starzenia. Dzięki niemu skóra odzyskuje świeży, młody wygląd. Głównym zadaniem mezoterapii jest wtłoczenie w skórę substancji aktywnych dobranych do skóry pacjenta.

Mezoterapia – rodzaje

Mezoterapia jest metodą, która od lat jest wykorzystywana w kosmetologii i dermatologii estetycznej. Co do zasady wyróżniamy mezoterapię igłową oraz mezoterapię bezigłową. O różnicach między tymi metodami pisaliśmy tutaj. Dzisiaj skoncentrujemy się na klasycznej mezoterapii igłowej oraz jednym z nowocześniejszych rozwiązań zabiegach mezoterapii igłowej jakim jest urządzenie Dermapen.

Mezoterapia igłowa – charakterystyka

Popularność mezoterapii igłowej jest wynikiem jej wysokiej skuteczności i efektywnego działania.

Mezoterapia igłowa polega na aplikowaniu w skórę substancji aktywnych za pomocą mikronakłuć. Głębokość, na jaką dostarcza się koktajl, jest uzależniona od celu terapii. Możliwe jest podanie substancji do skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Dzięki aplikacji substancji aktywnych na głębokość około 0,5 – 4 mm w odstępach 5 mm uzyskuje się szybsze i lepsze efekty działania danego preparatu.

Podczas jednego zabiegu powstają dziesiątki małych grudek, w których zdeponowany jest preparat. Grudki te, podobnie jak ślady po wkłuciach, znikają po kilkudziesięciu godzinach, a składniki aktywne preparatu ulegają całkowitemu wchłonięciu. Nawilżają przy tym i odżywiają skórę działając profilaktycznie i stymulując ją do regeneracji i rewitalizacji.

Zaleta mezoterapii igłowej: do klasycznego zabiegu mezoterapii igłowej wykorzystuje się igłę i strzykawkę. Pozwala to lekarzowi medycyny estetycznej na podanie substancji aktywnych w określonej ilości, i dozowanie większej ilości preparatu w miejsce, które tego szczególnie wymaga – na przykład w obrębie głębokich zmarszczek.

Techniki mezoterapii igłowej:

 • klasyczne, punktowe iniekcje śródskórne z wytworzeniem niewielkiej grudki,
 • linijne iniekcje śródskórne – zdeponowany preparat jest zwykle mniej widoczny,
 • technika nappage – seria bardzo szybkich i bardzo płytkich nakłuć. Ślady po zastosowaniu tej techniki są minimalne, ale też ilość preparatu zdeponowanego w skórze jest niewielka, a duża jego część pozostaje na powierzchni skóry.

Dermapen – charakterystyka

Dermapen to urządzenie, które powstało w Australii. Jest to obecnie najbardziej nowoczesne rozwiązanie w zabiegach mezoterapii igłowej. Mikronakłucia skóry wykonywane są automatycznie za pomocą specjalistycznego kartridża Dermapen zawierającego zestaw 12 pulsujących igieł. Mikroigiełki te wnikają w skórę na głębokość od 0,5 mm do 2,5 mm, co umożliwia aplikację substancji aktywnych w głąb skóry właściwej.

Musisz przeczytać:

 

W Dermapen zastosowano opatentowaną technologię AOVN™ (Advanced Oscillating Vertical Needling), która opiera się na takim doborze parametrów nakłuwania skóry który generuje ich odpowiednią ilość. Dzięki niezwykle wydajnemu silnikowi możliwe jest uzyskanie aż 1300 nakłuć na sekundę. Kartridże stosowane w mezoterapii igłowej typu Dermapen są wymienne, jednorazowe. Mikroigły wykonane są z molibdenu lub stali chirurgicznej, co dodatkowo eliminuje ryzyko uczuleń.

Kontrolowana precyzja Dermapen pozwala na wyodrębnienie trzech faz mechanizmu jego działania w procesie pobudzania komórek skóry i odbudowy jej struktury. Pierwszy etap rozpoczyna się wraz z wydzielaniem czynników wzrostu pochodzenia płytkowego i kaskadzie tworzenia nowych komórek naskórka, chemotaksji fibroblastów, proliferacji fibroblastów i pobudzenia produkcji macierzy międzykomórkowej. Procesy proliferacji komórek skóry powodują dalsze wydzielanie czynników wzrostu z fibrolastów, keratynocytów i monocytów co prowadzi do drugiej fazy przebudowy skóry, w której powstają kolagen typu III, IV i I, elastyna, proteoglikany, GAG oraz pobudzane są procesy angiogenezy. Ostatnia faza mechanizmu działania Dermapen skutkuje przebudową i remodelingiem leczonych tkanek. Poprawia się unaczynienie skóry a jej struktura ulega wzmocnieniu dzięki obecności nowego kolagenu. Kwintesencją działania Dermapen są naturalne zdolności organizmu do samo leczenia oraz prawidłowej przebudowy tkanek.

Zaleta Dermapenu: precyzyjnie dobrana głębokość iniekcji pozwala na pełną kontrolę wykonywanego zabiegu – inaczej niż w przypadku mezoterapii wykonywanej przy użyciu strzykawki i igły.

Przeczytaj również:

Mezoterapia igłowa efekty

Podobnie jak większość zabiegów medycyny estetycznej dla osiągnięcia optymalnego efektu należy wykonać serię zabiegów. W przypadku mezoterapii igłowej najlepsze efekty przynosi przeprowadzenie serii 4-6 zabiegów. Powinny się one odbywać cyklicznie co 2-4 tygodnie,  a w fazie podtrzymującej – raz na kilka miesięcy. Dzięki zabiegom podtrzymującym, efekty kuracji utrzymują się znacznie dłużej.

Po zabiegu mezoterapii igłowej skóra twarzy, szyi czy dekoltu jest odmłodzona, zregenerowana, a także nawilżona. Ponadto wygładzone zostają zmarszczki.

Dermapen – efekty

Efektów działania Dermapen spodziewać można się już po pierwszym zabiegu — frakcyjne nakłuwanie skóry Dermapenem pozwala poprawić elastyczność i napięcie skóry już po pierwszym zabiegu – skóra odzyskuje swoją elastyczność i jest bardziej napięta. Do wygładzenia niewielkich zmarszczek z reguły potrzeba 2-4 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

Tuż po zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki, stwardnienia w miejscu nakłuć lub zaczerwienienie skóry.  Jest to naturalna reakcja i efekty te ustępują samoistnie po kilku dniach. Mogą też zdarzyć się  niewielkie krwiaki lub sińce (ryzyko zwiększa się w przypadku problemów z krzepliwością krwi). Skóra po obydwu rodzajach mezoterapii jest zaczerwieniona i potrzebuje specjalnej pielęgnacji, co umożliwia pełną regenerację. Ten typ zabiegów najlepiej wykonywać przed wolnym weekendem.

Mezoterapia igłowa i Dermapen – wskazania

Wskazania do mezoterapii igłowej

 • oznaki starzenia się skóry twarzy (także okolicy oczu), szyi i dekoltu.  – pobudzenie metabolizmu komórek skóry, zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, spłycenie zmarszczek, poprawa elastyczności i jędrności skóry,
 • profilaktyka przeciwstarzeniowa – zapobieganie trwałym uszkodzeniom skóry,
 • skóra szara, zmęczona, odwodniona, zniszczona działaniem slońca – poprawa nawilżenia i rewitalizacja skóry,
 • blizny potrądzikowe i pourazowe – odbudowa włókien kolagenowych,
 • cellulit – poprawa mikrokrążenia oraz przyspieszenie procesów lipolizy,
 • rozstępy – to jedna z najskuteczniejszych metod likwidacji rozstępów, także tych w fazie zanikowej (białe rozstępy) – wprowadzanie substancji odbudowujących uszkodzenia skóry bezpośrednio w ubytek,
 • wzmocnienie osłabionych cebulek włosowych i zahamowanie nadmiernego wypadania włosów,
 • zwiotczenia skóry grzbietów rąk i pozostałych partii ciała – poprawa elastyczności i napięcia skóry.

Mezoterapia igłowa i Dermapen– przeciwwskazania

Każdy zabieg medycyny estetycznej, w tym mezoterapia i Dermapen, muszą być poprzedzone dokładnym wywiadem z pacjentem (choroby przewlekle, alergie, przyjmowane leki).

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej:

 • alergia na składniki preparatu,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
 • choroby nowotworowe,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • epilepsja,
 • miejscowe stany zapalne skóry,
 • opryszczka,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • stwardnienie rozsiane,
 • zapalenie zakrzepowe żył.

Mezoterapia igłowa i Dermapen są zabiegami wysoce skutecznymi. W zależności od problemu, z którym zgłaszamy się do lekarza medycyny estetycznej, może on polecić nam jedną lub drugą metodę.

Lipoliza iniekcyjna czy ultradźwiękowa – co wybrać

Lipoliza to nowoczesna metoda medycyny estetycznej dla osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Lipoliza to zabieg, dzięki któremu bez operacji, trwale i skutecznie można pozbyć się tłuszczowej opornej na redukcję za pomocą diety i ćwiczeń. Lipoliza jest alternatywą dla liposukcji, czyli chirurgicznego odsysania tłuszczu. Lipoliza to bezpieczna metoda efektywnego pozbycia się tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała.

Wśród zabiegów medycyny estetycznej dostępnych na rynku możemy wybrać między: lipolizą iniekcyjną, lipolizą laserową i lipolizą ultradźwiękową. Lipoliza iniekcyjna oraz lipoliza laserowa zostały opisane w odrębnym artykule lipoliza czyli usuwanie tkanki tłuszczowej. Jeżeli go jeszcze nie widzieliście zachęcamy do nadrobienia zaległości.   Z kolei dzisiaj przedstawimy różnice między lipolizą iniekcyjną a ultradźwiękową.

Przeczytaj również: 

Czym się różnią lipoliza iniekcyjna i lipoliza ultradźwiękowa?

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to zabieg, dzięki któemu rozbijana jest tkanka tłuszczowa nagromadzona w wybranym obszarze ciała. Preparat, będący mieszanką fosfatydylocholiyna, deoksycholatu i np. L-karnityny lub krzemionki organicznej,wstrzykiwany jest bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Substancja ta przenika przez błony komórkowe do wnętrza komórek tłuszczowych, a po wniknięciu do komórki doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Następnie, wraz z lipoproteidami, jest transportowana prosto do wątroby, gdzie tłuszcze są rozkładane, po czym następuje ich wydalenie z organizmu.

Lipoliza iniekcyjna  – wskazania:

 • fałda tłuszczowe na brzuchu
 • fałdki pod pośladkami,
 • otłuszczony kark,
 • podwójny podbródek,
 • tłuszczu na ramionach,
 • tłuszczu występującego po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud,
 • tzw. chomików (nadmiaru tłuszczu na policzkach),
 • wałeczki na plecach i w okolicach pach.

Lipoliza iniekcyjna  – liczba zabiegów?

Liczba zabiegów jest uzależniona od ilości tkanki tłuszczowej w miejscu, w którym wstrzykiwany jest preparat. Co do zasady dla uzyskania pełnego efektu zazwyczaj potrzebne są 3 lub 4 zabiegi wykonywane w odstępie ok. 4 tygodni.

Lipoliza iniekcyjna  – efekty zabiegu

Efekty lipolizy iniekcyjnej są widoczne zazwyczaj po 2 lub 3 zabiegach.

Lipoliza iniekcyjna  – przeciwwskazania:

 • alergia, na któryś ze składników podawanych w czasie lipoterapii iniekcyjnej,
 • choroby związane z krzepliwością krwi,
 • ciąża,
 • ciężkie choroby nerek i wątroby,
 • cukrzyca,
 • infekcje skóry w miejscach, w których miałby zostać przeprowadzony zabieg,
 • karmienie piersią,
 • nadmierna otyłość,
 • niewydolność wątroby i nerek,
 • padaczka,
 • zaburzenia immunologiczne,
 • zaburzenia krzepliwości krwi.

Może zainteresuje Cię również porównianie zabiegów lipolizy i karboksyterapii.  

Lipoliza ultradźwiękowa

Lipoliza ultradźwiękowa to metoda nieinwazyjna (bez naruszania integralności skóry). Lipoliza wykorzystuje energię ultradźwiękową o niskiej częstotliwości (dzięki której możliwe jest oddzielenie tkanki tłuszczowej od tkanek ją otaczających). Komórki tłuszczowe rozbijane są przy pomocy ultradźwięków, a następnie usuwane są z organizmu w naturalny sposób. Uwolniony z tkanki tłuszcz i toksyny są usuwane z ciała poprzez gruczoły potowe oraz układ limfatyczny i naczyniowy. Lipoliza ultradźwiękowa to zabieg całkowicie bezbolesny, w niektórych przypadkach może pozostawić jedynie siniaki.

Lipoliza ultradźwiękowa– wskazania

Lipoliza ultradźwiękowa nie jest przeznaczona dla osób, które chciałyby znacznie zmniejszyć masę ciała, nie jest to również zabieg leczący nadwagę. Zadaniem liposukcji ultradźwiękowej jest redukcja złogów tłuszczu i cellulitu, a dodatkowo wyszczuplenie ciała pacjenta.

Zabieg lipolizy ultradźwiękowej jest zalecany szczególnie w przypadkach nadmiernego otłuszczenia:

 • boków ciała,
 • kolan,
 • okolic brzucha i talii,
 • pleców,
 • redukcji ginekomastii u mężczyzn,
 • ud.

Aby przygotować się do lipolizy, zaleca się:

 • minimum tydzień przed zabiegiem pić nie mniej niż 2 l wody niegazowanej dziennie,
 • wyeliminować z diety potrawy zawierające duże ilości węglowodanów oraz tłuszczy,
 • rozpocząć regularną aktywność fizyczną, np. 40 min spacer codziennie.

Lipoliza ultradźwiękowa – efekty

Liczba zabiegów lipolizy ultradźwiękowej niezbędnych dla uzyskania optymalnego efektu jest indywidualna dla każdego pacjenta. Z reguły jest to kilka sesji wykonywanych w tygodniowych odstępach.

Efekty lipolizy ultradźwiękowej pojawiają się stopniowo. Poprawa sylwetki następuje w ciągu kilku tygodni, gdy skóra przebudowuje się i wraca do zdrowej, optymalnej kondycji. Efekty zabiegu lipolizy ultradźwiękowej mogą utrzymać się nawet do kilku lat, jeżeli pacjent będzie jednocześnie dbał o zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną.

Lipoliza ultradźwiękowa – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania liposukcji ultradźwiękowej są:

 • choroby endokrynologiczne,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby przewlekłe narządów wewnętrznych,
 • choroby serca,
 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • infekcje skóry w miejscach poddawanych zabiegowi,
 • karmienie piersią,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niewydolność wątroby,
 • osteoporoza,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • przyjmowanie niektórych leków hormonalnych,
 • skazy naczyniowe,
 • słaba krzepliwość krwi,
 • zmiany na skórze takie jak: wysypki, rany, blizny.

Przeczytaj również naszą recenzję zabiegu ICOONE: 

Jakie kosmetyki można stosować po zabiegu laserem frakcyjnym

Lasery frakcyjne CO2 mają wszechstronne zastosowanie w medycynie estetycznej. Przy jego pomocy możliwe jest napięcie skóry, zmniejszenie drobnych zmarszczek, wygładzenie bruzd, korekcja blizn potrądzikowych, a także poprawa kolorytu skóry. Technologia wykorzystywana przez laser frakcyjny polega na wytwarzaniu w skórze właściwej niewielkich, kontrolowanych uszkodzeń. Zabieg laserem frakcyjnym jest stosunkowo mało inwazyjny, jednakże niezmiernie istotna jest pielęgnacja skóry po zabiegu.

photo: klinika Ambroziak/youtube

Laser frakcyjny wytwarza w skórze mikrouszkodzenia, dzięki którym następuje następuje odparowanie i koagulacja tkanek w strefach mikrotermalnych. Dzięki temu skóra wytwarza więcej kolagenu poprzez uruchomione procesy gojenia. Kolagen sprawia, że skóra jest jędrniejsza, bardziej napięta i wygląda zdrowiej. Ponadto poprawia się również  koloryt skóry i staje się ona bardziej gładka.

laser frakcyjny co2 – wskazania

Laser frakcyjny CO2 jest popularną metodą odmładzania skóry. Wskazania do zastosowania zabiegów z laserem CO2 to:

 • ablacja, koagulacja i dermabrazja,
 • blizny pooperacyjne i rozstępy,
 • blizny potrądzikowe,
 • bruzdy,
 • drobne zmarszczki,
 • nierówności powierzchni skóry,
 • przebarwienia naczyniowe,
 • skóra zniszczona przez słońce;
 • skóra szorstka, matowa i z rozszerzonymi porami,
 • zmarszczki,
 • zmiany barwnikowe.

O wadach i zaletach stosowania lasera frakcyjnego już

laser frakcyjny gojenie

Bezpośrednio po zabiegu laserem frakcyjnym skóra poddana terapii jest obrzęknięta, zaczerwieniona i bardzo rozgrzana. Czasem pojawia się również delikatne sączenie płynu tkankowego i krwi. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz przeprowadzający zabieg bezpośrednio po zabiegu zastosował okłady chłodzące, a także opatrunki z soli fizjologicznej i krem przyspieszający gojenie. Po 2 – 3 dniach obrzęk i rumień ustępują. Pojawia się natomiast powierzchowny, cienki i  rozległy strup na powierzchni skóry. Strup lub strupki złuszczają się stopniowo przez następne 4 – 5 dni. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębokich warstwach ulega regeneracji. Bardzo istotne jest, aby pacjent nie zdrapywał strupków, może bowiem uszkodzić skórę.

pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym

Bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym. Najważniejsze kwestie, o którym musimy pamiętać, to:

 • przez 24 godziny po zabiegu nie myjemy skóry poddanej terapii;
 • przez 24 godziny po zabiegu nie stosujemy żadnych kosmetyków na skórę poddaną terapii;
 • po 24 godzinach od zabiegu skórę można umyć delikatnym preparatem (np. żelem do mycia bez mydła);
 • od 2 doby należy stosować preparaty przyspieszające regenerację naskórka (np. Alantan, Bepanthen, Cicalfat, Cicaplast Baume B5, Sensicure, Zinalfat). Preparat stosujemy kilka razy dziennie aż do całkowitego złuszczenia się skóry/strupa;
 • nie należy zdrapywać strupków, ani ingerować w złuszczanie skóry (nie stosować;peelingów, nie trzeć naskórka);
 • przez 5-7 dni unikać: alkoholu, gorących kąpieli, sauny;
 • niezmiernie istotna jest fotoprotekcja – przez min. 30 dni po zabiegu przed każdym wyjściem na zewnątrz należy nakładać na twarz krem z filtrem SPF50. Filtr powinno się nakładać ok. 2 godziny przed wyjściem. Co do zasady kremy z filtrem warto stosować przez cały rok, a więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. https://dermaestetic.pl/uroda/krem-filtrem-uv-dlaczego-warto-go-stostowac-caly/
 • po złuszczeniu strupa można zacząć stosować kremy natłuszczające i nawilżające (np. Tolerance Extreme Avene,  Cetaphil MD, Terproline).
 • po 3 – 4 można wrócić do swojej standardowej pielęgnacji. (https://dermaestetic.pl/uroda/glowne-bledy-popelniane-przy-pielegnacji-skory-twarzy/)

Przeczytaj także: 

Można również poddać się naświetlaniu lampami LED, co dwukrotnie przyspiesza proces gojenia się skóry po zabiegu laserem.

laser frakcyjny CO2 efekty

W przypadku, gdy celem zabiegu jest odświeżenie cery, wystarczy jeden zabieg laserem frakcyjnym. W sytuacji kiedy chcemy zredukować zmarszczki, zniwelować pory czy blizny, niezbędne może być przeprowadzenie 2-4 zabiegów. Z uwagi na to, że cykl regeneracyjny komórek trwa 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść najwcześniej po tym okresie. Pełen cykl regeneracji tkanki to trzy miesiące, więc w pełni ocenić efekt zabiegu można dopiero po takim czasie.

Aby jak najdłużej utrzymał się efekt zabiegu laserem frakcyjnym CO2 warto nie tylko chronić skórę kremami chroniącymi przed promieniowaniem słonecznym, ale również stosować kremy regenerujące skórę z retinolem, peptydami lub witaminą C. Warto również prawidłowo się odżywiać, bo zbilansowana dieta wpływa na piękną cerę, a także zrezygnować z palenia papierosów.

Przeczytaj również: 

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat lasera CO2 z Kliniki Ambroziak 

 

Wady i zalety przedłużania rzęs.

Przedłużanie rzęs to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. Kiedyś na przedłużanie rzęs panie decydowały się głównie przed wydarzeniami takimi jak ślub czy bal sylwestrowy. Obecnie przedłużanie rzęs to sposób, na to by wyglądać bardziej atrakcyjnie na co dzień.

Przedłużanie rzęs ma równie wiele zwolenniczek, jak i przeciwniczek. Natomiast wszyscy są zgodni co do tego, że piękne rzęsy przyciągają spojrzenia i dodają urody. Długie i gęste rzęsy sprawiają, że oczy wydają się większe, a spojrzenie nabiera głębi. Natura nie wszystkich obdarza pięknymi rzęsami, stąd nie od dziś popularne są zabiegi ich zagęszczania, pogrubiania czy wydłużania.

przedłużanie rzęs – na czym polega

Sztuczne rzęsy, które najczęściej wykorzystuje się do zabiegu przedłużania rzęs wykorzystuje się najczęściej sztuczne rzęsy wykonane z protein naturalnego jedwabiu, futra norek syberyjskich lub materiałów syntetycznych. Najbardziej polecamy rzęsy jedwabne, które są bardzo miękkie, w dotyku, praktycznie nie czuć ich na oku i wyglądają jak nasze naturalne rzęsy.

Rzęsy przedłuża się metodą 1:1, 2:1, 3:1. Przedłużanie metodą 1:1 polega na przyklejaniu do każdej naturalnej rzęsy jednej rzęsy sztucznej. Zabieg ten daje najbardziej naturalny efekt. Metoda 2:1 – polega na przyklejeniu do każdej rzęsy 2 rzęs sztucznych. Metodę 3:1, czyli przyklejenie 3 sztucznych rzęs do 1 naturalnej poleca się przede wszystkim paniom o bardzo rzadkich rzęsach.

Do zabiegu przedłużania rzęs używa się specjalnego kleju, dzięki któremu rzęsy utrzymują się na oku przez kilka tygodni. Sztuczne rzęsy przykleja się w odległości 1 mm nad krawędzią skóry, co zmniejsza ryzyko alergii na klej.

Przeczytaj także:

zalety i wady przedłużania rzęs

Zalety zabiegu przedłużania rzęs:

 • efekt dłuższych i bardziej gęstych rzęs dodaje urody,
 • nie trzeba malować rzęs,
 • nie malując rzęs oszczędzamy czas,
 • oczy wyglądają ładnie całą dobę,
 • efekt utrzymuje się zwykle od 3 do 6 tygodni,

Wady zabiegu przedłużania rzęs:

 • zabieg wymaga cierpliwości, bowiem trwa od 2 – 3 godziny, podczas, których należy mieć cały czas zamknięte oczy,
 • dość znaczny koszt zabiegu,
 • nieprawidłowo wykonany zabieg sprawi, że będziemy wyglądać nieturlanie i może nawet groteskowo,
 • rzęsy z jedwabiu lub z norek mogą uczulać.
 • sztuczne rzęsy wypadają razem z naszymi naturalny rzęsami, czego efektem może być widoczna  asymetrią i dysproporcją na linii rzęs.
 • nieprawidłowo wykonany zabieg przedłużania rzęs może osłabić nasze naturalne rzęsy.
 • sztuczne rzęsy trzeba regularnie uzupełniać, co wiąże się z kosztami. Zaleca się regularne uzupełnianie rzęs co 3 tygodnie.

ile kosztuje przedłużanie rzęs ?

Pierwszy zabieg przedłużania/zagęszczania rzęs to wydatek rzędu 250 – 300 złotych. Sztuczne rzęsy należy uzupełniać, z uwagi na to, że naturalne rzęsy wypadają, a wraz z nimi, doklejone do nich włoski.

Cykl wzrostu rzęs

Rzęsy wypadają codziennie i jest to proces całkowicie naturalny. Codziennie mogą wypaść nawet 2-3 rzęsy, a cykl wzrostu włosów rzęs wynosi ok. 90-100 dni. Cykl wzrostu rzęs składa się z trzech faz:

 • anagenu – wzrost włosa pod skórą, faza, która ma miejsce do momentu wyrośnięcia włosa ponad skórę
 • katagenu – faza, w której cebulka rzęsy obumiera, rzęsa nie rośnie już, ale jeszcze nie wypada
 • telogenu – martwa rzęsa wypada i zostaje wypchnięta przez nową, która jest w stanie anagenu.

Może zainteresują Cię również domowe sposoby na przyspieszenie porostu rzęs i brwi. 

 

Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jak je leczyć

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej występujących alergicznych chorób skóry. Atopowe zapalenie skóry to choroba, która swoje główne źródło ma w genach pacjenta. Obecnie AZS uważane jest za chorobę cywilizacyjną, nadal jednak bywają problemy z jej prawidłowym zdiagnozowaniem. Czym jest atopowe zapalenie skóry? Jakie są objawy AZS i jak przebiega leczenie tej choroby?

atopowe zapalenie skóry przyczyny

Słowo „atopia“ pochodzi od greckiego „a”, co oznacza „bez” i „topos”, czyli „miejsce”.  Atopia jest to skłonność do reagowania w specyficzny sposób na alergeny środowiskowe, tj. pyłki roślin, alergeny pokarmowe, sierść zwierząt. W przypadku atopii następuje nieprzewidywalna reakcja ze strony narządów bezpośrednio kontaktujących się z alergenami zewnętrznymi: układu oddechowego, oczu, przewodu pokarmowego i skóry. W ramach atopii mówimy o katarach siennych, astmie, atopowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu spojówek itp.

Atopowe zapalenie skóry może być czasem czasami trudne do rozpoznania, musi je zdiagnozować lekarz dermatolog lub alergolog. Atopowe zapalenie skóry rozpoznaje się na podstawie objawów i wywiadu z pacjentem bazując na kryteriach diagnostycznych  AZS (kryteria Hannifina-Rajki).

Może Cię zainteresować: 

 

Główne objawy AZS:

 • świąd,
 • przewlekły i nawrotowy przebieg,
 • charakterystyczna morfologia zmian i ich lokalizacja,
 • osobniczy lub rodzinny wywiad atopowy.

Objawy mniejsze AZS

 • akcentacja mieszków włosowych,
 • biały dermografizm,
 • fałd Dennie-Morgana,
 • fałd szyjny,
 • łupież biały,
 • natychmiastowe reakcje skórne,
 • nawrotowe zapalenia spojówek,
 • nieswoisty wyprysk rąk i/lub stóp,
 • nietolerancja pokarmów,
 • nietolerancja wełny,
 • podwyższony poziom IgE,
 • rumień twarzy,
 • rybia łuska,
 • skłonność do nawrotowych zakażeń skóry,
 • stożek rogówki,
 • suchość skóry,
 • świąd po spoceniu,
 • wczesny wiek wystąpienia zmian,
 • wyprysk sutków,
 • zacienienie wokół oczu,
 • zaćma,
 • zaostrzenie po zdenerwowaniu,
 • zapalenie czerwieni warg.

Obecnie atopowe zapalenie skóry uważa się za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że w Europie dotkniętych jest nią około 50 mln ludzi, natomiast dzieci stanowią 20% chorych na całym świecie.

AZS z reguły rozpoznawane jest we wczesnym dzieciństwie, czego potwierdzeniem jest fakt, że ok. 85% przypadków pojawia się u dzieci przed ukończeniem 5. roku życia. Zdarza się również, że atopowe zapalenie skóry diagnozowane jest dopiero u osób pełnoletnich. Ponadto atopia częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Atopowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym wieku. Objawy AZS, charakter zmian skórnych oraz ich lokalizacja co do zasady dzielą się na trzy fazy:

 • okres niemowlęcy,
 • okres późno-dziecięcy,
 • okres młodzieńczy i dorosły.

Podatność na atopowe zapalenie skóry uwarunkowane jest czynnikami:

 • genetycznymi,
 • drażniącymi (alergeny pokarmowe, powietrzno-pochodne),
 • psychogennymi (stany silnie stresowe zwiększają możliwość wystąpienia i nasilają przebieg choroby),
 • środowiskowymi i klimatycznymi (w wysokiej temperaturze i zwiększonej potliwości dolegliwości te często się nasilają).

atopowe zapalenie skóry objawy

AZS charakteryzuje się zaczerwienieniem i suchością skóry, swędzeniem oraz skłonnością do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Zmiany na skórze pacjenta mogą być widoczne na całej powierzchni skóry, jednakże najczęściej obejmują mogą obejmować całą powierzchnię skóry, jednak najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi.

Skóra osoby chorej na AZS ma zaburzenia w budowie, w wyniku czego traci nawet 5 razy więcej wody niż skóra zdrowa. Nieszczelny płaszcz wodnotłuszczowy skóry z AZS, umożliwia wnikanie wewnątrz substancji drażniących i nadmierne odparowywanie wody. W ten sposób skóra dotknięta atopowym zapaleniem skóry szybciej traci nawilżenie i łatwiej ulega podrażnieniom.

Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą inne schorzenia atopowe, takie jak na przykład astma oskrzelowa, katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.

atopowe zapalenie skóry leczenie

Kluczowym elementem leczenia AZS jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Co istotne powinna być ona przestrzegana nie tylko w takcie nasilenia objawów, ale także gdy one ustąpią. Atopowe zapalenie skóry może utrzymywać się przez całe życie z okresami remisji i zaostrzeń. Atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć, ale można zmniejszać i łagodzić jego objawy.

Głównym celem prawidłowej pielęgnacji skóry atopowej jest przywrócenie i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Istotne jest również hamowanie rozwoju bakterii, mogących wpływać na pogorszenie stanu skóry.

Kilka razy dziennie należy stosować kremy zmiękczające, zwalczające suchość skóry i przywracające naturalną barierę. Do pielęgnacji skóry atopowej warto wybierać emolienty (np. lakobaza, diprobaza), czyli dermokosmetyki przeznaczone specjalnie dla skóry z AZS, a także olejki do kąpieli. Warto sięgnąć m.in. po:

 • Bepanthen Sensiderm, krem – łagodzący świąd i zaczerwienienia powodowane przez podrażnienia skóry,
 • Dermedic Emolient Linum Baby, krem nawilżająco-kojący,
 • Emolium, emulsja do ciała – kompletny emolient zalecany do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień,
 • La Roche-Posay Lipikar Baume AP+, balsam, sucha skóra,
 • Mustela Stelatopia, balsam intensywnie natłuszczający,
 • Oillan med+, balsam intensywnie natłuszczający.

U osób z ciężkimi objawami atopowego zapalenia skóry stosuje się pomocniczo sterydy. U osób, u których testy alergiczne wyjdą pozytywnie, lekarz może dodatkowo przepisać preparaty antyhistaminowe. U dorosłych można również stosować fototerapię – naświetlanie ultrafioletem A i B.

Nie należy używać mydła do mycia zmienionych chorobowo miejsc, ograniczyć kąpiele. Ubrania, które bezpośrednio stykają się ze skórą osób chorych na atopowe zapalenie skóry, powinny być prane w delikatnych proszkach, ponadto po praniu warto zastosować dodatkowe płukanie, aby usunąć ewentualne substancje drażniące. Ważne jest także to, by nie zakładać nowych ubrań bez wcześniejszego prania, z uwagi na fakt, że mogą one zawierać drażniące substancje.

 

 

Zabieg kosmetyczny lub medycyny estetycznej pod choinkę

Powoli zbliża się czas kupowania świątecznych prezentów. Na wystawach sklepowych pojawiły się już pierwsze choinki i lampki, a gazetki promocyjne zaczynają kusić promocjami. Wiele osób zaczyna myśleć wcześniej o gwiazdkowych upominkach dla najbliższych, aby uniknąć kupowania ich w ostatniej chwili. Jednym z pomysłów, który według to dobry upominek pod choinkę, jest voucher na zabieg kosmetyczny lub zabieg medycyny estetycznej.

photo: pixabay.com/rawpixel

voucher na zabiegi

Vouchery obejmujące konkretny zabieg lub zabiegi, to dobra opcja w przypadku, gdy dokładnie wiemy z jakiego zabiegu chce skorzystać osoba obdarowywana, albo jesteśmy pewni, że ten zabieg sprawi jej przyjemność. W takim przypadku wskazany przez nas zabieg zostanie wpisany na voucherze, za który my zapłacimy z góry. Zawsze możemy również poradzić się ekspertów z danego salonu czy w ich ocenie wybrany zabieg pielęgnacyjny, który chcemy podarować na prezent będzie odpowiedni dla danej osoby. Jest to również eleganckie rozwiązanie, gdy nie chcemy podarować najbliższej osobie pieniędzy w kopercie.

W przypadku niektórych zabiegów, mających na celu spłycenie zmarszczek, zniwelowanie przebarwień czy ujędrnienie skóry, trzeba mieć na uwadze to, że dla uzyskania pełnego efektu niezbędna jest seria zabiegów. Warto jednak czasem dać komuś szansę na spróbowania zabiegu, na który albo sam nie może się zdecydować, albo nie ma na to czasu.

Poniżej przedstawiamy listę zabiegów, które warto rozważyć w przypadku zakupu voucheru na prezent gwiazdkowy.

 • peeling kawitacyjny z maską algową i ampułką

Peeling kawitacyjny wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia nazwanego skin cleaner’em (urządzenie, które wytwarza ultradźwięki, dzięki którym nasza skóra jest jednocześnie oczyszczana i masowana). Jakie ma działanie i kiedy go stosujemy? Oczyszcza skórę z martwego naskórka, pomaga w pozbyciu się zalegającego sebum, poprawia mikrokrążenie. Znacznie poprawia wygląd skóry. Jest doskonały dla osób, które borykają się z uciążliwym trądzikiem. Dodatkowymi wskazaniami są: zmarszczki, skóra wysuszona, słabo odżywiona oraz zniszczona, przebarwienia a także cellulit.

Algi zawierają niezwykłe bogactwo substancji organicznych- aminokwasy, proteiny, węglowodany oraz nieorganicznych- związki jodu, magnezu, potasu, chloru czy żelaza. Okłady z alg oczyszczają skórę z toksyn, łagodzą stany zapalne, poprawiają koloryt i wygładzają powierzchnię naskórka. Dodatkowo ograniczają nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Pod maskę algową nakłada się ampułkę z skoncentrowanymi substancjami aktywnymi dobranymi do potrzeb skóry klienta.

peeling kawitacyjny z maską algową i ampułką cena

twarz: 120 – 160 zł, twarz + szyja + dekolt: 180 – 260 zł.

 • mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja – to peeling mechaniczny, polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Zabieg mikrodermabrazji skutecznie oczyszcza skórę. Dzięki temu zabiegowi skóra wygląda młodziej, jędrniej i jest bardziej elastyczna.

Ilość zabiegów jest uzależniona od typu zmian skórnych z jakimi mamy do czynienie. Zalecane jest powtórzenie zabiegu po 7-10 dniach, do 12 zabiegów w jednej serii. W celu odświeżenia kolorytu oraz stymulacji kolagenu mikrodermabrazję można wykonywać raz na miesiąc.

mikrodermabrazja cena

twarz: 100 – 150 zł, twarz + szyja: 180 – 230 zł, twarz + szyja + dekolt: 250 – 300 zł

 • mezoterapia

Mezoterapia jest mało inwazyjną techniką poprawiającą napięcie i blask skóry, która odbudowuje, odżywia i regeneruję skórę twarzy i ciała. Preparaty do mezoterapii zawierają kwas hialuronowy oraz zestaw mikroelementów i witamin – substratów niezbędnych do prawidłowej regeneracji skóry. Wyróżniamy mezoterapię igłową oraz bezigłową. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: mezoterapia igłowa czy bezigłowa – którą wybrać?

Zabiegi zarówno mezoterapii igłowej, jak i bezigłowej przynoszą tylko wtedy efekty, gdy zostanie wykonana seria zabiegów. Zabiegi powinny być wykonywane co 7-14 dni przez dwa miesiące. Następnie warto powtarzać zabieg raz w miesiącu w celu podtrzymania efektów.

mezoterapia bezigłowa cena

twarz: 250 – 300 zł, twarzy + szyja: 300 – 400 zł, twarzy + szyja + dekolt: 400 – 500 zł

mezoterapia igłowa cena

twarz: 450 – 600 zł, twarzy + szyja: 600 – 7500 zł, twarzy + szyja + dekolt: 800 – 1000 zł

 • kwas hialuronowy na zmarszczki

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego polega na wstrzyknięciu preparatu bezpośrednio w miejsce, które chcemy skorygować, czyli wypełnić zmarszczki, nawilżyć czy poprawić np. kontur ust. Nowej generacji produkty dają bardzo szeroki zakres możliwości i są przy tym bezpieczne dla zdrowia. Zabiegi wygładzania zmarszczek kwasem hialuronowym są bardzo skuteczne i dają natychmiastowe efekty. Trzeba jednak pamiętać, że po 9-12 miesiącach preparaty kwasu hialuronowego stopniowo podlegają degradacji i ulegają całkowitemu wchłonięciu. Wówczas zabieg należy powtórzyć.

Zobacz również: 

kwas hialuronowy cena

bruzdy  nosowo-wargowe: 800 – 1300 zł, redukcja zmarszczek mimicznych (tj. zmarszczki poprzeczne lub podłużne na czole, tzw. kurze łapki): 750 – 1000 zł.

 • laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn jest jedną z najbardziej skutecznych metod stosowanych w medycynie estetycznej. W zależności od rodzaju blizn zalecane są zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego lub ablacyjnego. Laser ablacyjny jest bardziej wydajny, niemniej jednak jest dużo ostrzejszą i bardziej bolesną formą leczenia. Skuteczność laserowego usuwania blizn jest uzależniona od predyspozycji pacjenta oraz struktury blizny, a o intensywności terapii decyduje lekarz wykonujący zabieg. Więcej na temat usuwania blizn przeczytasz tutaj.

W przypadku laserowego usuwania blizn przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja lekarska (cena od: 200 zł).

pojedyncza blizna pourazowa – od 350 zł.

blizny potrądzikowe na policzkach – od 1200 zł.

 • zabieg keratynowy na włosy

Keratyna jest naturalnym budulcem włosów i występuje w postaci włóknistej – tworzy korę i naskórek oraz amorficznej – wypełnia szczeliny w trzonie oraz łuskach włosów, zapewniając im elastyczność. Keratynowe prostowanie włosów to jeden z polecanych zabiegów, a w wbrew swojej nazwie keratynowe prostowanie włosów jest dedykowane nie tylko dla pan posiadających loki i fale, ale również włosy proste.

Głównym zadaniem keratynowego prostowania włosów jest odbudowa struktury włosów, ich intensywne odżywienie i wygładzenie. Preparaty keratynowe, używane podczas zabiegu, zawierają nie tylko keratynę, ale również antyoksydanty, wyciągi z roślin, witaminy, i dostarczają niezbędnych składników odżywczych oraz kwasy tłuszczowe. Efekt wygładzenia i nawilżenia włosów utrzymuje się od 3-6 miesięcy.

Cena keratynowego prostowania włosów waha się od 500 zł do 1000zł.

photo: pixabay.com/rawpixel

voucher kwotowy

Voucher kwotowy to idealne rozwiązanie, gdy nie do końca wiesz czy wybrane przez Ciebie zabiegi będą odpowiednie dla osoby, którą chcesz obdarować. W przypadku vouchera kwotowego wykupujesz bon o określonej wartości (50zł, 100zł, 150zł, 200zł, 250zł, 300zł lub więcej) do wykorzystania w danym salonie kosmetycznym czy klinice medycyny estetycznej.

Osoba obdarowana voucherem ma możliwość dokonania samodzielnego wyboru zabiegów według własnego uznania. Zawsze może również liczyć na pomoc i poradę specjalistów, który zabieg będzie najlepiej dopasowany do jej potrzeb, stanu skóry i wieku.

jak wykorzystać voucher?

photo: pixabay.com/rawpixel

Osoba, która otrzymała od nas w prezencie voucher na zabiegi lub voucher kwotowy z reguły musi umówić się na wizytę. Niektóre vouchery ważne są bezterminowo, inne należy wykorzystać w określonym terminie. Dość często również zdarza się, że w przypadku niewykorzystania podczas jednej wizyty całej kwoty wskazanej na voucherze kwotowym, pozostała kwota zostaje zachowana do zrealizowania przy następnej wizycie.

voucher spa na prezent

Wyjazd na weekend do SPA to świetny pomysł na prezent. Wyjazd taki można wykupić zarówno dla jednej osoby, jak i dla dwóch czy kilku. Zmęczona mama być może wolałaby spędzić weekend sama i odsapnąć od domowych i rodzinnych obowiązków. Ale wypad na weekend nad morze czy w góry z własną mamą czy przyjaciółką, jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy chciałybyśmy nie tylko pobyć tylko razem we dwie, ale również gdybyśmy chciały niewerbalnie powiedzieć – dziękuję , że jesteś. Taki pobyt SPA z najbliższą osobą zawsze będzie doskonałym prezentem, również świątecznym.

zabiegi dla dwojga

W wielu hotelach i ośrodkach dostępne są oferty zabiegów: pakiet SPA dla dwojga na weekend. W ramach pakietu możemy liczyć na romantyczną kolację, relaksujące i kojące zabiegi pielęgnacji ciała, w blasku świec i przy uspokajającej, łagodnej muzyce.

Bardzo często hotele oferują sesje SPA dla dwojga w wydzielonej, kameralnej części dostępnej na 2-3 godziny wyłącznie dla danej pary. W skład oferty może m.in. wchodzić pobyt z osobą towarzyszącą w strefie SPA, kąpiel w jacuzzi, a także zabiegi dla niej i dla niego przeprowadzane równolegle w jednym pomieszczeniu.

 

 

Zamknij
Zamknij

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera!

Wyślemy Ci najnowsze artykuły i porady.

Konkursy + unikalne materiały tylko dla Czytelników newslettera

Dziękuję, jestem już zapisana